Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 10 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.137.2024.6.RG

Możliwość skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy w związku z wynajmem prywatnego składnika majątku oraz możliwość bycia podatnikiem VAT zwolnionym niezarejestrowanym (pytanie nr 1). Obowiązek rozliczenia podatku VAT i wystawienia faktur ze zwolnioną stawką VAT z tytułu wynajmu, proporcjonalnie do posiadanego udziału w nieruchomości (½ udziałów we współwłasności) oraz ustalenie wysokości przysługującego limitu wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

nieprawidłowe w zakresie

  • możliwości skorzystania przez Pana ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy w związku z wynajmem prywatnego składnika majątku oraz możliwości bycia przez Pana podatnikiem VAT zwolnionym niezarejestrowanym,

prawidłowew zakresie

  • obowiązku rozliczenia podatku VAT z tytułu wynajmu, proporcjonalnie do posiadanego udziału w nieruchomości (½ udziałów we współwłasności)
  • ustalenia wysokości przysługującego Panu limitu wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:

  • możliwości skorzystania przez Pana ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy w związku z wynajmem prywatnego składnika majątku oraz możliwości bycia przez Pana podatnikiem VAT zwolnionym niezarejestrowanym (pytanie nr 1),
  • obowiązku rozliczenia podatku VAT i wystawiania faktur z zwolnioną stawką VAT z tytułu wynajmu, proporcjonalnie do posiadanego udziału w nieruchomości (½ udziałów we współwłasności) oraz ustalenia wysokości przysługującego Panu limitu wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy, oraz podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 6 maja 2024 r. (data wpływu 6 maja 2024 r.) oraz z 27 maja 2024 r. (data wpływu 27 maja 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A i B (wspólnicy spółki cywilnej), w 08.2012 roku nabyli grunt wraz z budynkiem usługowo-biurowym dwukondygnacyjnym położonym w … (…) przy ul. …, na cele działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej „…” NIP …. Akt notarialny z dn. 2.08.2012 r. Rep. A nr …, akt notarialny z dn. 03.08.2012 Rep. A nr …, akt notarialny z dn. 28.08.2012 Rep. A nr …..

Wspólnicy posiadają małżeńską wspólność majątkową. Nieruchomość stanowi współwłasność łączną wspólników s.c. Dowód: księga wieczysta KW nr … prowadzona przez Sąd Rejonowy dla … - …. Wydział Ksiąg Wieczystych.

„…” jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Przy nabyciu S.C. przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z tytułu nabycia nieruchomości wraz z gruntem. Nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych spółki cywilnej i jest amortyzowana.

Data przyjęcia do użytkowania gruntu 03.08.2012 r., data przyjęcia do użytkowania budynku 28.12.2012 r.

Wspólnicy nie ponosili nakładów na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym w okresie ostatnich 10 lat - brak nakładów na ulepszenie w wysokości wyższej niż 30% wartości początkowej budynku.

Na dachu budynku została umieszczona instalacja fotowoltaiczna, wprowadzona oddzielną pozycją do ewidencji środków trwałych spółki cywilnej i jest amortyzowana. Data przyjęcia do użytkowania zestawu fotowoltaicznego to 31.12.2019 r.

Jest to odrębny środek trwały będący własnością S.C. Brak nakładów na ulepszenie w wysokości wyższej niż 30% wartości początkowej w okresie ostatnich 10 lat.  Przy nabyciu S.C. przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z tytułu nabycia zestawu fotowoltaicznego.

Budynek usługowo-biurowy wraz z gruntem oraz wymienioną wyżej instalacją fotowoltaiczną stanowiącą odrębny środek trwały są wykorzystywane do potrzeb działalności gospodarczej prowadzonej przez S.C.

Zdarzenie przyszłe:

Wspólnicy …S.C. planują wycofanie nieruchomości wraz z gruntem oraz instalacji fotowoltaicznej z ewidencji środków trwałych do majątku prywatnego (współwłasności małżeńskiej). Wycofanie nieruchomości wraz z gruntem i instalacją fotowoltaiczną z działalności gospodarczej s.c. odbędzie się poprzez zawarcie aktu notarialnego u notariusza w ramach podjęcia uchwały przez zgromadzenie wspólników S.C. o wycofaniu składników majątku do majątku osobistego. Wystosowane zostanie także pisemne oświadczenie wnioskodawców w postaci protokołu przekazania środków trwałych na potrzeby własne oraz wykreślenie ww. składników majątku z ewidencji środków trwałych. Wycofanie ww. składników majątku ze S.C. dla współwłaścicieli w drodze aktu notarialnego nastąpi nieodpłatnie.

