Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Umowy o usługi edukacyjne a obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego - Wyrok NSA z dnia 14 maja 2024 r., sygn. II GSK 4/22

Umowy cywilnoprawne dotyczące opracowania scenariuszy i prowadzenia spotkań, które nie określają konkretnych, zindywidualizowanych rezultatów o charakterze materialnym lub niematerialnym, należy kwalifikować jako umowy o świadczenie usług, a nie umowy o dzieło, co implikuje obowiązek podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu wykonawcy.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marcin Kamiński (spr.) Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Marek Krawczak Protokolant asystent sędziego Zofia Frąckowiak po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. K. P. w Sz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 marca 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 2634/20 w sprawie ze skargi Z. K. P. w Sz. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 21 września 2020 r. nr 812/2020/Ub w przedmiocie stwierdzenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Z. K. P. w Sz. na rzecz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 marca 2021 r., sygn. akt VI SA/Wa 2634/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Z. w S. (płatnik, zamawiający, strona, strona skarżąca) na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (organ odwoławczy, organ) z dnia 21 września 2020 r. w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.

Dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie (Dyrektor OW NFZ, organ I instancji) decyzją z dnia 11 lutego 2016 r. stwierdził, że M. L. (zainteresowana, wykonawca, uczestniczka) podlegała obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu wykonywania pracy na podstawie umów z dnia 12 lutego 2009 r. oraz z dnia 3 kwietnia 2009 r. o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym (k.c.) stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zawartej z płatnikiem (płatnik, skarżący, zamawiający).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00