Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.340.2024.2.IM
Opodatkowanie przychodów z tytułu świadczenia usług przygotowywania dokumentów oraz ogólnych konsultacjach prawnych (biuro pisania podań).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
–nieprawidłowe w części dotyczącej opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu umów zawieranych z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej,
–prawidłowe w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 18 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 16 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 czerwca 2024 r. (wpływ 18 czerwca 20204 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan aplikantem radcowskim. W ciągu najbliższych miesięcy zamierza Pan rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą, polegającą na oferowaniu usług przygotowywania dokumentów oraz ogólnych konsultacjach prawnych nie wymagających reprezentacji klienta przed sądem (biuro pisania podań PKD 82.19.Z).
W pierwszym okresie prowadzenia działalności (przez około 1 rok czasu) zamierza Pan korzystać z preferencji, jakie przyznaje Panu art. 5 ust. 1 ustawy prawo przedsiębiorców (działalność nieewidencjonowana). Wiąże się z tym istotna okoliczność, że działalność Pana nie będzie miała charakteru stałego, a dorywczy (gdyż inaczej prawdopodobnie szybko doszłoby do przekroczenia przez Pana progu finansowego wynikającego z art. 5 ust. 1 ustawy prawo przedsiębiorców).
Działalność prowadzona będzie przez Pana osobiście, w drodze oferowania usług w internecie, a następnie zawierania z klientami umów o świadczenie usług w rozumieniu art. 750 Kodeksu cywilnego. Przewidywane ceny usług wynosić będą do 200 zł za każdą sprawę/pismo. Nie planuje Pan podpisywania żadnych umów o stałą obsługę prawną ani z osobami fizycznymi, ani z osobami prawnymi.
W tym okresie nie przewiduje Pan również posiadania żadnej fizycznej siedziby firmy, a działalność prowadzona będzie przez Pana w prywatnym mieszkaniu, w którym jest Pan zameldowany, w czasie wolnym, tzn. kiedy nie wykonuje Pan obowiązków aplikanta radcowskiego (uczestnictwo w zajęciach i rozprawach sądowych z polecenia patrona). Działalność będzie prowadzona na obszarze RP, choć w sposób zdalny. Nie przewiduje Pan na tym etapie obsługi klientów zagranicznych.
Następnie, wraz z uzyskaniem wymaganych uprawnień zawodowych radcy prawnego w 2025 roku, profil Pana działalności zostanie zmieniony na właściwą działalność prawniczą (PKD 69.10.Z) oraz nastąpi otwarcie Kancelarii Radcy Prawnego.
W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:
Co oznacza Pana stwierdzenie:
W pierwszym okresie prowadzenia działalności (przez około 1 rok czasu) zamierzam korzystać z preferencji, jakie przyznaje mi art. 5 ust. 1 ustawy prawo przedsiębiorców (działalność nieewidencjonowana).
w szczególności, czy świadczenie przez Pana usług przygotowywania dokumentów oraz ogólnych konsultacji prawnych – biuro pisania podań będzie mieć miejsce też przed datą rozpoczęcia działalności gospodarczej?
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy prawo przedsiębiorców nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207 oraz z 2023 r. poz. 1667), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. Dokładnie taki charakter będzie mieć Pana działalność w całym okresie, o który Pan pyta. Z założenia w chwili obecnej Pana działalność może mieć charakter jedynie dorywczy i w miarę posiadanego przez Pana wolnego czasu. Natomiast po uzyskaniu przez Pana uprawnień zawodowych w roku 2025, zamierza Pan już przeznaczyć cały swój czas tylko i wyłącznie na Pana działalność. W związku z tym spodziewa się Pan, że wtedy Pana dochody wzrosną, przekroczy Pan próg, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy prawo przedsiębiorców, i dokona Pan rejestracji działalności w CEiDG. Podkreśla Pan jednak, że Pana pytanie zawarte we wniosku o interpretację dotyczy jedynie okresu, w jakim Pana działalność będzie działalnością nieewidencjonowaną. Po rozpoczęciu działalności (przez co rozumie Pan rejestrację w CEiDG) Pana działalność nadal będzie obejmować sporządzanie dokumentów i konsultacje prawne, ale zostanie rozszerzona o profil typowy dla kancelarii radcy prawnego (np. reprezentacja klienta przed sądami i organami na podstawie wystawionego Panu pełnomocnictwa).
