Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.205.2024.2.KO

Zwolnienie od podatku VAT dostawy zabudowanych działek i opodatkowanie dostawy niezabudowanej działki.

Interpretacja indywidualna

stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT dostawy zabudowanych działek nr ……. i opodatkowania dostawy niezabudowanej działki nr ….

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 maja 2024 r.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej jako „ustawa VAT”.

W dniu (...) 2012 r. Wnioskodawca w drodze zakupu nabył:

1) Zabudowaną nieruchomość położoną w …, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr …, składającą się z dz. … o łącznym obszarze (...) ha;

2) Udział wynoszący 10000/20000 części w nieruchomości położonej w …, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr …, stanowiącej dz. … o obszarze (...) ha;

3) Udział wynoszący 10000/20000 części w nieruchomości położonej w …, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr …, stanowiącej dz. … o obszarze (...) ha.

Opisane wyżej nieruchomości są położone w …, przy czym:

1) dz. … jest zabudowana budynkiem biurowym, oznaczonym numerem …, krytym blachą, wybudowanym w latach 60-tych ubiegłego wieku, a rozbudowanym w 2003-2005 r., o powierzchni użytkowej (...) m kw.;

2) dz. … stanowi utwardzony parking;

3) dz. … jest niezabudowana;

4) dz. … stanowią utwardzone kostką granitową drogi dojazdowe.

Budynek biurowy zlokalizowany na działce … został wybudowany oraz oddany do użytku w latach 60-tych dwudziestego wieku. A następnie w latach 2003-2005 został rozbudowany przez poprzedniego właściciela. Wnioskodawca nie ponosił nakładów na budynek, które przekraczałyby 30% wartości początkowej budynku.

W latach 2012-2022 nieruchomość była wynajmowana przez Wnioskodawcę. Początkowo na rzecz poprzedniego właściciela a następnie na inny podmiot.

Ponadto Wnioskodawca dysponuje uproszczonym wypisem z rejestru gruntów, z którego wynikają następujące informacje o działkach:

1) dz. … - tereny rekreacyjno-wypoczynkowe;

2) dz. … - inne tereny zabudowane;

3) dz. … - tereny rekreacyjno-wypoczynkowe.

4) Dz. … - tereny rekreacyjno-wypoczynkowe.

5) Dz. … - tereny rekreacyjno-wypoczynkowe.

Nieruchomość została nabyta od Spółki za pieniądze pochodzące z majątku osobistego Wnioskodawcy i weszła do Jego majątku osobistego. Wnioskodawca w momencie dokonania zakupu był żonaty i nie zawarł małżeńskiej umowy majątkowej.

Nabycie nieruchomości w 2012 r. podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomość jest oznaczona symbolem U,Z-1.

Zgodnie z § 10 pkt 1 lit. a uchwały nr … Rady Miejskiej w … z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego … dla jednostek oznaczonych na rysunku planu symbolem U,Z-1 ustala się przeznaczenie terenu w granicach wyznaczonych liniami rozgraniczającymi - adaptacja istniejącej zabudowy dla funkcji usług turystyki, oświaty i nauki, zdrowia i opieki społecznej, z możliwością rozbudowy obiektów i budowy nowych - adaptacja istniejącej funkcji mieszkaniowej, w zabudowie jednorodzinnej - adaptacja istniejącego przedłużenia ul. …, jako ogólnodostępny, publiczny szlak pieszy.

Pismem z 20 maja 2024 r. uzupełniono opis sprawy następująco.

1. Wnioskodawca nie posiada wiedzy, w którym roku nastąpiło pierwsze zajęcie (używanie) budynku biurowego posadowionego na działce nr …. Wnioskodawca nabył prawo własności w 2012 r. i w momencie sprzedaży nieruchomość była już zajęta (używana). Zatem od pierwszego zajęcia (zasiedlenia) nieruchomości upłynęło minimum 12 lat.

2. Od pierwszego zasiedlenia (zajęcia) budynku biurowego posadowionego na działce nr … do chwili planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

3. Utwardzony parking posadowiony na działce … stanowi budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane trwale z gruntem związaną.

4.

a) Wnioskodawca nie posiada wiedzy, w którym roku nastąpiło pierwsze zajęcie (używanie) parkingu posadowionego na działce nr ….

