Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.142.2024.3.AJB

Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży 9 działek pojedynczo.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 lutego 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 18 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży przez Panią 9 działek pojedynczo, tj. działek o nr  oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 maja 2024 r. (wpływ 3 czerwca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni  jest właścicielką nieruchomości położonych w miejscowości …, gmina …, województwo …. W wieku 3 lat, otrzymała jako współwłasność 50% udziałów tej nieruchomości w spadku po zmarłym ojcu, …., postanowieniem Sądu Powiatowego z dnia 2 marca 1973 r. sygn. ….

Ojciec Wnioskodawczyni, …, wszedł w posiadanie nieruchomości po śmierci swojego ojca, …, w drodze spadku w latach 60 XX wieku (nieznana jest Wnioskującej dokładna data śmierci dziadka ani też daty postępowania spadkowego). Nieruchomość nabył do majątku osobistego.

Dziadek Wnioskodawczyni, …, otrzymał gospodarstwo rolne po powrocie ze zsyłki z obozu na Syberii, aktem nadania nr … Państwowej Komisji Osadnictwa Rolnego z dnia 23 czerwca 1947 r. w ramach dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych. Wnioskodawczyni nie posiada żadnego dokumentu dotyczącego spadku, na podstawie którego nieruchomość przeszła na własność jej ojca. Nie zna nikogo z rodziny ze strony ojca, kto znałby szczegóły dotyczące tej sprawy spadkowej. Matka Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński z jej ojcem już po śmierci dziadka – …. Wnioskodawczyni urodziła się już po śmierci dziadka, a ojca straciła zaledwie w wieku 2 lat.

Babcia Wnioskodawczyni, …, nabyła udziały w gospodarstwie przed 1968 r. W tym roku poznali się rodzice Wnioskodawczyni, a jej dziadek wówczas już nie żył. Wnioskodawczyni nie dysponuje żadnymi dokumentami, w których zawarta jest data nabycia udziałów w nieruchomości przez jej babcię. Nie ma takiej informacji w posiadanych dokumentach.

Dnia 23 czerwca 1997 roku Wnioskodawczyni została jedyną właścicielką gospodarstwa poprzez zniesienie współwłasności ze swoją babcią, …. Przedmiotem zniesienia było należące do babci 50% udziałów w całym gospodarstwie, które składało się z działek rolnych o nr: …, … (z tej działki zostały wydzielone później działki będące przedmiotem zapytania).

Zniesienie współwłasności odbyło się w całości na rzecz Wnioskodawczyni, a w akcie notarialnym babcia otrzymała prawo dożywotniego, nieodpłatnego zamieszkiwania w budynku mieszkalnym, który znajdował się na działce nr …. Babcia nie była spadkobierczynią po ojcu Wnioskującej. Przed zniesieniem współwłasności z babcią obie miały po 50% udziału w nieruchomości. Zniesienie współwłasności nastąpiło nieodpłatnie.

Nie było innych spadkobierców.

W 2004 roku Wnioskodawczyni przeprowadziła się do …, gdzie wyszła za mąż i do dnia obecnego tu zamieszkuje.

Z odziedziczonej ojcowizny do tej pory zbyła nieruchomości: działkę rolną … z domem mieszkalnym w 2007 roku oraz działkę rolną … w 2010 r.

Aktualnie z odziedziczonego majątku Wnioskodawczyni posiada: 2 działki rolne, … oraz działki rolne będące przedmiotem zapytania tj. działki o numerach: …. o łącznej powierzchni 0,6727 ha. Działki te powstały z podziału działki ….

Dla dziewięciu działek, będących przedmiotem zapytania, Sad Rejonowy … Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi …. Działki nie są zabudowane ani zalesione. W ewidencji gruntów teren jest oznaczony jako RIV i RIVa – grunty orne. Działki te objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i przeznaczone są pod zabudowę jednorodzinną.

Działki do tej pory użytkowane były jako użytki zielone. Wszystkie te działki zostały wydzielone w 2018 roku gdy Wnioskodawczyni dokonała podziału jednej odziedziczonej po ojcu w 1973 r. działki, żeby na rzecz Gminy przenieść własność jednej z tych wydzielonych działek, tj. drogi gminnej, którą to drogę Gmina wydzieliła na terenie należącym do Wnioskodawczyni.

Z mocy prawa, Wnioskodawczyni została wywłaszczona z tej części działki. Przy okazji tego wydzielenia drogi gminnej, dokonała podziału pozostałej części na dziewięć mniejszych działek z drogą wewnętrzną. Poza tym podziałem, działki są w niezmienionym stanie od 1973 roku, nie dokonano na nich żadnych inwestycji, uzbrojenia itp. Nieruchomość nie była i do momentu sprzedaży nie będzie w żaden sposób dzierżawiona, wynajmowana czy odpłatnie udostępniana. Jedyną czynnością był ww. podział, a bezpośrednim powodem tego podziału była konieczność przeniesienia własności wydzielonej na terenie działki drogi na rzecz Gminy.

