Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.144.2024.2.SJ
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 29 kwietnia 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
1.1 Podstawowe dane i informacje na temat prowadzonej Działalności Gospodarczej
Podstawowe dane i informacje na temat prowadzonej Działalności Gospodarczej Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (dalej „Działalność Gospodarcza”, „Wnioskodawca”) od 2018 r. Działalność została zawieszona z dniem 1 sierpnia 2019 r., następnie wznowiona z dniem 1 grudnia 2023 r. Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz 1a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, dalej „Ustawa PIT”).
Przeważającym przedmiotem Działalności Gospodarczej jest wytwarzanie nowych programów komputerowych, oraz rozwijanie i ulepszanie istniejących programów komputerowych, sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Działalności w pozycji 62.01.Z – Działalność związana z oprogramowaniem. W ramach prowadzonej Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca aktualnie nie zatrudnia pracowników, nie zlecam również prac związanych z wytworzeniem, rozwojem lub ulepszeniem oprogramowania zewnętrznym podmiotom. Na cele wykonywanej działalności, wykorzystuje On między innymi własny sprzęt komputerowy i wynajmowany lokal. W przypadku, gdy wykonanie usługi na rzecz wybranego Klienta wymaga wykorzystania określonych narzędzi w postaci dedykowanego oprogramowania, Wnioskodawca zapewnia je we własnym zakresie, lub jeśli są to narzędzia, które z względów technicznych lub biznesowych musi zapewnić kontrahent, udostępnienie go jest uwzględnione w ramach umowy świadczenia usług. Rokiem podatkowym w przypadku prowadzonej przeze mnie Działalności Gospodarczej jest rok kalendarzowy. Dochód osiągnięty w ramach ww. Działalności Gospodarczej w roku podatkowym 2023 podlegał opodatkowaniu zgodnie z art. 30c Ustawy PIT, tj. podatkiem liniowym, będzie również podlegał opodatkowaniu podatkiem liniowym w kolejnych latach podatkowych (tj. 2024 i kolejne) niezmiennie.
Od dnia 1 grudnia 2023 r. Wnioskodawca prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, pozwalająca na wyodrębnienie i wyszczególnienie działalności badawczo-rozwojowej, zgodnej z wymogami art. 30cb Ustawy PIT. W kolejnych latach podatkowych (tj. 2024 i kolejne), również będzie On prowadził taką ewidencję.
1.2 Aktualnie zawarta w ramach Działalności Gospodarczej umowa o świadczenie usług
Charakterystyka Zleceniodawcy i usług wykonywanych w ramach zawartej umowy (stan faktyczny)
W dniu 30 listopada 2023 r. w ramach prowadzonej Działalności Gospodarczej Wnioskodawca zawarł Umowę Współpracy, obejmującą świadczenie usług programistycznych. Zleceniodawcą jest duży podmiot działający na rynku przedsiębiorstw umożliwiających prowadzenie zbiórek pieniężnych, głównie przeznaczonych na cele charytatywne oraz społeczne (dalej „Zleceniodawca”). Zleceniodawca jest właścicielem znanej platformy, która łączy osoby poszukujące funduszy, z potencjalnymi pomagającymi/wspierającymi – dostępnej w ramach zarówno serwisu internetowego, jak i aplikacji (dalej „Platforma”). W ramach Platformy osoby poszukujące funduszy mogą założyć i udostępniać innym osobom zbiórki, na rzecz których wspierający mogą przekazać środki pieniężne. Platforma umożliwia ponadto dokonywanie rozliczeń płatności dokonywanych przez wspierających na rzecz zbierających, prowadzenie profili zawierających dane zbiórki (obejmujące m.in. informacje na temat jej beneficjenta, cel zbiórki, potwierdzenia wydatków finansowanych ze zebranych pieniędzy) oraz wspierających (umożliwiające wspierającym m.in. śledzenie postępu wybranych zbiórek pieniężnych oraz sposobu wykorzystania przekazanych środków). Platforma stale się rozwija, starając się zapewnić rozwiązania pozwalające na jak najprostsze organizowanie zbiórek oraz zachęcać wspierających do przekazywania środków na wybrany przez nich cel. W związku z tym Zleceniodawca jest zainteresowany wprowadzaniem nowych rozwiązań oraz rozwojem i ulepszaniem istniejących systemów w ramach Platformy. Ponadto Zleceniodawca dąży do zapewnienia możliwie jak najbardziej efektywnego zarządzania danymi niezbędnymi do prowadzenia swojej działalności, w tym m.in. danymi osobowymi, danymi związanymi z płatnościami oraz wszelkimi informacjami, które ze względu na profil działalności Zleceniodawcy są wymagane przez odrębne przepisy.
W ramach Platformy można wymienić przede wszystkim poniższe elementy systemu:
·Interfejs,
·Kod Źródłowy,
·Bazy danych.
Należy zauważyć, że ze Zleceniodawcą nigdy nie łączył Wnioskodawcy stosunek pracy.
W ramach zawartej umowy współpracy:
·Wnioskodawca samodzielnie decyduje o sposobie świadczenia Usług, ponosząc odpowiedzialność za wykonaną usługę i ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną Działalnością Gospodarczą,
·Samodzielnie decyduje o miejscu wykonywania pracy,
·Otrzymuje zlecenia na wykonanie określonych prac, obejmujące wskazanie oczekiwanego rezultatu jaki chce osiągnąć Zleceniodawca, bez wskazania wiążącego sposobu wykonania Zlecenia,
·Wnioskodawca nie jest związany określonymi godzinami pracy, jednakże czas realizacji zleceń nie może być niższy niż określona w umowie średniomiesięczna liczba godzin, co wynika ze specyfiki branży w jakiej prowadzona jest przez Niego Działalność Gospodarcza, w tym w celu zapewnienia odpowiedniej jakości rozwiązań.
Przedmiot Umowy
Świadczone usługi programistyczne obejmują opracowywanie fragmentów kodu źródłowego w ramach Platformy, mające na celu stworzenie funkcjonalności, które dotychczas w niej nie funkcjonowały, lub tworzenie nowego kodu źródłowego wraz z przerabianiem istniejącego kodu w taki sposób, by dana funkcjonalność działała w sposób ulepszony (tj. m.in. szybsze działanie, łatwiejszy dostęp funkcjonalności, zmniejszenie obciążenia infrastruktury sieciowej, dostosowanie do nowych wymagań użytkowników, zapewnianie funkcjonalności wymaganych przez odrębne przepisy obowiązujące w branży Zleceniodawcy).
Ponadto należy zauważyć, że z uwagi na istotny stopień zaawansowania i skomplikowania technicznego Platformy, przygotowane w ramach umowy współpracy funkcjonalności muszą być dostosowane indywidualnie do jej potrzeb i charakterystyki technologicznej. W związku z powyższym nie mogą być wykorzystane do innych celów niż bezpośrednio w ramach Platformy, oraz w praktyce nie jest możliwe efektywne zaimplementowanie istniejących na rynku gotowych rozwiązań zewnętrznych dostawców w ramach Platformy. Każdorazowo fragment kodu zamówiony przez Zleceniodawcę musi być więc wytworzony przez specjalistę mającego na względzie odpowiednie technologie i zaawansowaną wiedzę programistyczną, oraz wymaga indywidualnego podejścia do zlecenia.