Czy zadane przez Pana pytania nr 1 i nr 2 dotyczą świadczenia przez Pana usług przygotowywania dokumentów oraz ogólnych konsultacji prawnych – biuro pisania podań przed i/lub po dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej?
Jak już stwierdził Pan powyżej, Pana pytania 1 i 2 dotyczą tylko i wyłącznie okresu przed datą rozpoczęcia działalności gospodarczej (rozumianym jako wpis działalności do CEiDG).
Kiedy będzie Pan zawierał umowy o świadczenie usług przygotowywania dokumentów oraz ogólnych konsultacji prawnych – biuro pisania podań (dalej: Umowy) w szczególności czy Umowy będzie Pan zawierał przed i/lub po dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej?
W okresie, którego dotyczy Pana pytanie 1 i 2, będzie Pan zawierał jedynie umowy w formie konkludentnej (przystąpienie do świadczenia usługi przez Pana nastąpi po otrzymaniu przelewu od klienta). Ponieważ nie przewiduje Pan żadnego szyldu ani fizycznego biura, a jedynie zamierza Pan ogłosić się na portalach typu Y, podejrzewa Pan, że Pana klienci będą pochodzić z całej Polski.
Z kim będzie Pan zawierał Umowy, tj. czy będą to:
-osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej,
-osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
-osoby prawne i ich jednostki organizacyjne,
-jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej;
prosimy wskazać te informacje odrębnie dla Umów zawieranych przed, jak i po dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej?
Ciężko Panu jest to stwierdzić z góry, kto będzie Pana klientem. Pana wiedza pozwala na oferowanie pomocy prawnej zarówno osobom fizycznym wykonującym działalność gospodarczą, jak i tej działalności niewykonującym i nie chciałby Pan zakładać tu żadnych ograniczeń. Mogą to być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Natomiast po rozpoczęciu działalności gospodarczej (które rozumie Pan jako wpisanie do CEiDG) Pana oferta będzie kierowana przede wszystkim do przedsiębiorców (osób fizycznych i prawnych).
Czy ze wszystkimi osobami/podmiotami będzie Pan zawierał Umowy na podstawie art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1610 ze zm.); prosimy wskazać te informacje odrębnie dla Umów zawieranych przed, jak i po dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej?
W okresie, którego dotyczy Pana pytanie 1 i 2, będą to wyłącznie umowy, o których mowa w art. 750 Kodeksu cywilnego.
Jeżeli nie – to z jakimi osobami/podmiotami nie będzie Pan zawierał Umów na podstawie art. 750 Kodeksu cywilnego; czy w takim przypadku będą to inne umowy –jakie (prosimy wskazać podstawę prawną innych umów); prosimy wskazać te informacje odrębnie dla Umów/innych umów zawieranych przed, jak i po dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej?
Jak wyżej. Nie wyklucza Pan żadnej grupy podmiotów. Inna kwestia to, czy rzeczywiście podmiot będący osobą prawną poszukuje pomocy prawnej w dziale ogłoszenia drobne na Y. Jednak nie wyklucza Pan żadnego rodzaju klientów, jeśli chodzi o okres czasu, którego dotyczy Pana pytanie 1 i 2. Po rozpoczęciu działalności gospodarczej (które rozumie Pan jako wpisanie do CEiDG) również będzie Pan zawierać jedynie umowy z art. 750 Kodeksu cywilnego, gdyż taka jest specyfika tej działalności (usługi prawne). Jednorazowe zlecenia, przykładowo sporządzenie opinii prawnej, kwalifikuje się niekiedy jako umowa o dzieło (art. 627 Kodeksu cywilnego), jednak jest to dyskusyjne.
Dlatego, w chwili obecnej zakłada Pan jedynie umowy z art. 750 Kodeksu cywilnego. Oczywiście po rozpoczęciu działalności będą to już normalne umowy w formie pisemnej wraz z podpisanym i załączonym pełnomocnictwem klienta.