Cały budynek wraz z gruntem oraz zestawem fotowoltaicznym zostanie wycofany do majątku osobistego małżonków (wspólników S.C.).

Następnie współwłaściciele wyżej wymienionych składników majątku (przejęcie własności na podstawie protokołu przekazania oraz aktu notarialnego) będą prowadzić najem prywatny tej nieruchomości dla nowo otwartej Sp. z o.o., w której co najmniej jeden w współwłaścicieli będzie udziałowcem wraz z innymi niespokrewnionymi ze sobą udziałowcami.

Wspólnicy S.C. planują, iż po wycofaniu do majątku prywatnego wszystkie wskazane powyżej środki trwałe będą przez nich wynajmowane w sposób zorganizowany i ciągły w celach zarobkowych w ramach czynności opodatkowanych, będą one przedmiotem najmu prywatnego. Umowa najmu zawarta będzie przez współwłaścicieli budynku oraz nowo utworzoną Sp. z o.o. W nieruchomości prowadzona będzie działalność gospodarcza związana z oprogramowaniem przez nowo utworzoną Sp. z o.o.

Miejsce prowadzenia działalności „...” ulegnie zmianie i S.C. będzie prowadziła działalność pod nowym adresem, w budynku mieszkalnym właścicieli S.C., w wydzielonej pod tę działalność powierzchni.

W odpowiedzi na pytania w zakresie podatku od towarów i usług z wezwania z 25 kwietnia 2024 r. o treści:

a)Czy będzie Pan czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w czasie trwania najmu nieruchomości wycofanej ze spółki s.c. (budynku usługowo-biurowego dwukondygnacyjnego wraz z gruntem i instalacją fotowoltaiczną)?

b)Czy udziały Pana i Pana małżonki w ww. nieruchomości będącej we współwłasności małżeńskiej są równe (tj. po ½ udziału we współwłasności dla każdego z małżonków)?

c)W przypadku przeczącej odpowiedzi na ww. pytanie b), proszę o wskazanie wielkości Pana udziału w ww. nieruchomości?

odpowiedział Pan:

a)W czasie trwania najmu nieruchomości wycofanej ze s.c. (budynku usługowo-biurowego dwukondygnacyjnego wraz z gruntem i instalacją fotowoltaiczną) będzie Pan podatnikiem VAT zwolnionym, nierejestrowanym.

b)Udziały Pana i Pana małżonki we współwłasności małżeńskiej są równe (tj. po 1/2 udziału we współwłasności dla każdego z małżonków).

c)nie dot.

W odpowiedzi na pytania w zakresie podatku od towarów i usług z wezwania z 16 maja 2024 r. o treści:

a)czy usługa wynajmu nieruchomości, którą zamierza Pan świadczyć, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to należy wskazać na podstawie jakiego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług usługa te będzie korzystała ze zwolnienia?

b)czy jest Pan zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług?

c)od kiedy zamierza Pan rozpocząć wynajmowanie budynku wraz z gruntem oraz instalacji fotowoltaicznej na rzecz sp. z o.o. (proszę wskazać miesiąc i rok)?

d)jeżeli rozpocznie Pan świadczenie usług najmu w trakcie roku podatkowego –to proszę wskazać czy przewidywana przez Pana wartość sprzedaży z tytułu wynajmowania budynku wraz z gruntem oraz instalacji fotowoltaicznej przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym kwotę 200 000 zł?

e)czy w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca wykonuje/będzie wykonywał czynności o których mowa w art. 113 ust. 13 ww. ustawy o podatku od towarów i usług? Jeśli tak, należy wskazać, jakie to usługi?

w uzupełnieniu wniosku z 27 maja 2024 r. wskazał Pan:

a)W czasie trwania najmu nieruchomości wycofanej ze s.c. (budynku usługowo-biurowego dwukondygnacyjnego wraz z gruntem i instalacją fotowoltaiczną) będzie Pan podatnikiem VAT zwolnionym, niezarejestrowanym korzystając ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r. poz. 361.

b)W chwili obecnej nie jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług.

c)Planuje Pan wynajmowanie budynku wraz z gruntem oraz instalacją fotowoltaiczną na rzecz sp. z o.o. od stycznia 2025 roku.

d)Przewidywana przez Pana wartość sprzedaży z tytułu wynajmowania budynku wraz z instalacją fotowoltaiczną nie przekroczy kwoty 200 000 zł w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym.

e)W ramach prowadzonej w przyszłości działalności z tytułu najmu prywatnego nie planuje Pan wykonywać czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Pytania

(ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku z 27 maja 2024 r.):

1.Czy w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług prowadząc wynajem prywatnego składnika majątku (nieruchomości) w sposób zorganizowany i ciągły może być Pan podatnikiem VAT zwolnionym niezarejestrowanym i może Pan skorzystać ze zwolnienia podmiotowego wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy w czasie trwania najmu nieruchomości?

