Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.334.2024.2.AWO
Możliwość skorzystania ulgi termomodernizacyjnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 kwietna 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 11 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie – dwoma pismami z 29 maja 2024 r. (wpływ obu pism 29 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W roku 2023 zapoczątkował Pan proces termomodernizacji budynku mieszkalnego (domu), w którym zamieszkuje Pan wraz z rodziną (...). Proces rozłożony został na minimum dwa lata.
W 2023 r. wymieniono tradycyjne grzejniki ścienne na ogrzewanie podłogowe.
Zadanie polegało na:
1)demontażu i utylizacji istniejących paneli podłogowych - około (...) m2,
2)frezowaniu istniejącej posadzki oraz ułożeniu wężownic grzewczych,
3)montażu nowych paneli podłogowych (oraz listew) przystosowanych do ogrzewania podłogowego wraz z podkładem,
4)montażu terakoty wraz z klejem przystosowanym do ogrzewania podłogowego,
5)montażu elektroniki sterującej,
6)modernizacji systemu hydraulicznego - nowe kolektory oraz zawory,
7)likwidacji pieca na węgiel.
W kolejnych latach planowana jest wymiana pieca gazowego na kondensacyjny oraz wymiana okien.
Ze złożonego przez Pana wniosku wynika również, że w rozliczeniu podatkowym za rok 2023 w PIT-37 uwzględnione zostały przez Pana wydatki poniesione na zakup materiałów z punktów: 3, 4, 5 oraz zakup materiałów i usług z punktu 6.
W uzupełnieniu wniosku - w odpowiedzi na następujące pytania - doprecyzował Pan, że:
·Czy jest Pan właścicielem lub współwłaścicielem opisanego budynku mieszkalnego (domu)?
Jest Pan współwłaścicielem, wspólnie z małżonką, z którą rozlicza się Pan wspólnie.
·Od kiedy użytkuje Pan opisany budynek? Co potwierdza użytkowanie przez Pana opisanej nieruchomości od tej daty?
Rozpoczęcie robót budowlanych nastąpiło (...) 2006 r. - zgodnie z zawiadomieniem do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w A. Od roku 2009 budynek jest przez Państwa zamieszkany. Zawiadomienie o zakończeniu budowy nastąpiło (...) 2014 r. do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w A.
·Czy płaci Pan podatek od nieruchomości od tego budynku? Jeżeli tak, to od kiedy?
Tak, płaci Pan podatek od nieruchomości od tego budynku od czasu zgłoszenia zamieszkania, tj. od 2009 r. (lub wcześniej).
·Kiedy - prosimy, żeby podał Pan datę - doszło do faktycznego zakończenia budowy opisanego we wniosku budynku?
Zawiadomienie o zakończeniu budowy nastąpiło (...) 2014 r. do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w A.
·Czy budynek, o którym mowa we wniosku, stanowi budynek mieszkalny jednorodzinny stosownie do art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane, tj.: (…).
Tak.
·Czy w momencie ponoszenia przez Pana opisanych we wniosku wydatków budynek, o którym mowa we wniosku był budynkiem w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane?
Tak.
·Kiedy (w jakiej dacie) wystawione zostały faktury dotyczące każdego z wydatków, których dotyczy Pana pytanie?
–(...) - terakota (oraz fuga) w salonie i korytarzach - (...) 2023 r.,
–FV korekta do (...) (zwrot nadmiaru materiału) - (...) 2023 r.,
–(...) panele podłogowe w sypialni - (...) 2023 r.,
–FV korekta do (...) (zwrot nadmiaru materiału) - (...) 2023 r.,
–FV (...) listwy przypodłogowe do paneli - (...) 2023 r.,
–FV(...)- elektronika sterująca - data dostawy towaru i zapłaty (...) 2023 r. (data wystawienia FV (...) 2024 r.),
–FV(...)- hydraulika - (...) 2023 r.,
–FV(...) - hydraulika - (...) 2023 r.
·Czy każda z faktur została wystawiona przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku?
Tak.
·Czy każda z faktur została wystawiona na Pana dane? Jeśli nie, prosimy żeby Pan wskazał na kogo (na czyje dane) każda z faktur została wystawiona? W przypadku, gdy faktura została wystawiona na dane Pana małżonki, prosimy żeby Pan wskazał:
Wszystkie faktury VAT wystawione zostały na Pana nazwisko.
