Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 kwietnia 2024 r., sygn. III SAB/Gl 65/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Asesor WSA Adam Pawlyta (spr.), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 17 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi D. K. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Śląskiego w przedmiocie wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy związany ze świadczeniem pracy oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z 11 stycznia 2024 r. K. D.B. (dalej: strona, skarżący), obywatel Federalnej Demokratycznej Republiki Nepalu, złożył skargę na przewlekłość prowadzonego postępowania administracyjnego przez Wojewodę Śląskiego (dalej: organ administracji, organ, Wojewoda) w sprawie załatwienia jego wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zarzucając naruszenie: art. 12 § 1 w zw. z art. 35 § 1, 2 i art. 61 § 1 k.p.a. ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (aktualny tekst jedn. Dz.U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.; dalej: k.p.a.) poprzez przekroczenie terminów do załatwienia sprawy z wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Skarżący wniósł o uwzględnienie skargi i zobowiązanie Wojewodę do załatwienia sprawy w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia akt organowi wraz z prawomocnym wyrokiem; stwierdzenie, że Wojewoda dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania; zasądzenie od Wojewody na rzecz skarżącego sumy pieniężnej do wysokości połowy kwoty określonej w art. 154 § 6 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634; dalej: p.p.s.a.) oraz o zasądzenie na swoją rzecz zwrotu kosztów postępowania.

Argumentując swoje stanowisko strona wyjaśniła, że 11 września 2023 r. został złożony do organu wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, przy czym podanie zawierało braki formalne (wniosek nie został złożony osobiście, a wymagane jest osobiste stawiennictwo). Ostatecznie braki wniosku z 11 września 2023 r. zostały uzupełnione przez stronę 27 października 2023 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00