Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.287.2024.3.DP

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku dla których zniesiono współwłasność.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 marca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 20 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 maja 2024 r. (wpływ 24 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

W 2015 r. na podstawie Postanowienia Sądu Rejonowego w (...) Wydział (...) Cywilny sygn. akt (...) z (...) 2015 r. Sąd stwierdził nabycie spadku po: A. A., B. A., C. A., D. A. „na podstawie ustawy nabyło” rodzeństwo (4 osoby):

E. E.,

F. F.,

G. G.,

H. H.

każdy po 1/4 części, czyli w ułamkowej 3/12 części.

Następnie w 2023 r. na podstawie Postanowienia Sądu Rejonowego w (...) I Wydział Cywilny sygn. akt (...) z (...) 2023 r. o dziale spadku i zniesieniu współwłasności, zgodnie z zawartą ugodą, strony, czyli (4 osoby), tj.: E. E. , F. F., G. G., H. H. dokonały działu spadku w następujący sposób:

1)Na rzecz E. E. pozostali spadkobiercy dokonali spłaty solidarnie 130 000 zł (od tej kwoty został zapłacony PCC-2%);

2)Na rzecz G. G. przypada działka nr 1/1, bez spłat i dopłat od pozostałych współuczestników;

3)Na rzecz F. F. przypada działka nr 2/1, bez spłat i dopłat od pozostałych współuczestników;

4)Na rzecz H. H. przypada działka nr 3/1 i nr 4/1 bez spłat i dopłat od pozostałych współuczestników;

5)Działka nr 5/1 staje się współwłasnością uczestników postępowania: F. F., G. G., H. H., w której to każdy z uczestników postępowania otrzymuje udział w wysokości 1/3;

6)Działka nr 6/1, stanowiąca drogę dojazdową do działek 1/1, 2/1, 3/1, staje się współwłasnością uczestników postępowania, tj.: F. F., G. G., H. H., w której to każdy z uczestników postępowania otrzymuje udział w wysokości 1/3;

7)Strony (4 osoby – rodzeństwo) wzajemnie zrzekają się roszczeń z tytułu podziału majątku spadkowego po A. A., B. A., C. A., D. A..

Działka nr 5/1 jest zabudowana budynkiem mieszkalnym wraz z zabudowaniami gospodarczymi i jest współwłasnością 3 osób, tj.: F. F., G. G., H. H..

Działki nr 1/1, 2/1, 3/1, 4/1 są działkami niezabudowanymi, które to należą z osobna dla każdej z trzech osób czyli F. F., G. G., H. H..

Działka nr 6/1 jest działką – drogą dojazdową do wcześniej wymierzonych działek i jest współwłasnością 3 osób – F. F., G. G., H. H..

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działki objęte są symbolem 3MNU czyli teren zabudowy usługowej i zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

W odniesieniu do wyżej wymienionych działek nie będzie się podejmować jakichkolwiek czynności w celu ich uatrakcyjnienia (np. uzbrojenie działek do przyłącza do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej lub występowanie z wnioskiem o dokonanie przyłączy; ogrodzenie terenu, budowa drogi, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działki).

Dla przedmiotowych działek nie było wydane pozwolenie na budowę.

Ponadto wskazała Pani, że:

Posiada obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Nie prowadzi działalności gospodarczej.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

W złożonym do wniosku uzupełnieniu wskazała Pani:

1)W skład masy spadkowej wchodzą tylko działki gruntu, o których mowa we wniosku.

2)Wartość nabytych przez Panią składników majątkowych nie przekraczała wartości udziału nabytego w drodze spadku.

3)W wyniku zniesienia współwłasności, wartość działki gruntu nr 2/1 oraz udziałów w działkach gruntu nr 5/1 i 6/1 – które przypadły Pani w wyniku ugody sądowej z (...) 2023 r. zawartej przed Sądem Rejonowym w (...) sygn. akt (...) – przekroczyły tę wartość przed dokonaniem ugody, czyli wystąpiło u Pani przysporzenie majątkowe.