Wnioskodawca nabył prawo własności w 2012 r. i w momencie sprzedaży nieruchomość była już zajęta (używana). Zatem od pierwszego zajęcia (zasiedlenia) nieruchomości upłynęło minimum 12 lat.

b) Od pierwszego zasiedlenia (zajęcia) parkingu posadowionego na działce nr … do chwili planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

c) Wnioskodawca ponosił jedynie bieżące wydatki związane z utrzymaniem parkingu, od których odliczał podatek VAT.

d) Wydatki poniesione przez Wnioskodawcę nie przekroczyły 30% wartości początkowej budowli.

e) Wnioskodawca nie ponosił wydatków związanych z ulepszeniem, lecz z bieżącym utrzymaniem.

f) Wnioskodawca nie ponosił wydatków związanych z ulepszeniem, lecz z bieżącym utrzymaniem.

g) Wnioskodawca nie wykorzystywał budowli wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

5. Utwardzone kostką granitową drogi dojazdowe posadowione na działce … i … stanowią budowle w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane trwale z gruntem związaną.

6.

a) Wnioskodawca nie posiada wiedzy, w którym roku nastąpiło pierwsze zajęcie (używanie) utwardzone kostką granitową drogi dojazdowe posadowione na działkach ….

Wnioskodawca nabył prawo własności w 2012 r. i w momencie sprzedaży nieruchomość była już zajęta (używana). Zatem od pierwszego zajęcia (zasiedlenia) nieruchomości upłynęło minimum 12 lat.

b) Od pierwszego zasiedlenia (zajęcia) utwardzonej kostką granitową drogi dojazdowej posadowionej na działkach … do chwili planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

c) Wnioskodawca ponosił jedynie bieżące wydatki związane z utrzymaniem drogi, od których odliczał podatek VAT.

d) Wydatki poniesione przez Wnioskodawcę nie przekroczyły 30% wartości początkowej budowli.

e) Wnioskodawca nie ponosił wydatków związanych z ulepszeniem, lecz z bieżącym utrzymaniem.

f) Wnioskodawca nie ponosił wydatków związanych z ulepszeniem, lecz z bieżącym utrzymaniem.

g) Wnioskodawca nie wykorzystywał budowli wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

7. Utwardzony parking posadowiony na działce … oraz utwardzone kostką granitową drogi dojazdowe posadowione na działce … stanowią budowle.

8.

e) [numeracja odpowiedzi dostosowana do numeracji w wezwaniu] Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

Transakcja sprzedaży, na podstawie której Wnioskodawca nabył prawo własności działki … nie była opodatkowana podatkiem VAT i podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

 f) Zgodnie z planem działka ma oznaczenie U,Z-1. Zgodnie z MPZP oznacza to, iż ma ona przeznaczenie budowlane.

g) Na dzień sprzedaży w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie będzie linii rozgraniczających na działce, oddzielającej część działki przeznaczonej pod zabudowę od części nieprzeznaczonej pod zabudowę.

h) Działka nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę na cele działalności zwolnionej od podatku.

Pytania

1. Czy planowana dostawa działki nr …, która jest zabudowana budynkiem biurowym i która została przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?

2. Czy planowana dostawa działki nr …, na której znajduje się utwardzony parking i która została przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?

3. Czy planowana dostawa działki nr …, która jest niezabudowana i która została przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?

4. Czy planowana dostawa działek nr …, które stanowią utwardzone kostką granitową drogi dojazdowe i które zostały przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?

Pana stanowisko w sprawie

1. Zdaniem Wnioskodawcy, planowana dostawa działki nr …, która jest zabudowana budynkiem biurowym i która została przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

2. Zdaniem Wnioskodawcy, planowana dostawa działki nr …, na której znajduje się utwardzony parking i która została przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

3. Zdaniem Wnioskodawcy, planowana dostawa działki nr …, która jest niezabudowana i która została przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego, nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

4. Zdaniem Wnioskodawcy, planowana dostawa działek nr …, które stanowią utwardzone kostką granitową drogi dojazdowe i które zostały przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy - część ogólna

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 2 pkt 22 ustawy VAT ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, nieruchomość, zarówno gruntowa, jak i zabudowana, spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy VAT, a jej sprzedaż, stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy VAT.

W treści ustawy oraz w przepisach wykonawczych prawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zastosowanie zwolnienia od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku VAT dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy VAT.

W świetle art. 43 ust. 1 pkt zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W celu ustalenia, czy sprzedaż danej nieruchomości jest zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT należy w pierwszej kolejności zweryfikować, czy jej dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim.