·Czy w Pana małżeństwie panuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej?
Tak.
·Od jakiej daty obowiązuje w Pana małżeństwie ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej?
(...) 2002 r. - od daty ślubu.
·Czy opisany budynek stanowi składnik Państwa majątku wspólnego?
Tak.
·Czy wykonane przez Pana prace obejmowały również utylizację usuniętych (w toku prac) elementów?
Tak. Gruz po frezowaniu został przeze mnie wywieziony do PSZOK [punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych - przypis organu]. Inne odpady budowlane oraz zdemontowane panele zostały przez Pana wywiezione do PSZOK.
·Czy wydatek związany z (ewentualną) utylizacją usuniętych (w toku wskazanych we wniosku prac) elementów uwzględnił Pan w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Nie.
·Czy „wymiana tradycyjnych grzejników ściennych na ogrzewanie podłogowe” jest etapem (integralną częścią/elementem składowym), czy odrębnym (autonomicznym) przedsięwzięciem termomodernizacyjnym wobec „wymiany pieca gazowego na kondensacyjny oraz wymiany okien” i opisanego „procesu termomodernizacji”?
Obecnie traktuje to Pan jako autonomiczne przedsięwzięcie, którego efekty w postaniu zaoszczędzenia zużycia gazu już nastąpiły. O ile sytuacja materialna pozwoli, zamierza Pan w obecnym roku kontynuować inwestycje termomodernizacyjne. Nie ma jednak takiej konieczności, biorąc pod uwagę fakt, że przedsięwzięcie jest autonomiczne i pozytywne efekty już zostały zaobserwowane.
·Jeżeli „wymiana tradycyjnych grzejników ściennych na ogrzewanie podłogowe” stanowi etap opisanego „procesu termomodernizacji” i jest związana z „wymianą pieca gazowego na kondensacyjny oraz wymianą okien”, to czy całe to przedsięwzięcie zostanie zakończone w terminie 3 kolejnych lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniósł Pan pierwszy wydatek?
Tak. Planuje Pan wymienić obecny piec na kondensacyjny lub pompę ciepła w ciągu 3 lat. Planuje Pan również wymianę drzwi wejściowych na energooszczędne - także w ciągu 3 lat. Co do wymiany okien, po zweryfikowaniu koniecznych nakładów, odstępuje Pan od tego pomysłu. Nie oznacza to jednak, że nie zapadnie taka decyzja, gdyby to okazało się uzasadnione ekonomicznie. Rozważa Pan wymianę samych wkładów szybowych na trzyszybowe, ale obecnie jest to tylko w fazie rozważań. Wymiana okien nie powinna być obiektem rozważań tego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Reasumując: wykonane już prace termomodernizacyjne, tj. wymiana tradycyjnych grzejników na ogrzewanie podłogowe oraz planowana wymiana pieca na kondensacyjny będą zakończone w ciągu trzech kolejnych lat, od kiedy poniósł Pan pierwszy wydatek.
·Jaka jest/była forma opodatkowania uzyskiwanych przez Pana dochodów/przychodów (dochód opodatkowany według skali podatkowej, jednolitej -19% stawki podatku, czy przychód opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych) za lata podatkowe, w których skorzystał/skorzysta Pan z ulgi termomodernizacyjne]?
Pracuje Pan na umowę o pracę. Pana żona pracuje na umowę o pracę. Posiadają Państwo także dodatkowy dochód z najmu (opodatkowany stawką 8,5%).
·Czy na moment dokonywania odliczenia (rozumianego jako data złożenia zeznania lub jego korekty) był Pan (nadal) właścicielem lub współwłaścicielem opisanego budynku?
Tak.
·Czy wydatki, których dotyczy Pana pytanie, zostały przez Pana poniesione w związku z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków?
Tak. Dzięki przedsięwzięciu nastąpiło obniżenie temperatury wody w instalacji grzewczej, co powoduje zmniejszone zużycie gazu.
·[Punkt 16 uzupełnienia wniosku - przypis organu]
Na czym - konkretnie - polega związek każdego z wydatków, których dotyczy Pana pytanie, z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym rozumianym stosownie do art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków? Prosimy o odrębną odpowiedź w zakresie każdego z wymienionych wydatków.
·Panele podłogowe wraz z listwami.