4)Działka gruntu nr 2/1 oraz udziały w działkach gruntu nr 5/1 i 6/1 przez cały okres ich posiadania nie są przez Panią w żaden sposób wykorzystywane.

5)Działka gruntu nr 2/1 oraz udziały w działkach gruntu nr 5/1 i 6/1 nie były oraz nie są na chwilę obecną, ani nie będą w całości lub w części przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

6)Sprzedaż opisanej w zdarzeniu działki gruntu nr 2/1 oraz udziałów w działkach gruntu nr 5/1 i 6/1 – nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej.

7)Sprzedaż działki gruntu nr 2/1 oraz udziałów w działkach gruntu nr 5/1 i 6/1 nastąpi w okresie najbliższych 12 miesięcy.

8)Nie zawarła Pani jeszcze żadnej przedwstępnej umowy sprzedaży działki gruntu nr 2/1 oraz udziałów w działkach gruntu nr 5/1 i 6/1 z przyszłym nabywcą.

9)Nie udzieliła Pani żadnej stronie a tym bardziej stronie kupującej jakiegokolwiek pełnomocnictwa do działania w Pani imieniu i nie wyraziła Pani zgody na dysponowanie ww. działką lub udziałami w działkach do celów budowlanych.

10) Oprócz opisanych w zdarzeniu nieruchomości, tj. działki gruntu nr 2/1 oraz udziałów w działkach gruntu nr 5/1 i 6/1 nie posiada Pani żadnych innych nieruchomości.

11) Zbycie opisanych we wniosku nieruchomości nastąpi w wyniku jednej umowy.

12) Nie zamierza Pani nabywać w przyszłości innych nieruchomości.

13) Środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczy Pani na leczenie ze względu na swój stan zdrowia.

14) Pani udział w działce nr 5/1, jest zabudowany budynkiem mieszkalnym wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Do budynku mieszkalnego doprowadzone są media gminne: prąd, woda i kanalizacja. O dostęp do tych mediów wystąpili nie żyjący już Pani rodzice. Działka gruntu nr 2/1 oraz udział w działce 6/1 nie posiadają dostępu do żadnych mediów.

Pytanie

W jaki sposób obliczyć stawkę podatkową od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości zgodnie z art. 30e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przy sprzedaży przez Panią działki nr 2/1 oraz udziałów w 1/3 nieruchomości wspólnej czyli działki nr 5/1 zabudowanej domem mieszkalnym i 1/3 udziału w działce nr 6/1 stanowiącą drogę dojazdową do innych działek, w związku ze zniesieniem współwłasności zgodnie z Postanowieniem Sądu Rejonowego w (...) (Ugodą – ww. dokumentem z (...) 2023 r.)?

Pani stanowisko w sprawie

Stawka podatkowa od dochodu z odpłatnego zbycia przez Panią działki nr 2/1 oraz udziałów w 1/3 nieruchomości wspólnej, czyli działki nr 5/1 zabudowanej domem mieszkalnym i 1/3 udziału w działce nr 6/1 stanowiącą drogę dojazdową do innych działek, zostanie obliczona jako 19% podstawy obliczenia podatku.

Podstawą obliczenia podatku będzie dochód stanowiący różnicę wartości udziału w wielkości 1/12 części, czyli przysporzonej części w momencie zniesienia współwłasności (zgodnie z Postanowieniem Sądu Rejonowego w (...) I Wydział Cywilny Sygn. akt (...) z (...) 2023 r. o dział spadku i zniesienie współwłasności, zgodnie z zawartą Ugodą) a 1/12 części kwoty uzyskanej ze sprzedaży wyżej wymienionych nieruchomości.