W świetle art. 2 pkt 14 ustawy VAT ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej;

Uzasadnienie szczegółowe

Ad 1.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, działka nr …, która jest zabudowana budynkiem biurowym, została już zasiedlona w przeszłości. Budynek biurowy zlokalizowany na działce … został wybudowany oraz oddany do użytku w latach 60-tych dwudziestego wieku. Wnioskodawca nie ponosił nakładów na budynek, które przekraczałyby 30% wartości początkowej budynku.

Dostawa budynku nie jest zatem dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim.

Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Z powyższych względów należy przyjąć, że planowana dostawa działki nr …, która jest zabudowana budynkiem biurowym, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Ad 2.

Wnioskodawca zamierza także dokonać sprzedaży działki nr …, na której znajduje się utwardzony parking.

Pierwsze zasiedlenie parkingu miało miejsce w 2004 roku, a oddanie do użytku w 2004 roku. Parking został bowiem wybudowany w tym okresie przez poprzedniego właściciela działki. Wnioskodawca nie ponosił nakładów na parking, które przekraczałyby 30% wartości początkowej parkingu.

Dostawa parkingu nie jest zatem dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą parkingu upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Z powyższych względów należy przyjąć, że planowana dostawa działki nr …, na której jest zlokalizowany parking, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Podobne stanowisko zostało przedstawione, między innymi, w interpretacji indywidualnej z dnia 30 grudnia 2022 r. nr 0114-KDIP1 -1.4012.628.2022.2.AWY.

Ad 3.

Wnioskodawca planuje dokonać zbycia działki nr …, która jest niezabudowana i stanowi teren rekreacyjno-wypoczynkowy.

Jak wynika z cytowanego fragmentu uchwały nr … Rady Miejskiej w … z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego … tereny oznaczone symbolem U,Z-1 co prawda stanowią tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, lecz dopuszcza się rozbudowę obiektów i budowę nowych.

Tymczasem ze zwolnienia mogą korzystać tereny niezabudowane, inne niż tereny budowlane.

Z powyższych względów dostawa działki nr … nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.

Ad 4.

Wnioskodawca planuje dokonać dostawy swoich udziałów w działkach nr … i …, które stanowią utwardzone kostką granitową drogi dojazdowe.

Wnioskodawca nie zna dokładnej daty pierwszego zasiedlenia ani oddania do użytku dróg dojazdowych, lecz z pewnością miało to miejsce przed nabyciem przed nabyciem udziałów przez Wnioskodawcę. W dacie bowiem zakupu przedmiotowych udziałów w działkach drogi dojazdowe już na nich istniały. Wnioskodawca nie ponosił nakładów na przedmiotowe budowle, które przekraczałyby 30% wartości początkowej budowli.

Dostawa drogi nie jest zatem dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą parkingu upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Z powyższych względów należy przyjąć, że planowana dostawa działek nr … i …, na których jest zlokalizowana droga dojazdowa, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług - podobnie jak w punkcie nr 2.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług również zbycie udziału w towarze (np. współwłasność nieruchomości), stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r. sygn. akt I FPS 2/11.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.), zwanej dalej: Kodeks cywilny.

Zgodnie z art. 195 ww. ustawy – Kodeks cywilny:

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, lecz stanowi odmianę własności i charakteryzuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom. Do współwłasności stosuje się – jeśli co innego nie wynika z przepisów poświęconych specjalnie tej instytucji – przepisy odnoszące się do własności. Należy zatem uznać, że udział każdego ze współwłaścicieli jest ze swej istoty szczególną postacią prawną własności.

Jak wynika z art. 196 § 1 ustawy – Kodeks cywilny:

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

W myśl art. 198 ustawy – Kodeks cywilny:

Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Podkreślić więc należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela, a rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie udziału w nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.

Działka nr … jest zabudowana budynkiem biurowym. Budynek biurowy został wybudowany oraz oddany do użytku w latach 60-tych dwudziestego wieku. Budynek w latach 2003-2005 został rozbudowany przez poprzedniego właściciela. Nie ponosił Pan nakładów na budynek, które przekraczałyby 30% wartości początkowej budynku. Od pierwszego zasiedlenia (zajęcia) budynku biurowego do chwili planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

Działka nr … stanowi utwardzony parking. Utwardzony parking stanowi budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane trwale z gruntem związaną. Od pierwszego zasiedlenia (zajęcia) parkingu do chwili planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Nie ponosił Pan wydatków związanych z ulepszeniem, lecz z bieżącym utrzymaniem.

