Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.243.2024.3.AP
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku na zakup (leasing) urządzenia.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 11 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku na zakup (leasing) urządzenia oraz podatku od towarów i usług. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 maja 2024 r. (wpływ 29 maja 2024 r.) oraz z 7 czerwca 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (przedstawiony ostatecznie w uzupełnieniu wniosku)
Pana pytanie dotyczy planowanego zakupu urządzenia elektrycznego do jednego z rodzajów działalności, który planuje Pan rozwijać w celu zabezpieczenia ewentualnych przychodów w przyszłości. W ostatnim czasie do kodów działalności dodał Pan w CEiDG nowe kody związane z obróbką wideo oraz tworzeniem treści wideo w związku z planowanym rozwijaniem kanału .... i tworzeniem treści na tej platformie w celu tzw. monetyzacji. Głównym rodzajem Pana działalności jest działalność związana z tłumaczeniami. W związku z rozwojem technologicznym oraz obawami przed wyparciem przez sztuczną inteligencję, jak również przed rozwojem tzw. translatorów, postanowił Pan poszerzyć działalność o nowe, ww. rodzaje, w celu możliwości świadczenia takich usług w przyszłości oraz legalnego rozliczania przychodów. Bieżące zlecenia tłumaczeniowe również zaczęły dodatkowo wymagać czasami obróbki wideo.
Założony przez Pana kanał .... ma obecnie.... subskrybentów i do spełnienia wszystkich warunków starania się o monetyzację na platformie liczba ta musi wynosić ..... Pozostałe warunki są spełnione. Obecnie kanał zawiera nagrania z rozgrywki gier komputerowych, w tym krótkie filmiki z poradami, tzw. filmiki time-lapse z rozgrywką gier i darmową muzyką typu royalty free. W przyszłości chce Pan rozwinąć ten kanał o tworzenie popularnych obecnie filmów z rodzaju „retrospective”, czyli wielogodzinnych analiz i recenzji filmów oraz gier. Zwiększanie ruchu w sieci oraz oglądalności wymaga specjalistycznego sprzętu oraz inwestycji w poprawienie jakości materiałów, a także ich tematyki.
W związku z tym, a także mając na uwadze główną tematykę kanału, który chce Pan rozwijać i monetyzować, chciałby Pan zakupić lub wziąć w leasing urządzenie o nazwie …. Jest to w głównej mierze konsola podręczna, pozwalająca na granie w posiadane gry na komputerach stacjonarnych na platformie … (której firma … jest także producentem tych urządzeń). Urządzenie pozwoliłoby na zwiększenie ruchu na kanale poprzez wrzucanie rozgrywki z działania danych gier na ww. urządzeniu oraz ułatwienie sprawdzania gier pod kątem przyszłych materiałów do tworzenia filmów. Dodatkowo urządzenie dzięki możliwej rozbudowie o wyjście obrazu wideo na urządzenie do nagrywania (dzięki połączeniu HDMI) znacznie ułatwiłoby nagrywanie materiałów wideo. Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się tematy z ogólnie pojętego „retro”, lecz wymaga to stosowania specjalistycznych przejściówek, konwerterów sygnału, adapterów, upscalerów, bądź nawet kompletnie odrębnego zestawu komputerowego. Możliwości konsoli pozwoliłyby na usprawnienie procesu poprzez sprowadzenie wszystkiego do pojedynczego urządzenia HDMI. Urządzenie także lepiej obsługuje stare gry, gdyż jest oparte na systemie ..... Stare gry, które często są tematem filmów w typie „retrospective” nie działają poprawnie na nowych systemach. Urządzenie także pozwala na inne czynności jak typowy tablet, dlatego też służyłoby do kontaktu z klientami w podróży oraz odpisywaniu na maile, sprawdzaniu i weryfikowaniu zleceń z głównego rodzaju działalności (tłumaczenia).