Pozostała część udziału z wyżej wymienionych nieruchomości nie stanowi podstawy obliczenia podatku, gdyż została nabyta w drodze spadku (zgodnie z Postanowieniem Sądu Rejonowego w (...) Wydział (...) Cywilny Sygn. akt (...) z (...) 2015 r).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 10 ust. 5 ww. ustawy:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

W myśl art. 10 ust. 7 cytowanej ustawy:

Nie stanowi nabycia lub odpłatnego zbycia, o którym mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Ustalenie daty nabycia nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości i ww. praw majątkowych ma istotne znaczenie dla określenia skutków podatkowych ich odpłatnego zbycia.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia „spadek” ani też „nabycie w drodze spadku”, dlatego też zasadnym jest odwoływanie się do regulacji zawartych w ustawie z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).

Zgodnie z art. 922 § 1 tej ustawy:

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Z kolei, art. 924 ustawy Kodeks cywilny stanowi, że:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Stosownie do art. 925 powołanej ustawy Kodeks cywilny:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

W myśl art. 1035 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

Natomiast z art. 195 tego Kodeksu wynika, że:

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Współwłaścicielom przysługują części wspólnego prawa własności (tzw. udziały), którymi mogą swobodnie rozporządzać. Dopóki więc istnieje współwłasność można mówić tylko o istnieniu udziałów w tym prawie, o ich nabywaniu i zbywaniu, nigdy – o prawie do części rzeczy, o jej zbywaniu, bądź nabywaniu w częściach. Współwłaściciele mają swoje udziały w prawie, ale nie w rzeczy.

W świetle art. 196 § 1 i § 2:

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.

Istota współwłasności polega na tym, że współwłaścicielom przysługują części wspólnego prawa własności (tzw. udziały), którymi mogą swobodnie rozporządzać. Dopóki więc istnieje współwłasność można mówić tylko o istnieniu udziałów w tym prawie, o ich nabywaniu i zbywaniu, a nie o prawie do części rzeczy, o jej zbywaniu bądź nabywaniu w częściach. Współwłaściciele mają swoje udziały w prawie, ale nie w rzeczy. Będąca przedmiotem współwłasności rzecz jest niepodzielna i każdemu ze współwłaścicieli przysługuje prawo do całej rzeczy w trakcie trwania współwłasności, a nie jedynie do jej części określonej wielkością jego udziału.

Na mocy art. 206 omawianej ustawy:

Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Na mocy art. 210 § 1 ww. Kodeksu cywilnego:

Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.

W myśl art. 211 Kodeksu cywilnego:

Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

Art. 212 § 1 i § 3 Kodeksu cywilnego stanowią, że:

Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi.

Jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych.

Co do zasady zniesienie współwłasności jest formą nowego nabycia tylko wówczas, gdy – w wyniku tego zniesienia – podatnik otrzymuje nieruchomość/udział w nieruchomości, której wartość po dokonanym podziale przekracza wartość udziału, jaki pierwotnie mu przysługiwał.

Podobne wnioski wynikają z ukształtowanej już linii orzeczniczej Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którą nabyciem rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu ze współwłaścicieli w wyniku dokonanego zniesienia współwłasności, jeśli:

1) podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty, lub

2) wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki przysługiwał tej osobie we współwłasności.

Analogicznie sytuacja kształtuje się przy dziale spadku, bowiem za datę nabycia nieruchomości lub prawa majątkowego, które przypadły danej osobie w wyniku działu spadku, należy przyjąć datę ich pierwotnego nabycia, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości lub prawa majątkowego w wyniku działu mieści się w udziale, jaki przysługuje tej osobie w majątku objętym współwłasnością oraz dział spadku został dokonany bez spłat i dopłat. Natomiast, gdy w wyniku działu spadku udział danej osoby ulega powiększeniu, mamy do czynienia z nabyciem, gdyż zwiększa się stan jej majątku osobistego.

Z opisu zdarzenia wynika, że:

1)W 2015 r. Postanowieniem Sądu Rejonowego stwierdzono nabycie spadku po: A. A., B. A., C. A., D. A. „na podstawie ustawy nabyło” rodzeństwo (4 osoby): E. E. , F. F., G. G., H. H.– każdy po 1/4 części, czyli w ułamkowej 3/12 części.

