Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.186.2024.4.JS

Prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem (leasingiem) urządzenia wykorzystywanego w działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 11 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem (leasingiem) urządzenia wykorzystywanego w działalności gospodarczej oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uzupełnił go Pan pismem z 29 maja 2024 r. (wpływ 29 maja 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (z uwzględnieniem uzupełnienia wniosku)

Zapytanie Wnioskodawcy dotyczy planowanego zakupu urządzenia elektrycznego do jednego z rodzajów działalności, który planuje rozwijać w celu zabezpieczenia ewentualnych przychodów w przyszłości. W ostatnim czasie do kodów działalności Wnioskodawca dodał w CEIDG nowe kody związane z obróbką wideo oraz tworzeniem treści wideo w związku z planowanym rozwijaniem kanału na ... i tworzeniem treści na tej platformie w celu tzw. monetyzacji. Głównym rodzajem działalności Wnioskodawcy jest działalność związana z tłumaczeniami.

W związku z rozwojem technologicznym oraz obawami przed wyparciem przez sztuczną inteligencję, jak również przed rozwojem tzw. translatorów, Wnioskodawca postanowił poszerzyć działalność o nowe, ww. rodzaje, w celu możliwości świadczenia takich usług w przyszłości oraz legalnego rozliczania przychodów. Bieżące zlecenia tłumaczeniowe również zaczęły dodatkowo wymagać czasami obróbki wideo. Założony przez Wnioskodawcę kanał na ... ma obecnie ... subskrybentów i do spełnienia wszystkich warunków starania się o monetyzację na platformie liczba ta musi wynosić 1000. Pozostałe warunki są spełnione.

Obecnie kanał zawiera nagrania z rozgrywki z gier komputerowych, w tym krótkie filmiki z poradami, tzw. filmiki time-lapse z rozgrywką z gier i darmową muzyką typu royalty free. W przyszłości Wnioskodawca chce rozwinąć ten kanał o tworzenie popularnych obecnie filmów z rodzaju „retrospective” czyli wielogodzinnych analiz i recenzji filmów oraz gier.

Zwiększanie ruchu w sieci oraz oglądalności wymaga specjalistycznego sprzętu oraz inwestycji w poprawienie jakości materiałów, a także ich tematyki. W związku z tym, a także mając na uwadze główną tematykę kanału, który Wnioskodawca chce rozwijać i monetyzować, Wnioskodawca chciałby zakupić lub wziąć w leasing urządzenie o nazwie .... Jest to w głównej mierze konsola podręczna pozwalająca na granie w gry posiadane na komputery stacjonarne na platformie ... (której firma ... jest także producentem tych urządzeń). Urządzenie pozwoliłoby na zwiększenie ruchu na kanale poprzez wrzucanie rozgrywki z działania danych gier na ww. urządzeniu oraz ułatwienie sprawdzania gier pod kątem przyszłych materiałów do tworzenia filmów. Dodatkowo urządzenie dzięki możliwej rozbudowie o wyjście obrazu wideo na urządzenie do nagrywania (dzięki połączeniu HDMI) znacznie ułatwiłoby nagrywanie materiałów wideo.

Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się tematy z ogólnie pojętego „retro”, lecz wymaga to stosowania specjalistycznych przejściówek, konwerterów sygnału, adapterów, upscalerów bądź nawet kompletnie odrębnego zestawu komputerowego. Możliwości konsoli pozwoliłyby na usprawnienie procesu poprzez sprowadzenie wszystkiego do pojedynczego urządzenia HDMI. Urządzenie także lepiej obsługuje stare gry, gdyż jest oparte na systemie .... Stare gry, które często są tematem filmów w ww. typie „retrospective” nie działają poprawnie na nowych systemach. Urządzenie także pozwala na inne czynności jak typowy tablet, dlatego też służyłoby do kontaktu z klientami w podróży oraz odpisywaniu na maile, sprawdzaniu i weryfikowaniu zleceń z głównego rodzaju działalności (tłumaczenia).

Reasumując, Wnioskodawca chciałby kupić urządzenie dla dodatkowej działalności, której kody zostały wprowadzone w CEIDG i w którą musi zainwestować. Działalność ta nie przynosi jeszcze dochodów, gdyż konieczne jest do tego spełnienie warunków do ww. monetyzacji. Zakupione urządzenie pozwoliłoby na zwiększenie ruchu na kanale i przyspieszenie spełnienia warunków tzw. monetyzacji. Główną działalnością Wnioskodawcy jest działalność tłumaczeniowa i to z niej pochodzą obecnie dochody Wnioskodawcy. Opisana tutaj działalność, w którą Wnioskodawca pragnie inwestować stanowić może zabezpieczenie przychodów Wnioskodawcy w przyszłości lub nawet całkowite „przebranżowienie”. Koszt rzeczonego urządzenia (...) to ... – ... zł brutto, zakup odbywałby się prawdopodobnie drogą leasingu z racji wysokiej ceny.

