Interpretacja indywidualna z dnia 27 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.961.2020.14.KS
Skutki podatkowe wypłaty przez spółkę kapitałową, powstałą w wyniku przekształcenia spółki cywilnej, zysku wypracowanego przed zmianą formy prawnej.
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo:
1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku wspólnego z 24 listopada 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca 2024 r. sygn. akt II FSK 808/21 i
2)stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 listopada 2020 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty przez spółkę kapitałową, powstałą w wyniku przekształcenia spółki cywilnej, zysku wypracowanego przed zmianą formy prawnej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 stycznia 2021 r. Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
- Zainteresowany będący stroną postępowania X,
- Zainteresowana niebędąca stroną postępowania Y.
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca będący osobą fizyczną oraz osoba fizyczna – zainteresowany niebędący stroną (zwani dalej: „udziałowcami”) są udziałowcami Spółki pod firmą Z Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwaną dalej: „Spółka z o.o.” lub „Spółka przekształcona”) prowadzącej produkcję odzieży zawodowej i ochronnej o wysokim standardzie.
Spółka powstała w wyniku przekształcenia Z X,Y spółka cywilna (zwaną dalej: „Spółka cywilna”) w dniu … 2019 r. Po przekształceniu udziałowcami Spółki z o.o. są wszyscy wspólnicy Spółki cywilnej.
Kapitał zakładowy Spółki z o.o. został pokryty dotychczasowymi wkładami wspólników Spółki cywilnej oraz w pozostałym zakresie został sfinansowany niepodzielonymi zyskami wspólników Spółki cywilnej z lat ubiegłych. Z uwagi na brak osobowości prawnej Spółki cywilnej, każdy z jej wspólników opodatkował podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochód uzyskany z jej działalności (zysk) we własnym zakresie przed dniem przekształcenia.
W bilansie Spółki przekształconej na moment bieżący wystąpił kapitał własny, utworzony między innymi z niepodzielonych zysków wypracowanych przed przekształceniem. Wartość kapitału własnego przekroczyła ustalony w umowie kapitał zakładowy Spółki z o.o. W związku z tym w momencie przekształcenia część niepodzielonego zysku Spółki cywilnej z lat ubiegłych stała się częścią kapitału własnego Spółki przekształconej, a pozostała część widnieje w bilansie Spółki przekształconej jako zysk z lat ubiegłych.
Uzupełnienie wniosku
Spółka z o.o. zamierza w przyszłości podjąć stosowną uchwałę o wypłacie niepodzielonego zysku z lat ubiegłych (zyski wypracowane przez Spółkę cywilną, widniejące w bilansie Spółki z o.o. jako zysk z lat ubiegłych) Zainteresowanym.
Czynność prawna, na podstawie której zostanie dokonana wypłata, tj. podjęcie stosownej uchwały o wypłacie niepodzielnego zysku z lat ubiegłych (zyski wypracowane przez Spółkę cywilną widniejące w bilansie Spółki z o.o. jako zysk z lat ubiegłych) nie będzie wiązać się ze zmniejszeniem ilości albo wartości udziałów Zainteresowanych w spółce z o.o. oraz nie wpłynie na zakres prawa do udziału w zyskach Spółki, jakie przysługują każdemu Zainteresowanemu.
Pytanie
Czy w związku z przekształceniem Spółki cywilnej w Spółkę z o.o. osiągnięty przez Spółkę cywilną zysk (widniejący w bilansie Spółki przekształconej), opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ramach działalności Spółki cywilnej, po przekształceniu, w chwili wypłaty udziałowcom Spółki z o.o. będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Zainteresowanych, w związku z przekształceniem Spółki cywilnej w Spółkę z o.o. osiągnięty przez Spółkę cywilną zysk (widniejący w bilansie Spółki przekształconej) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ramach działalności Spółki cywilnej, po przekształceniu, w chwili wypłaty udziałowcom Spółki z o.o. nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Na samym początku należy wskazać, że proces przekształcenia spółek osobowych w kapitałowe został unormowany przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U z 2020 r. poz. 1526, zwaną dalej: ksh).
Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 553 § 2 ksh.). Natomiast wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 ksh.).
Jednocześnie, art. 555 § 1 ksh stanowi, że do przekształcenia spółki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej.
W świetle ww. przepisów, osoba fizyczna będąca dotychczasowym wspólnikiem spółki cywilnej staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej w zależności od wybranej formy prowadzenia dalszej działalności.
W przypadku objętym przedmiotowym wnioskiem Spółka cywilna, w której skład wchodziło dwóch wspólników, przekształciła się w Spółkę z o.o. Skutkiem przekształcenia jest przejście wszelkich praw oraz obowiązków spółki przekształcanej na spółkę przekształconą.
Tym samym, składniki majątku wspólnego wspólników Spółki cywilnej staną się w wyniku przekształcenia składnikami majątkowymi stanowiącymi własność nowo powstałej spółki.
Zgodnie z art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325, zwana dalej: o.p.), osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej (zatem także Spółki cywilnej) wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
Analizując konsekwencje podatkowe dotyczące skutków podatkowych wypłaty zysku z lat ubiegłych wypracowanego przez Spółkę cywilną, w wyniku przekształcenia widniejącego w bilansie Spółki z o.o. należy przywołać przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 5b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej (spółka cywilna, jawna, partnerska lub komandytowa, a do 31 grudnia 2013 r. także komandytowo-akcyjna), przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, a więc z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów usług.
Co do zasady, do przychodów z działalności gospodarczej należą wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.
Na mocy art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tytułu wypłaty dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, zaliczanych do uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a ww. ustawy.
Do poboru podatku upoważniona jest spółka kapitałowa będąca płatnikiem w rozumieniu art. 8 o.p.
Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w art. 44 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt. 1-3h.
W myśl natomiast art. 45 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Z treści powołanych przepisów wynika, że podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, co dotyczy również Spółki cywilnej, opodatkowują dochody uzyskane z tej działalności przez uiszczanie w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek, a następnie dokonują rocznego rozliczenia tego dochodu oraz wpłaconych zaliczek w składanym zeznaniu podatkowym. Oznacza to, że osiągnięty dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej w Spółce cywilnej, udziałowcy opodatkowali na bieżąco w trakcie roku podatkowego.
W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, że przekształcenie Spółki cywilnej w Spółkę z o.o. nie jest traktowane jak likwidacja Spółki cywilnej i powstanie nowego podmiotu (spółki kapitałowej), a jedynie jako proces zmierzający do zmiany formy prawnej prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Mamy więc do czynienia z tym samym podmiotem, który działalność prowadzi pod inną formą prawną. Przekształcenie jest więc operacją neutralną podatkowo.
Właściwa jest zatem konkluzja, że środki, które już raz zostały opodatkowane podczas bieżącej działalności gospodarczej Spółki cywilnej – przez odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy, a następnie dokonanie rocznego rozliczenia tego dochodu oraz wpłaconych zaliczek w składanym zeznaniu podatkowym – nie podlegają ponownemu opodatkowaniu. Wypłata wskazanych środków, będących zyskiem uzyskanym przez Spółkę cywilną na rzecz udziałowca powinna być zatem potraktowana analogicznie do standardowej wypłaty udziałowcowi kwot odpowiadających części zysku wypracowanego do dnia przekształcenia w Spółkę z o.o.
W konsekwencji przychód (dochód) udziałowca Spółki z o.o. nie powstanie w momencie wypłaty przez spółkę kapitałową (przekształconą) środków pochodzących z zysku przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, ponieważ w takim przypadku wspólnikowi wypłacone zostaną środki, które już podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy). Dochód z działalności gospodarczej w związku z art. 14 ust. 1 oraz art. 44 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został więc opodatkowany przez wspólnika na bieżąco w trakcie roku podatkowego.