Reasumując, chciałby Pan kupić urządzenie dla dodatkowej działalności, której kody zostały wprowadzone w CEiDG, i w którą musi Pan zainwestować. Działalność ta nie przynosi jeszcze dochodów, gdyż konieczne jest do tego spełnienie warunków do ww. monetyzacji.
Zakupione urządzenie pozwoliłoby na zwiększenie ruchu na kanale i przyspieszenie spełnienia warunków tzw. monetyzacji.
Pana główną działalnością jest działalność tłumaczeniowa i to z niej pochodzą obecnie Pana dochody. Opisana działalność, w którą zamierza Pan inwestować stanowić może zabezpieczenie Pana przychodów w przyszłości lub nawet całkowite „przebranżowienie”. Koszt rzeczonego urządzenia (…) to 3 500 - 4 800 zł brutto, zakup odbywałby się prawdopodobnie drogą leasingu z racji wysokiej ceny.
W piśmie z 29 maja 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosek wskazał Pan, że działalność gospodarczą prowadzi od 12 stycznia 2015 r., głównym przedmiotem działalności są tłumaczenia w bardzo szerokim , począwszy od tłumaczeń tekstów i pism urzędowych, po tłumaczenia wymagające fachowego nazewnictwa i znajomości tłumaczonej tematyki, np. tłumaczenia opisów i zasad gier (także komputerowych), instrukcji użytkowania gier, przedmiotów, itp.
Pozostałe rodzaje działalności to: działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych, działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi, działalność portali internetowych, działalność fotograficzna, a także pozostałe sprzątanie. Aktualnie głównym przedmiotem działalności są tłumaczenia. Zajmuje się Pan produkcją filmów wideo, prowadzi również kanał ...., na którym zamieszcza Pan nagrania wideo i filmy. Pana celem jest poprowadzenie swojego kanału tak, aby uzyskiwać z tego tytułu przychody w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Warunkiem uzyskiwania przychodów z posiadania i prowadzenia kanału .... jest spełnienie określonych progów (czasu wyświetleń, ilości subskrybentów). Po osiągnięciu wszystkich progów możliwe jest dołączenie do programu monetyzacji materiałów wideo i uzyskiwanie przychodów: z reklam oglądanych przez widzów w trakcie odtwarzania Pana materiałów wideo, a także w formie dobrowolnych dotacji na rzecz kanału.
W przypadku nabycia (leasingu) przedmiotowego urządzenia faktura będzie wystawiona na firmę … o numerze NIP …
„Monetyzacja” to osiąganie przychodów z kanału .... po spełnieniu określonych warunków, tj. osiągnięciu określonych progów dotyczących między innymi czasu oglądania i ilości subskrybentów. Dopiero po spełnieniu określonych progów zamieszczanie materiałów na .... w postaci materiałów wideo, filmów, zamieszczaniu reklam, przynosi wymierne korzyści i stanowi źródło zarabiania, tj. uzyskanie przychodów. Zgodnie z oficjalnym opisem platformy ....: „Przyjęcie użytkownika do programu partnerskiego ...jest ważnym krokiem na drodze każdego twórcy. W ramach .... twórcy mogą zacząć zarabiać na swoich treściach, otrzymywać pomoc przez e-maila i na czacie oraz uzyskać dostęp do narzędzia ...., które pomaga w ochronie treści. Podstawowym wymaganiem .... jest przestrzeganie Zasad zarabiania ...., które obejmują Wytyczne dla społeczności ...., Warunki korzystania z usługi oraz Zasady programu ..... Zasady te dotyczą kanału twórcy jako całości, a nie tylko pojedynczych filmów.”
Zarabianie odbywa się poprzez: przychody z reklam; wspieranie kanału; wykupowanie przez widzów dodatkowych opcji, np. w trakcie transmisji na żywo; przychody z abonamentu .... w formie części opłat za subskrypcję.
Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla celów działalności gospodarczej prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. Przychody są opodatkowane na tzw. zasadach ogólnych (skala podatkowa). Planowany zakup urządzenia, o którym mowa we wniosku, ma związek z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą.
Przedmiotowe urządzenie będzie stanowiło składnik majątku, o którym mowa w art. 14 ust.2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na cenę zakupu poniżej 10 000 zł urządzenie, zgodnie z art. 22d ww. ustawy zostanie zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu jego oddania do używania (po wykupie z leasingu) lub po bezpośrednim zakupie ze środków własnych.
Do kosztów uzyskania przychodów zamierza Pan zaliczyć miesięczne opłaty leasingowe (czynsz leasingowy) związane z planowaną umową leasingu operacyjnego oraz inne opłaty leasingowe (np. ubezpieczenie składnika majątku), a po zakończeniu leasingu wykup przedmiotu do składników majątkowych związanych z prowadzoną działalnością albo bezpośredni zakup ze środków własnych i zaliczenie wydatku w koszty, zgodnie z art. 22d ustawy PIT.
Dzięki poniesionym wydatkom na leasing przedmiotowego urządzenia (lub bezpośredni zakup ze środków własnych) będzie Pan w stanie zachować osiągane przychody w zakresie tłumaczeń językowych, a także zabezpieczyć je poprzez stosowanie nowoczesnego urządzenia technologicznego, dzięki czemu Pana działalność będzie atrakcyjna dla klientów. Mobilny, szybki kontakt z klientami pozwoli na utrzymanie działalności gospodarczej na wysokim poziomie, oczekiwanym przez klientów, dzięki czemu wzrośnie konkurencyjność Pana działalności gospodarczej. Urządzenie umożliwiałoby Panu także stały kontakt z klientami poprzez rozmaite kanały komunikacji, co jest kluczowe z racji specyfiki branży tłumaczeniowej, pozwoli na dogłębniejsze poznanie i omówienie oczekiwań klienta, a także świadczenie usług bezpośrednio on-line i odbywania spotkań wideo z klientem. Urządzenie to pozwoli również uzyskiwać i zabezpieczyć źródła przychodów z tworzonych materiałów filmowych i wideo, w tym także z zamieszczanych na kanale .....
Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
1.Czy zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki związane z zakupem (leasingiem) przedmiotowego urządzenia będą stanowiły koszty uzyskania przychodów?
2.Czy podatek naliczony związany z zakupem (leasingiem) przedmiotowego urządzenia jako podatek związany w związku z wykorzystywaniem towarów i usług wyłącznie do czynności opodatkowanych, zgodnie z art. 86.1 ustawy o podatku od towarów i usług będzie podlegał pełnemu (100%) odliczeniu z faktur zakupu?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest pytanie Nr 1, dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w zakresie pytania Nr 2, dotyczącego podatku od towarów i usług, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pana stanowisko w sprawie (przedstawione ostatecznie w uzupełnieniach wniosku)
Głównym rodzajem Pana działalności jest działalność związana z tłumaczeniami. W związku z rozwojem technologicznym oraz obawami przed wyparciem przez sztuczną inteligencję, jak również przed rozwojem tzw. translatorów, konieczne staje się poszerzenie działalności o wykorzystanie nowych rozwiązań technologicznych, jak i o nowe rodzaje przedmiotu działalności. Bieżące zlecenia tłumaczeniowe również zaczęły dodatkowo wymagać czasami obróbki wideo, stąd konieczność wyjścia naprzeciw oczekiwaniom klientów i dostosowanie bieżącej oferty do wymagań rynku, sięgającego po nowe rozwiązania technologiczne. Założony przez Pana kanał na ....ma obecnie ....subskrybentów i do spełnienia wszystkich warunków starania się o monetyzację na platformie liczba ta musi wynosić ...... Pozostałe warunki są spełnione. Produkcja filmów na wysokim jakościowo poziomie pozwoli na spełnienie kryteriów i uzyskiwanie przychodów z działalności gospodarczej również w tym zakresie. Ponadto, urządzenie będzie stanowiło mobilny tablet do bieżących kontaktów z klientami.