Treść uzupełnienia:

a)Działalność gospodarczą Wnioskodawca prowadzi od 12.01.2015, głównym przedmiotem działalności są tłumaczenia w bardzo szerokim zakresie począwszy od tłumaczeń tekstów i pism urzędowych, po tłumaczenia wymagające fachowego nazewnictwa i znajomości tłumaczonej tematyki np. tłumaczenia opisów i zasad gier (także komputerowych), instrukcji użytkowania gier, przedmiotów itp. Pozostałe rodzaje działalności to: działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych, działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi, działalność portali internetowych, działalność fotograficzna, a także pozostałe sprzątanie. Aktualnie głównym przedmiotem działalności są tłumaczenia. Wnioskodawca zajmuje się produkcją filmów video, prowadzi również kanał na ..., na którym zamieszcza nagrania video i filmy. Celem Wnioskodawcy jest poprowadzenie swojego kanału tak, aby uzyskiwać z tego tytułu przychody w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Warunkiem uzyskiwania przychodów z posiadania i prowadzenia kanału ... jest spełnienie określonych progów (czasu wyświetleń, ilości subskrybentów). Po osiągnięciu wszystkich progów możliwe jest dołączenie do programu monetyzacji materiałów wideo i uzyskiwanie przychodów: z reklam oglądanych przez widzów w trakcie odtwarzania materiałów wideo Wnioskodawcy, a także w formie dobrowolnych dotacji na rzecz kanału.

b)W przypadku nabycia (leasingu) przedmiotowego urządzenia faktura będzie wystawiona na firmę ... o numerze NIP ....

c)Na pytanie Organu o treści: „Co Pan rozumie przez pojęcie „monetyzacja”, o której uzyskanie Pan się stara?” Wnioskodawca odpowiedział, że „Monetyzacja” to osiąganie przychodów z kanału ... po spełnieniu określonych warunków, tj. osiągnięciu określonych progów dotyczących między innymi czasu oglądania i ilości subskrybentów. Dopiero po spełnieniu określonych progów zamieszczanie materiałów na ... w postaci materiałów video, filmów, zamieszczaniu reklam, przynosi wymierne korzyści i stanowi źródło zarabiania, tj. uzyskanie przychodów. Zgodnie z oficjalnym opisem platformy ...: „Przyjęcie użytkownika do programu partnerskiego ... (...) jest ważnym krokiem na drodze każdego twórcy. W ramach ... twórcy mogą zacząć zarabiać na swoich treściach, otrzymywać pomoc przez e-maila i na czacie oraz uzyskać dostęp do narzędzia ..., które pomaga w ochronie treści. Podstawowym wymaganiem ... jest przestrzeganie Zasad zarabiania w ..., które obejmują Wytyczne dla społeczności ..., Warunki korzystania z usługi oraz zasady programu .... Zasady te dotyczą kanału twórcy jako całości, a nie tylko pojedynczych filmów.” Zarabianie odbywa się poprzez: przychody z reklam; wspieranie kanału; wykupowanie przez widzów dodatkowych opcji np. w trakcie transmisji na żywo; przychody z abonamentu ... Premium w formie części opłat za subskrypcję.

d)W związku z pytaniem Organu o treści: „Czy posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?” Wnioskodawca udzielił odpowiedzi: tak, posiadam nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

e)Na pytanie Organu: „Jaki rodzaj dokumentacji podatkowej dla celów działalności gospodarczej Pan prowadzi?” Wnioskodawca wskazał, że jest to podatkowa księga przychodów i rozchodów.

f)Przychody są opodatkowane na tzw. zasadach ogólnych (skala podatkowa).

g)W związku z pytaniem Organu o treści: „Czy planowany zakup urządzenia, o którym mowa we wniosku, ma związek z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą?” Wnioskodawca odpowiedział: tak, zakup ma związek z działalnością gospodarczą.

h)Z kolei na pytanie Organu o treści: „Czy przedmiotowe urządzenie będzie stanowiło w Pana działalności gospodarczej składnik majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?” Wnioskodawca udzielił odpowiedzi: tak, przedmiotowe urządzenie będzie stanowiło składnik majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na cenę zakupu poniżej 10 tys. zł urządzenie zgodnie z art. 22d ustawy zostanie zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu jego oddania do używania (po wykupie z leasingu) lub po bezpośrednim zakupie ze środków własnych.

