Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.189.2024.4.MS
Aport do spółki kapitałowej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
-nieprawidłowe - w części dotyczącej uznania za koszt uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wyremontowanie oraz wyposażenie lokalu użytkowego w związku z wniesieniem do aportem do spółki kapitałowej,
-prawidłowe – w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 15 maja 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej (zarejestrowanej w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej). Wnioskodawca nie posługuje się firmą (oznaczeniem przedsiębiorstwa), nie posiada marki oraz bazy klientów, a Jego działalność nie ma charakteru zorganizowanego. Jednocześnie jednak, z uwagi na stałe (ciągłe) wykorzystywanie towarów lub wartości niematerialnych i prawnych dla celów zarobkowych, Wnioskodawca pozostaje czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca zarezerwował nowy lokal użytkowy, który zamierza nabyć od dewelopera oraz następie, Wnioskodawca zamierza poczynić nakłady w formie remontu oraz wyposażenia tego lokalu. W rezultacie, na nabycie, wyremontowanie oraz wyposażenie lokalu, Wnioskodawca poniesie trzy rodzaje wydatków:
1)na nabycie lokalu użytkowego oraz
2)na remont lokalu użytkowego oraz
3)na wyposażenie lokalu w postaci mebli oraz niezbędnego sprzętu.
W rezultacie, Wnioskodawca będzie w przyszłości dysponował wyremontowanym i wyposażonym lokalem użytkowym, który wstępnie zamierzał wynajmować w celach zarobkowych. Nabycie, wyremontowanie oraz wyposażenie lokalu ma zostać sfinansowane ze środków Wnioskodawcy pochodzących z Jego majątku osobistego, a także częściowo majątku wspólnego Wnioskodawcy oraz Jego żony oraz ewentualnie także pożyczki inwestycyjnej. Wnioskodawca rozważa możliwość innego rodzaju inwestycji, zamiast decyzji o wynajmie lokalu - poprzez dokonanie inwestycji w spółkę kapitałową. Inwestycja miałaby polegać na przeniesieniu prawa własności lokalu wraz z nakładami inwestycyjnymi w postaci remontu oraz wyposażenia na rzecz spółki kapitałowej będącej Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) w drodze wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) - w zamian za wydanie na rzecz Wnioskodawcy przez Spółkę udziałów o określonej wartości nominalnej.
Przebieg rozmów z potencjalnymi wspólnikami wskazuje, że wartość nominalna udziałów przekazanych Wnioskodawcy przez Spółkę będzie niższa niż wartość rynkowa wyremontowanego i wyposażonego lokalu użytkowego. W tej sytuacji nadwyżka (agio) zostanie ujęta pod pozycją kapitału zapasowego w bilansie Spółki. W tym stanie, Wnioskodawca zastanawia się nad konsekwencjami podatkowymi ewentualnego wniesienia aportu w formie wyremontowanego i wyposażonego lokalu użytkowego na gruncie dwóch ustaw: ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Uzupełnienie wniosku
Wartość wkładu w postaci nieruchomości zostanie określona wprost w statucie lub umowie spółki kapitałowej. Wartość ta będzie niższa niż wartość nominalna udziałów, które Wnioskodawca otrzyma od Spółki w zamian za wkład niepieniężny. Różnica pomiędzy wartością przedmiotu wkładu a wartością nominalną otrzymanych udziałów zostanie przekazana na kapitał zapasowy.
Uzupełnienie w zakresie podatku od towarów i usług
Wnioskodawca planuje wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości wraz z wyposażeniem nie później niż do końca 2025 r. aczkolwiek Wnioskodawca bierze pod uwagę możliwość wniesienia takiego aportu również w latach następnych. Wniesienie aportu nastąpi poprzez przystąpienie do spółki kapitałowej, w zamian za udziały lub akcje w spółce kapitałowej. Przeniesienie przedmiotu wkładu w wykonaniu objęcia udziałów zostanie przeprowadzone zgodnie z procedurami określonymi w przepisach prawa cywilnego oraz handlowego oraz będzie udokumentowane stosownym aktem notarialnym przenoszącym własność nieruchomości.
