Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.261.2024.1.ŻR

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz zwrotu podatku VAT od wydatków poniesionych w ramach realizacji projektu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że stanowisko Państwa Związku w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz zwrotu podatku VAT od wydatków poniesionych w ramach realizacji projektu pn. „…”.

Uzupełnili go Państwo pismem z 7 maja 2024 r. (data wpływu 13 maja 2024 r.) oraz z 17 maja 2024 r. (data wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Związek działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) w zakresie dotyczącym związków międzygminnych oraz niniejszego Statutu. Związek Międzygminny „…” został zarejestrowany w rejestrze związków międzygminnych prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu … . pod poz. … . Statut Związku został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa … nr … z dnia ... roku pod poz. … . Zgodnie z zapisem paragrafu 5 statutu związku: Zadaniem związku jest (...).

Związek po wybudowaniu zakładu będzie prowadził edukację ekologiczną mieszkańców gmin członkowskich. Związek Międzygminny „…” prowadzi działania edukacyjne w zakresie ekologii, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki odpadami komunalnymi od momentu swojego powstania, czyli od roku 2009, w tym organizuje programy edukacyjne rokrocznie. W swojej historii Związek ma również, programy i zadania zrealizowane i pozytywnie rozliczone w ramach dotacji udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w … (WFOŚiGW w …) pod nazwą:

(…)

w ramach których realizowane były działania mające na celu edukację zarówno pracowników urzędów, radnych, kadrę zarządzającą daną JST, ale przede wszystkim mieszkańców gmin ze szczególnym uwzględnieniem grupy docelowej, jaką stanowią dzieci i młodzież wraz z całymi rodzinami. W ramach poprzednio realizowanych zadań Związek proponował wyjazdy studyjne, szkolenia i warsztaty, konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, imprezy plenerowe, publikował artykuły edukacyjne w prasie o zasięgu lokalnym i regionalnym, wydawał broszurę, ulotki, plakaty, produkował audycje radiowe, organizował zajęcia dla różnych grup wiekowych dzieci w wieku szkolnym. Ponadto Związek z sukcesem zrealizował w roku 2012 zadanie współfinansowane z WFOŚiGW w … pn. „…”, celem stworzenia systemu gospodarowania odpadami, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Partnerzy realizowanych zadań to Miasta/Gminy będące członkami Związku Międzygminnego „…”, niemniej jednak nie będą one ponosiły bezpośrednich kosztów realizacji zadania, a jedynie będą wspierały działania Związku w informowaniu grupy docelowej odnośnie planowanych i realizowanych działań, równocześnie realizacja zadania, ma być wsparciem dla członków w edukacji ekologicznej swoich mieszkańców. Gminy należące do Związku Międzygminnego „…”: (...).

Związek ubiega się o dofinansowanie z WFOŚiGW w …na realizację projektu pn. „…”, w formie dotacji na zadania z zakresu edukacji ekologicznej. Projekt przewiduje działania w obrębie ... gmin zrzeszonych w Związku, a jego celem będzie (...). Działania realizowane w ramach zadania mają wpłynąć na całe rodziny, uświadomić przez zabawę i miłe wspólne spędzanie czasu, że racjonalne gospodarowanie odpadami w domu, szkole, miejscu pracy nie wymaga wyrzeczeń, a jedynie zmiany nawyków, co w dłuższej perspektywie przyniesie wymierne rezultaty.

Planowanymi zadaniami w ramach zadania są m.in: udział w imprezach plenerowych gmin członkowskich - stoisko informacyjne, w formie namiotu, Związku będzie wystawiane w okresie realizacji imprez plenerowych gmin członkowskich podczas festynów, dożynek, w terminach uzależnionych od ustaleń z gminami oraz odgórnie ustalonymi przez gminy wydarzeniami, w celu informowania i edukowania uczestników ww. wydarzeń nt. pozytywów i oszczędności, jakie niesie za sobą prawidłowa, selektywna zbiórka odpadów w myśl gospodarki obiegu zamkniętego, organizacja wspólnie z gminą miasteczka ekologicznego, angażującego całe rodziny do aktywności, której celem jest zachęcenie uczestników do racjonalnego gospodarowania odpadami i zapobieganiu ich powstania, warsztaty dla radnych w Gminach będących członkami Związku Międzygminnego „…”, organizacja warsztatów edukacyjnych dla mieszkańców i nauczycieli szkół, w tym przygotowanie nauczycieli i liderów gmin do prowadzenia działań edukacyjnych promujących cyrkularne podejście do odpadów, segregację i ograniczanie ilości odpadów, zakup gadżetów oraz zakup nagród na konkursy ekologiczne.