Czy i jakie dokumenty będzie Pan wystawiał za wykonane usług; prosimy wskazać te informacje odrębnie dla usług świadczonych przed, jak i po dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej?
Według Pana wiedzy nie przysługuje Panu zwolnienie podmiotowe z VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika to z art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. Dlatego też jest Pan zobowiązany od samego początku i od pierwszego klienta wystawiać faktury. Sprawę będzie Pan jeszcze konsultować z doradcą podatkowym, jednak z tego co Pan wie, jako czynny podatnik VAT nie może Pan wystawiać rachunków.
Pytania
1.Czy opisywana wyżej działalność (biuro pisania podań) winna być zakwalifikowana według art. 10 ust. 1 pkt 2 (działalność wykonywana osobiście), czy też według art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli pozarolnicza działalność gospodarcza)?
2.W razie, gdy opisywana przez Pana powyżej działalność (biuro pisania podań) winna być zakwalifikowana jako działalność wykonywana osobiście, to czy, w myśl art. 13 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku od osób fizycznych i użytego tam sformułowania „przychody uzyskiwane wyłącznie od”, to czy jeśli klientem Pana biura pisania podań zostanie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, to czy prawdą jest, że kwota uzyskana przez Pana od takiej osoby za świadczone przez Pana usługi nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i wobec tego nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem i nie musi też zostać wykazywana w rocznym zeznaniu PIT?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie – działalność wykonywana w formie biura pisania podań stanowić będzie działalność wykonywaną osobiście i nie będzie stanowić pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wynikający z art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych katalog przychodów jest katalogiem zamkniętym, a przychód uzyskany przez podatnika PIT może zostać zaliczony jednocześnie wyłącznie do jednego źródła przychodów (por. np. Kowalski Radosław – „PIT. Komentarz do wybranych przepisów” opubl. LEX/el. 2020, podobnie wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 grudnia 2020r. sygn akt: II FSK 2238/18, opubl. LEX nr 3095732 ).
Zgodnie z art. 5a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych termin „pozarolnicza działalność gospodarcza” oznacza (m.in.) działalność usługową, prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Dla rozstrzygnięcia tego zagadnienia istotne jest orzeczenie WSA w Gdańsku z dnia 29 marca 2023 r. (sygn. akt I SA/Gd 84/23, opubl. LEX nr 3527103). W uzasadnieniu owego wyroku, Wojewódzki Sąd Administracyjny przeprowadził wykładnię terminu pozarolnicza działalność gospodarcza, stwierdzając następujące:
Przypisanie cechy pozarolniczej działalności gospodarczej z art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. jest możliwe jeżeli łącznie spełnione są wszystkich wymienione w tym przepisie przesłanki. Powyższe determinuje możliwość kwalifikacji uzyskanego przez danego podatnika przychodu. O zarobkowym charakterze działalności gospodarczej nie decyduje faktyczne osiągnięcie zysku, lecz zamiar jego osiągnięcia (por. np. wyrok NSA z dnia 26 września 2008 r., sygn. akt II FSK 789/07, publ.j.w.). Z drugiej jednak strony, sam zamiar podatnika osiągnięcia zysku w związku z przeprowadzanymi przez niego transakcjami (czynnościami), nie przesądza w sposób wyłączny o przypisaniu uzyskanego z tych operacji przychodu do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., bez jednoczesnego spełnienia pozostałych przesłanek z art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. (...) Dala oceny czy aktywność podatnika spełnia cechy „zorganizowania” w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. istotne jest wykazanie, że występuje tutaj element faktycznego zorganizowania działalności. W konsekwencji formę prawną działalności gospodarczej podatnika („zorganizowanie prawne”) można ustalić dopiero po stwierdzeniu, że prowadzi on samodzielnie działalność funkcjonalnie, organizacyjnie przygotowaną do realizacji celu zarobkowego i ma ona charakter ciągły. W efekcie uznać należy, że o zaliczeniu określonych form aktywności podatnika do pozarolniczej działalności gospodarczej zadecyduje nie tyle dopełnienie przez niego wymogów formalnych, związanych z podjęciem i prowadzeniem działalności gospodarczej, czy też dokonywaniem w jej ramach poszczególnych czynności związanych ze sprzedażą dóbr, ile okoliczności faktyczne świadczące o tym, że jego działania miały charakter zorganizowany i ciągły oraz, że były prowadzone w celu zarobkowym we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.