2.Czy w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług prowadząc wynajem prywatnego składnika majątku sposób zorganizowany i ciągły dla nowo utworzonej sp. z o.o. (w której będzie Pan udziałowcem) będzie Pan zobowiązany do rozliczenia podatku VAT od uzyskiwanych przychodów z wynajmu proporcjonalnie do posiadanego udziału w nieruchomości (½ udziałów we współwłasności) jako jeden ze współwłaścicieli składnika majątku zgodnie z art. 15 ustawy VAT i będzie Pan zobowiązany do wystawiania faktur z zwolnioną stawką VAT w wysokości połowy wartości przychodu uzyskiwanego z najmu (stroną wynajmującą będzie Pan i Pana małżonka)? Czy limit wynikający z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT jest dostępny dla Pana jako podatnika, czy jest to łączny limit dla stron umowy (Pana i żony) na wartość transakcji najmu?

Pana stanowisko w sprawie

(ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku z 27 maja 2024 r.):

1.W myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług prowadząc wynajem prywatnego składnika majątku (nieruchomości) w sposób ciągły i zorganizowany, Pana zdaniem, będzie Pan podatnikiem czynnym podatku VAT prowadzącym działalność gospodarczą zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Od momentu rozpoczęcia świadczenia usług najmu, Pana zdaniem, może Pan skorzystać ze zwolnienia podmiotowego wynikającego z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i może być Pan podatnikiem VAT czynnym, niezarejestrowanym, zwolnionym podmiotowo zgodnie z art. 113 ust. 1.

2.W myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług prowadząc wynajem prywatnego składnika majątku (nieruchomości) w sposób zorganizowany i ciągły dla nowo utworzonej sp. z o.o. (w której będzie Pan udziałowcem), Pana zdaniem, będzie Pan zobowiązany do rozliczenia podatku VAT od uzyskiwanych przychodów z wynajmu Pana własności proporcjonalnie do posiadanego udziału w nieruchomości (½ udziałów we współwłasności) zgodnie z art. 15 jako podatnik. Zatem wszystkie prawa i obowiązki wynikające z ustawy powinien Pan realizować odrębnie jako jedna ze stron zawartej umowy najmu (będzie Pan stroną wynajmującą składnik majątku wraz z żoną), a do limitu obrotu rocznego wynikającego z art. 113 ust. 1 i 9 musi Pan uwzględnić wartość przychodu związanego z tą nieruchomością we właściwej części, tj. w wysokości odpowiadającej posiadanemu przez Pana udziałowi, czyli w wysokości ½ przychodu uzyskanego z najmu. Limit 200.000 zł wartości sprzedaży jest dostępny dla Pana jako podatnika odrębnie z zastosowaniem art. 113 ust. 1 i 9 VAT i limit dotyczy każdego z Państwa (Pana i żony) oddzielnie. W przypadku rozpoczęcia świadczenia przez Pana usług najmu w trakcie roku podatkowego kwota określona w ust. 1 art. 113 liczona jest w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest:

nieprawidłowe w zakresie:

  • możliwości skorzystania przez Pana ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy w związku z wynajmem prywatnego składnika majątku oraz możliwości bycia przez Pana podatnikiem VAT zwolnionym niezarejestrowanym,

prawidłowe w zakresie:

  • obowiązku rozliczenia podatku VAT z tytułu wynajmu, proporcjonalnie do posiadanego udziału w nieruchomości (½ udziałów we współwłasności).
  • ustaleniawysokości przysługującego Panu limitu wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Niniejsza interpretacja w zakresie pytania nr 2 rozstrzyga w zakresie kwestii dotyczących obowiązku rozliczenia podatku VAT w wysokości połowy wartości wynagrodzenia otrzymanego z tytułu wynajmu, proporcjonalnie do posiadanego udziału w nieruchomości (½ udziałów we współwłasności) oraz ustalenia wysokości przysługującego Panu limitu wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu (…).

Przez świadczenie usług należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie, powstrzymanie się od działania (nieczynienie, bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia, jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa o podatku od towarów i usług zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 tej ustawy. Należy jednak zaznaczyć, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności, przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Natomiast, aby dana czynność stanowiąca świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, była opodatkowana podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.)

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Należy zauważyć, że najem jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną; odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu.