Wnioskodawczyni wraz z mężem posiadają jeszcze, jako majątek wspólny, nieruchomości:

1)działkę rolną w miejscowości … o powierzchni 2,0003 ha, zakupioną w 2006 r.

2)działkę budowlaną o pow. 1278 m2 w miejscowości … zakupioną w 2011 r.

3)zabudowaną nieruchomość przy …, nabytą w 2007 r. po przeprowadzce z …., w której Wnioskodawczyni wraz z mężem mieszkają do dziś.

4)1 mieszkanie w …. o metrażu 60 m2 zakupione w 2022 r., w którym zamieszkują niepełnosprawni teściowie Wnioskującej.

5)działkę budowlaną w miejscowości … o powierzchni 0,1426 ha, zakupioną w 2023 r.

6)2 mieszkania w ... o metrażu 55 m2 i 54 m2 zakupione w 2023 r.

Z powodu złego stanu zdrowia Wnioskująca od 2013 roku nie jest w stanie pracować zawodowo, nie prowadzi działalności gospodarczej.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku wskazano, że:

1.W obecnej chwili przedmiotowe działki nie są jeszcze wystawione na sprzedaż, podanie daty sprzedaży jest więc niemożliwe - działki zostaną sprzedane, kiedy znajdą się chętni nabywcy. Wnioskująca zakłada, że poszczególne działki zostaną sprzedane wielu różnym nabywcom.

2.W sytuacji, gdy Wnioskująca zdecyduje się na sprzedaż jednej lub wielu działek z przedstawionych we wniosku, zamierza wystawić ogłoszenia na portalach internetowych typu: ..., ..., ...i być może innych lokalnych obsługujących województwo ....

3.Na pytanie o treści „Czy zawarła/planuje Pani zawrzeć z przyszłym nabywcą przedwstępną umowę sprzedaży działek objętych zakresem postawionego we wniosku pytania? Jeśli tak, to prosimy o wskazanie:

a)numerów działek objętych ww. umową.

b)jakie konkretnie warunki muszą/będą musiały zostać spełnione aby doszło do sprzedaży ww. działek?

c)do wykonania jakich konkretnych czynności/działań zobowiązał/zobowiąże się Pani na rzecz kupującego, aby doszło do podpisania umowy sprzedaży ww. działek?

d)do wykonania jakich konkretnych czynności/działań zobowiązał/zobowiąże się kupujący aby doszło do sprzedaży przez Panią ww. działek?

e)jakie konkretnie prawa i obowiązki wynikające z postanowień ww. umowy lub innego dokumentu zawartego z przyszłym nabywcą, ciążą/będą ciążyły na Pani, a jakie na kupującym?

f)czy udzieliła/udzieli Pani nabywcy ww. działek pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) w celu występowania w Pani imieniu w sprawach dotyczących ww. działek? Jeżeli tak, to proszę wskazać:

i.do uzyskania jakich konkretnie decyzji i pozwoleń, udzieliła/udzieli Pani pełnomocnictw nabywcy ww. działek do występowania w Pani imieniu?

ii.jakich konkretnie czynności do momentu sprzedaży dokonał/dokona kupujący w związku z udzielonym przez Panią pełnomocnictwem w zakresie ww. działek?”

Wnioskodawczyni podała, że Wnioskująca chce sprzedać działkę lub działki poprzez jeden akt notarialny, bez umowy przedwstępnej. Jeżeli jednak zaistnieje potrzeba takiej umowy – np., gdy nabywca będzie finansował zakup z kredytu, Wnioskująca jest gotowa na zawarcie umowy przedwstępnej. Aktualnie Wnioskodawczyni nie ma z nikim podpisanej umowy przedwstępnej.

a)nie ma obecnie zainteresowanych kupujących, nie ma żadnej umowy przedwstępnej, więc nie można wskazać numerów działek.

b)warunki konieczne do sprzedaży działek to: zdecydowany na zakup kupujący musi posiadać środki za zakup. Ze strony Wnioskującej niezbędne dokumenty do aktu notarialnego - nr księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej, zaświadczenie o rewitalizacji, zaświadczenie o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, zaświadczenie o lasach.

c)Wnioskująca zobowiąże się do wykonania czynności niezbędnych do podpisania aktu notarialnego - czyli skompletuje niezbędne dokumenty wymienione powyżej.

d)w obecnej chwili nie ma kupującego, musi dysponować pieniędzmi na zapłatę.

e)w przypadku sprzedaży nieruchomości poza przeniesieniem własności nie będą ciążyły żadne dodatkowe prawa, czy obowiązki.

f)Wnioskująca nie ma w planie udzielenia ewentualnemu przyszłemu nabywcy pełnomocnictwa, czy zgody na występowanie w jej imieniu w sprawach dotyczących ww. działek.