W ramach umowy współpracy Wnioskodawca nie podejmuje działań serwisowych ani innych, mających na celu przywrócenie funkcjonalności już wytworzonych Fragmentów kodu źródłowego platformy lub utrzymania ich działania.
Etapy Prac
W ramach poszczególnych zleceń wykonywanych w ramach Umowy Współpracy należy wyróżnić:
1.Zgłoszenie zapotrzebowania na powstanie nowej funkcjonalności, lub ulepszenie istniejącej funkcjonalności Platformy.
2.Etap prowadzenia badań, wyszukiwania potencjalnych rozwiązań, obejmujący m.in. analizę literatury naukowej, specjalistycznych informacji dostępnych w internecie, konsultacje z specjalistycznym personelem Zleceniodawcy w zakresie szczegółów technicznych Platformy, wyszukiwanie narzędzi i przygotowanie/analiza algorytmów właściwych dla realizacji zlecenia.
3.Przedstawienie przez Wnioskodawcę proponowanego sposobu wykonania zlecenia, obejmującego przekazanie zsyntetyzowanych informacji zgromadzonych w pkt 2, w szczególności:
·Technologii i narzędzi programowania optymalnych dla wykonania zlecenia,
·Przewidywanego okresu trwania prac,
·Alternatywnych rozwiązań możliwych do wykorzystania w ramach zlecenia, jeśli specyfika zlecenia na to pozwala.
4.Prace programistyczne, polegające na wykorzystaniu narzędzi, języków programowania i wiedzy, których efektem jest przygotowanie we własnym zakresie kodu źródłowego gotowego do przeprowadzenia testów działania i wydajności w systemie Zleceniodawcy – Platformie.
5.Przekazanie wyników prac Zleceniodawcy.
6.Przeprowadzenie przez Zleceniodawcę testów w wersji testowej Platformy oraz omówienie wyników testów z Wnioskodawcą. Wprowadzenie ewentualnych poprawek lub dalszy rozwój fragmentu kodu przez Wnioskodawcę.
7.Po uzyskaniu akceptacji Zleceniodawcy implementacja kodu źródłowego w odpowiedni sposób wymagany charakterystyką i specyfiką kodu przez Wnioskodawcę.
W ramach zawartej umowy współpracy Wnioskodawca zbywa, a Zleceniodawca nabywa wszelkie prawa własności przemysłowej, prawa producenta baz danych, wszelkie autorskie prawa majątkowe, wszelkie prawa pokrewne stworzone przez Wnioskodawcę w ramach wykonywanych usług programistycznych, w tym w ramach przekazanego zgodnie z pkt 7 etapów prac programem komputerowym w postaci stworzonego przez Wnioskodawcę kodu źródłowego. Z tego tytułu Wnioskodawca otrzymuje w okresach miesięcznych wynagrodzenie ustalone w sposób ryczałtowy. Nie otrzymuje On od Zleceniodawcy wynagrodzenia z innych niż opisane w niniejszym wniosku prace programistyczne tytułów.
W ramach prowadzonych prac Wnioskodawca wykorzystuje istniejące i znane narzędzia oraz języki programowania, jednak łącząc je w sposób umożliwiający poprawę działania istniejących elementów Platformy lub stworzenie funkcjonalności, które wcześniej w niej nie występowały.
Ponadto w ramach znanych języków programowania i narzędzi programistycznych Wnioskodawca po przeprowadzeniu analizy stosuje najnowsze tzw. Biblioteki kodu oraz innego rodzaju aktualności możliwe do zastosowania w ramach danego języka lub narzędzia oraz inne niezbędne oprogramowanie specjalistyczne, pozwalające na wykonywanie w ramach Działalności Gospodarczej prac programistycznych w sposób zapewniający możliwość wykonywania ich w sposób optymalny i odpowiadający dynamicznym potrzebom kontrahentów, dążących do zapewnienia nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań i funkcjonalności.
Koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, koszty kwalifikowane
Głównymi kosztami poniesionymi przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności lub kosztami, jakie zamierza ponieść, są koszty bezpośrednio związane z działalnością polegającą na realizacji praw autorskich opisanych szczegółowo w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, tj.:
1)usługi telekomunikacyjne (abonament telefoniczny i internet), telefon komórkowy i innego rodzaju urządzenia mobilne (tablety) – w celu zapewnienia odpowiedniej komunikacji i dostępności w ramach zawartych oraz planowanych umów współpracy objętych wnioskiem,
2)koszty eksploatacji samochodu, w szczególności koszty paliwa, koszty napraw, przeglądów i inne bezpośrednio związane z jego użytkowaniem,
3)sprzęt komputerowy, oprogramowanie i urządzenia peryferyjne - z uwagi na wysoki stopień zaawansowania technologicznego prac programistycznych opisanych w ramach niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, do stosowania najnowszych rozwiązań i technologii wymagane jest zapewnienie odpowiedniego środowiska sprzętowego,
4)literatura i szkolenia, kursy językowe, konferencje branżowe (materiały doskonalenia zawodowego) – wymagane z uwagi konieczność stałego doskonalenia wiedzy niezbędnej do wytwarzania nowoczesnych rozwiązań,
5)urządzenia i materiały biurowe (materiały i sprzęty biurowe i eksploatacyjne) – w celu zapewnienia odpowiedniego zaplecza biurowego wykorzystywanego do obsługi obecnych i przyszłych zleceń będących przedmiotem niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej,
6)podróże zawodowe (w tym koszty komunikacyjne - biletów komunikacyjnych, wynajmu pojazdów, przejazdów lokalnych, biletów lotniczych, pobytu w hotelach - w tym na cele pobytu w ramach ww. konferencji stacjonarnych).