Pana zdaniem, zakup przedmiotowego urządzenia (leasing) umożliwi prowadzenie działalności gospodarczej w sposób nowoczesny i profesjonalny w zakresie tłumaczeń językowych, a także w zakresie produkcji materiałów filmowych, wideo, jak i prowadzenia kanału ...na skalę pozwalającą w przyszłości uzyskiwanie przychodów. Zakup ten służy zabezpieczeniu oraz zachowaniu źródła Pana przychodów. Tym samym, spełnia on definicje kosztu zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.
Zatem, aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:
·wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika;
·poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
·pozostaje w związku z prowadzona przez podatnika działalnością gospodarcza;
·jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;
·został właściwie udokumentowany;
·wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.
Należy przy tym zaznaczyć, że sam fakt nie wymienienia określonego wydatku w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, zawierającym katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, nie przesadza automatycznie o możliwości uwzględnienia tego wydatku przy ustalaniu podstawy opodatkowania.
Konieczne jest wykazanie związku ponoszonych kosztów z prowadzona przez podatnika działalnością gospodarcza oraz uzyskiwanym z tej działalności przychodem. W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarcza, których celem jest osiągniecie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. W zakresie obowiązków podatnika jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, na podstawie zgromadzonych dowodów, związku między poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.
Przy czym - związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Należy przy tym zauważyć, że konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań lub sprzecznych z prawem działań podatnika.
Odnosząc się do powyższego wyjaśnienia oraz do przedstawionego zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że wydatki poniesione na zakup przedmiotowego sprzętu, w celu zadbania o wysoką, nowoczesną jakość świadczenia usług przez Pana oraz w celu rozwoju swojego przedsiębiorstwa (poszerzenie działalności), a tym samym zabezpieczenia i zwiększenia swoich przychodów spełniają przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym, wydatki te można uznać za koszty podatkowe, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Reasumując - wydatki poniesione w związku z zakupem urządzenia … mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w całości.
W piśmie z 7 czerwca 2024 r., stanowiącym kolejne uzupełnienie wniosku, wskazał Pan, że w przypadku nabycia urządzenia w drodze leasingu uważa Pan, że wydatki poniesione w związku z leasingiem, wykupem urządzenia … po upłynięciu okresu leasingu oraz wkładem własnym (jeżeli wystąpi) w trakcie podpisywania umowy leasingowej mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w całości, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - leasing spełnia definicje kosztu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na gruncie przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) wskazać należy, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu, a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.
Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem, bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.
A zatem, warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest łączne spełnienie następujących przesłanek:
·został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
·jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
·pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
·poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
·został właściwie udokumentowany,
·nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Zatem, możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku, jako kosztu uzyskania przychodu, uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, że wydatek ten przyczyni się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia przychodu.
Konstrukcja art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 23 ust. 1 tej ustawy) pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni lub pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu, bądź zachowanie źródła przychodu.
Ustawodawca nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciami: „w celu” osiągnięcia przychodu, jak i „zachowanie” lub „zabezpieczenie” źródła przychodów.
Zgodnie z definicjami zawartymi w Słowniku języka polskiego PWN, pojęcie:
·cel to „to, do czego się zmierza, dąży, to, co chce się osiągnąć”;
·celowość oznacza: „przydatność do jakichś potrzeb”, „świadome zmierzanie do celu”, „taki przebieg zjawisk, zdarzeń, działań ludzkich, jakby w swym rozwoju zmierzały one do określonego celu”,
·zabezpieczyć oznacza: „zapewnienie ochrony przed czymś niebezpiecznym lub szkodliwym”, „uczynienie bezpiecznym”, „zapewnienie utrzymania czegoś w dotychczasowym stanie”, „zapewnienie komuś środków do życia”, „zapewnienie zaspokojenia roszczenia lub wykonanie kary”, natomiast „zachować” oznacza: „pozostać w posiadaniu czegoś”, „dochować coś w niezmienionym stanie mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności”, „uchronić przed zapomnieniem”.
