Kara za usunięcie drzew bez pozwolenia - Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2024 r., sygn. III OSK 2159/22
Usunięcie drzew bez zezwolenia nie może być zakwalifikowane jako działanie w stanie wyższej konieczności, jeżeli nie jest bezpośrednio związane z konkretną akcją ratowniczą, a ma na celu jedynie ogólne ułatwienie przyszłych działań ratowniczych straży pożarnej.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Piotr Korzeniowski sędzia del. WSA Paweł Mierzejewski po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 28 kwietnia 2022 r. sygn. akt II SA/Sz 16/22 w sprawie ze skargi A. w O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 6 grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za usunięcie drzew bez pozwolenia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 28 kwietnia 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę A. w O. (dalej: skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z 6 grudnia 2021 r. w przedmiocie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej za usunięcie drzew bez zezwolenia.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że postępowanie zostało wszczęte na wniosek Wójta Gminy Malechowo. Oględziny nieruchomości nr ewid. [...]/5 obręb [...] z 6 października 2020 r. potwierdziły usunięcie 12 szt. drzew z rodzaju żywotnik. W czasie oględzin dokonano pomiaru pni ściętych drzew, a w związku z brakiem kłód wymierzono najmniejsze średnice pni. Nieruchomość stanowi własność Gminy Malechowo i została oddana w użyczenie skarżącej. Przedstawiciel skarżącej wyjaśnił, że powodem usunięcia żywotników była likwidacja bariery utrudniającej bezpieczny udział strażaków-ochotników w akcjach ratowniczych.