1.3 Przyszłe/planowane umowy o świadczenie usług programistycznych w ramach Działalności Gospodarczej w 2024 r. podatkowym oraz kolejnych latach (Zdarzenie przyszłe)
Z uwagi na charakter świadczonych przez Wnioskodawcę usług, możliwe jest zawieranie wielu umów współpracy jednocześnie. Jednocześnie otrzymuje On regularnie zapytania ofertowe/oferty współpracy od potencjalnych kontrahentów. W związku z powyższym, w 2024 r. Wnioskodawca planuje zawieranie kolejnych umów współpracy z kontrahentami z podobnej branży oraz zbliżonej charakterystyce, tj.:
·Kontrahentami będą duże podmioty, dostarczające usługi z wykorzystaniem platform internetowych i aplikacji,
·W ramach przyszłych zleceń Wnioskodawca nie będzie świadczył usług serwisowych, a każdorazowo opracowany fragment kodu będzie związany z powstaniem nieistniejącej wcześniej w systemie nowego kontrahenta funkcjonalności, lub będzie miał na celu poprawę działania istniejącej już funkcjonalności w sposób analogiczny jak opisany w pkt 1.2 poniższego wniosku. (tj. stanie faktycznym),
·Etapy prac oraz nad wytworzeniem wyżej wymienionych funkcjonalności będą analogiczne jak w pkt. 1 poniższego wniosku (tj. w stanie faktycznym). Ponadto każdorazowo, po stosownej analizie, Wnioskodawca będzie wykorzystywał najnowsze biblioteki kodu, języki programowania i technologie,
·Przygotowywane fragmenty kodu będą dedykowane dla określonego systemu, co uniemożliwia ich wykorzystanie w sposób masowy,
·W ramach przyszłych prac, warunki umowy będą zakładały samodzielność Wnioskodawcy w wyborze czasu, miejsca i sposobu wykonania usługi. Potencjalnie będą mogły wymagać minimalnej liczby godzin miesięcznie poświęconych na prace programistyczne,
·W ramach umowy Wnioskodawca będzie zbywać, a przyszli kontrahenci będą nabywać wszelkie prawa własności przemysłowej, prawa producenta baz danych, wszelkie autorskie prawa majątkowe, wszelkie prawa pokrewne stworzone przez Wnioskodawcę w ramach wykonywanych usług programistycznych, w tym program/programy komputerowe w postaci stworzonego przez Wnioskodawcę kodu źródłowego. Z tego tytułu będzie On otrzymywać wynagrodzenie, jednoznacznie powiązane z wykonaniem wyżej opisanych prac programistycznych,
·W ramach opisanego zdarzenia przyszłego nie będzie On otrzymywać od przyszłych kontrahentów wynagrodzenia z innych tytułów,
·W ramach planowanych współprac Wnioskodawca będzie ponosił analogiczne koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą jak wymienione w pkt. 1.2 niniejszego wniosku (Stanie Faktycznym),
·Ponadto w ramach zdarzenia przyszłego możliwe jest kontynuowanie współpracy prowadzonej w ramach aktualnej umowy opisanej w pkt 1.2 niniejszego wniosku (stanie faktycznym). Kontynuacja tej umowy wraz z zawarciem planowanych nowych umów współpracy również stanowi element zdarzenia przyszłego.
Obecnie planowane umowy z nowymi kontrahentami znajdują się na etapie negocjacji, jednak powyższe założenia stanowi przedmiot zdarzenia przyszłego począwszy od roku podatkowego 2024 w związku z poniższym wnioskiem.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wniosek dotyczy dochodów osiągniętych w roku podatkowym 2023 (stan faktyczny) oraz w latach kolejnych, tj. za rok podatkowy 2024 i następujące po nim.
Używane w opisie przedstawionego stanu faktycznego sformułowanie „Oprogramowanie” należy rozumieć jako używane zamienne do sformatowania ,program komputerowy” oraz „kod źródłowy”.
W ramach zarówno aktualnych jak i przyszłych zleceń wykonywanych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, spośród konkretnych działań mających na celu zapewnienie twórczego charakteru działalności należy wyróżnić w szczególności etap prowadzenia badań, obejmujący między innymi:
·Gromadzenie i analizę literatury naukowej,
·Gromadzenie i analizę specjalistycznych informacji dostępnych w internetowych źródłach danych, szkoleniach, warsztatach i webinarach,
·Konsultacje ze specjalistycznym personelem Zleceniodawcy w zakresie szczegółów technicznych systemu, w którym ma być zaimplementowane rozwiązanie,
·Wyszukiwanie narzędzi i przygotowanie/analiza algorytmów właściwych dla realizacji zlecenia.
Wszystkie powyższe działania dotyczą każdego z programów komputerowych wytwarzanych w ramach aktualnych jak i przyszłych umów współpracy na zamówienie kontrahentów, które są przedmiotem mojego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
W ramach programów komputerowych wytworzonych w 2023 r. (opisany stan faktyczny), Wnioskodawca wytwarzał programy komputerowe w oparciu o technologie.
W ramach uzupełnienia stanu faktycznego w odniesieniu do opisanych powyżej technologii, w tym miejscu należy wskazać, że przez „biblioteki” rozumie On zbiór funkcji i klas, które służą do realizacji określonych celów.
Funkcje i klasy stanowią zestawy narzędzi i rozwiązań umożliwiających lub ułatwiających osiągnięcie określonego rezultatu, lub pozyskanie go w inny sposób.
Żadna ze stosowanych przez Wnioskodawcę technologii, w tym wyżej wymienione, nie jest natomiast gotowym predefiniowanym rozwiązaniem, ale narzędziem. W wytwarzanych przez Niego programach komputerowych stanowią jedynie jeden z wielu elementów składowych, które łączy w sposób autorski zgodnie z wymaganiami zamawiającego/kontrahentów.
W ramach realizacji przyszłych zleceń mogą być stosowane inne technologie informatyczne, lub te same ale połączone i wykorzystane w inny niż uprzednio sposób. Każdorazowo będą one spełniały wymienione powyżej cechy, tj. będą stanowiły jeden z wielu elementów składowych - narzędzia selekcjonowane, łączone i wykorzystywane w celu wytworzenia określonego programu komputerowego.
Oprogramowanie jest dostosowane do konkretnych potrzeb podmiotów zlecających - tworzone są różne funkcjonalności na rzecz różnych systemów, rozwiązania stosowane do wytworzenia każdej z nich wymagają zindywidualizowanego podejścia, kreatywności, nie powielają się. Ponadto realizując zlecenia Wnioskodawca uwzględnia indywidualną specyfikę architektury systemu zamawiającego.
Z uwagi na stopień skomplikowania przygotowywanych rozwiązań, zaawansowanie technologiczne systemów istniejących po stronie kontrahentów oraz wymagania zamawiających nie ma możliwości przygotowania programu komputerowego tak, by mógł być zastosowany w ramach innego zlecenia niż to, w ramach którego został wytworzony. Ponadto przygotowywane fragmenty kodu będą dedykowane dla określonego systemu, co uniemożliwia ich wykorzystanie w sposób masowy.
Z tych samych przyczyn, te programy komputerowe nie mogłyby być zakupione przez Zleceniodawcę na wolnym rynku, musiały być stworzone lub rozwinięte przez wykwalifikowanego specjalistę z uwzględnieniem wszystkich wyżej wymienionych czynników.
W związku z tym stanowią rozwiązania unikalne/oryginalne - niedostępne w sposób masowy, dedykowane tylko jednemu systemowi/kontrahentowi, wprowadzające nowe lub ulepszające istniejące funkcjonalności na rzecz kontrahenta w sposób wcześniej u niego nie spotykany, nie istniejący w takiej samej formie spośród wytworzonych już przez Wnioskodawcę programów komputerowych, łączące istniejące technologie i narzędzia w sposób autorski oryginalny i twórczy.
Przedmiotem wniosku zarówno w odniesieniu do stanu faktycznego jak i zdarzeń przyszłych nie jest wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian w produktach.
Wnioskodawca prowadzi prace w sposób systematyczny, w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Każdorazowo (zarówno w odniesieniu do stanu faktycznego jak i zdarzeń przyszłych) celem prowadzonych przez Niego prac jest powstanie komputerowego kodu źródłowego, który jak opisano stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym ma na celu zapewnienie nowej funkcjonalności lub ulepszenie istniejącej funkcjonalności w systemie kontrahenta, w sposób wcześniej w niej niewystępujący.
