Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 sierpnia 2023 r., sygn. III SA/Wa 1108/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Zaorska (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Hanna Filipczyk, asesor WSA Tomasz Grzybowski, Protokolant starszy referent Katarzyna Dorota Wielgosz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi Gminy S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] lutego 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Gminy S. kwotę 680 zł (słownie: sześćset osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1.1. Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "DKIS" lub "organ interpretacyjny") z dnia

[...] lutego 2022 r. wydana na wniosek Gminy S. (dalej: "Gmina", "Skarżąca") z dnia 9 grudnia 2021 r. w zakresie podatku od towarów i usług w przedmiocie ustalenia podstawy opodatkowania dla usług świadczonych na rzecz mieszkańców.

Wniosek został uzupełniony na wezwanie w dniu 15 lutego 2022 r.

1.2. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Gmina przedstawiła następujący stan faktyczny:

Gmina S. jest jednostką samorządu terytorialnego, zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny i aktualnie jest w trakcie realizacji inwestycji pt. "Obniżenie poziomu emisji i poprawa jakości powietrza poprzez wymianę urządzeń grzewczych w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie Gminy S. " (dalej: Inwestycja lub Projekt), polegającej na zakupie i montażu odnawialnych źródeł energii (dalej: Instalacje) w/na/przy nieruchomościach stanowiących własność mieszkańców Gminy (dalej: Mieszkańcy lub Właściciele nieruchomości).

Realizacja przedmiotowej Inwestycji polega na zakupie i montażu: kotłów na pellet, kotłów zgazowujących drewno, kotłów kondensacyjnych gazowych wraz ze zbiornikami na paliwo gazowe, pomp ciepła, kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych. Instalacje zostaną zamontowane w budynkach mieszkalnych należących do mieszkańców, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2 i w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza. Finansowanie Inwestycji pochodzić będzie w części ze środków własnych Gminy, a w części z dofinansowania wynikającego z umowy zawartej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa[...] na lata 2014-2020. Wymieniona umowa określa w szczególności warunki przekazania i wykorzystania dofinansowania oraz inne prawa i obowiązki stron umowy. Sam Projekt obejmuje zakup i montaż odnawialnych źródeł energii w budynkach Mieszkańców, na podstawie umowy o dofinansowanie w oparciu o poniesione w tym zakresie koszty Gmina otrzyma dofinansowanie do Projektu zdefiniowanego jako zakup i montaż odnawialnych źródeł energii w budynkach Mieszkańców. Zgodnie z przepisami regulującymi zasady przyznanego dofinansowania Gminę zobowiązano m.in. do tego, aby w tzw. okresie trwałości Projektu (5 lat od daty płatności końcowej) pozostała właścicielem Instalacji. Zawarta umowa nie odnosi się do ustaleń Gminy z Mieszkańcami, w szczególności nie narzuca żadnej formy współpracy z Mieszkańcami, nie wymaga realizacji na ich rzecz określonych świadczeń i nie przewiduje dofinansowania do cen ewentualnych usług świadczonych przez Gminę na rzecz Mieszkańców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00