Działka nr … stanowią utwardzone kostką granitową drogi dojazdowe. Utwardzone kostką granitową drogi dojazdowe stanowią budowle w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane trwale z gruntem związaną. Od pierwszego zasiedlenia (zajęcia) utwardzonej kostką granitową drogi dojazdowej do chwili planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Nie ponosił Pan wydatków związanych z ulepszeniem, lecz z bieżącym utrzymaniem.

Działka nr … jest niezabudowana. Nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT. Transakcja sprzedaży, na podstawie której nabył Pan prawo własności działki nie była opodatkowana podatkiem VAT i podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z planem działka ma oznaczenie U,Z-1. Zgodnie z MPZP oznacza to, iż ma ona przeznaczenie budowlane. Działka nie była wykorzystywana przez Pana na cele działalności zwolnionej od podatku.

Wątpliwości Pana dotyczą kwestii zwolnienia od podatku VAT dostawy zabudowanych działek nr … i opodatkowania dostawy niezabudowanej działki nr ….

Należy zauważyć, że wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia dostawy towarów zostały określone m.in. w art. 43 ustawy. Do dostawy terenów niezabudowanych stosuje się przepisy art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 ustawy, a do dostawy terenów zabudowanych stosuje się przepisy art. 43 ust. 1 pkt 10, pkt 10a i pkt 2 ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Powyższe oznacza, że zwolnienie przysługuje względem takiej dostawy, której przedmiotem jest grunt niezabudowany i jednocześnie o przeznaczeniu innym niż budowlane. Zatem ze zwolnienia od podatku korzystać będą dostawy gruntów o charakterze rolnym, leśnym, itp.

Na podstawie art. 2 pkt 33 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych – rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 977 ze zm.):

Kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, z wyjątkiem morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej oraz terenów zamkniętych, należy do zadań własnych gminy.

Jak stanowi art. 4 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym:

Ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ww. ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym:

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym:

1) lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego;

2) sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.

O przeznaczeniu nieruchomości stanowią zatem akty prawa miejscowego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jako źródło prawa miejscowego, a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy – jako akt indywidualny prawa administracyjnego.

W tym miejscu warto wyjaśnić, że stosownie do treści wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 marca 1996 r. w sprawie C-468/93 Gemeente Emmen – „teren budowlany” oznacza „każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę”.

W niniejszej sprawie – jak Pan wskazał – działka nr … jest niezabudowana i zgodnie z MPZP ma przeznaczenie budowlane.

W związku z powyższym działka nr … stanowi teren budowlany zdefiniowany w art. 2 pkt 33 ustawy i w rezultacie sprzedaż tej działki nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Należy nadmienić, że dla dostawy nieruchomości niezabudowanych, które nie spełniają przesłanek do objęcia ich zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, ustawodawca przewidział możliwość zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

W celu zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

 1) towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,

 2) przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że działka nie była wykorzystywana przez Pana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że nie został spełniony jeden z warunków do zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W konsekwencji, sprzedaż przez Pana działki nr …, będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 1 ustawy, która nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 ustawy, a zatem będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla przedmiotu dostawy.

Zatem stanowisko w zakresie pytania nr 3 jest prawidłowe.

Zasady zwolnienia od podatku dostawy budynków, budowli i ich części znajduje się w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, który stanowi że:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Kwestia pierwszego zasiedlenia została uregulowana w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich miało miejsce pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

 a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

 b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Tak więc, by dostawa budynków, budowli lub ich części mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, muszą być spełnione łącznie dwa warunki występujące w tym artykule.

Analiza powołanych wyżej przepisów wskazuje, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

Natomiast gdy nie zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o ww. przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W związku z powyższym dostawa:

- budynku biurowego posadowionego na działce nr …

- parkingu posadowionego na działce nr …

- drogi dojazdowej posadowionej na działce nr ….

będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż od pierwszego zasiedlenia (zajęcia) budynku biurowego i ww. budowli do chwili planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Ponadto nie ponosił Pan nakładów na budynek i budowle, które przekraczałyby 30% wartości początkowej budynku i poszczególnych budowli. Ze zwolnienia będzie również korzystać dostawa działek, na których posadowione są ww. naniesienia w postaci budynku i budowli, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy.

Tym samym Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1, 2 i 4 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Pana. Z powyższych przepisów wynika, że organ rozpatrując wniosek o wydanie interpretacji nie podejmuje wyjaśnienia stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, tj. nie przeprowadza dowodów, lecz dokonuje oceny prawnej przedstawionych we wniosku okoliczności w kontekście zadanego pytania przyporządkowanego do danego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

W tym miejscu organ interpretacyjny zastrzega jednak, że gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny interpretacja nie wywoła skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00