Demontaż istniejącej podłogi był konieczny ze względu na potrzebę wykonania frezowania posadzki betonowej. Po wyfrezowaniu rowków ułożona została wężownica grzewcza podłączona do specjalnego mieszacza (kolektor plus zawory sterowane elektronicznie dla każdej pętli), który nie pozwala na dostarczenie zbyt ciepłej (maksymalnie 28 stopni Celsjusza) temperatury do wężownicy. Zdemontowane panele nie kwalifikują się do ponownego montażu z dwóch powodów
§panele kupowane w 2008 r. nie są przystosowane do współpracy z ogrzewaniem podłogowym ze względów zdrowotnych (nagrzewanie) oraz technicznych (przewodność cieplna),
§panele zdemontowane uległy częściowemu uszkodzeniu i ich ponowny montaż nie był możliwy.
·Zawory.
W budynku zamontowano:
§parter - trzy pętle (dwa pomieszczenia) - jeden zawór na pętlę,
§piętro - pięć pętli (cztery pomieszczenia) - jeden zawór na pętlę.
Każde pomieszczenie jest zasilane w medium grzewcze niezależnie i do tego służy wspomniany wcześniej mieszacz (kolektor), który rozdziela (za pomocą zaworów) ilość i temperaturę medium grzewczego na każdą pętlę niezależnie. W sumie zamontowano dwa kolektory (parter i piętro) oraz osiem zaworów regulacyjnych. Do kolektorów doprowadzono medium grzewcze rurami, a wszystko zamontowano w dwóch szafkach rozdzielczych (parter i piętro).
·Elektronika sterująca.
W każdej szafce rozdzielczej znajduje się sterownik (w sumie dwie sztuki - parter i piętro), który komunikuje się drogą radiową z czujnikami temperatury umieszczonymi w każdym pomieszczeniu oraz drogą po kablu ze sterownikiem pieca. Czujniki przekazują sygnał on/off do sterownika, który jednocześnie otwiera i zamyka zawory na każdą pętlę oraz załącza/wyłącza piec.
·Z jakiego powodu dokonał Pan modernizacji/zakupu „systemu hydraulicznego”?
Sposób działania i zastosowanie systemu hydraulicznego opisano w punkcie 16 uzupełnienia [odpowiedź powyżej - przypis organu]. Nowo ułożone wężownice musiały zostać zasilone medium grzewczym, do czego wykorzystano kolektory i zawory, co jest nazwane we wniosku: „systemem hydraulicznym”.
·Jakim celom służyć będą „nowe kolektory oraz zawory”?
Sposób działania i zastosowanie systemu hydraulicznego opisano w punkcie 16 uzupełnienia [zaznaczone przez organ - przypis organu]. Nowe kolektory i zawory zasilają wężownice grzewcze w ciepłą wodę.
·Jaki związek z „wymianą tradycyjnych grzejników ściennych na ogrzewanie podłogowe” ma modernizacja/zakup „systemu hydraulicznego” oraz „nowe kolektory oraz zawory”?
Po zamontowaniu wężownicy grzewczej w posadzce w pomieszczeniach grzejniki tradycyjne przestały być konieczne i potrzebne.
·Czy: „modernizacja systemu hydraulicznego”, oraz zakup i montaż „nowych kolektorów oraz zaworów” były niezbędny dla wykonania „wymiany tradycyjnych grzejników ściennych na ogrzewanie podłogowe”?
Tak.
·Z jakiego powodu dokonał Pan „montażu elektroniki sterującej”?
Sposób działania i zastosowanie systemu hydraulicznego opisano w punkcie 16 uzupełnienia [zaznaczone przez organ - przypis organu]. Elektronika sterująca jest konieczna do efektywnego działania systemu. Elektronika sterująca pozwala na niezależne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach, co ma wpływ na efektywność i energooszczędność zastosowanego rozwiązania.
·Jaki związek z „wymianą tradycyjnych grzejników ściennych na ogrzewanie podłogowe” ma „zakup elektroniki sterującej”?
Sposób działania i zastosowanie systemu hydraulicznego opisano w punkcie 15 uzupełnienia [zaznaczone przez organ - przypis organu]. Elektronika sterująca jest konieczna do prawidłowego działania systemu. Elektronika sterująca pozwala na niezależne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach, co ma wpływ na efektywność i energooszczędność zastosowanego rozwiązania.
·Czy „zakup elektroniki sterującej” był niezbędny dla wykonania „wymiany tradycyjnych grzejników ściennych na ogrzewanie podłogowe”?