Przez sformułowanie „w celu osiągnięcia przychodu” należy zatem rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”. Koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów to takie koszty, które są poniesione w trakcie dążenia do uzyskania przychodów, z taką chęcią i zamiarem. Zgodnie z orzecznictwem, nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym, że poniesienie go miało lub mogło mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie danego przychodu (wyrok NSA z 29 listopada 1993 r. sygn. akt SA/Wr 1242/94).
Podatnik oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą winien zakładać, że dany koszt może obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu. Określony cel musi być widoczny w momencie ponoszenia kosztu. Ponadto poniesione koszty winny omawiany cel realizować lub co najmniej zakładać jego realność. Wskazuje się, że istnieją sytuacje, w których związek przyczynowo-skutkowy nie jest wyraźny. Należy je rozwiązywać w oparciu o zasadę zdrowego rozsądku, a każda sytuacja wymaga odrębnego potraktowania (wyrok NSA z 16 grudnia 1999 r. sygn. akt SA/Bk 1619/98 LEX nr 39745).
Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu niedopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.
Pamiętać przy tym należy, że koszty uzyskania przychodów nie są kosztami uzyskania jakichkolwiek przychodów, lecz zawsze związane są z uzyskaniem przychodu z konkretnego źródła. Koszty uzyskania przychodu z danego źródła pomniejszają przychody z tego właśnie źródła. Koszty te są zatem ściśle i funkcjonalnie przyporządkowane do danego źródła przychodów.
Z przepisu art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2)maszyny, urządzenia i środki transportu,
3)inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Składniki majątku wykorzystywane są przez podatników w dłuższym okresie czasu, a nie tylko w roku ich nabycia, ustawodawca przyjął zasadę, że wydatki te zalicza się do kosztów sukcesywnie, w miarę ich zużycia.
Podatnicy mogą – stosownie do treści art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – uznać za koszty uzyskania przychodów jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane zgodnie z przepisami art. 22a-22o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem art. 23.
Przepis art. 22 ust. 8 ww. ustawy stanowi, że:
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. W przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.
Zgodnie z art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
Podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 10 000 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.
Jak stanowi art. 22f ust. 3 wyżej cytowanej ustawy,
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 22h-22m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22h-22m albo jednorazowo – w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.
Środkiem trwałym jest każdy składnik majątku, który stanowi własność (współwłasność) podatnika, został nabyty (wytworzony) przez podatnika, jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania, przewidywany okres jego używania jest dłuższy niż rok oraz jest wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W przypadku zakupu składników majątku, których wartość nie przekracza 10 000 zł, podatnik ma do wyboru trzy rozwiązania:
1)może nie zaliczać danego składnika majątkowego do środków trwałych, natomiast wydatki związane z nabyciem tego środka trwałego zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie cytowanego wyżej art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
2)może zaliczyć dany składnik majątku do środków trwałych, a następnie jednorazowo go zamortyzować. Następuje to przez dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości odpowiadającej wydatkom na nabycie danego składnika majątku – w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego albo w miesiącu następnym;
3)może amortyzować dany składnik majątkowy na analogicznych zasadach jak wszystkie inne środki trwałe.
Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa, niezaliczanych zgodnie z odrębnymi przepisami do środków trwałych - w przypadku stwierdzenia, że składniki te nie są wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, lecz służą celom osobistym podatnika, pracowników lub innych osób albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą przedsiębiorstwa.