Wartość wkładu w postaci nieruchomości zostanie określona w statucie lub umowie spółki kapitałowej. Wartość nominalna udziałów, które Wnioskodawca otrzyma w zamian za wkład w postaci nieruchomości zostanie ustalona w toku negocjacji pomiędzy Wnioskodawcą, a spółką kapitałową oraz jej wspólnikami. Wartość aportu w postaci nieruchomości będzie wyższa niż wartość nominalna udziałów, które Wnioskodawca otrzyma od Spółki w zamian za wkład niepieniężny. Różnica pomiędzy wartością przedmiotu wkładu a wartością nominalną otrzymanych udziałów zostanie przekazana na kapitał zapasowy.
Aport w postaci nieruchomości zostanie wniesiony wyłącznie w zmian za udziały w spółce kapitałowej. Wnioskodawca nie otrzyma od Spółki żadnych innych świadczeń w zamian za wniesiony aport.
Spółka, która otrzyma aport, nie będzie zobowiązana do żadnych świadczeń. Jednym świadczeniem, które otrzyma Wnioskodawca, będą udziały w Spółce kapitałowej. Wnioskodawca nie otrzyma żadnych świadczeń dodatkowych, a Spółka nie będzie zobowiązana do ich świadczenia na rzecz Wnioskodawcy.
Uzupełnienie w zakresie podatku dochodowego
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Nieruchomość, która ma być przedmiotem wkładu niepieniężnego do Spółki z o.o. nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy środka trwałego lub wartości niematerialnej lub prawnej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca nie będzie dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tej nieruchomości.
Wydatki na nabycie lub wytworzenie nieruchomości, która ma być przedmiotem wkładu niepieniężnego do Spółki z o.o. nie zostaną zaliczone przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów.
Wnioskodawca nie posiada jeszcze dokumentów potwierdzających poniesione wydatki, z uwagi na fakt, że wydatków tych jeszcze nie poniósł (wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego). W przyszłości, Wnioskodawca będzie posiadał wszelkie dokumenty dokumentujące poniesienie wydatków na nabycie, wyremontowanie oraz wyposażenie lokalu użytkowego, który ma być przedmiotem aportu do spółki kapitałowej.
Pytanie nr 3 dotyczy wszelkich wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę na nabycie, wyremontowanie oraz wyposażenie lokalu użytkowego, to jest wydatków na nabycie lokalu, wydatków na wyremontowanie lokalu, który zostanie nabyty przez Wnioskodawcę w stanie deweloperskim, w tym na położenie nawierzchni (kafli), położenie instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej, wyrównanie i budowę ścian działowych w lokalu w celu wydzielenia pomieszczeń, wstawienie drzwi, zamontowanie alarmu przeciwwłamaniowego oraz wszelkich innych wydatków na remont lokalu, a także wydatków na wyposażenie lokalu w niezbędne meble do zabudowy.
Pytania
1.Czy w przedstawionym stanie przyszłym, podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu wniesienia aportu w postaci wyremontowanej oraz wyposażonej nieruchomości (wraz z tym wyposażeniem) do Spółki będzie wartość nominalna wydanych w zamian udziałów?
2.Czy w przedstawionym stanie przyszłym, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy w związku z wniesieniem aportu wyremontowanej oraz wyposażonej nieruchomości do Spółki, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?
3.Czy w przedstawionym stanie przyszłym, jeśli po Jego stronie powstanie przychód podatkowy w związku z wniesieniem aportu wyremontowanego oraz wyposażonego lokalu użytkowego do Spółki, czy Wnioskodawca będzie mógł uwzględnić, jako koszty uzyskania przychodu, udokumentowane wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie, wyremontowanie oraz wyposażenie wspomnianego lokalu użytkowego?
Pana stanowisko w sprawie
Ad 2
W ocenie Wnioskodawcy, we wskazanym stanie przyszłym, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy w związku z wniesieniem aportu wyremontowanej oraz wyposażonej nieruchomości do Spółki w wysokości wartości rynkowej przedmiotu aportu, określonej na dzień przeniesienia własności.
Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się między innymi (9) wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego.
W opisanym stanie przyszłym, skoro Wnioskodawca zamierza w przyszłości wnieść do Spółki wyremontowaną oraz wyposażoną nieruchomość za udziały o wartości nominalnej niższej niż wartość lokalu użytkowego po remoncie i jego wyposażeniu, to po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy w kwocie odpowiadającej wartości rynkowej tego aportu, określonej na dzień przeniesienia własności przedmiotu aportu.