Tak. Co prawda można wysterować zawory na poszczególne pętle na stałe, ale zatraciłoby się w ten sposób osiągnięcie celu z punktu 15, tj. uzyskanie energooszczędności przedsięwzięcia.
• [Punkt 24 uzupełnienia wniosku - przypis organu]
Jaki związek z „wymianą tradycyjnych grzejników ściennych na ogrzewanie podłogowe” ma „zakup terakoty wraz z fugą”?
W korytarzach oraz salonie zamiast paneli podłogowych zastosowano terakotę z fugą co ma wyższą przewodność cieplną, a co za tym idzie osiągnięto wyższy uzysk energetyczny niż zastosowanie paneli. Fuga stanowi integralną część tego rozwiązania.
·Czy zakupiona przez Pana „terakota” jest przystosowana/przeznaczona do ogrzewania podłogowego?
Tak. Dotyczy zarówno terakoty, jak i zastosowanego kleju.
·Czy terakota - w odniesieniu do „wymiany tradycyjnych grzejników ściennych na ogrzewanie podłogowe” - pełni te same funkcje/cele co zakupione panele podłogowe? Jeśli nie, to dlaczego?
Tak. Zgodnie z punktem 24 uzupełnienia wniosku.
·Czy „zakup terakoty wraz z fugą” był niezbędny dla wykonania „wymiany tradycyjnych grzejników ściennych na ogrzewanie podłogowe”?
Tak. Zgodnie z punktem 16 uzupełnienia wniosku. Frezowanie rowków pod wężownicę grzewczą implikuje konieczność ułożenia nowej podłogi. W miejscach, gdzie jest to uzasadnione ze względu na komfort użytkowania, zastosowano terakotę, co stanowi lepsze - w sensie energetycznym rozwiązanie. W innych pomieszczeniach, np. sypialnia, zastosowano panele podłogowe.
·Jaki związek z „wymianą tradycyjnych grzejników ściennych na ogrzewanie podłogowe” ma zakup:
·nowych paneli podłogowych:
Zgodnie z punktem 16, zakup paneli podłogowych stanowi element odbudowy systemu podłogowego, po ingerencji związanej z frezowaniem posadzki betonowej. Ponadto, zastosowane wcześniej pokrycie podłogi nie nadawało się do współpracy z instalacją ogrzewania podłogowego oraz byłoby niemożliwe ze względów zdrowotnych,
·listew (o jakich listwach jest mowa?),
Mowa o listwach przypodłogowych stanowiących proces odbudowy podłogi po ingerencji polegającej na demontażu starej podłogi. Zastosowano listwy MDF w miejsce starych listew plastikowych. Na parterze nastąpił montaż powrotny starych listew ze względu na budowę z materiału dopuszczalnego, tj. drewna. W przypadku parteru nie poniesiono kosztów na zakup listew.
·podkładu pod panele i/lub listwy (prosimy tez wskazać, czy podkład dotyczy także listew)?
Podkład nie dotyczy listew. Podkład to specjalny materiał ułożony pomiędzy panelem podłogowym a posadzką betonową, którego zadaniem jest „przepuszczenie” poprzez radiację ciepła w górę (czyli od wężownicy cieplnej) i niepozwalanie ciepłu „na powrót”. Podkład jest z jednej strony pokryty powłoką pochłaniającą ciepło (o dołu), a drugiej strony odbijającej ciepło (od góry). Na tym polega zwiększenie efektywności grzania podłogowego.
·Czy zakup: nowych paneli podłogowych, listew, podkładu pod panele i/lub listwy był niezbędny dla wykonania „wymiany tradycyjnych grzejników ściennych na ogrzewanie podłogowe”?
Tak.
·Czy wydatki, o których mowa we wniosku, zostały/zostaną przez Pana zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?
Nie, pracuje Pan na umowę o pracę.
·Czy wydatki, o których mowa we wniosku, zostały/zostaną przez Pana odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?
Nie, pracuje Pan na umowę o pracę.
·Czy wydatki, o których mowa we wniosku, zostały/zostaną przez Pana uwzględnione w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej (innych niż ulga termomodernizacyjna)?
Nie.
·Czy wydatki, o których mowa we wniosku, zostały/zostaną Panu zwrócone w jakiejkolwiek formie?
Nie.