Z opisu sprawy wynika, że głównym rodzajem Pana działalności jest działalność związana z tłumaczeniami. Pozostałe rodzaje działalności to: działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych, działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi, działalność portali internetowych, działalność fotograficzna, a także pozostałe sprzątanie. W związku z rozwojem technologicznym oraz obawami przed wyparciem przez sztuczną inteligencję, jak również przed rozwojem tzw. translatorów, postanowił Pan poszerzyć działalność o nowe rodzaje, w celu możliwości świadczenia takich usług w przyszłości oraz legalnego rozliczania przychodów. Bieżące zlecenia tłumaczeniowe również zaczęły dodatkowo wymagać czasami obróbki wideo. Założony przez Pana kanał na .... ma obecnie .... subskrybentów i do spełnienia wszystkich warunków starania się o monetyzację na platformie liczba ta musi wynosić ..... Pozostałe warunki są spełnione. Obecnie kanał zawiera nagrania z rozgrywki gier komputerowych, w tym krótkie filmiki z poradami, tzw. filmiki time-lapse z rozgrywką gier i darmową muzyką typu royalty free. W przyszłości chce Pan rozwinąć ten kanał o tworzenie popularnych obecnie filmów z rodzaju „retrospective”, czyli wielogodzinnych analiz i recenzji filmów oraz gier. Zwiększanie ruchu w sieci oraz oglądalności wymaga specjalistycznego sprzętu oraz inwestycji w poprawienie jakości materiałów, a także ich tematyki. W związku z tym, a także mając na uwadze główną tematykę kanału, który chce Pan rozwijać i monetyzować, chciałby Pan zakupić lub wziąć w leasing urządzenie o nazwie ... Jest to w głównej mierze konsola podręczna pozwalająca na granie w posiadane gry na komputerach stacjonarnych na platformie … (której firma … jest także producentem tych urządzeń). Urządzenie pozwoliłoby na zwiększenie ruchu na kanale poprzez wrzucanie rozgrywki z działania danych gier na ww. urządzeniu oraz ułatwienie sprawdzania gier pod kątem przyszłych materiałów do tworzenia filmów. Dodatkowo urządzenie dzięki możliwej rozbudowie o wyjście obrazu wideo na urządzenie do nagrywania (dzięki połączeniu HDMI) znacznie ułatwiłoby nagrywanie materiałów wideo. Urządzenie także pozwala na inne czynności jak typowy tablet, dlatego też służyłoby do kontaktu z klientami w podróży oraz odpisywaniu na maile, sprawdzaniu i weryfikowaniu zleceń z głównego rodzaju działalności (tłumaczenia). Chciałby Pan kupić urządzenie dla dodatkowej działalności, której kody zostały wprowadzone w CEiDG, i w którą musi Pan zainwestować. Opisana działalność, w którą zamierza Pan inwestować, stanowić może zabezpieczenie Pana przychodów w przyszłości lub nawet całkowite „przebranżowienie”. Koszt rzeczonego urządzenia (…) to 3 500 - 4 800 zł brutto, zakup odbywałby się prawdopodobnie drogą leasingu z racji wysokiej ceny.
Biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, w świetle przytoczonych wyżej przepisów prawa, stwierdzić należy, że w przypadku nabycia przedmiotowego urządzenia w drodze leasingu, wydatki związane z zakupem - po upływie okresu leasingu oraz wkładem własnym (jeżeli wystąpi), będą mogły zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pamiętać przy tym należy, że to na Panu, jako podmiocie odnoszącym korzyść z faktu zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodu, ciąży obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego poniesionego wydatku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, jak również obowiązek właściwego jego udokumentowania.
Wobec powyższego, Pana stanowisko uznano za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Należy zastrzec, że interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście zadanego pytania, tj. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem urządzenia, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii wynikających z opisu sprawy (możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów miesięcznych opłat leasingowych (czynsz leasingowy) oraz innych opłat leasingowych (np. ubezpieczenie składnika majątku) i własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej, które nie były przedmiotem zapytania.
Należy zauważyć, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego będzie zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości Pana stanowiska może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy Ordynacja podatkowa.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right