Dostarczenie zamawiającemu programów komputerowych zgodnych z wymaganiami biznesowymi zamawiającego, który zarówno w przedstawionym stanie faktycznym, jak i zdarzeniach przyszłych jest zainteresowany wytworzeniem nowej funkcjonalności lub rozwiązania, które do tej pory nie funkcjonowało u Niego. Ponadto wytworzony kod ma na celu spełnienie wymagań związanych w szczególności z:
·Jakością i efektywnością działania,
·Zachowaniem odpowiedniej struktury umożliwiającej implementację rozwiązania zgodną z oczekiwaniami zamawiającego.
Źródłem finansowania zaplanowanych prac byty dotychczas środki własne. W przyszłości Wnioskodawca planuje finansować działalność w oparciu o przychody pochodzące z prowadzonej działalności gospodarczej oraz środki własne.
Dostarczenie programów komputerowych zgodnych z oczekiwaniami zleceniodawcy. Wyżej wymienione efekty prac spełniały stosowne wskaźniki efektywności oraz służyły powstaniu dotychczas nieistniejących po stronie Klienta rozwiązań, które zdecydował się wprowadzić i zlecił Wnioskodawcy do wykonania.
Systematyczność działań Wnioskodawcy w ramach wykonywanych przez Niego czynności polega przede wszystkim świadczenie usług (dokonywanie czynności) każdego dnia. W tym miejscu zaznacza On, że opisane przez Niego czynności nie stanowią dla Niego zajęcia tymczasowego lub działalności dorywczej.
Na potrzeby realizowanych usług Wnioskodawca tworzy wewnętrzne harmonogramy, niezbędne do zaplanowania procesu wytworzenia oprogramowania, z uwzględnieniem wymagań Zamawiających, w tym dopilnowania stosownych terminów. Harmonogramy te do tej pory umożliwiały Wnioskodawcy dotrzymywanie ustalonych ze zleceniodawcą terminów.
Wnioskodawca posiada profesjonalną wiedzę w zakresie tworzenia programów komputerowych. Wynika ona przede wszystkim z odpowiedniego doświadczenia zawodowego i samokształcenia.
W ramach opisanej we wniosku działalności wykorzystuje On specjalistyczną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, obejmującą znajomość języków programowania.
Lista przykładowych technologii wraz z ich zwięzłym opisem, stosowanych w ramach zarówno przeszłych, aktualnych, jak i planowych zleceń została opisana w stanie faktycznym uzupełnionym niniejszym pismem (w odpowiedzi na pytanie nr 3).
Z uwagi na stale rozwijającą się liczbę nowoczesnych rozwiązań, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zarówno rozwija i planuje rozwijać wiedzę w każdym z wyżej wymienionych zakresów, jak również poszukiwać nowych specjalistycznych narzędzi (w tym: języków programowania, baz danych, skryptów etc.) w celu umożliwienia wytworzenia innowacyjnych rozwiązań wpisujących się w potrzeby Zamawiającego, zainteresowanego wytworzeniem rozwiązań, które wcześniej u niego nie funkcjonowały.
Przygotowywane fragmenty kodu były i będą dedykowane dla określonego systemu, co uniemożliwia ich wykorzystanie w sposób masowy, lub wytworzenie takiego samego rozwiązania dla innego kontrahenta. Dedykacja rozwiązań związana jest również z określonymi, sprecyzowanymi wymaganiami Zamawiającego.
Zarówno w ramach wytworzonych do tej pory programów komputerowych, jak i mających powstać w przyszłości, są to rozwiązania nie istniejące dotychczas u zamawiającego/przyszłych zamawiających. Stąd w obrębie jego działalności są rozwiązaniem innowacyjnym.
Szerszy opis technologii wykorzystywanych w ramach wytwarzania innowacyjnych rozwiązań wynika z odpowiedzi na pytanie numer 3 zawartej w niniejszym piśmie.
Obejmowały w szczególności nabytą i łączoną wiedzę na temat: języków programowania, technologii informatycznych, baz danych, narzędzi - które zostały szerzej opisane w odpowiedzi na pytania nr 3 niniejszego pisma.
Każdorazowo stosowane rozwiązania wiedzowe, techniczne, technologiczne i programistyczne są łączone ze sobą w nowy, zaawansowany, innowacyjny sposób w celu wytworzenia nowej funkcjonalności, lub ulepszenia istniejącej w sposób wcześniej nie istniejący po stronie zamawiającego.
W ramach prowadzonej działalności w zakresie tworzenia i ulepszania programów komputerowych:
·Wnioskodawca bierze udział w szkoleniach oraz gromadzi i analizuje zarówno materiały naukowe, jak i praktyczne dokumentacje techniczne systemów na rzecz których tworzy lub ulepsza programy komputerowe. W wyniku łączenia źródeł wiedzy z praktycznymi informacjami nabywam, oraz wykorzystuję aktualną specjalistyczną wiedzę w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania,
·Zarówno w ramach stanu faktycznego jak i opisanych we wniosku zdarzeń przyszłych każdorazowo celem prowadzonych przez Wnioskodawcę prac jest wytworzenie nowych funkcjonalności, to znaczy takich, które nie funkcjonowały do tej pory u Zamawiającego/przyszłych Zamawiających, poprzedzone ich uprzednim zaplanowaniem oraz zaprojektowaniem w uzgodnieniu z kontrahentami,
·Stale rozwija swoje umiejętności w zakresie zarówno dostępnych narzędzi, języków programowania czy algorytmów w celu zapewnienia zgodności z oczekiwaniami kontrahentów, jak i stosownymi wskaźnikami jakości wytworzonych programów komputerowych.
W przypadku rozwoju „Oprogramowania”, „programu komputerowego” - efekt pracy Wnioskodawcy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowiły/stanowią/będą stanowić nowe, odrębne od tego oprogramowania, utwory w postaci programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Zarówno w przypadku tworzenia jak i w przypadku rozwijania utworów – efekty pracy Wnioskodawcy są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przysługiwały/przysługują/będą przysługiwały Wnioskodawcy osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych odrębnych programów komputerowych. W wyniku realizacji zlecenia przenoszę prawa autorskie do programów wytworzonych we własnej działalności gospodarczej w ramach sprzedaży tych praw.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej efektem prowadzonych prac programistycznych jest powstanie kodu źródłowego (tj. „programu komputerowego”). Jako zestaw instrukcji działania dla komputera stanowią program komputerowy w rozumieniu Ustawy Prawo Autorskie i podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Każdorazowo efekt wykonywanych przez Wnioskodawcy prac, opisany w stanie faktycznym jako „kod źródłowy” będzie wytworzony wyłącznie przez Niego samodzielnie zgodnie z zawartą z kontrahentem umową. Przed przeniesieniem ich na rzecz kontrahenta zgodnie z postanowieniami umownymi (zbycie praw), jest On jedyną osoba posiadającą prawa do wytworzonego kodu źródłowego („programu komputerowego”).