W Pana ocenie – prowadzona przez Pana działalność nie będzie spełniać znamion ciągłości w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Po pierwsze, nie jest Pan w stanie przewidzieć ilości klientów i zleceń, jaka do Pana spłynie, i która może bardzo się różnić w skali danego miesiąca i czasem wynosić zero/mc. Po drugie, jest Pan ograniczony miesięcznym progiem przychodów w wysokości 75% x 4242 zł = 3181,50 zł/mc, gdyż ważne dla Pana jest, aby działalność ta pozostawała działalnością nieewidencjonowaną przynajmniej do jesieni 2025 roku. Dodatkowo, w kontekście przesłanki „faktycznego zorganizowania działalności”, o której mowa w przytoczonym orzecznictwie, należy tu wspomnieć wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2018 r. (sygn. akt II FSK 3535/15, opubl. LEX nr 2448971), w którym Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f. składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonej działalności, jak i w fazie realizacyjnej.
Nie planuje Pan żadnej fazy przygotowawczej związanej z uruchomieniem działalności ani ponoszenia jakichkolwiek wydatków. Działalność prowadzona będzie na prywatnym komputerze, który zakupił Pan kilka lat temu bez związku z otwieraniem jakiejkolwiek działalności. Również oprogramowanie stanowi raczej standardowe wyposażenie typowego domowego komputera i jest posiadane przez Pana od dawna.
W Pana ocenie – już z wykładni językowej art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że skoro chodzi o przychody uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, to a contrario wszelkie inne przychody nie będą objęte zakresem terminu „przychody z działalności wykonywanej osobiście”.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest:
-nieprawidłowe w części dotyczącej opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu umów zawieranych z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej,
-prawidłowe w pozostałej części.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 2, 3 i 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłami przychodów są:
-działalność wykonywana osobiście (pkt 2),
-pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
-inne źródła (pkt 9).
Definicję działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego zawiera natomiast art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do tego przepisu:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Aby daną działalność uznać za działalność gospodarczą, musi ona być prowadzona we własnym imieniu i łącznie spełniać warunki:
- celu zarobkowego,
- ciągłości,
- zorganizowanego charakteru.
Działalność zarobkowa to działalność taka, która daje możliwość wygenerowania zysku i ma na celu zapewnienie określonego dochodu. Jednak nawet ewentualna strata będąca wynikiem działalności nastawionej na zysk nie pozbawia jej takiego charakteru, gdyż istotny jest tu sam zamiar osiągnięcia dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają natomiast czynności nastawione wyłącznie na zaspokojenie własnych potrzeb osoby, która je podejmuje.
Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Wiąże się z planowym charakterem działań i realizacją w sposób ciągły zamierzeń ukierunkowanych na osiąganie i zwiększanie zysków. Przesłanki ciągłości nie należy rozumieć jako konieczności wykonywania działalności bez przerwy – do jej zachowania wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikała intencja powtarzania określonego zespołu konkretnych czynności w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.
Prowadzenie działalności w sposób zorganizowany oznacza działanie metodyczne, systematyczne, uporządkowane, przebiegające według planu, przy udziale specjalnie dobranych środków, służących uzyskaniu dochodu. O takim zorganizowaniu mogą świadczyć (chociaż nie są decydujące) także niektóre czynności, jak na przykład wyodrębnienie pewnych składników materialnych lub niematerialnych służących danej działalności, dopełnienie obowiązków formalnych w zakresie zarejestrowania przedsiębiorcy, współpraca z podmiotami profesjonalnymi, świadczenie dodatkowych usług.
Uzupełnieniem powyższej definicji działalności gospodarczej są przesłanki negatywne, których łączne spełnienie wyklucza możliwość zaliczenia przychodów z działalności podatnika do źródła przychodów działalność gospodarcza.