2)W 2023 r. Postanowieniem Sądu Rejonowego o dziale spadku i zniesieniu współwłasności, zgodnie z zawartą ugodą, strony, czyli (4 osoby), tj.: E. E. , F. F., G. G., H. H. dokonały działu spadku w następujący sposób:

Na rzecz E. E. pozostali spadkobiercy dokonali spłaty solidarnie 130 000 zł;

Na rzecz F. F. przypada działka nr 1/1, bez spłat i dopłat od pozostałych współuczestników;

Na rzecz G. G. przypada działka nr 2/1, bez spłat i dopłat od pozostałych współuczestników;

Na rzecz H. H. przypada działka nr 3/1 i nr 4/1 bez spłat i dopłat od pozostałych współuczestników;

Działka nr 5/1 staje się współwłasnością uczestników postępowania: F. F., G. G., H. H., w której to każdy z uczestników postępowania otrzymuje udział w wysokości 1/3;

Działka nr 6/1, stanowiąca drogę dojazdową do działek 1/1, 2/1, 3/1, staje się współwłasnością uczestników postępowania, tj.: F. F., G. G., H. H., w której to każdy z uczestników postępowania otrzymuje udział w wysokości 1/3;

3)Strony (4 osoby – rodzeństwo) wzajemnie zrzekają się roszczeń z tytułu podziału majątku spadkowego po A. A., B. A., C. A., D. A.

4)Działka nr 5/1 jest zabudowana budynkiem mieszkalnym wraz z zabudowaniami gospodarczymi i jest współwłasnością 3 osób, tj.: F. F., G. G., H. H.

5)Działki nr 1/1, 2/1, 3/1, 4/1 są działkami niezabudowanymi, które to należą z osobna dla każdej z trzech osób, czyli F. F., G. G., H. H.

6)Działka nr 6/1 jest działką – drogą dojazdową do ww. działek i jest współwłasnością 3 osób – F. F., G. G., H. H.

7)W skład masy spadkowej wchodzą tylko działki gruntu, o których mowa we wniosku.

8)Wartość nabytych przez Panią składników majątkowych nie przekraczała wartości udziału nabytego w drodze spadku.

9)W wyniku zniesienia współwłasności, wartość działki gruntu nr 2/1 oraz udziałów w działkach gruntu nr 5/1 i 6/1 – które przypadły Pani w wyniku ugody sądowej z (...) 2023 r. zawartej przed Sądem Rejonowym w (...) sygn. akt (...) – przekroczyły tę wartość przed dokonaniem ugody, czyli wystąpiło u Pani przysporzenie majątkowe.

10) Działka gruntu nr 2/1 oraz udziały w działkach gruntu nr 5/1 i 6/1 przez cały okres ich posiadania nie są przez Panią w żaden sposób wykorzystywane.

11) Działka gruntu nr 2/1 oraz udziały w działkach gruntu nr 5/1 i 6/1 nie były oraz nie są na chwilę obecną, ani nie będą w całości lub w części przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

12) Sprzedaż opisanej w zdarzeniu działki gruntu nr 2/1 oraz udziałów w działkach gruntu nr 5/1 i 6/1 – nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej.

13) Sprzedaż działki gruntu nr 2/1 oraz udziałów w działkach gruntu nr 5/1 i 6/1 nastąpi w okresie najbliższych 12 miesięcy.

14) Nie zawarła Pani jeszcze żadnej przedwstępnej umowy sprzedaży działki gruntu nr 2/1 oraz udziałów w działkach gruntu nr 5/1 i 6/1 z przyszłym nabywcą.

15) Nie udzieliła Pani żadnej stronie a tym bardziej stronie kupującej jakiegokolwiek pełnomocnictwa do działania w Pani imieniu i nie wyraziła Pani zgody na dysponowanie ww. działką lub udziałami w działkach do celów budowlanych.