Zleceniodawcy zlecają przygotowanie kodu do wykorzystania w istniejącym po ich stronie systemie. Przygotowany przez Wnioskodawcę kod funkcjonuje w tym systemie i po implementacji jest od niego zależny, jednakże nie wymaga połączenia z innymi fragmentami kodu aby spełniał swoje założenia, ustalone ze zlecającym. Innymi słowy stanowi samodzielnie i niezależnie nową funkcjonalność lub ulepszenie istniejącej funkcjonalności w systemie zleceniodawcy.
Efekty pracy Wnioskodawcy, które nazywa „programem komputerowym” zawsze, tj. w przypadku ich tworzenia/ulepszania są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej.
Zarówno aktualne, jak i przyszłe zlecenia wymagają twórczego, autorskiego podejścia. Każdorazowo wymagane jest opracowanie programu komputerowego zgodnego z wymaganiami Zleceniodawcy oraz kompatybilnego z systemem, który stosuje. Systemy oraz charakterystyka zleceniodawców uniemożliwiają przygotowanie rozwiązania, w taki sposób by można było je wytworzyć i zaimplementować u dwóch różnych zleceniodawców.
Zarówno w ramach przeszłych, jak i planowanych zleceń, zamawiający określa oczekiwany przez niego efekt prac, opis systemu oraz wybrane wskaźniki efektywności służące do oceny jakości oprogramowania. Wskaźniki te są jedynie miernikiem efektu, to znaczy nie wymuszają zastosowania konkretnego rozwiązania i umożliwiają twórcze podejście do wykonywanego zlecenia.
W ramach zawartych, jak i planowanych zleceń Wnioskodawca występuje jako podmiot profesjonalny, niezależny od zamawiających. W związku z tym ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonanie czynności w ramach realizacji zleceń.
Zarówno w ramach przeszłych, aktualnych jak i planowanych umów, po upływie okresu rozliczeniowego przenoszone są przez Wnioskodawcę prawa do wytworzonego w tym okresie oprogramowania, za co otrzymuje zapłatę wynagrodzenia w kwocie wynikającej z umowy oraz prowadzonych przez Niego rejestrów realizowanych prac.
Innymi słowy, otrzymywane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie jest uzależnienie od przeniesienia praw do wytworzonych programów komputerowych - podsumowywanych w ramach okresów rozliczeniowych (po ich upływie).
„Przeniesienie” majątkowych praw autorskich do programu komputerowego każdorazowo następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. Ustawy.
Faktury, które Wnioskodawca wystawiał na rzecz Klientów nie wyodrębniały wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Jego prac na Klienta. Nie jest to wymagane ani przepisami prawa, ani specyfiką branży w której działa. Na cele podatkowe, z uwagi na rozważaną możliwość zastosowania opodatkowania w ramach tzw. IP Box, Wnioskodawca prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, pozwalająca na wyodrębnienie i wyszczególnienie wartości wynagrodzenia wynikającego z tytułu przeniesienia praw autorskich. W kolejnych latach podatkowych (tj. 2024 i kolejne), również będzie On prowadził taką ewidencję.
W ramach przeszłych/aktualnych/przyszłych umów kontrahenci nabywają, a Wnioskodawca zbywa („przenosi”) na nich prawa do wszystkich, stworzonych w ramach danej umowy „programów komputerowych” z dniem ich wytworzenia.
Każdorazowo, w określonym w uzgodnieniu ze zleceniodawcami terminie, jest On zobowiązany do przekazania ww. „programów komputerowych” w formie umożliwiającej ich swobodny odczyt i implementację. Zleceniodawca dokonuje odbioru ww. „programów komputerowych”, dokonuje stosownych testów przy użyciu uprzednio uzgodnionych wskaźników efektywności i zatwierdza ich odbiór maiło w o lub z wykorzystaniem wewnętrznego systemu organizacji pracy i kontroli wersji programów.
Następnie Wnioskodawca wystawia fakturę za wykonane usługi, uwzględniające wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw do ww. „programów komputerowych”.
Ponadto zleceniodawca w celach informacyjnych otrzymuje kopię prowadzonego przez Wnioskodawcę harmonogramu prac.
Pytania
1.Czy opisana w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym, podejmowana Działalność Gospodarcza polegająca na tworzeniu programów komputerowych stanowi prace rozwojowe w rozumieniu art. 5a pkt 40 ustawy o PIT, a tym samym czy stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT?
2.Czy odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego przez Wnioskodawcę w ramach wykonywanych aktualnie (stan faktyczny) oraz planowanych zleceń programistycznych (zdarzenie przyszłe) stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT, a tym samym osiągam kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ustawy o PIT?
3.Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym możliwe jest zastosowanie stawki opodatkowania 5% do osiągniętego dochodu z praw własności intelektualnej, wyliczonego zgodnie z art. 30ca ustawy o PIT?
Pana stanowisko w sprawie
Ad 1
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy PIT, ilekroć w ustawie mowa o działalności badawczo-rozwojowej, oznacza to działalność twórczą obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Następnie, stosownie do art. 5a pkt 1 ust. 40 Ustawy PIT w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm., dalej „Ustawa o Szkolnictwie), przez prace rozwojowe na potrzeby Ustawy PIT należy rozumieć działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego, należy zauważyć, że prowadzona przez Wnioskodawcę aktualnie oraz planowana działalność, w Jego ocenie, posiada (stan faktyczny) oraz będzie posiadać (zdarzenie przyszłe) wszelkie cechy niezbędne, do uznania jej za badawczo-rozwojową w rozumieniu ww. art. 5a pkt 1 ust. 38 i w zw. z art. 5a pkt ust. 40 Ustawy PIT, tj.:
·Systematyczność - jest prowadzona/każdorazowo będzie prowadzona w ramach okresowej umowy o współpracy z kontrahentem, w ramach której praca podejmowana jest/będzie w ustalonym z kontrahentem okresie czasu. Prace prowadzone są/będą prowadzone według ustalonego z kontrahentem planu i zapotrzebowania. Każdorazowo opracowywany fragment kodu jest/będzie zadaniem złożonym, wymagającym zaplanowania poszczególnych etapów projektowania i prac. Aktualnie zawarta umowa współpracy opisana w pkt. 1.2 niniejszego wniosku (stan faktyczny) obejmuje od kilku do kilkunastu zleceń w skali miesiąca. Planowane umowy współpracy, które aktualnie są negocjowane zakładają analogiczny sposób współpracy w 2024 r. i kolejnych latach. Ponadto wyżej wymienione prace każdorazowo są/będą wykonywane po uprzednim zaplanowaniu, które obejmuje wybór optymalnych technologii, bibliotek kodu umożliwiających zastosowanie kodu nie stosowanego aktualnie w danym fragmencie serwisu,
·Nowatorskość i twórczy charakter prac: każdorazowym efektem wykonanych przez Wnioskodawcę prac jest powstanie komputerowego kodu źródłowego, który jak opisano w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym ma na celu zapewnienie nowej funkcjonalności lub ulepszenie istniejącej funkcjonalności w systemie kontrahenta, w sposób wcześniej w niej nie występujący,
·Każdorazowo, zarówno w ramach aktualnie prowadzonych (stan faktyczny) jak i planowanych (zdarzenie przyszłe) prac dochodzi/będzie dochodziło do przeniesienia autorskich praw majątkowych do wytworzonego kodu źródłowego/oprogramowania na Zleceniodawcę oraz zaimplementowanie go w ramach jego Platformy.