Ad 3
W ocenie Wnioskodawcy, we wskazanym stanie przyszłym, Wnioskodawca będzie mógł uwzględnić jako koszty uzyskania przychodu, wszelkie udokumentowane i rzeczywiste wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie, wyremontowanie oraz wyposażenie wspomnianego lokalu użytkowego.
Wskazać należy, że zgodnie z art. 22 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny - na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości:
1)wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne;
2)wartości, w części niezaliczonej w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów:
a)określonej zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 7ca albo art. 17 ust. 1 pkt 9 - jeżeli przedmiotem wkładu są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część;
b)określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny;
c)określonej zgodnie z ust. 1f, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni;
2a) wartości odpowiadającej kwocie pożyczki, która została przekazana przez wnoszącego wkład na rachunek płatniczy tej spółki lub spółdzielni, nie wyższej jednak niż wartość wkładu z tytułu tej pożyczki określona zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest wierzytelność z tytułu tej pożyczki;
3)faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie lub wytworzenie innych niż wymienione w pkt 1-2a składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są te inne składniki;
4)wydatków na nabycie lub wytworzenie składnika majątku, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie lub wartości początkowej takiego składnika majątku pomniejszonej o sumę dokonanych od tego składnika odpisów amortyzacyjnych - jeżeli składnik ten został otrzymany przez podatnika w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, wystąpieniem z takiej spółki lub zmniejszeniem udziału kapitałowego w takiej spółce;
5)przyjętej dla celów podatkowych wartości składników majątku, wynikającej z ksiąg, ewidencji i wykazu, o których mowa w art. 24 ust. 3a i art. 24a ust. 1, określonej na dzień objęcia udziałów (akcji), nie wyższej jednak niż ich wartość, określona zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9, z dnia objęcia - w przypadku gdy udziały (akcje) wnoszone w formie wkładu niepieniężnego zostały objęte w następstwie przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę kapitałową;
6)przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wynikającej z ksiąg podatkowych, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni, nie wyższej jednak niż wartość tych udziałów (akcji) lub wkładów z dnia ich objęcia, określona zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 - w przypadku gdy przedmiotem wkładu jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.”
Wnioskodawca pozostaje na stanowisku, że w Jego przypadku zastosowanie znalazłby art. 22 ust. 1e pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym Wnioskodawca będzie mógł uwzględnić, jako koszty uzyskania przychody faktycznie poniesione, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu, wydatki na nabycie lub wytworzenie innych niż wymienione w pkt 1-2a składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są te inne składniki.
Lokal użytkowy oraz nakłady na Jego remont oraz wyposażenie nie będą stanowiły środka trwałego u Wnioskodawcy, Wnioskodawca nie będzie dokonywał amortyzacji tego środka trwałego, natomiast nabycie lokalu, jego remont oraz wyposażenie zostanie sfinansowane ze środków pieniężnych pozostających w dyspozycji Wnioskodawcy i zostanie należycie udokumentowane stosownymi fakturami VAT.
Tym samym, wydatki na nabycie, wyremontowanie oraz wyposażenie lokalu użytkowego będzie wydatkiem faktycznie poniesionym, celowym i udokumentowanym.
Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza wyrok WSA w Krakowie z 12 maja 2021 r. sygn. akt I SA/Kr 8/21, gdzie wskazano, że „W przypadku objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wniesiony wkład niepieniężny w postaci nieruchomości, do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć rzeczywiście poniesione przez podatnika wydatki do dnia objęcia udziałów (np. zapłacona za nieruchomość cena i opłaty, a także wydatki związane z nabyciem tejże nieruchomości, takie jak prowizje bankowe, czy odsetki od kredytu). Wydatki te muszą jednak pozostawać w ścisłym związku z osiągnięciem źródła przychodu, a więc dotyczyć konkretnej nieruchomości stanowiącej przedmiot aportu, w zamian za który obejmowane są udziały”.