·Czy wydatki, o których mowa we wniosku, zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej? Jeśli tak, to kiedy dofinansowanie zostało otrzymane i kto był beneficjentem tego dofinansowania?
Nie.
·Czy wydatki, o których mowa we wniosku, zostały/zostaną poniesione z Pana majątku/majątku Pana i Pana małżonki (Pana/Państwa wspólnych środków)?
Zostały poniesione z wspólnych środków.
Pytanie
Czy uwzględnienie wydatków, takich jak:
·zakup nowych paneli podłogowych (oraz listew) przystosowanych do ogrzewania podłogowego wraz z podkładem,
·zakup terakoty wraz z fugą,
·zakup elektroniki sterującej,
·montaż i zakup systemu hydraulicznego - nowe kolektory oraz zawory,
- kwalifikuje się o ich uwzględnienia w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Pana stanowisko w sprawie
Uważa Pan, że zasadne jest uwzględnienie poniesionych wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Wskazał Pan, że ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się większą efektywnością przede wszystkim ze względu na możliwość zmniejszenia temperatury medium grzewczego. Montaż wężownicy grzewczej wymagał demontażu istniejącej podłogi. Montaż powrotny nie był możliwy, ponieważ panele starego typu nie są przystosowane do ogrzewania podłogowego. Tak więc, w Pana opinii, powinno być to traktowane jako rozwiązanie systemowe.
Pana zdaniem, powyższe stanowisko jest zbieżne z wydaną - w podobnym przypadku - decyzją [interpretacją - przypis organu] Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:
·(...)
Czy wydatki na ogrzewanie podłogowe można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na system ogrzewania podłogowego, będące częścią termomodernizacji budynku mieszkalnego jednorodzinnego, kwalifikują się do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej (…).
·(...)
Co wchodzi w skład systemu ogrzewania podłogowego?
Ogrzewanie podłogowe to system rurek ułożonych najczęściej w wylewce, przez które przepływa woda o stosunkowo niewielkiej w porównaniu z klasycznymi grzejnikami temperaturze. Przekazuje ona zgromadzone ciepło do otaczającego ją materiału, który z kolei ogrzewa posadzkę, a z niej energia wypromieniowuje do znajdującego się w pomieszczeniu powietrza. W przypadku wybrania odpowiednich produktów na ogrzewaniu podłogowym można też z powodzeniem ułożyć panele, będące tym samym częścią takiego systemu grzewczego.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek
W myśl powyższego przepisu, adresatami ulgi termomodernizacyjnej są podatnicy podatku dochodowego opłacający podatek według skali podatkowej, 19% stawki podatku oraz - na podstawieart. 11 ust. 1 i 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024, poz. 776) - opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Ponadto, odliczenie przysługuje pod warunkiem zakończenia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w okresie do 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Zgodnie z art. 26h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Stosownie do art. 26h ust. 3 cytowanej ustawy:
Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
Artykuł 26h ust. 4 wskazanej wyżej ustawy stanowi, że:
Jeżeli poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z podatkiem od towarów i usług, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług. Za datę poniesienia wydatku uważa się dzień wystawienia faktury.
Zgodnie z art. 26h ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:
1)sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;
2)zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.
Powyższa regulacja wskazuje na brak możliwości odliczenia wydatków, których podatnik nie poniósł, gdyż zostały mu zrefinansowane (zwrócone). Odliczeniu podlegają te wydatki, których ciężar ekonomiczny ponosi podatnik (uszczuplają jego majątek). Nie ma także możliwości odliczenia wydatków, które w jakiejkolwiek formie pomniejszyły już zobowiązanie podatkowe podatnika.
Na podstawieart. 26h ust. 6 wyżej wymienionej ustawy:
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.
Artykuł 26h ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi, że:
Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Natomiast, w myśl art. 26h ust. 8 i 9 powyższej ustawy:
Podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.
W przypadku niezrealizowania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w terminie, o którym mowa w ust. 1, podatnik dolicza kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął ten termin.
Definicję budynku mieszkalnego jednorodzinnego, o którym mowa w art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawiera art. 5a pkt 18b tej ustawy.
Zgodnie z tym przepisem (art. 5a pkt 18b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych):
Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku mieszkalnym jednorodzinnym - oznacza to budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.).
Stosownie do treści tego artykułu (art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane):
Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku mieszkalnym jednorodzinnym - należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.