16) Oprócz opisanych w zdarzeniu nieruchomości tj. działki gruntu nr 2/1 oraz udziałów w działkach gruntu nr 5/1 i 6/1 nie posiada Pani żadnych innych nieruchomości.

17) Zbycie opisanych we wniosku nieruchomości nastąpi w wyniku jednej umowy.

18) Nie zamierza Pani nabywać w przyszłości innych nieruchomości.

19)Pani udział w działce nr 5/1, jest zabudowany budynkiem mieszkalnym wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Do budynku mieszkalnego doprowadzone są media gminne: prąd, woda i kanalizacja. O dostęp do tych mediów wystąpili nie żyjący już Pani rodzice. Działka gruntu nr 2/1 oraz udział w działce 6/1 nie posiadają dostępu do żadnych mediów.

Wobec tego nabycie opisanej we wniosku działki gruntu nr 745/12 oraz udziału w działkach gruntu nr 5/1 i 6/1 nastąpiło odpowiednio w części – w dacie nabycia przez spadkodawców, tj. przed 2015 r. oraz w części – w 2023 r. Zatem pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy oddzielnie liczyć w stosunku do każdego udziału jaki Pani nabyła.

Wobec tego, odpłatne zbycie nieruchomości w części nabytej przez Panią w dacie nabycia przez spadkodawców, tj. przed 2015 r., nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegającego opodatkowaniu, ponieważ zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W konsekwencji, w odniesieniu do tej części nie zaistnieje konieczność zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Natomiast w związku z tym, że wartość nabytej przez Panią działki gruntu nr 745/12 oraz udziału w działkach gruntu nr 746/12 i 6/1 w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności dokonanego w 2023 r. przekroczyła wartość nabytego przez Panią w drodze spadku udziału w ww. nieruchomościach będących przedmiotem dokonanego podziału, to przychód, jaki uzyska Pani z odpłatnego zbycia tych nieruchomości, w tej części będzie podlegał opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec tego w myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Na mocy art. 30e ust. 2 ww. ustawy:

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy:

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Przepis art. 19 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że:

Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Stosownie zaś do art. 19 ust. 4 ww. ustawy :

Jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.

Przy czym pojęcie kosztów odpłatnego zbycia nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez zbywającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością).

Do wydatków takich można zaliczyć przykładowo koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości, wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej, koszty i opłaty sądowe, itp.

Pomiędzy tymi wydatkami a dokonanym odpłatnym zbyciem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy.

Kosztów odpłatnego zbycia nie należy utożsamiać z kosztami uzyskania przychodu, zasady ustalania których uregulowane zostały w sposób szczególny w art. 22 ust. 6c i 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 22 ust. 6c cytowanej ustawy:

Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

W myśl art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku zalicza się również udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia poniesione przez spadkodawcę oraz przypadające na podatnika ciężary spadkowe, w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub zbywanego prawa odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych nabytych przez podatnika. Przez ciężary spadkowe, o których mowa w zdaniu drugim, rozumie się spłacone przez podatnika długi spadkowe, zaspokojone roszczenia o zachowek oraz wykonane zapisy zwykłe i polecenia, również w przypadku, gdy podatnik spłacił długi spadkowe, zaspokoił roszczenia o zachowek lub wykonał zapisy zwykłe i polecenia po dokonaniu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c.

Jak stanowi art. 22 ust. 6e ww. ustawy:

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Według art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Z art. 45 ust. 1a pkt 3 przywołanej ustawy wynika, że:

W terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e.

Art. 45 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:

Przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić należny podatek wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 3.

Zgodnie z art. 30e ust. 4 omawianej ustawy:

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

W myśl art. 30e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

·stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zdarzenia przyszłego

·zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał na dzień złożenia wniosku.

Zaznaczam, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego czy kontrolnego. Wydając interpretację indywidualną w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, opieram się wyłącznie na opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym we wniosku – nie prowadzę postępowania dowodowego. Przy wydawaniu tej interpretacji dokonałem więc wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00