Jednocześnie, w ocenie Wnioskodawcy, skoro nabyty, wyremontowany oraz wyposażony lokal nie będzie amortyzowany w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i nie będzie stanowił dla Wnioskodawcy środka trwałego w rozumieniu przepisów ustawy, to do przedmiotu tego aportu nie ma zastosowania art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Powyższe jest w szczególności uzasadnione, bowiem w przypadku podjęcia decyzji o wniesieniu aportu, Wnioskodawca nie będzie nigdy prowadził działalności w postaci wynajmu tego konkretnego lokalu (w tym nie będzie takowej działalności prowadził jako działalności gospodarczej). W tej sytuacji, skoro dla Wnioskodawcy lokal nie stanowił środka trwałego, zastosowania nie znajdzie wskazany art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Powyższe, potwierdza Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 20 kwietnia 2021 r. w sprawie o sygn. akt I SA/Kr 242/21, gdzie WSA wskazał, że „warunkiem zastosowania opisanego w tym przepisie sposobu rozliczenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu objęcia akcji w spółce jest to, by wnoszony do spółki wkład był środkiem trwałym podatnika, który chce skorzystać z opisanego sposobu rozliczania kosztów uzyskania przychodu. Stanowisko to potwierdza treść art. 22a ust. 1 u.p.d.o.f., który stanowi, że amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c (nieistotny dla tej sprawy), stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: (1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, (2) maszyny, urządzenia i środki transportu, (3) inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi”.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest, w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Wniesienie aportu do spółki kapitałowej regulują przepisy art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
Stosownie do art. 5a pkt 28 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:
a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
b)spółkę kapitałową w organizacji,
c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Skutki podatkowe wniesienia wkładu do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zależą od charakteru wkładu.
W przypadku, gdy podatnik obejmuje udziały (akcje) w spółce:
·w zamian za wkład niepieniężny – powstaje u niego przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy;
·w zamian za wkład pieniężny – nie powstaje u niego przychód podatkowy (art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy a contrario).
Różnice w podatkowym traktowaniu sytuacji objęcia udziałów w zamian za wkład pieniężny i niepieniężny wynikają z tego, że:
1)w przypadku wkładu pieniężnego podmiot, który wnosi wkład dokonuje po prostu odpłatnego „nabycia” (w potocznym znaczeniu tego pojęcia) udziałów (akcji) za środki pieniężne;
2)w przypadku wkładu niepieniężnego podmiot, który wnosi wkład dokonuje natomiast:
-odpłatnego „nabycia” (w potocznym znaczeniu tego pojęcia) udziałów (akcji) w zamian za „cenę” w wartości przedmiotu wkładu, oraz jednocześnie
-odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu – podmiot, który wnosi wkład przenosi własność przedmiotu wkładu na spółkę w zamian za określoną „cenę”; „ceną” tą jest wartość objętych udziałów (akcji) w spółce.
Ratio legis (sens ustawodawczy) art. 17 ust. 1 pkt 9 wiąże się więc z faktem, że wkład niepieniężny jest formą odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu.
A zatem, w przypadku, gdy podatnik obejmuje udziały (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny, po jego stronie powstaje przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, przy czym jeżeli wkład niepieniężny ma postać inną niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – ustawa nie przewiduje zwolnienia tego przychodu od podatku i przychód taki podlega opodatkowaniu w trybie art. 30b.
Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że zakupi Pan lokal użytkowy, który wniesie jako wkład niepieniężny (aport) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - w zamian, Spółka wyda na Pana rzecz udziały o określonej wartości nominalnej. Wartość wkładu w postaci nieruchomości zostanie określona wprost w statucie lub umowie spółki kapitałowej. Wartość ta będzie niższa niż wartość nominalna udziałów, które Pan otrzyma od Spółki w zamian za wkład niepieniężny. Różnica pomiędzy wartością przedmiotu wkładu a wartością nominalną otrzymanych udziałów zostanie przekazana na kapitał zapasowy.
Wobec powyższego, należy zgodzić się z Pan stanowiskiem, że po Pana stronie powstanie przychód podatkowy w związku z wniesieniem aportu nieruchomości do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości wartości rynkowej przedmiotu aportu, określonej na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego.
Zatem, Pana stanowisko odnoście pytania nr 2, należy uznać za prawidłowe.
Pana wątpliwości budzi również kwesta uznania przez Pana za koszty uzyskania przychodów, wszelkich udokumentowanych i rzeczywistych wydatków poniesionych przez Pana na nabycie, wyremontowanie oraz wyposażenie lokalu użytkowego.
Wskazać należy, że zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów uzyskanych:
1)z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających,
2)z odpłatnego zbycia udziałów (akcji),
3)z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni,
4)z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny,
5)z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych
- podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
Na podstawie art. 30b ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem, o którym mowa w art. 30b ust. 1 jest:
różnica pomiędzy przychodem określonym zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e.