W tej kwestii zostało zgromadzone bogate stanowisko organów podatkowych.
W analogicznym stanie faktycznym, w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 sierpnia 2018 r. nr 0112-KDIL3-3.4011.255.2018.1.DS wskazano: „w związku z otrzymaniem środków pieniężnych od Spółki będących wypłatą zysków stanowiących całość lub część Zysków z działalności opodatkowanych uprzednio podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ramach Działalności po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych”.
Organy podatkowe w pokrewnych sprawach m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 maja 2019 r. nr 0115-KDIT2-1.4011.126.2019.1.MT, interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 marca 2018 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.107.2018.2.AC wskazują również, że spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej, w przypadku wypłaty udziałowcowi kwot odpowiadających części zysku wypracowanego do dnia przekształcenia – nie wypłaci swojego wypracowanego zysku, a jedynie zysk wypracowany przez spółkę przekształcaną. Faktycznie będą to bowiem środki pochodzące z dochodów uzyskanych przed przekształceniem formy prowadzonej przez wspólnika pozarolniczej działalności gospodarczej, które podlegały już przez niego wcześniej (na bieżąco w trakcie roku podatkowego) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Warto przywołać również interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 lipca 2018 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.327.2018.1.ID: „wypłata zysków wypracowanych przez Spółkę jawną i opodatkowanych uprzednio po stronie Wspólników (w tym Wnioskodawcy), dokonana po przekształceniu Spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych bez względu na formę wypłaty” oraz interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 grudnia 2018 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.631.2018.1.AC: „należy stwierdzić, że dokonanie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstała z przekształcenia przedsiębiorcy jednoosobowego (Wnioskodawcy), wypłaty środków, które zostały wcześniej opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych i odpowiadają części zysku wypracowanego do dnia przekształcenia nie będzie rodziło ponownego obowiązku opodatkowania uzyskanych środków podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem przedmiotowa wypłata środków dokonana przez spółkę, będzie dla Wnioskodawcy czynnością prawną, która jest neutralna podatkowo”.
Z powyższymi interpretacjami jednobrzmiąca jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 października 2017 r. nr 0115-KDIT3.4011.264.2017.1.AK: „Wypracowany zysk nie powinien podlegać ponownemu opodatkowaniu w przypadku jego późniejszej wypłaty przez spółkę jawną. Sama zmiana formy prowadzenia działalności w spółkę z o.o., a następnie w spółkę jawną, nie powinna wpływać na opodatkowanie uzyskanych poprzednio zysków. Wynikiem przekształceń będzie kontynuacja prowadzonej działalności. Potencjalna wypłata poprzednio wypracowanego zysku będzie zatem wypełnieniem zobowiązań zaciągniętych przez następcę prawnego. Spółka jawna będzie pełnić rolę jedynie podmiotu wypłacającego zysk, który nie został wypracowany w ramach jej działalności i czasie jej istnienia. Wypłacająca spółka będzie w stanie określić, iż wypłata dotyczy jedynie zysków wypracowanych w czasie istnienia jednoosobowej działalności gospodarczej. Otrzymane przez wspólnika świadczenie pieniężne nie będzie w jego majątku dochodem, lecz wypełnieniem przez następcę prawnego wcześniej zaciągniętych zobowiązań”.
Należy także wspomnieć, że powyższe stanowiska organów podatkowych potwierdza orzeczenie WSA w Białymstoku z dnia 30 czerwca 2020 r. sygn. akt: I SA/Bk 499/20: „Błędne jest stanowisko organu, że w przypadku, gdy na dzień przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę komandytową wystąpią skumulowane i niewypłacone zyski wypracowane w czasie funkcjonowania spółki komandytowo-akcyjnej (zarówno zyski bieżące SKA za rok obrotowy, w którym dojdzie do przekształcenia, jak i niepodzielone zyski z lat ubiegłych), to ich wartość stanowi – stosownie do treści art. 24 ust. 5 pkt 8 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., podlegający opodatkowaniu przychód z kapitałów pieniężnych”.