Artykuł 5a pkt 18c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje natomiast przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Zgodnie z tą regulacją:
Ilekroć w ustawie jest mowa o przedsięwzięciu termomodernizacyjnym - oznacza to przedsięwzięcie termomodernizacyjne w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
W myśl art. 2 pkt 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. (t. j. Dz. U. z 2023 poz. 2496 ze zm.) o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków:
Użyte w ustawie określenia oznaczają, przedsięwzięcia termomodernizacyjne - przedsięwzięcia, których przedmiotem jest:
a)ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych,
b)ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki wymienione w lit. a, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków,
c)wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków wymienionych w lit. a,
d)całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się natomiast w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 273).
Zaznaczam, że odliczeniu w ramach tej ulgi podlegają jedynie te wydatki, na które wskazują przepisy wykonawcze, czyli wskazane wyżej rozporządzenie. Należą do nich (przykładowo):
·materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem (ust. 1 pkt 1 wykazu wydatków),
·węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury (ust. 1 pkt 2 wykazu wydatków),
·materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej (ust. 1 pkt 8 wykazu wydatków),
·wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej (ust. 2 pkt 7 wykazu wydatków).
Ponieważ w 2023 r. wymienił Pan tradycyjne grzejniki ścienne na ogrzewanie podłogowe, Pana wątpliwość budzi możliwość uwzględnienia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków poniesionych na:
·zakup nowych paneli podłogowych (oraz listew) przystosowanych do ogrzewania podłogowego wraz z podkładem,
·zakup terakoty wraz z fugą,
·zakup elektroniki sterującej,
·montaż i zakup systemu hydraulicznego - nowe kolektory oraz zawory
W odniesieniu do powyższego - uzupełnieniu wniosku - doprecyzował Pan, że każdy z tych wydatków był niezbędny dla wykonania wskazanego wyżej przedsięwzięcia (wymiany tradycyjnych grzejników ściennych na ogrzewanie podłogowe).
Ponadto, zaznaczył Pan również m.in., że:
·nowo ułożone wężownice musiały zostać zasilone medium grzewczym, do czego wykorzystano kolektory i zawory, co jest nazwane we wniosku: „systemem hydraulicznym”,
·nowe kolektory i zawory zasilają wężownice grzewcze w ciepłą wodę,
·elektronika sterująca jest konieczna do efektywnego/prawidłowego działania systemu,
·pozwala na niezależne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach, co ma wpływ na efektywność i energooszczędność zastosowanego rozwiązania,
·frezowanie rowków pod wężownicę grzewczą implikuje konieczność ułożenia nowej podłogi. W miejscach, gdzie jest to uzasadnione ze względu na komfort użytkowania, zastosowano terakotę, co stanowi lepsze - w sensie energetycznym rozwiązanie; w innych pomieszczeniach, np. sypialnia, zastosowano panele podłogowe,
·podkład to specjalny materiał ułożony pomiędzy panelem podłogowym a posadzką betonową, którego zadaniem jest „przepuszczenie” poprzez radiację ciepła w górę (czyli od wężownicy cieplnej) i niepozwalanie ciepłu „na powrót”. Podkład jest z jednej strony pokryty powłoką pochłaniającą ciepło (o dołu), a drugiej strony odbijającej ciepło (od góry). Na tym polega zwiększenie efektywności grzania podłogowego,
·zakupiona terakota i klej są przystosowane/przeznaczone do ogrzewania podłogowego,
·listwy przypodłogowe są elementem procesu odbudowy podłogi po ingerencji polegającej na demontażu starej podłogi.
Z podanych przez Pana informacji wynika również, że:
·wydatki, których dotyczy Pana pytanie, zostały przez Pana poniesione w związku z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków,
·dzięki przedsięwzięciu nastąpiło obniżenie temperatury wody w instalacji grzewczej, co powoduje zmniejszone zużycie gazu,
·wykonane już prace termomodernizacyjne, tj. wymiana tradycyjnych grzejników na ogrzewanie podłogowe oraz planowana przez Pana wymiana pieca na kondensacyjny, będą zakończone w ciągu trzech kolejnych lat liczonych od poniesienia pierwszego wydatku.
Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności, stwierdzam więc, że może Pan skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, o której mowa w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do wskazanych w pytaniu wydatków.
Przedstawione przez Pana stanowisko uznaję więc za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a,
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right