Postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 14 czerwca 2024 r., sygn. III SA/Gd 685/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Asesor WSA Adam Osik po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. C. na decyzję Dowódcy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku z dnia 17 października 2023 r., nr Z-202/23 w przedmiocie zwolnienia z pełnienia terytorialnej służby wojskowej postanawia: odrzucić skargę.
Uzasadnienie
M. C. w dniu 4 listopada 2023 r. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na rozkaz dzienny Dowódcy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku z dnia 17 października 2023 r. nr Z-202/23. Skarżąca wskazała, że w dniu 2 listopada 2023 r. została poinformowana o konieczności rozliczenia się z jednostką. W związku ze swym złym stanem zdrowia skarżąca wniosła o osądzenie rozkazu zwolnienia jej ze służby.
W odpowiedzi na skargę Dowódca 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku wniósł o odrzucenie, ewentualnie oddalenie, skargi. Organ wyjaśnił, że skarżąca pełniła terytorialną służbę wojskową w 7. Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Gdańsku w okresie od dnia 13 stycznia 2021 r. do dnia 17 października 2023 r. Ze względu na częste nieobecności na ćwiczeniach rotacyjnych, zaskarżonym rozkazem dziennym organ stwierdził, że z dniem 17 października 2023 r. zwalnia się skarżącą z pełnienia terytorialnej służby wojskowej. Organ podkreślił, że skarżąca nie posiada zdolności fizycznych do dalszego pełnienia czynnej służby wojskowej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 52 p.p.s.a. skargę można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie, chyba że skargę wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka (§ 1). Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub ponaglenie, przewidziany w ustawie (§ 2).