4.Ww. działki są wykorzystywane wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług. Wnioskująca nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, w tym także nie prowadzi żadnej działalności związanej z przedmiotowymi działkami.

Pytanie (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy sprzedaż tych 9 działek pojedynczo należy opodatkować podatkiem od towarów i usług? (pytanie oznaczone nr 1 we wniosku)

W uzupełnieniu Wnioskodawczyni wskazała, że zakres pytania nr 1 postawionego we wniosku w zakresie podatku VAT obejmuje wyłącznie kwestię podlegania podatkiem VAT sprzedaży 9 działek pojedynczo.

Pani stanowisko w sprawie

W tym przypadku Wnioskująca nie powinna dokonywanej czynności sprzedaży nieruchomości opodatkować podatkiem od towarów i usług.

Przychód ze sprzedaży działek nie powinien być także opodatkowany podatkiem dochodowym, ponieważ nabycie i ewentualna sprzedaż tej nieruchomości nie jest realizowana w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.

W ocenie Wnioskodawczyni, nie jest podatnikiem od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji – jak w niniejszej sprawie, a jedynie wyzbywa się majątku osobistego, który jest w posiadaniu od ponad 50 lat. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie nie pozwala na uznanie danej czynności jako wykonywanej przez podmiot będący podatnikiem podatku VAT.

Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy dana aktywność (pozyskanie-zakup a następnie sprzedaż) miała na celu obrót daną nieruchomością w celu zarobkowym.

W tym przypadku Wnioskodawczyni stała się najpierw współwłaścicielką przedmiotowej nieruchomości, gdy była 3 letnim dzieckiem w 1973 r. w drodze spadku po zmarłym ojcu. Następnie w 1997 r. poprzez zniesienie współwłasności z babcią została jedyną właścicielką.

Przedmiotowe działki nie były w żaden sposób wykorzystywane zarobkowo, nie zostały na nich wykonane żadne inwestycje zwiększające ich wartość. Jedynie, po wydzieleniu przez przedmiotową nieruchomość drogi gminnej, w 2018 r. Wnioskodawczyni dokonała podziału pierwotnej działki na mniejsze – w tym wyodrębniła drogę gminną, której własność następnie została przeniesiona na rzecz gminy.

Mając na uwadze przeznaczenie nieruchomości, brak poprzedzających czynności wskazujących na handlowy charakter sprzedaży, czynność zbycia nieruchomości (w ocenie Wnioskodawczyni) mieści się w zakresie zarządu majątkiem prywatnym. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie potrzeb osoby podejmującej określone czynności. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że Wnioskodawczyni od wielu lat ma kłopoty zdrowotne, które uniemożliwiają jej podjęcie zatrudnienia i zdobycie środków na ciągłe leczenie. Tak więc jest to jedynie zarządzanie majątkiem w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb .

Podobnie jest w odniesieniu do podatku dochodowego, ponieważ nabycie i ewentualna sprzedaż tej nieruchomości nie jest realizowana w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej to jedynie, jeżeli sprzedaż nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, sprzedaż ta będzie źródłem przychodów i transakcja sprzedaży będzie objęta podatkiem dochodowym.

Natomiast po tym terminie, na podstawie art. 10 ust. pkt 8 z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, sprzedaż tej nieruchomości nie będzie przychodem i nie będzie podlegała ewentualnemu naliczeniu podatku dochodowego.

Przedmiotowa nieruchomość należy do osobistego majątku Wnioskodawczyni gdzie datą nabycia 50% udziału w nieruchomości nabytych w wyniku spadku w 1973 r. oraz 50% udziałów nabytych w wyniku zniesienia współwłasności z babcią w 1997 r. Zatem 5 letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) niewątpliwie minął.

Przy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, Wnioskodawczyni zamierza wystawić ogłoszenia na portalach internetowych typu: ... oraz w lokalnych, obsługujących województwo ....

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Należy przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości gruntowych (działek), traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jak wynika natomiast z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”:

„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. „Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Jednocześnie w art. 12 ust. 1 lit. b) powołanej Dyrektywy 2006/112/WE wskazano:

Państwa członkowskie mogą uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji związanej z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczególności dostawy terenu budowlanego.

