Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.381.2024.1.PS

Ustalenie podstawy obliczenia daniny solidarnościowej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktytycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidowe, lecz z innych względów niż wskazano we wniosku.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 23 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie ustalenia podstawy obliczenia daniny solidarnościowej. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pani matką małoletniej córki A.A, dalej jako córka.

(...) 2023 r. zmarł ojciec córki. Spadek po nim na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia nabyły dzieci zmarłego (w ¼ % części), w tym także Pani małoletnia córka.

W skład majątku spadkowego wchodziły między innymi udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Po uzyskaniu postanowienia Sądu Rejonowego w (...) zezwalającego Pani jako przedstawicielowi małoletniego wspólnika spółki, na zawarcie umowy sprzedaży udziałów, udziały w spółce zostały sprzedane (...) 2023 r. Dochód uzyskany ze sprzedaży (nadwyżka przychodu nad kosztami uzyskania przychodu) przekroczył kwotę 1 mln złotych.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych (zgodnie z art. 19c [winno być 30c] ustawy o PIT) i uzyskała Pani w roku 2023 z tego tytułu dochód nieprzekraczający kwoty 1 mln złotych.

Środki pieniężne ze sprzedaży udziałów córki, zostały zdeponowane na oddzielnym koncie bankowym i stanowią majątek Pani córki, a wraz z uzyskaniem przez nią w 2024 r. pełnoletności zostaną jej przekazane.

W uzupełnieniu wniosku z 12 czerwca 2024 r. (wpływ 17 czerwca 2024 r.) wskazuje Pani, że postępowanie przed Sądem Rejonowym w (...) Wydział Rodzinny Nieletnich zostało wszczęte na Pani wniosek oraz wniosek drugiej osoby, z którą zmarły miał (...) małoletnich dzieci. Innymi słowy wniosek został złożony przez Panią oraz matkę (...) małoletnich dzieci (zmarły był ojcem dzieci z (...) związków). Wniosek został złożony przez (...) matki małoletnich dzieci i dotyczył zezwolenia przez Sąd na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka (art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) w przedmiocie sprzedaży udziałów i zakupu mieszkania.

Decyzja o sprzedaży udziałów została podjęta przez wszystkich wspólników spółki i pełnomocników małoletnich dzieci.

Sąd w wydanym postanowieniu zezwolił Pani między innymi na:

sprzedaż w imieniu małoletniej córki udziałów w spółce za cenę nie niższą niż wartość nominalna udziałów oraz udziału w majątku przedsiębiorstwa;

kupno w imieniu małoletniej lokalu mieszkalnego, miejsca parkingowego i komórki lokatorskiej,

przeznaczenia kwoty (...) tys. uzyskanych ze sprzedaży udziałów na wykończenie i urządzenie zakupionego lokalu mieszkalnego.

Ponadto Sąd zobowiązał Panią do składania co dwa miesiące sprawozdań ze sposobu wykorzystania środków na wykończenie i urządzenie lokalu mieszkalnego, do czasu sposobu wykorzystania tych środków lub osiągnięcia pełnoletności córki. W przypadku osiągnięcia pełnoletności córki została Pani zobowiązana do potwierdzania przekazania córce pozostałych środków oraz do złożenia sprawozdań z dokonanych czynności prawnych związanych ze zbyciem udziałów z podaniem sposobu zabezpieczenia majątków małoletnich na założonych dla nich kontach lub lokatach w terminie 1 miesiąca od zakończenia czynności zbycia. Sąd zezwolił więc na podjęcie środków tylko w zakresie zaspokojenia potrzeb małoletniej córki (zakup nieruchomości i jego wykończenie oraz wyposażenie).

W odniesieniu do umowy spółki:

umowa spółki nie przewidywała, że udziały zmarłego wspólnika będą, np. umarzane;

umowa spółki nie przewidywała wyłączenia możliwości przystąpienia małoletniego do spółki;

umowa spółki nie zastrzegała w jakikolwiek sposób rozporządzanie udziałami zmarłych wspólników.