W świetle powołanych wyżej przepisów najem wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zawierane umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe), bez względu na to, czy najem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z wyżej cytowanych przepisów wynajem nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, które podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W tym miejscu należy wskazać, że małżeństwo nie należy do żadnej kategorii podmiotów wymienionych w cytowanym wyżej art. 15 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2023 r., poz. 2809 ze zm.):

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zatem istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

Zgodnie z brzmieniem art. 36 § 1 oraz § 2 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy:

Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.

Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

Na podstawie art. 37 § 1 pkt 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy:

Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Stosownie do art. 43 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy:

Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Natomiast zgodnie z art. 47 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy:

Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

Należy zaznaczyć, że autonomiczność prawa podatkowego wyklucza możliwość interpretacji przepisów, która zakładałaby, że stosunki majątkowe między małżonkami, regulowane przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mogą kształtować zakres praw i obowiązków podatników podatku od towarów i usług.

Na podstawie ww. przepisów, podatnikiem podatku od towarów i usług jest ten z małżonków, który dokonał czynności podlegającej opodatkowaniu.

Wobec tego, podmiot świadczący usługę najmu będzie podatnikiem podatku od towarów i usług wówczas, gdy najem ten będzie wykonywał we własnym imieniu i na własny rachunek. Jeżeli przedmiotem najmu jest rzecz stanowiąca majątek wspólny małżonków, to podatnikiem podatku od towarów i usług, w okolicznościach wskazanych w art. 15 ustawy o VAT, będzie ten małżonek, który dokonał czynności podlegającej opodatkowaniu, czyli ten, który dokonuje wynajmu we własnym imieniu (jest stroną czynności prawnej). Natomiast jeżeli małżonkowie dokonali czynności wspólnie, to każdy z nich z osobna jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że nabył Pan wraz z żoną grunt wraz z budynkiem usługowo-biurowym dwukondygnacyjnym, na cele działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej. Na dachu budynku została umieszczona instalacja fotowoltaiczna, jest to odrębny środek trwały będący własnością S.C. Planuje Pan wraz z żoną (wspólnicy S.C.) wycofanie nieruchomości wraz z gruntem oraz instalacji fotowoltaicznej z ewidencji środków trwałych do majątku prywatnego (współwłasności małżeńskiej). Po wycofaniu do majątku prywatnego ww. środki trwałe (grunt wraz z budynkiem usługowo-biurowym dwukondygnacyjnym oraz instalacja fotowoltaiczna) będą wynajmowane przez Pana i małżonkę w sposób zorganizowany i ciągły w celach zarobkowych w ramach czynności opodatkowanych. Umowa najmu zawarta będzie przez współwłaścicieli budynku oraz nowo utworzoną Sp. z o.o. W chwili obecnej nie jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z uwagi na opis sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że skoro umowa najmu będzie zawarta przez Pana i Pana małżonkę (współwłaścicieli gruntu wraz z budynkiem usługowo-biurowym dwukondygnacyjnym oraz instalacji fotowoltaicznej), to podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy będzie każdy wynajmujący z osobna, proporcjonalnie do posiadanego udziału w nieruchomości (½ udziałów we współwłasności) i w konsekwencji będzie Pan zobowiązany do rozliczania podatku VAT z tytułu wynajmu nieruchomości wraz z gruntem oraz instalacji fotowoltaicznej proporcjonalnie do posiadanego udziału (½ udziałów we współwłasności).

W myśl art. 96 ust. 1 ustawy:

Podmioty, o których mowa w art. 15 i art. 15a, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Stosownie do art. 96 ust. 3 ustawy:

Podmioty wymienione w art. 15, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Zgodnie z ww. przepisem, podmioty, które decydują się na zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 nie muszą składać żadnych deklaracji informujących urząd skarbowy o wyborze zwolnienia. Ustawa o VAT nie odbiera im jednak prawa do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, w którym zadeklarują korzystanie ze zwolnienia od podatku.

Na podstawie art. 96 ust. 4 ustawy:

Naczelnik urzędu skarbowego po weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym rejestruje podatnika jako „podatnika VAT czynnego”, a w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako „podatnika VAT zwolnionego”, i na wniosek podatnika potwierdza to zarejestrowanie.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy:

Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Z przepisu art. 113 ust. 5 ustawy wynika, że:

Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

Stosownie do art. 113 ust. 9 ustawy:

Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.