W myśl art. 12 ust. 3 Dyrektywy 2006/112/WE:

Do celów ust. 1 lit. b) „teren budowlany” oznacza każdy grunt nieuzbrojony lub uzbrojony, uznawany za teren budowlany przez państwa członkowskie.

Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE:

Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze.

Z przytoczonych regulacji prawa wspólnotowego wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Uznanie, iż dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.

Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy o VAT, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy. Ocenie podlegać muszą przede wszystkim działania, jakie podejmuje zbywca w celu dokonania sprzedaży.

Z treści złożonego wniosku wynika, że jest Pani właścicielką m.in. działek będących przedmiotem zapytania tj. działki nr: … o łącznej powierzchni 0,6727 ha. Działki te powstały z podziału działki …. Działki te objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i przeznaczone są pod zabudowę jednorodzinną. Działki do tej pory użytkowane były jako użytki zielone. Wszystkie te działki zostały wydzielone w 2018 r., gdy dokonała Pani podziału jednej odziedziczonej po ojcu w 1973 r. działki, żeby przenieść własność jednej z tych wydzielonych działek na rzecz Gminy, co do której z mocy prawa, została Pani wywłaszczona na rzecz wydzielenia drogi gminnej. Poza tym podziałem, działki są w niezmienionym stanie od 1973 r., nie dokonano na nich żadnych inwestycji, uzbrojenia itp. Nieruchomość nie była i do momentu sprzedaży nie będzie w żaden sposób dzierżawiona, wynajmowana czy odpłatnie udostępniana. Jedyną czynnością był ww. podział, a bezpośrednim powodem tego podziału była konieczność przeniesienia własności wydzielonej na terenie działki drogi na rzecz Gminy. Nie prowadzi Pani żadnej działalności gospodarczej, w tym także nie prowadzi żadnej działalności związanej z przedmiotowymi działkami.

W obecnej chwili przedmiotowe działki nie są jeszcze wystawione na sprzedaż. Zakłada Pani, że poszczególne działki zostaną sprzedane wielu różnym nabywcom. W sytuacji, gdy zdecyduje się Pani na sprzedaż jednej lub wielu ww. działek, zamierza Pani wystawić ogłoszenia na portalach internetowych typu: ... i być może innych lokalnych obsługujących województwo .... Chce Pani sprzedać działkę lub działki poprzez jeden akt notarialny, bez umowy przedwstępnej. Jeżeli jednak zaistnieje potrzeba takiej umowy jest Pani gotowa na zawarcie umowy przedwstępnej, na podstawie której zobowiąże się Pani do wykonania czynności niezbędnych do podpisania aktu notarialnego - czyli skompletuje niezbędne dokumenty, tj. nr księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej, zaświadczenie o rewitalizacji, zaświadczenie o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, zaświadczenie o lasach. W przypadku sprzedaży nieruchomości poza przeniesieniem własności nie będą ciążyły żadne dodatkowe prawa, czy obowiązki i nie ma Pani w planie udzielenia ewentualnemu przyszłemu nabywcy pełnomocnictwa, czy zgody na występowanie w jej imieniu w sprawach dotyczących ww. działek.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że z całokształtu okoliczności sprawy nie wynika taka Pani aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Zatem należy uznać, że sprzedaż przez Panią 9 działek pojedynczo, tj. działek o nr , nie będzie stanowić działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Brak jest bowiem przesłanek świadczących o takiej Pani aktywności w przedmiocie zbycia działek objętych zakresem zadanego pytania, która jest porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Nie będzie występować bowiem ciąg zdarzeń, które jednoznacznie przesądzają, że dostawa ww. nieruchomości będzie wypełniać przesłanki działalności gospodarczej. Jak wynika z całokształtu okoliczności sprawy, nie podejmowała Pani aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców.

Konsekwentnie, w przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że w związku ze sprzedażą przez Panią 9 działek pojedynczo, tj. działek o nr będzie występować Pani w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Działania podejmowane przez Panią należą zatem do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. W związku z tym, będzie korzystać Pani z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Zatem, dokonując sprzedaży działek o nr , nie będzie działała Pani w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Tym samym ww. sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Tym samym Pani stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 uznano za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Informuję, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.

Ponadto wskazać należy, że niniejsza interpretacja dotyczy podatku od towarów i usług. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Końcowo nadmieniam, że w związku z tym, że niniejsza interpretacja dotyczy 1 zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącego niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży przez Panią 9 działek pojedynczo oraz 1 zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast dokonała Pani wpłaty w łącznej wysokości 720 zł, to kwota 640 zł stanowi nadpłatę podlegającą zwrotowi zgodnie z art. 14f § 2b pkt 3 Ordynacji podatkowej i zostanie Pani zwrócona.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00