i)Do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawca zamierza zaliczyć miesięczne opłaty leasingowe (czynsz leasingowy) związane z planowaną umową leasingu operacyjnego oraz inne opłaty leasingowe (np. ubezpieczenie składnika majątku), a po zakończeniu leasingu wykup przedmiotu do składników majątkowych związanych z prowadzoną działalnością albo bezpośredni zakup ze środków własnych i zaliczenie wydatku w koszty zgodnie z art. 22d ustawy PIT.

j)Na pytanie Organu o treści: „Jaki będzie związek przyczynowo-skutkowy poniesionych wydatków z uzyskaniem, zachowaniem oraz zabezpieczeniem przychodu z prowadzonej przez Pana działalności?” Wnioskodawca wskazał, że dzięki poniesionym wydatkom na leasing przedmiotowego urządzenia (lub bezpośredni zakup ze środków własnych) będzie w stanie zachować osiągane przychody w zakresie tłumaczeń językowych, a także zabezpieczyć je poprzez stosowanie nowoczesnego urządzenia technologicznego, dzięki czemu działalność Wnioskodawcy będzie atrakcyjna dla klientów. Mobilny, szybki kontakt z klientami pozwoli na utrzymanie działalności gospodarczej na wysokim poziomie, oczekiwanym przez klientów, dzięki czemu wzrośnie konkurencyjność działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Urządzenie umożliwiałoby także Wnioskodawcy stały kontakt z klientami poprzez rozmaite kanały komunikacji, co jest kluczowe z racji specyfiki branży tłumaczeniowej, pozwoli na dogłębniejsze poznanie i omówienie oczekiwań klienta, a także świadczenie usług bezpośrednio on-line i odbywania spotkań video z klientem. Urządzenie to pozwoli również uzyskiwać i zabezpieczyć źródła przychodów z tworzonych materiałów filmowych i video, w tym także z zamieszczanych na kanale ....

k)W związku z pytaniem Organu o treści: „Czy jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?” Wnioskodawca udzielił odpowiedzi: tak, jestem zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

l)Urządzenie będzie wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, tj. tłumaczeń, działalność związana z produkcją materiałów video i filmów. Również będzie wykorzystywane jako tablet do weryfikacji i sprawdzania bieżących zleceń i wszelkich czynności biurowych związanych z prowadzoną działalnością (np. szybkiej, bieżącej korespondencji i kontaktu z klientami), w tym także kontaktów mobilnych.

m)Na pytanie Organu o następującej treści: „Czy ww. urządzenie będzie wykorzystywane przez Pana wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), czy również do innych celów? Jeśli do innych celów, to prosimy wskazać do jakich? (…)” Wnioskodawca poinformował, że urządzenie będzie wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Urządzenie będzie wykorzystywane do celów związanych z działalnością gospodarczą. Dostęp do urządzenia będzie zahasłowany, w miejscu prowadzenia działalności urządzenie będzie przechowywane w schowku zamykanym na klucz. Urządzenie nie będzie przez Wnioskodawcę wykorzystywane prywatnie. Urządzenie nie będzie też udostępniane osobom trzecim. Po zakończeniu prac związanych z działalnością urządzenie będzie wyłączane w celu uniemożliwienia nieupoważnionego dostępu do niego osobom trzecim.

n)W związku z pytaniem Organu o treści: „W przypadku wskazania, że ww. urządzenie będzie wykorzystywane przez Pana wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, to należy wskazać, jak zamierza Pan zorganizować swoją pracę, aby zapewnić, że ww. urządzenie nie będzie wykorzystywane do celów prywatnych (osobistych)?” Wnioskodawca wskazał, że urządzenie będzie wykorzystywane przez Niego wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Urządzenie będzie wykorzystywane do celów związanych z działalnością gospodarczą. Dostęp do urządzenia będzie zahasłowany, w miejscu prowadzenia działalności urządzenie będzie przechowywane w schowku zamykanym na klucz. Urządzenie nie będzie przez Wnioskodawcę wykorzystywane prywatnie. Urządzenie nie będzie też udostępniane osobom trzecim. Po zakończeniu prac związanych z działalnością urządzenie będzie wyłączane w celu uniemożliwienia nieupoważnionego dostępu do niego osobom trzecim.

o)Na pytanie Organu o następującej treści: „W sytuacji, gdy urządzenie będzie wykorzystywane przez Pana zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do innych celów niż działalność gospodarcza, to czy będzie Pan miał obiektywną możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z działalnością gospodarczą i z innymi celami niż działalność gospodarcza?” Wnioskodawca odpowiedział, że urządzenie będzie wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy podatek naliczony związany z zakupem (leasingiem) przedmiotowego urządzenia jako podatek związany w związku z wykorzystywaniem towarów i usług wyłącznie do czynności opodatkowanych zgodnie z art. 86.1 ustawy o podatku od towarów i usług będzie podlegał pełnemu (100%) odliczeniu z faktur zakupu? (oznaczone jako pytanie nr 2 w uzupełnieniu wniosku)

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie podatku VAT zakup przedmiotowego urządzenia (ewentualnie leasing) związany jest wyłącznie z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika i wykorzystywany będzie wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, w związku z tym zgodnie z art. 86.1 ustawy o podatku od towarów i usług przysługuje Wnioskodawcy prawo do pełnego (100%) obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu.