W myśl art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Z tego przepisu wynika, że wyłączenie określonych czynności z pozarolniczej działalności gospodarczej może nastąpić tylko w przypadku, gdy spełnione są wszystkie trzy przesłanki w nim wymienione.
Jak wynika z opisu Pana sprawy, jest Pan aplikantem radcowskim. Zamierza Pan świadczyć usługi polegające na przygotowywaniu dokumentów oraz ogólnych konsultacjach prawnych niewymagających reprezentacji klienta przed sądem – biuro pisania podań. W chwili obecnej Pana działalność może mieć charakter jedynie dorywczy i w miarę posiadanego przez Pana wolnego czasu. Działalność prowadzona będzie przez Pana osobiście, w drodze oferowania usług w internecie, a następnie zawierania z klientami umów o świadczenie usług w rozumieniu art. 750 Kodeksu cywilnego. Nie planuje Pan podpisywania żadnych umów o stałą obsługę prawną ani z osobami fizycznymi, ani z osobami prawnymi. Nie przewiduje Pan również posiadania żadnej fizycznej siedziby firmy, a działalność prowadzona będzie przez Pana w prywatnym mieszkaniu, w którym jest Pan zameldowany.
Na podstawie tego opisu stwierdzam, że wykonywane przez Pana usługi nie spełniająprzesłanek wskazujących na zaliczenie uzyskiwanych z tego tytułu przychodów do źródła przychodów działalność gospodarcza.
Katalog przychodów, które należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, określony został w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,
c)przedsiębiorstwa w spadku
– z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
Zaliczenie przychodów ze świadczenia danej usługi do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zależy więc od łącznego spełnienia następujących warunków:
1) osobistego wykonania usługi – bez udziału osób trzecich przy dokonywaniu czynności związanych z jej istotą,
2) świadczenia usługi na podstawie jednej z dwóch rodzajów umów – umowy zlecenia albo umowy o dzieło – zawartej z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub osobą prawną i jej jednostką organizacyjną oraz jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej,
3) zawarcia umowy poza ramami prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
Stosownie natomiast do art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochdowym od osób fizycznych :
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.
Z opisu Pana sprawy wynika również, że w okresie prowadzenia działalności – biuro pisania podań będzie Pan zawierał jedynie umowy w formie konkludentnej (przystąpienie do świadczenia usługi przez Pana nastąpi po otrzymaniu przelewu od klienta). Pana wiedza pozwala na oferowanie pomocy prawnej zarówno osobom fizycznym wykonującym działalność gospodarczą, jak i tej działalności niewykonujących i nie chciałby Pan zakładać tu żadnych ograniczeń. Zatem usługi pisania podań zamierza Pan świadczyć na rzecz zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Będzie Pan zawierał wyłącznie umowy, o których mowa w art. 750 Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 750 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):
Do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.
W przypadku, gdy uzyska Pan przychody z tytułu wykonywania opisanych przez Pana usług na podstawie umów zawartych z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, osobami prawnymi i ich jednostkami organizacyjnymi oraz jednostkami organizacyjnymi niemającymi osobowości prawnej, należy je kwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast w przypadku, gdy klientem Pana biura zostanie osoba fizyczna nieprowadządza działalności gospodarczej, uzyskane przychody z realizacji tej umowy powinien Pan wykazać w zeznaniu podatkowym składnym po zakończonym roku podatkowym (z uwagi na ich uzyskanie bez pośrednictwa płatnika) jako przychody z innych źródeł.
Podsumowanie:
1.Przychody z opisanej przez Pana działalności – biuro pisania podań nie stanowią przychodów zaliczanych do źródła przychodów pozarolnicza działalność gospodarcza.
2.Jeśli klientem Pana biura pisania podań zostanie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, to kwota uzyskana przez Pana od takiej osoby za świadczone przez Pana usługi stanowi przychód z innych źródeł w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz musi zostać wykazana w zeznaniu rocznym.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Wskazuję, że powołane przez Pana orzeczenia sądów administracyjnych nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedstawionych przez Pana kwestii. Nie negując tych orzeczeń, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego, stwierdzam, że – moim zdaniem – tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w tym postępowaniu.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right