W umowie spółki wskazano natomiast, że w przypadku śmierci wspólnika spadkobiercy w terminie 3 (trzy) miesięcy mają obowiązek wskazać osobę, która będzie ich przedstawicielem do czasu działu spadku.

Pytanie

Czy postawą obliczenia daniny solidarnościowej stanowi suma dochodu uzyskanego przez Panią z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz dochodu małoletniej córki uzyskanego ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Pani stanowisko w sprawie

Uważa Pani, że w opisanej sytuacji podstawą obliczenia daniny solidarnościowej jest dochód małoletniej córki uzyskany ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W celu wyliczenia podstawy obliczenia podatku nie należy łączyć dochodu uzyskanego przez Panią oraz dochodu uzyskanego przez małoletnią córkę.

Zgodnie z art. 30h ustawy o PIT osoby fizyczne są obowiązane do zapłaty daniny solidarnościowej w wysokości 4% podstawy obliczenia tej daniny. Podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowi nadwyżka ponad 1 000 000 zł sumy dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ust. 1, 9 i 9a, art. 30b, art. 30c oraz art. 30f ustawy o PIT. Dochody pomniejsza się o:

1)kwoty składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a ustawy o PIT oraz składek, o których mowa w art. 30c ust. 2 pkt 2 ustawy;

2)kwoty, o których mowa w art. 30f ust. 5 ustawy

– odliczone od tych dochodów.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, że podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowi nadwyżka ponad 1.000.000,00 zł sumy dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych m.in. w art. 30c oraz 30b ustawy o PIT (dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz dochód uzyskany z tytułu sprzedaży udziałów).

Zgodnie natomiast z art. 30c ust. 2 ustawy PIT, podstawą obliczenia podatku jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1, 2-3b i 5, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e i ust. 4 zdanie pierwsze lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 23o. Z kolei stosownie do treści art. 30h ust. 3 ustawy o PIT przy ustalaniu wysokości podstawy obliczenia daniny solidarnościowej w roku kalendarzowym, o którym mowa w ust. 4, uwzględnia się dochody i kwoty pomniejszające te dochody zgodnie z ust. 2 wykazywane w:

1)rocznym obliczeniu podatku, o którym mowa w art. 34 ust. 7, jeżeli podatek wynikający z tego rozliczenia jest podatkiem należnym,

2)zeznaniach wymienionych w art. 45 ust. 1, ust. 1 a pkt 1 i 2 oraz ust. 1aa

– których termin złożenia upływa w okresie od dnia następującego po dniu upływu terminu na złożenie deklaracji o wysokości daniny solidarnościowej w roku poprzedzającym ten rok kalendarzowy do dnia upływu terminu, o którym mowa w ust. 4.

Natomiast zgodnie z art. 30h ust. 4 ustawy o PIT osoby fizyczne, o których mowa w ust. 1, są obowiązane składać urzędom skarbowym deklarację o wysokości daniny solidarnościowej, według udostępnionego wzoru, w terminie do dnia 30 kwietnia roku kalendarzowego i w tym terminie wpłacić daninę solidarnościową. Przepisy art. 45 ust. 1b i 1c stosuje się odpowiednio.

Jednocześnie w myśl art. 30h ust. 5 ustawy o PIT deklaracja o wysokości daniny solidarnościowej zawiera dane umożliwiające prawidłową identyfikację osoby fizycznej i urzędu skarbowego, do którego kierowana jest deklaracja, oraz poprawne rozliczenie daniny solidarnościowej.

Z powyższego wynika więc, że podatnicy, których dochody ze źródeł przychodów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w części dotyczącej tzw. "daniny solidarnościowej" po dokonaniu odpowiednich obliczeń przekraczają kwotę 1 min złotych, zobowiązani są do zapłaty dodatkowej daniny wynoszącej 4% podstawy tej daniny.

Podstawą obliczenia podatku jest dochód uzyskany ze sprzedaży udziałów, którego nie należy powiększać o wysokość Pani dochodu uzyskanego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Resumując w celu obliczenia podstawy opodatkowania Pani dochodów nie należy łączyć z dochodem z tytułu sprzedaży udziałów małoletniej córki.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe, lecz z innych względów niż wskazano we wniosku.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w stanie prawnym obowiązującym w 2023 r., w którym doszło do sprzedaży udziałów opisanych we wniosku (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych na podstawie systemu przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów.