Uzasadnienie:

Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz figuruje w ewidencji podatników podatku VAT. Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie działalności gospodarczej, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Głównym rodzajem działalności Wnioskodawcy jest działalność związana z tłumaczeniami. W związku z rozwojem technologicznym oraz obawami przed wyparciem przez sztuczną inteligencję, jak również przed rozwojem tzw. translatorów, konieczne staje się poszerzenie działalności o wykorzystanie nowych rozwiązań technologicznych, jak i o nowe rodzaje przedmiotu działalności. Bieżące zlecenia tłumaczeniowe również zaczęły dodatkowo wymagać czasami obróbki wideo stąd konieczność wyjścia naprzeciw oczekiwaniom klientów i dostosowanie bieżącej oferty do wymagań rynku, sięgającego po nowe rozwiązania technologiczne. Produkcja filmów na wysokim jakościowo poziomie pozwoli na spełnienie kryteriów i uzyskiwanie przychodów z działalności gospodarczej, również w zakresie posiadanego kanału .... Urządzenie ... będzie wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej i będzie wykorzystywane do czynności opodatkowanych w zakresie podatku VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT stanowi z kolei, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług oraz z tytułu dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 u.p.t.u., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Odnosząc się do powyższego, należy stwierdzić, że wydatki poniesione na zakup przedmiotowego sprzętu służące działalności gospodarczej i wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT, udokumentowane fakturami zakupu VAT, będą stanowiły prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego pełnego (100%) wynikającego z faktur zakupu. Tym samym zastosowanie znajdzie tu art. 86.1 ustawy VAT.

Reasumując – VAT naliczony wynikający z faktur zakupu dokumentujących wydatki poniesione w związku z zakupem urządzenia ... podlega w pełni (100%) odliczeniu od podatku należnego VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Art. 87 ust. 1 ustawy stanowi:

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2 – ust. 6 ustawy.

Podkreślić należy, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z kolei w świetle art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz opis sprawy należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, będą spełnione, ponieważ jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT oraz – jak Pan wskazał – urządzenie będzie wykorzystywane przez Pana wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, tj. do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Urządzenie nie będzie wykorzystywane prywatnie. Dostęp do urządzenia będzie zahasłowany, w miejscu prowadzenia działalności urządzenie będzie przechowywane w schowku zamykanym na klucz. Urządzenie nie będzie też udostępniane osobom trzecim. Po zakończeniu prac związanych z działalnością urządzenie będzie wyłączane w celu uniemożliwienia nieupoważnionego dostępu do niego osobom trzecim. Dzięki poniesionym wydatkom na ww. urządzenie (w ramach leasingu lub bezpośredni zakup ze środków własnych) będzie Pan w stanie zachować osiągane przychody w zakresie tłumaczeń językowych, a także zabezpieczyć je poprzez stosowanie nowoczesnego urządzenia technologicznego, dzięki czemu działalność Pana będzie atrakcyjna dla klientów. Mobilny, szybki kontakt z klientami pozwoli na utrzymanie działalności gospodarczej na wysokim poziomie, oczekiwanym przez klientów, dzięki czemu wzrośnie konkurencyjność Pana działalności gospodarczej. Urządzenie umożliwi także Panu stały kontakt z klientami poprzez rozmaite kanały komunikacji, co jest kluczowe z racji specyfiki branży tłumaczeniowej, pozwoli na dogłębniejsze poznanie i omówienie oczekiwań klienta, a także świadczenie usług bezpośrednio on-line i odbywania spotkań video z klientem. Urządzenie to pozwoli również uzyskiwać i zabezpieczyć źródła przychodów z tworzonych materiałów filmowych i video, w tym także z zamieszczanych na kanale ....

W związku z powyższym, będzie miał Pan prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych z tytułu nabycia ww. urządzenia na zasadach wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy. Przy czym prawo to będzie przysługiwało, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy.

Reasumując, będzie Panu przysługiwało prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem (leasingiem) urządzenia wykorzystywanego w działalności gospodarczej, ponieważ – jak Pan wskazał – ww. urządzenie będzie wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i nie będzie wykorzystywane prywatnie.

Tym samym Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Informuję, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.

Podkreślić należy, iż Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach przedstawionego przez Pana opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00