Jak wynika z aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ma obowiązek wydania interpretacji w zakresie tego czy dana praca wykonana przez podatnika stanowi działalność badawczo-rozwojową na potrzeby rozliczeń IP Box. W ocenie Naczelnego Sadu Administracyjnego: „Nie można żądać od podatnika ubiegającego się o interpretację indywidualną, aby we własnym zakresie rozstrzygnął, czy podejmowane przez niego czynności stanowią działalność B+R” (np. wyrok NSA z 23 listopada 2021 r., sygn. akt II FSK 1049/21, wyrok WSA w Łodzi z 19 października 2023 r. sygn. akt I SA/Łd 510/23).
Mając na uwadze powyższe, w ramach oceny własnej, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, opisane w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym prace programistyczne stanowią/będą stanowić wykonywane w sposób systematyczny prace o charakterze twórczym, mające na celu tworzenie nowych zastosowań, przy wykorzystaniu zasobów wiedzy, polegających na wytwarzaniu oprogramowania, do którego autorskie prawa majątkowe są przenoszone na zleceniodawców w ramach wynagrodzenia określonego w umowie.
Wynagrodzenie należne z tytułu przekazanych autorskich praw majątkowych do wytworzonego, wyżej wymienionego oprogramowania może zostać każdorazowo określone i wyodrębnione na podstawie prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji.
W związku z tym, stanowią one działalność badawczo-rozwojową, tj. prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w zw. z art. 5a pkt 38 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT.
Ad 2
Zgodnie z art. 30ca ust. 7 pkt 2 Ustawy PIT, dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięte ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Stosownie do art. 30ca ust. 2 Ustawy PIT, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są między innymi autorskie prawa do programu komputerowego, podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Następnie, na podstawie art. 74 ust. 1 ustawy z dnia 24 maja 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. 1994 nr 24, poz. 93, dalej „ustawa o PAIP”), programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej.
Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 „ustawy o PAIPP” (na podstawie art. 74 w zw. z art. 1 ust. 2 pkt 1 Ustawy Prawo Autorskie).
Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, należy zauważyć, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej efektem prowadzonych prac programistycznych jest powstanie kodu źródłowego do wykorzystania w Platformie. Nie stanowią one co prawda odrębnego programu komputerowego, jednak jako elementy Platformy w postaci zestawu instrukcji działania dla komputera stanowią program komputerowy w rozumieniu Ustawy Prawo Autorskie. Takie stanowisko potwierdza między innymi: „Oprogramowanie stanowi przedmiot ochrony praw autorskich. Artykuł 74 ustawy o PAIPP kwalifikuje programy komputerowe jako utwory będące przedmiotem jego ochrony i to już z momentem ich wytworzenia, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek wymogów formalnych. Przedmiotem ochrony prawa autorskiego mogą być poszczególne elementy lub nawet krótkie fragmenty (urywki) programu, jeśli tylko one same spełniać będą wymogi podane w art. 1 ust. 1 ustawy o PAIPP, tj. elementy programu jako takiego, a więc instrukcje działania dla komputera lub ich zestawy (wyr. TS z 22 grudnia 2010 r., C-393/09, Bezpečnostní softwarová asociace, ECLI:EU:C:2010:816). Do programów komputerowych stosuje się również wyrażoną w art. 1 ust. 3 ustawy o PAIPP zasadę, że chronione są także dzieła w postaci nieukończonej, np. wersja pre-alfa, alfa lub beta programu, wydanie testowe lub demonstracyjne (A. Michalak (red.), Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Komentarz, Warszawa 2019 – art. 74)”.
Kontrahenci zyskują/będą zyskiwać wszystkie prawa do wytworzonych utworów, a Wnioskodawca je traci/będzie tracić, za co otrzymuje/każdorazowo będzie otrzymywać stosowne wynagrodzenie. Tak, więc należności otrzymywane z tego tytułu są dochodem ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Mając na uwadze powyższe, stoję na stanowisku, że przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego w ramach wykonywanych aktualnie oraz planowanych zleceń programistycznych stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy PIT, a tym samym osiąga kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności aktualnej, o którym mowa w art. 30ca ustawy PIT.
Analogiczne stanowisko w zbliżonym do przedstawionego stanie faktycznym zajęto w niżej wymienionych interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego:
·Interpretacja indywidualna z 16 lutego 2024 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.889.2023.2.AKR,
·Interpretacja indywidualna z 16 lutego 2024 r., 0113-KDIPT2-2.4011.913.2023.2.AKR.
Ad 3
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 i 5 ustawy o PIT, wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
a+b*1,3 / (a+b+c+d)
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a)prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b)nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c)nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d)nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Zdaniem Wnioskodawcy, ustalając wskaźnik nexus, Wnioskodawca ma prawo do uwzględniania wszystkich kosztów opisanych we wniosku do litery „a” wskaźnika. Ustawodawca w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT wskazuje, że podatnik, który zamierza skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik nexus. Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźniku są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Zastrzeżono przy tym, że nie wszystkie koszty uznać można za kwalifikowane. Nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej następujące koszty: wartość odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami. Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów.
Jednakże wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej.
Należy jednak zauważyć, że również w przypadku uznania że Wnioskodawca ma prawo do uznania za kwalifikowalne jedynie części z wymienionych we wniosku kosztów, nie wyklucza to możliwości prawidłowego obliczenia wskaźnika nexus. W takiej sytuacji Wnioskodawca uwzględni w nim jedynie koszty uznane za kwalifikowalne.
Na mocy art. 30ca ust. 6 ustawy o PIT, w przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa powyżej, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1. Jednocześnie w przypadku, gdy Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych ani kwalifikowanych praw własności intelektualnej wskaźnik ten będzie wynosić 1 w momencie gdy osiągnie On dochód.
Przedmiotem wykonywanej przez Wnioskodawcę Działalności Gospodarczej jest tworzenie programów komputerowych, do których prawa autorskie są następnie przenoszone w ramach wykonania umowy na rzecz określonego Kontrahenta. Za świadczone usługi Wnioskodawca otrzymuje ustalone honorarium, stanowiące wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Spełnienie powyższych przesłanek powoduje, że po zakończeniu roku podatkowego podatnik ma prawo do skorzystania z 5% stawki podatku dochodowego w stosunku do dochodów związanych ze sprzedażą kwalifikowanego IP, ustalonych na podstawie prawidłowo prowadzonej odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji.
