Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Porozumienie wyklucza dodatkowe odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości - Wyrok NSA z dnia 8 maja 2024 r., sygn. I OSK 24/23

Zawarcie porozumienia w przedmiocie odszkodowania za ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości wyklucza możliwość prowadzenia w tej sprawie postępowania administracyjnego i ustalania dodatkowego odszkodowania w trybie art. 129 ust. 5 pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędziowie: Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Wielkopolskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 września 2022 r. sygn. akt I SA/Po 430/22 w sprawie ze skargi A. A. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia 19 marca 2022 r. nr SN-III.7534.14.2022.1 w przedmiocie umorzenia postępowania 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. zasądza od A. A. na rzecz Wojewody Wielkopolskiego kwotę 460 (czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 23 września 2022 r. sygn. akt I SA/Po 430/22 uchylił zaskarżoną przez A. A. decyzję Wojewody Wielkopolskiego z 19 marca 2022 r. nr SN-III.7534.14.2022.1 w przedmiocie umorzenia postępowania.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Starosta Poznański decyzją z 16 lutego 2022 r. nr GN.N.683.281.2018 umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie w sprawie ustalenia odszkodowania z tytułu ograniczenia w sposobie korzystania z części nieruchomości położonej w gminie Swarzędz, oznaczonej w ewidencji gruntów: obręb [...], arkusz mapy [...], działka nr [1] o pow. 0,9335 ha, działka nr [2] o pow. 4,9148 ha, zapisanej w KW nr [...].

Wojewoda Wielkopolski, po rozpatrzeniu odwołania A. A., decyzją z 19 marca 2022 r. nr SN-III.7534.14.2022.1 utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Organ odwoławczy stwierdził, że fakt ustalenia odszkodowania, niezależnie od tego, czy nastąpiło to w formie orzeczenia organu administracji czy w drodze zawartego porozumienia, wyklucza ustalenie odszkodowania w trybie i na zasadach ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zdaniem organu odwoławczego, skarżący otrzymał odszkodowanie, które nie obejmowało jedynie strat w zasiewach, uprawach i plonach. W decyzji Naczelnika Miasta i Gminy Swarzędz z 10 maja 1984 r. nr GT.8220/1/84, zezwalającej Wielkopolskim Okręgowym Zakładom Gazownictwa w Poznaniu na czasowe zajęcie pasa gruntów dla budowy gazociągu, zobowiązano Wielkopolskie Okręgowe Zakłady Gazownictwa do wykonania prac w sposób ograniczający szkody na nieruchomościach i ich częściach składowych, a po zakończeniu prac do niezwłocznego przywrócenia nieruchomości zgodnie z jej gospodarczym przeznaczeniem i zapłaty odszkodowania za wyrządzone szkody. Z kolei, odszkodowanie za zniszczone uprawy rolne z przyczyny budowy gazociągu i jego konserwacji miało zostać zapłacone według obowiązujących przepisów i wyceny przez biegłego rzeczoznawcę SITR Poznań z listy Wojewody Poznańskiego. W ocenie organu odwoławczego, w tej sytuacji jedynym racjonalnym działaniem ze strony przedsiębiorstwa przesyłowego, byłaby całościowa regulacja zobowiązań wynikających z należnego właścicielowi odszkodowania. W niniejszej sprawie, za całościową wypłatą odszkodowania przemawia również fakt, że w protokole szkód został ujęty siedemdziesięcioletni las sosnowy, który trudno zaliczyć do zasiewów, upraw bądź plonów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00