Na podstawie art. 9 ust. 2 tej ustawy:

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Ustawodawca, tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych, miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń na podstawie kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 7 omawianej ustawy:

Źródłami przychodów są:

(…)

3) pozarolnicza działalność gospodarcza;

(…)

7) kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;

Art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy stanowi, że:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychodu z odpłatnego zbycia udziałów (…).

Natomiast, jak stanowi art. 30b ust. 1 pkt 2 ustawy podatkowej:

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Stosownie natomiast do treści art. 7 ust. 1 ww. ustawy:

Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, rent, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Z wykładni gramatycznej tegoż przepisu wynika, że co do zasady, małoletnie dzieci nie rozliczają się samodzielnie z osiąganych dochodów i nie są podatnikami podatku dochodowego. Ich dochody podlegają bowiem doliczeniu do dochodów rodziców. Zasada doliczania dochodów małoletnich dzieci do dochodów rodziców nie ma jednak zastosowania w odniesieniu do dochodów z pracy dzieci, ze stypendiów, do dochodów z przedmiotów oddanych dzieciom do swobodnego użytku. Natomiast w sytuacji, gdy rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci, żadne dochody małoletnich dzieci nie podlegają kumulacji z dochodami rodziców. Wówczas dochody te podlegają opodatkowaniu na imię małoletniego dziecka, co oznacza, że należy złożyć odrębne zeznanie na imię i nazwisko dziecka. Zeznanie takie wypełniają i podpisują w imieniu dziecka rodzice.

Zgodnie z art. 92 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks Rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1359 ze zm.):

Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską.

Jak wynika z art. 95 § 1 tej ustawy:

Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

W myśl art. 101 § 1 tej ustawy:

Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską.

Stosownie zaś do § 2 art. 101 kodeksu:

Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku.

Art. 101 § 3 kodeksu stanowi:

Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.

Jak stanowi art. 156 ww. Kodeksu:

Opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego.

Stosownie do art. 161 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Sąd opiekuńczy może zobowiązać opiekuna do złożenia do depozytu sądowego kosztowności, papierów wartościowych i innych dokumentów należących do pozostającego pod opieką. Przedmioty te nie mogą być odebrane bez zezwolenia sądu opiekuńczego.

W myśl art. 161 § 2 ww. Kodeksu:

Gotówka pozostającego pod opieką, jeżeli nie jest potrzebna do zaspokajania jego uzasadnionych potrzeb, powinna być złożona przez opiekuna w instytucji bankowej. Opiekun może podejmować ulokowaną gotówkę tylko za zezwoleniem sądu opiekuńczego.

Zgodnie natomiast z art. 22 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli przedstawiciel ustawowy osoby ograniczonej w zdolności do czynności prawnych oddał jej określone przedmioty majątkowe do swobodnego użytku, osoba ta uzyskuje pełną zdolność w zakresie czynności prawnych, które tych przedmiotów dotyczą. Wyjątek stanowią czynności prawne, do których dokonania nie wystarcza według ustawy zgoda przedstawiciela ustawowego.

Zauważyć należy, że przepis art. 22 Kodeksu cywilnego, który odnosi się do małoletnich, którzy ukończyli lat trzynaście, obejmuje wyłącznie przedmioty oddane do swobodnego użytku przez przedstawiciela ustawowego, czyli przez rodziców sprawujących władzę rodzicielką lub opiekuna.

Mając na uwadze powyższe przepisy wskazać należy, że opieka rodziców nad dzieckiem obejmuje nie tylko jego osobę, ale i majątek. Zarządzanie majątkiem dziecka wymaga podejmowania różnych decyzji. W tej mierze Kodeks rodzinny i opiekuńczy rozróżnia czynności dokonywane w ramach zwykłego zarządu oraz czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. Na zwykły zarząd składają się działania służące prowadzeniu bieżących spraw związanych ze zwykłym korzystaniem z przedmiotów należących do majątku dziecka.