W związku z tym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że spełnia wszystkie przesłanki do zastosowania 5% stawki podatku dochodowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Preferencyjna stawka opodatkowania 5% (tzw. ulga IP-Box)
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Przedmiotem opodatkowania preferencyjną stawką opodatkowania 5% (tzw. ulga IP-Box) jest dochód, który łącznie spełnia następujące warunki:
·został osiągnięty w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc działalności, która spełnia warunki określone w art. 5a pkt 6 w zw. z art. 5b ustawy;
·jest „kwalifikowanym dochodem z kwalifikowanych praw własności intelektualnej”.
Aby wyjaśnić znaczenie pojęcia „kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej” należy odnieść się do:
·art. 30ca ust. 2 ustawy, który określa, czym jest kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
·art. 30ca ust. 7 ustawy, który wyjaśnia, jakie kategorie dochodów mogą być uznane za dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, oraz
·art. 30ca ust. 4, który określa, w jaki sposób ustala się kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Kwalifikowane prawa własności intelektualnej
I tak, zgodnie z art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (tzw. kwalifikowanym IP) jest więc prawo własności intelektualnej, które spełnia wszystkie następujące warunki:
·jest jednym z rodzajów praw własności intelektualnej, które ustawodawca wymienił w art. 30ca ust. 2;
·podlega ochronie prawnej na podstawie odrębnych przepisów;
·jego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Autorskie prawo do programu komputerowego jako kwalifikowane IP
Jednym z rodzajów praw własności intelektualnej wymienionych w art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest autorskie prawo do programu komputerowego.
Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji „programu komputerowego”, ani też nie odsyła w tym zakresie do żadnych konkretnych regulacji. W języku powszechnym program komputerowy to zestaw instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych, przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Program komputerowy jest więc pewną odrębną całością, która pozwala użytkownikowi komputera na realizację określonych działań.
Co istotne, tak rozumiany program komputerowy jest przedmiotem prawa autorskiego, jeśli spełnia definicję „utworu” będącego przedmiotem prawa autorskiego z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.). Stosownie do tego przepisu przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie definiuje „programu komputerowego”. Wymienia „programy komputerowe” jako rodzaj utworów będących przedmiotem prawa autorskiego wyrażanych słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (art. 1 ust. 2 pkt 1 tej ustawy).
Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu, programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy Rozdziału 7 ustawy nie stanowią inaczej. Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Ochronie nie podlegają natomiast idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego (art. 74 ust. 2 ww. ustawy).
A zatem, program komputerowy zawsze jest funkcjonalną całością. Jednak, nie każdy tak rozumiany program polega ochronie prawno-autorskiej. Program, który jest napisany z wykorzystaniem powtarzalnych schematów, którego wytworzenie wymagało wiedzy i umiejętności programistycznych, ale nie wiązało się z prowadzeniem działań twórczych o indywidualnym charakterze, nie będzie przedmiotem praw autorskich.
Autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej może być uznane za kwalifikowane prawo własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy wyłącznie wówczas, gdy przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej. Zatem, warunkiem skorzystania z omawianej preferencji IP Box jest:
·prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej przez podatnika, który chce skorzystać z tej preferencji;
·wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie przez podatnika przedmiotu ochrony autorskim prawem do programu komputerowego w ramach tej działalności badawczo-rozwojowej.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej
Definicje ustawowe
Znaczenie pojęcia „działalność badawczo-rozwojowa” zostało wyjaśnione w art. 5a pkt 38 ustawy – jest to:
Działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Przy czym znaczenia pojęć „badania naukowe” i „prace rozwojowe” zostały określone odpowiednio w art. 5a pkt 39 i 40 ustawy.
I tak, stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć jest w niej mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.), a więc:
Prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli:
Prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Pracami rozwojowymi, o których mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych są natomiast – zgodnie z art. 5a pkt 40 tej ustawy – prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli:
Działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Łącząc te elementy można stwierdzić, że działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza obejmująca:
·badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne lub
·badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń lub
·prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Twórczy charakter działalności badawczo-rozwojowej
Działalność badawczo-rozwojowa musi być działalnością twórczą. Twórczy to „mający na celu tworzenie”. Synonimy pojęcia twórczy (pomysł, praca) to „konstruktywny, kreatywny, kreacyjny, kreatorski, koncepcyjny”. Należy przy tym zwrócić uwagę na różnicę znaczeniową pojęcia „tworzyć” – określające czynność, której istotą jest element kreacyjny i „wytwarzać”, czyli „zrobić, wyprodukować coś”. Wytwarzanie także prowadzi do powstania rzeczy lub praw, ale nie ma w sobie indywidualnego elementu kreacyjnego – jest to proces wymagający wiedzy i umiejętności, ale nie prowadzi do powstania efektów niepowtarzalnych.
Prace rozwojowe
Pojęcie działalności badawczo rozwojowej obejmuje m.in. prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności i
·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzą wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
·planowaniu produkcji oraz
·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie, ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Systematyczność i cele działalności badawczo-rozwojowej
Działalność badawczo-rozwojowa jest podejmowana:
·w sposób systematyczny,
·w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Pojęcie „systematyczny” w odniesieniu do procesów oznacza „zachodzący stale od dłuższego czasu”; w odniesieniu do działań oznacza „prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; planowy, metodyczny”.
Z uwagi na charakter działań, jakie obejmuje działalność badawczo-rozwojowa, pojęcia systematyczności tych działań nie należy ograniczać wyłącznie do ich zwykłego organizacyjnego uporządkowania i częstotliwości podejmowanych czynności. Znaczenie pojęcia „systematyczności” będzie także wynikową przedmiotu prowadzonych działań (badań naukowych lub prac rozwojowych) – musi uwzględniać specyfikę podejmowanych badań lub prac.
Celem działalności badawczo-rozwojowej jest: zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Punktem wyjściowym dla działalności badawczo-rozwojowej jest więc posiadanie pewnego poziomu (określonych zasobów) wiedzy w konkretnym temacie. Aby stwierdzić, czy podjęte działania prowadzą do zwiększenia poziomu wiedzy oraz służą wykorzystywaniu zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań koniecznym jest określenie poziomu wiedzy „wyjściowej” i „wyjściowego” stanu wykorzystywania zasobów wiedzy, „wyjściowego” stanu jej zastosowań. Bez takiego nakreślenia „punktu wyjścia” dla działalności badawczo-rozwojowej nie da się nakreślić celów podejmowanych działań.
Dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej
Ustawodawca określił, jakie rodzaje dochodów, które podatnik uzyskuje w ramach działalności gospodarczej, mogą być uznane za dochody z kwalifikowanych IP.
Zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego IP, jest zamknięty.
Co istotne, użyte przez ustawodawcę pojęcie dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej odnosi się do dochodu (straty) z konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Tym samym, w celu skorzystania z ulgi IP Box podatnik nie ustala łącznego dochodu (straty) ze wszystkich posiadanych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, ale odrębne dochody (straty) z poszczególnych praw.
Dochód ustala się według zasad z art. 9 ust. 2 ustawy. Przy ustalaniu przychodów należy mieć na względzie przepisy o momentach rozpoznawania przychodów. Jako koszty uzyskania przychodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej należy rozpoznać koszty funkcjonalnie związane z działalnością podatnika, które w sposób bezpośredni albo pośredni przyczyniły się do powstania takiego przychodu. Należy mieć również na względzie obowiązujące podatnika zasady potrącalności kosztów.
Kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP
Dochód, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 ustawy jest jednym z elementów, które służą ustaleniu przedmiotu opodatkowania preferencyjną stawką opodatkowania 5%, tj. ustaleniu kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Zasadę obliczania kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej określa art. 30ca ust. 4 ustawy. Kwalifikowanym dochodem z kwalifikowanego IP jest iloczyn:
·dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i
·wskaźnika obliczonego według wzoru podanego w przepisie (tzw. wskaźnika nexus).
Dopiero tak ustalony dochód jest przedmiotem opodatkowania preferencyjną stawką 5%.
Celem wskaźnika nexus nie jest „podatkowe rozliczenie” wydatków ponoszonych przez podatników (kwestia możliwości uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu z kwalifikowanego IP jest rozstrzygana na etapie ustalania dochodu z kwalifikowanego IP, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 ustawy). Wskaźnik nexus służy określeniu, czy za kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP można uznać całość dochodu z kwalifikowanego IP, czy tylko jego część. Istotna jest tu proporcja wykazywanych przez podatnika wartości.
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy, wskaźnik nexus oblicza się według wzoru:
(a + b) * 1,3
a + b + c + d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami (art. 30ca ust. 5 ww. ustawy). Jeśli wartość wskaźnika jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1 (art. 30ca ust. 6).
Wskaźnik nexus ustala się dla każdego konkretnego kwalifikowanego IP. Iloczyn wskaźnika nexus ustalonego dla konkretnego kwalifikowanego IP i dochodu uzyskanego z tego kwalifikowanego IP to kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP (art. 30ca ust. 4 ustawy).
Podstawa opodatkowania preferencyjną stawką opodatkowania 5%
Suma ustalonych we wskazany sposób kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym jest podstawą opodatkowania preferencyjną stawką opodatkowania 5% (art. 30ca ust. 3 ustawy).
Co istotne, podatnik, który chce skorzystać z ulgi IP Box musi również spełnić obowiązki ewidencyjne, o których mowa w art. 30cb ustawy.
Ocena charakteru Pana działalności
W opisie sprawy wskazał Pan, że prowadzi działalność, której przedmiotem jest tworzenie i rozwój oprogramowania. Opisując tę działalność zaznaczył Pan, że:
W ramach prowadzonych prac Wnioskodawca wykorzystuje istniejące i znane narzędzia oraz języki programowania, jednak łącząc je w sposób umożliwiający poprawę działania istniejących elementów Platformy, lub stworzenie funkcjonalności, które wcześniej w niej nie występowały. Ponadto w ramach znanych języków programowania i narzędzi programistycznych Wnioskodawca po przeprowadzeniu analizy stosuje najnowsze tzw. Biblioteki kodu oraz innego rodzaju aktualności możliwe do zastosowania w ramach danego języka lub narzędzia (…).
Przedmiotem wniosku zarówno w odniesieniu do stanu faktycznego jak i zdarzeń przyszłych nie jest wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian w produktach.
Wnioskodawca prowadzi prace w sposób systematyczny, w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Każdorazowo (zarówno w odniesieniu do stanu faktycznego jak i zdarzeń przyszłych) celem prowadzonych przez Niego prac jest powstanie komputerowego kodu źródłowego, który jak opisano stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym ma na celu zapewnienie nowej funkcjonalności lub ulepszenie istniejącej funkcjonalności w systemie kontrahenta, w sposób wcześniej w niej nie występujący.
Zarówno w ramach stanu faktycznego jak i opisanych we wniosku zdarzeń przyszłych każdorazowo celem prowadzonych przeze mnie prac Jest wytworzenie nowych funkcjonalności, to znaczy takich które nie funkcjonowały do tej pory u Zamawiającego/przyszłych Zamawiających, poprzedzone ich uprzednim zaplanowaniem oraz zaprojektowaniem w uzgodnieniu z kontrahentami.
Systematyczność moich działań w ramach wykonywanych przez Wnioskodawcę czynności polega przede wszystkim świadczenie usług (dokonywanie czynności) każdego dnia. W tym miejscu zaznacza On, że opisane przez Niego czynności nie stanowią dla Niego zajęcia tymczasowego lub działalności dorywczej.
Na potrzeby realizowanych usług tworzy wewnętrzne harmonogramy, niezbędne do zaplanowania procesu wytworzenia oprogramowania, z uwzględnieniem wymagań Zamawiających, w tym dopilnowania stosownych terminów. Harmonogramy te do tej pory umożliwiały Wnioskodawcy dotrzymywanie ustalonych ze zleceniodawcą terminów.
A zatem wskazał Pan, że wyodrębnione zadania w ramach działalności na podstawie umowy o świadczenie usług programistycznych ze zleceniodawcą:
·polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności,
·służą tworzeniu nowych produktów,
·mają twórczy charakter,
·są podejmowane systematycznie,
·nie obejmują wprowadzania okresowych i rutynowych zmian do tworzonych produktów.
Opisał więc Pan działania o cechach właściwych pracom rozwojowym, o których mowa w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W tak opisanych okolicznościach faktycznych Pana poszczególne wyodrębnione zadania można uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak Pan zaznaczył w opisie sprawy:
W przypadku rozwoju „Oprogramowania”, „programu komputerowego” - efekt pracy Wnioskodawcy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowiły/stanowią/będą stanowić nowe, odrębne od tego oprogramowania, utwory w postaci programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Dodatkowo, z opisu tego wynika, że:
„Przeniesienie” majątkowych praw autorskich do programu komputerowego każdorazowo następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawach autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. Ustawy.
Wobec powyższego, przysługujące Panu majątkowe prawa autorskie do danego programu komputerowego, które zostały wytworzone w efekcie prowadzenia konkretnych prac rozwojowych, są kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej zwane także: „kwalifikowanym IP”).
Przychody z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych na kontrahenta mieszczą się w kategorii przychodów ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, które są podstawą do ustalenia dochodu z kwalifikowanego IP (art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy).
Podsumowując, Pana dochód uzyskany w ramach realizacji umowy o świadczenie usług programistycznych ze zleceniodawcą w zakresie, w jakim został osiągnięty z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do kwalifikowanego IP na kontrahenta jest dochodem z kwalifikowanego IP (art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy). Jest więc to rodzaj dochodu, który – przy zachowaniu zasad ustalenia podstawy opodatkowania określonych w art. 30ca ust. 3-5 ustawy oraz dopełnieniu obowiązków ewidencyjnych z art. 30cb – może podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku 5% (art. 30ca ust. 1 ustawy).
Dochód ten ustala się według zasad z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jako koszty uzyskania przychodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej należy rozpoznać koszty funkcjonalnie związane z działalnością podatnika, które w sposób bezpośredni albo pośredni przyczyniły się do powstania takiego przychodu.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Należy zastrzec, że interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście zadanych pytań, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii wynikających z opisu sprawy, które nie były przedmiotem pytania i własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right