Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 maja 2024 r., sygn. III SA/Kr 295/24

|Sygn. akt III SA/Kr 295/24 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 29 maja 2024 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Michna, Sędziowie: Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.), Asesor WSA Magdalena, Gawlikowska, , Protokolant: Starszy Referent Monika Kostecka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2024 r., sprawy ze skargi E. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 29 grudnia 2023 roku, nr SKO.ŚR/4111/1344/2023 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Wójt Gminy O. decyzją z dnia 22 listopada 2023 r. znak DSR.5112.345.3.2023 odmówił przyznania skarżącej E. M. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką I. Z.

Zdaniem organu, z uwagi na treść art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych brak jest w sprawie podstaw do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, w związku z niespełnionym kryterium wiekowym powstania trwałej niepełnosprawności matki skarżącej. Ponadto skarżąca nie wykazała istnienia związku przyczynowego pomiędzy rezygnacją z pracy zawodowej a koniecznością opieki nad matką.

W odwołaniu skarżąca nie zgodziła się z ww. decyzją, gdyż, w jej ocenie, jest dla niej krzywdząca. Podkreśliła, że jako jedyna córka jest osobą najbliższą, która udziela matce wsparcia i opiekuje się nią. Wykonywana opieka ma charakter stały i ciągły. Ponadto podniosła, że do swojej śmierci w sierpniu 2023 r. opiekował się matką jej mąż. Po jego śmierci zrezygnowała z pracy, gdyż nie mogła zostawić matki samej, bez opieki w związku z pogarszającym się stanem zdrowia. Skarżąca nie zgodziła się także z zawartym w uzasadnieniu decyzji stwierdzeniem, iż nie wykazany został związek przyczynowy pomiędzy jej rezygnacją z zatrudnienia, a koniecznością opieki nad matką, skoro niewątpliwie wykazano, iż jej matka jest osobą ciężko chorą wymagającą stałej opieki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00