Ustawodawca nie podał katalogu czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu.

„Przez czynności zwykłego zarządu należy rozumieć załatwianie przez rodziców bieżących spraw związanych ze zwykłym korzystaniem z przedmiotów wchodzących w skład majątku małoletniego, utrzymywanie ich w stanie niepogorszonym. Wszystko, co nie mieści się w tych granicach, należy do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Przykładowo do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu należy zaliczyć: odpłatne nabycie składnika majątkowego przez dziecko, zrzeczenie się własności wartościowej rzeczy, ustanowienie na nieruchomości ograniczonego prawa rzeczowego, zaciągnięcie pożyczki w kwocie przekraczającej bieżące potrzeby, zawarcie na czas dłuższy umowy dzierżawy, zrzeczenie się dziedziczenia, odrzucenie spadku, przyjęcie spadku wprost” (J. Ignatowicz, Kodeks rodzinny…, red. K. Pietrzykowski, 2010, s. 908–909).

„Miernikiem czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu jest ciężar gatunkowy dokonywanej czynności, jej skutków w sferze majątku małoletniego, wartości przedmiotu danej czynności oraz szeroko pojęte dobro dziecka i ochrona jego interesów życiowych. Konsekwencją braku zezwolenia sądu opiekuńczego z art. 101 § 3 jest nieważność dokonanej czynności” (uchwała pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 30 kwietnia 1977 roku).

Reasumując, doliczenia do własnych dochodów dokonują tylko rodzice (biologiczni lub przysposabiający), którym przysługuje prawo dysponowania dochodami dzieci.

Jeżeli małoletnie dziecko uzyskuje dochody, które powinny być doliczone do dochodów rodziców, rodzice wykazują te dochody w zeznaniu rocznym. Rodzice mają obowiązek doliczenia do swoich własnych dochodów dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych.

Jak wynika z treści Pani wniosku, Jest Pani matką małoletniej córki, która w spadku po zmarłym ojcu otrzymała udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Po uzyskaniu postanowienia Sądu Rejonowego w (...) zezwalającego Pani jako przedstawicielowi małoletniego wspólnika spółki, na zawarcie umowy sprzedaży udziałów (zezwolenie przez Sąd na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka), udziały w spółce – na podstawie decyzji wszystkich wspólników spółki i pełnomocników małoletnich dzieci – zostały sprzedane (...) 2023 r. Dochód uzyskany ze sprzedaży (nadwyżka przychodu nad kosztami uzyskania przychodu) przekroczył kwotę 1 mln złotych.

Co istotne, środki pieniężne ze sprzedaży udziałów córki, zostały zdeponowane na oddzielnym koncie bankowym i stanowią majątek Pani córki, a wraz z uzyskaniem przez nią w 2024 r. pełnoletności zostaną jej przekazane.

Z treści wniosku wynika następnie, że nie mogła Pani swobodnie dysponować środkami pieniężnymi pochodzącymi z transakcji sprzedaży udziałów. Oprócz sprzedaży udziałów Sąd w wydanym postanowieniu zezwolił Pani jednak na:

kupno w imieniu małoletniej lokalu mieszkalnego, miejsca parkingowego i komórki lokatorskiej,

przeznaczenie kwoty (...) tys. uzyskanych ze sprzedaży udziałów na wykończenie i urządzenie zakupionego lokalu mieszkalnego.

Wszystkie te czynności przekraczały bowiem zwykły zarząd nad majątkiem nieletniej.

Ponadto Sąd zobowiązał Panią do składania co dwa miesiące sprawozdań ze sposobu wykorzystania środków na wykończenie i urządzenie lokalu mieszkalnego, do czasu sposobu wykorzystania tych środków lub osiągnięcia pełnoletności córki. W przypadku osiągnięcia pełnoletności córki została Pani zobowiązana do potwierdzania przekazania córce pozostałych środków oraz do złożenia sprawozdań z dokonanych czynności prawnych związanych ze zbyciem udziałów z podaniem sposobu zabezpieczenia majątków małoletnich na założonych dla nich kontach lub lokatach w terminie 1 miesiąca od zakończenia czynności zbycia.