Wskazują Państwo, że w związku z realizacją przedmiotowego zadania będą nabywać towary i usługi. Zakupy towarów i usług będą udokumentowane fakturami, które będą zawierały kwotę podatku VAT. Dokonane zakupy nie będą miały związku z wykonaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a wytworzona w ramach projektu infrastruktura nie będzie wykorzystywana przez beneficjenta w obszarach, które są opodatkowane VAT. Dofinansowanie pochodzi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w … i zostanie przeznaczone na Państwa nieodpłatną działalność statutową. W związku z powyższym Państwa Związek nie będzie rozliczał podatku VAT, gdyż w oparciu o art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, czynnym podatnikiem można być w zakresie sprzedaży towarów i usług, bez względu na rezultat tej działalności. Państwa Związek jest zobowiązany do przedłożenia wraz z wnioskiem o dofinansowanie zadania indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie interpretacji prawa podatkowego wydaną przez właściwy organ upoważniony. W opisanym powyżej projekcie Beneficjent złożył do wniosku o przyznanie dotacji oświadczenie o kwalifikowalności VAT oraz wykazał w kosztach kwalifikowanych projektu podatek VAT, którego Związek nie może w żaden sposób odzyskać podatku VAT, w zakresie rozliczenia podatku należnego i naliczonego. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy zdarzenia przyszłego, a nie zaistniałego stanu faktycznego.

Planowana data pierwszego zakupu: I kwartał 2025. Planowana data ostatniego zakupu: IV kwartał 2025. Zakupy, które Państwa Związek będzie dokonywał w związku z realizacją projektu będą udokumentowane fakturami VAT lub rachunkami, na których jako nabywca będzie figurował Państwa Związek. Wnioskodawca, czyli Związek Międzygminny „…”, jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Faktury dokumentujące poniesione wydatki wystawione w ramach realizowanego projektu będą wystawione na Związek, czyli Związek Międzygminny „…”, NIP: … . Państwa Związek będzie wykorzystywał nabyte towary i usługi związane z realizacją projektu do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Oferowane w ramach projektu aktywności są działaniami edukacyjnym kierowanymi nieodpłatnie do mieszkańców gmin członkowskich Wnioskodawcy, czyli Związku Międzygminnego „…”. Wnioskodawca, czyli Związek Międzygminny „…” będzie wykorzystywał nabyte do realizacji towary i usługi do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.). Nabyte w ramach projektu towary i usługi będą w całości wykorzystywane do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i nie istnieje możliwość przyporządkowania ich w całości do celów wykonywanej przez Państwa Związek działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Nabyte do realizacji projektu towary i usługi nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych i zwolnionych, a tym samym nie istnieje możliwość przyporządkowania całości lub części kwot podatku naliczonego do poszczególnych rodzajów czynności.

Pytanie

Czy Wnioskodawca (ZWIĄZEK MIĘDZYGMINNY „…”) realizując projekt pn. „…” w ramach konkursu o dotację WFOŚiGW w … wykorzystywany w całości do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, będzie miał możliwość prawną odliczenia podatku naliczonego lub prawo do otrzymania zwrotu tego podatku dla wydatków poniesionych w ramach projektu?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy - Związku Międzygminnego „…” – realizując projekt pn. „…” w ramach konkursu o dotację WFOŚiGW w …, wykorzystywany w całości do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie będzie miał możliwości prawnej odliczenia podatku naliczonego lub prawa do otrzymania zwrotu tego podatku dla wydatków poniesionych w ramach wyżej wspomnianego projektu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Państwa Związek we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej ustawą. W świetle tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy:

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W świetle art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będzie spełniony, ponieważ – jak wskazali Państwo we wniosku – nabyte towary i usługi związane z realizacją ww. projektu będą wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym, Państwa Związek nie będzie miał prawado obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych z tytułu realizacji ww. projektu. Tym samym, z tego tytułu Państwa Związkowi nie będzie przysługiwało prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Reasumując, Państwa Związek nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz zwrotu podatku VAT od wydatków poniesionych w ramach realizacji projektu pn. „…”, ponieważ towary i usługi nabywane w związku z realizacją ww. projektu nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Państwa Związku uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwa Związek przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zauważam, że publikator ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wskazany przez Państwa, tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm., jest nieaktualny. Obecnie tekst jednolity ww. ustawy opublikowany został w Dz.U. z 2024 r., poz. 361.

Pojęcie „kosztu kwalifikowalnego” nie jest pojęciem podatkowym i organy podatkowe nie są właściwe do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowalnych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków pomocowych. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie Państwu pomocne przy dokonywaniu oceny, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowalnym. W związku z powyższym nie zajęto stanowiska w tej sprawie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli sytuacja Państwa Związku będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i Państwa Związek zastosuje się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm. (dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00