Zapisy art. 22 ust. 1e pkt 3 ww. ustawy określają, że w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny - na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości:
faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie lub wytworzenie innych niż wymienione w pkt 1-2a składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są te inne składniki;
Stosownie do art. 22 ust. 1i ww. ustawy:
Jeżeli podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), to wydatki te powiększają koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 1e.
Z powyższych przepisów wynika, że jeżeli podatnik w związku z objęciem udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów, osiągnięty przychód w wysokości wartość rynkowej takiego wkładu może pomniejszyć o te wydatki, o ile posiada dokumenty potwierdzające ich poniesienie.
W opisie zdarzenia przyszłego wskazał Pan, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością obejmie Pan, jako osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej w zamian za wkład niepieniężny w postaci lokalu użytkowego, który zamierza nabyć (kupić) od dewelopera. Zamierza Pan poczynić nakłady w formie remontu oraz wyposażenia tego lokalu. W rezultacie, na nabycie, wyremontowanie oraz wyposażenie lokalu, poniesie Pan trzy rodzaje wydatków, tj.:
1)na nabycie lokalu użytkowego oraz
2)na remont lokalu użytkowego oraz
3)na wyposażenie lokalu w postaci mebli oraz niezbędnego sprzętu.
Wskazał Pan także, że pytanie nr 3 dotyczy wszelkich wydatków poniesionych przez Pana na nabycie, wyremontowanie oraz wyposażenie lokalu użytkowego, to jest wydatków na nabycie lokalu, wydatków na wyremontowanie lokalu, w tym na położenie nawierzchni (kafli), położenie instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej, wyrównanie i budowę ścian działowych w lokalu w celu wydzielenia pomieszczeń, wstawienie drzwi, zamontowanie alarmu przeciwwłamaniowego oraz wszelkich innych wydatków na remont lokalu, a także wydatków na wyposażenie lokalu w niezbędne meble do zabudowy.
W związku z powyższym, zgodzić się należy z Pana stanowiskiem, że do przedmiotu wkładu niepieniężnego zastosowanie znajdzie zacytowany przepis art. 22 ust. 1e pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z treści którego wynika, że kosztem uzyskania przychodu są wydatki faktycznie poniesione przez podatnika na nabycie przedmiotu aportu, tj. wydatki na zakup przedmiotowej nieruchomości, powiększone o wydatki związane z objęciem udziałów, stosownie do treści art. 22 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast, nie można podzielić Pana stanowiska odnośnie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 1e pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poniesionych w przyszłości przez Pana wydatków na wyremontowanie oraz wyposażenie lokalu użytkowego.
Należy bowiem zauważyć, iż w treści przepisu art. 22 ust. 1e pkt 3 ww. ustawy, ustawodawca odwołując się do ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytułu m.in. objęcia udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny posłużył się pojęciem - wydatków na nabycie lub wytworzenie składników majątku podatnika – to jednak wydatków na remont i wyposażenie lokalu użytkowego poniesionych przez Pana w przyszłości nie można utożsamiać z wydatkami na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu. Wydatki te, zwiększają wartość Pan składników majątkowych. Nakłady poczynione na remont i wyposażenie lokalu użytkowego stanowią część składową i nie mogą być przedmiotem odrębnej własności i innych praw rzeczowych, jednakże nie mogą stanowić wydatków na nabycie lub wytworzenie składników majątku przy ustalaniu dochodu z wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej, bowiem zostały poniesione po ich nabyciu.
Wobec powyższego Pana stanowisko w zakresie uznania wydatków na remont i wyposażenie lokalu użytkowego za koszty uzyskania przychodu faktycznie poniesione, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jako wydatki na nabycie lub wytworzenie wkładu niepieniężnego, należy uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji indywidualnej.
Interpretacja dotyczy wyłącznie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. pytania oznaczonego we wniosku nr 2 oraz pytania oznaczonego we wniosku nr 3. W pozostałym zakresie, tj. w podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Odnosząc się do powołanych przez Pana wyroków sądów administracyjnych informuję, że w myśl zasady wyrażonej w art. 153 ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.) zostały one wydane w indywidualnych sprawach i dotyczą wyłącznie tych spraw, w których zapadły i w świetle art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. – (Dz. U. Nr 78 poz. 483 ze zm.), nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa i tym samym nie mogą być wiążące dla organu wydającego interpretację indywidualną.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right