Jak wynika z treści wniosku Sąd zezwolił na podjęcie środków tylko w zakresie zaspokojenia potrzeb małoletniej córki (zakup nieruchomości i jego wykończenie oraz wyposażenie).

Prowadzi Pani działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób na zasadach wynikających z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i uzyskała Pani w roku 2023 z tego tytułu dochód nieprzekraczający kwoty 1 mln złotych.

Przedmiotem Pani wątpliwości jest wyłącznie kwestia konieczności doliczenia do podstawy obliczenia daniny solidarnościowej z tytułu sprzedaży udziałów małoletniej córki w spółce z o. o. osiągniętych przez Panią dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Odnosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy zauważyć należy, że dochód ze sprzedaży udziałów w spółce z o. o. osoby małoletniej nie jest przekazywany rodzicom. Sąd opiekuńczy najpierw musi wyrazić zgodę na ich sprzedaż (sprzedaż udziałów jest bowiem czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu jego majątkiem, do którego z mocy prawa upoważnieni są rodzice), następnie środki, co do zasady, złożone są w depozycie sądowym do czasu osiągnięcia przez małoletniego pełnoletniości. Każde wydatkowanie pieniędzy odbywa się tylko za zgodą sądu.

Jak już uprzednio wyjaśniłem, na podstawie art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody małoletnich dzieci podlegają doliczeniu do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Warunek ten znajdzie zastosowanie w przypadku sprzedaży udziałów w spółce z o. o. osoby małoletniej.

W oparciu o treść art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego była Pani bowiem uprawniona do dokonywania danych czynności prawnych na podstawie decyzji Sądu (między innymi sprzedaży udziałów), ale pozbawiona możności dysponowania dochodami uzyskanymi z tego źródła. Oznacza to, że dochodów małoletniej z tego tytułu nie powinna Pani doliczyć do swoich dochodów.

Przedstawione powyżej stanowisko znajduje również potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 grudnia 2018 r., sygn. akt II FSK 3492/16, w którym wskazano, że:

Dochód z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości osoby małoletniej nie jest co do zasady przekazywany rodzicom. Sąd opiekuńczy najpierw musi wyrazić zgodę na sprzedaż (udziału) nieruchomości (sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność lub współwłasność małoletniego jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu jego majątkiem, do którego z mocy prawa upoważnieni są rodzice), następnie środki, co do zasady, złożone są w depozycie sądowym do czasu osiągnięcia przez małoletniego pełnoletniości. Każde wydatkowanie pieniędzy odbywa się tylko za zgodą sądu. Mówiąc inaczej, rodzice w tego rodzaju sytuacjach są uprawnieni do dokonania czynności prawnej (sprzedaży nieruchomości), ale są pozbawieni możności dysponowania dochodami uzyskanymi z tego źródła. Oznacza to, że dochodów małoletnich dzieci z tego tytułu rodzice nie mogą doliczyć do swoich dochodów. Powinni złożyć zeznanie na imię i nazwisko każdego małoletniego dziecka i podpisać te zeznania (...)".

Powyższe oznacza, że jeśli małoletnie dziecko osiąga dochody, które nie mogą być doliczane do dochodów rodziców, należy złożyć odrębne zeznanie podatkowe na imię i nazwisko dziecka. Zeznanie takie wypełniają jednak i podpisują w imieniu dziecka rodzice (rodzic). Nie ma podstaw prawnych, aby rodzice (rodzic) małoletniego dziecka doliczali do swoich dochodów i opodatkowywali dochód osiągnięty przez małoletniego ze sprzedaży należących do niego udziałów w spółce z o. o.

W myśl natomiast art. 30h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Osoby fizyczne są obowiązane do zapłaty daniny solidarnościowej w wysokości 4% podstawy obliczenia tej daniny.