Warto także przywołać artykuł Marka Jurek opublikowany na stronie internetowej www.prawo.pl w kwestii skutków podatkowych przekształcenia się spółki cywilnej w spółkę z o.o. spółkę komandytową – czy zyski z lat ubiegłych, będzie można przeznaczyć na wypłatę poszczególnym wspólnikom (byłej spółki cywilnej), a obecnie udziałowcom spółki z o.o. spółki komandytowej bez opodatkowania: „Osoby fizyczne będące wspólnikami przekształcanej spółki osobowej nie uzyskują dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu, ponieważ majątek spółki przekształcanej nie ulega ani likwidacji ani zwrotowi podatnikowi, lecz jest majątkiem przekształconej spółki (...) ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera przepisów szczególnych określających sposób ustalenia przychodu u wspólnika spółki osobowej przekształcanej w spółkę kapitałową. Osoby fizyczne będące wspólnikami przekształcanej spółki osobowej nie uzyskują dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu, ponieważ majątek spółki przekształcanej nie ulega ani likwidacji ani zwrotowi podatnikowi, lecz jest majątkiem przekształconej spółki kapitałowej. Kapitał spółki cywilnej z niepodzielonych zysków już raz został opodatkowany. Kapitał stworzony ze środków wcześniej opodatkowanych będzie mógł być wykorzystywany do wypłacania kwot wspólnikom bez opodatkowania”.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy prawa podatkowego, przywołane interpretacje organów podatkowych, dorobek orzeczniczy oraz poglądy głoszone w doktrynie, należy stwierdzić, że dokonanie przez Spółkę z o.o. powstałą z przekształcenia Spółki cywilnej, wypłaty na rzecz udziałowca tej spółki środków odpowiadających części zysku wypracowanego do dnia przekształcenia nie będzie wiązało się z obowiązkiem opodatkowania uzyskanych środków podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Spółka z o.o. nie będzie zobowiązana do pobrania zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłaty dywidendy udziałowcowi w rozumieniu art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W konsekwencji przedmiotowa wypłata środków przez Spółkę przekształconą będzie dla udziałowców czynnością prawną neutralną podatkowo na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna
Rozpatrzyłem Państwa wniosek – 3 lutego 2021 r. wydałem interpretację indywidualną nr 0113-KDIPT2-3.4011.961.2020.3.KS, w której uznałem Państwa stanowisko za nieprawidłowe.
Interpretację doręczono Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania 15 lutego 2021 r.
Skarga na interpretację indywidualną
Zainteresowany będący stroną postępowania wniósł skargę na tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Skarga wpłynęła do mnie 9 marca 2021 r.
Zainteresowany będący stroną postępowania wniósł o uchylenie zaskarżonej interpretacji w całości i zasądzenie na swoją rzecz kosztów postępowania sądowego wraz z kosztami zastępstwa procesowego według norm przepisanych.
Postępowanie przed sądami administracyjnymi
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę – wyrokiem z 5 maja 2021 r., sygn. akt I SA/Bk 165/21.
Zainteresowany będący stronę postępowania wniósł skargę kasacyjną od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Naczelny Sąd Administracyjny – wyrokiem z 14 marca 2024 r., sygn. akt II FSK 808/21 uchylił zaskarżony wyrok w całości i uchylił zaskarżoną interpretację.
Ponowne rozpatrzenie wniosku – wykonanie wyroku
Zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 935):
Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.
Wykonuję obowiązek, który wynika z tego przepisu, tj.:
•uwzględniam ocenę prawną i wskazania dotyczące postępowania, które wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w ww. wyroku;
•ponownie rozpatruję Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej – stwierdzam, że stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu wniesienia wniosku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Pan X (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji Podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.