W myśl art. 113 ust. 13 ustawy:

Zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników:

1) dokonujących dostaw:

a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,

b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:

- energii elektrycznej (CN 2716 00 00),

- wyrobów tytoniowych,

- samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,

c) budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,

d) terenów budowlanych,

e) nowych środków transportu,

f) następujących towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie:

- preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),

- komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),

- urządzeń elektrycznych (PKWiU 27),

- maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28),

g) hurtowych i detalicznych części i akcesoriów do:

- pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKWiU 45.3),

- motocykli (PKWiU ex 45.4).

2) świadczących usługi:

a) prawnicze,

b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

c) jubilerskie,

d) ściągania długów, w tym factoringu;

3) nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Analiza przedstawionych przez Pana okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa wskazuje, że - skoro przewidywana przez Pana wartość sprzedaży z tytułu wynajmowania budynku wraz z instalacją fotowoltaiczną, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, nie przekroczy kwoty 200 000 zł oraz w ramach prowadzonej w przyszłości działalności nie planuje Pan wykonywać czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ww. ustawy o podatku od towarów i usług – to będzie spełniał Pan przesłanki warunkujące korzystanie ze zwolnienia wskazanego w art. 113 ust. 9 w zw. z ust. 1 ustawy.

W konsekwencji stwierdzić należy, że w przedstawionych okolicznościach sprawy prowadząc wynajem prywatnego składnika majątku (gruntu wraz z budynkiem usługowo-biurowym dwukondygnacyjnym oraz instalacji fotowoltaicznej) może Pan skorzystać ze zwolnienia podmiotowego wynikającego z art. 113 ust. 9 w zw. z ust. 1 ustawy.

Jednocześnie, w myśl art. 96 ust. 3 ustawy, podatnik korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 może złożyć zgłoszenie rejestracyjne, jednak nie ma takiego obowiązku, w konsekwencji może Pan być podatnikiem VAT zwolnionym niezarejestrowanym.

Jednakże, jeżeli faktyczna wartość Pana sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, przekroczy w trakcie roku podatkowego lub w kolejnych latach kwotę 200 000 zł, to utraci Pan prawo do zwolnienia począwszy od czynności, którą zostanie przekroczona ta kwota. Prawo do tego zwolnienia utraci Pan również w przypadku wykonania jakiejkolwiek czynności wymienionej w art. 113 ust. 13 ustawy.

Należy zauważyć, że wartość sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, odnosi się do sprzedaży dokonywanej przez podatników, a nie dla stron umowy.

Tym samym limit sprzedaży wskazany w art. 113 ust. 1 ustawy dotyczy każdego z wynajmujących oddzielnie.

Oceniając całościowo Pana stanowisko odnośnie pytania 1 należy uznać za nieprawidłowe. Zgodnie bowiem z ww. art. 96 ust. 1 ustawy, do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego zobowiązany jest podatnik zamierzający wykonywać czynności opodatkowane podatkiem VAT. Ponadto, treść art. 96 ust. 4 ustawy wyraźnie rozróżnia rejestrację jako „podatnika VAT czynnego” i „podatnika VAT zwolnionego”. Jak wskazał Pan w uzupełnieniu wniosku w czasie trwania najmu nieruchomości wycofanej ze s.c. (budynku usługowo-biurowego dwukondygnacyjnego wraz z gruntem i instalacją fotowoltaiczną) będzie Pan podatnikiem VAT zwolnionym, niezarejestrowanym, korzystając ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 Ustawy. Zatem Pana twierdzenie, że może Pan skorzystać ze zwolnienia podmiotowego wynikającego z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, i być podatnikiem VAT czynnym, niezarejestrowanym, jest nieprawidłowe.

Natomiast, Pana stanowisko do pytania nr 2, dotyczącego obowiązku rozliczenia podatku VAT z tytułu wynajmu, proporcjonalnie do posiadanego udziału w nieruchomości (½ udziałów we współwłasności) oraz ustalenia wysokości przysługującego Panu limitu wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy, jest prawidłowe.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług – w zakresie pytania nr 1 oraz części pytania nr 2 w zakresie dotyczącym obowiązku rozliczenia podatku VAT z tytułu wynajmu, proporcjonalnie do posiadanego udziału w nieruchomości (½ udziałów we współwłasności) oraz ustalenia wysokości przysługującego Panu limitu wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy. Natomiast, w zakresie obowiązku wystawiania faktur z zwolnioną stawką VAT, proporcjonalnie do posiadanego udziału w nieruchomości (½ udziałów we współwłasności), zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Ponadto, wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych zostanie załatwiony odrębnymi rozstrzygnięciami.

Należy zauważyć, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej:

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Zatem niniejsza interpretacja nie wywiera skutków prawnych dla Pana małżonki.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383, ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383, ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00