Zgodnie z art. 30h ust. 2 cytowanej ustawy:

Podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowi nadwyżka ponad 1 000 000 zł sumy dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ust. 1, 9 i 9a, art. 30b, art. 30c oraz art. 30f po ich pomniejszeniu o:

1) kwoty składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a, oraz składek, o których mowa w art. 30c ust. 2 pkt2,

2) kwoty, o których mowa w art. 30f ust. 5

odliczone od tych dochodów.

Stosownie do treści art. 30h ust. 3 tej ustawy:

Przy ustalaniu wysokości podstawy obliczenia daniny solidarnościowej w roku kalendarzowym, o którym mowa w ust. 4, uwzględnia się dochody i kwoty pomniejszające te dochody zgodnie z ust. 2 wykazywane w:

1) rocznym obliczeniu podatku, o którym mowa w art. 34 ust. 7, jeżeli podatek wynikający z tego rozliczenia jest podatkiem należnym,

2) zeznaniach wymienionych w art. 45 ust. 1, ust. 1a pkt 1 i 2 oraz ust. 1aa

których termin złożenia upływa w okresie od dnia następującego po dniu upływu terminu na złożenie deklaracji o wysokości daniny solidarnościowej w roku poprzedzającym ten rok kalendarzowy do dnia upływu terminu, o którym mowa w ust. 4.

Na podstawie art. 30h ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Osoby fizyczne, o których mowa w ust. 1, są obowiązane składać urzędom skarbowym deklarację o wysokości daniny solidarnościowej, według udostępnionego wzoru, w terminie do dnia 30 kwietnia roku kalendarzowego i w tym terminie wpłacić daninę solidarnościową. Przepisy art. 45 ust. 1b i 1c stosuje się odpowiednio.

Do zapłaty daniny solidarnościowej obowiązane są więc osoby fizyczne, których dochód przekroczył 1 000 000 zł. Osoby te, oprócz podatku dochodowego, są obowiązane zapłacić dodatkowo daninę solidarnościową w wysokości 4% podstawy obliczenia oraz złożyć we właściwym urzędzie skarbowym deklarację o wysokości tej daniny solidarnościowej w terminie do 30 kwietnia roku kalendarzowego. W tym samym terminie upływa termin zapłaty daniny.

Podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowi nadwyżka ponad 1 000 000 zł sumy dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych:

w art. 27 ust. 1, 9, 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dochody opodatkowane według skali podatkowej, m.in.: ze stosunku pracy, działalności gospodarczej, rent i emerytur, umów o dzieło i umów zlecenia, itd.),

w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zyski kapitałowe opodatkowane według stałej stawki 19%),

w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19%), oraz

w art. 30f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dochody zagranicznej spółki kontrolowanej opodatkowane według stałej stawki 19%)

pomniejszonych o możliwe do odliczenia od tych dochodów składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a oraz składek, o których mowa w art. 30c ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o kwoty wymienione w art. 30f ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z tytułu uwzględnionej w podstawie opodatkowania podatnika dywidendy otrzymanej od zagranicznej spółki kontrolowanej, w części uwzględnionej w jego podstawie opodatkowania).

Reasumując, dochód małoletniej córki uzyskany w 2023 r. ze sprzedaży (za zgodą sądu) jej udziałów w spółce z o. o. powinien zostać rozliczony w podpisanym przez opiekuna prawnego zeznaniu podatkowym (PIT-38) złożonym przez podatnika (małoletnie dziecko), na którym ciąży obowiązek podatkowy.

W związku z tym, że na mocy art. 7 ustawy podatkowej nie może Pani doliczyć dochodów dziecka do własnych dochodów, podstawą obliczenia daniny solidarnościowej na zasadach wskazanych w art. 30h ust. 2 tej ustawy, będzie jedynie nadwyżka ponad 1 000 000 zł dochodu uzyskanego przez Pani córkę z kapitałów pieniężnych.

Na podstawie art. 30h ust. 4 ustawy, danina solidarnościowa powinna zostać rozliczona w podpisanej przez opiekuna prawnego deklaracji DSF-1 w terminie do dnia 30 kwietnia roku kalendarzowego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe wyłącznie wobec Pani i tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

W odniesieniu do powołanych przez Panią wyroków sądów wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

·Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00