Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 maja 2024 r., sygn. IV SAB/Po 37/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Rowiński Sędzia WSA Józef Maleszewski Asesor sądowy WSA Jacek Rejman (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 9 maja 2024 r. sprawy ze skargi S. P. na bezczynność Wojewody w przedmiocie prowadzenia postępowania w sprawie znak [...] 1. umarza postępowanie w zakresie zobowiązania Wojewody do wydania rozstrzygnięcia w sprawie znak [...]; 2. stwierdza, że organ dopuścił się bezczynności w zakresie opisanym w pkt 1 wyroku; 3. stwierdza, że bezczynność ta nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 4. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego kwotę 920 (słownie: dziewięćset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 9 sierpnia 2023 r. (data nadania pocztowego pisma z tego samego dnia) S. P. (dalej również: skarżący; strona), reprezentowany przez pełnomocnika, wniósł skargę na bezczynność Wojewody (dalej również: Wojewoda; organ) "w postępowaniu toczącym się pod sygn. akt [...], a polegającą na niewydaniu postanowienia o zawieszeniu postępowania administracyjnego".

W skardze zarzucono Wojewodzie naruszenie art. 35 w zw. z art. 36 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (wersja w dacie wniesienia skargi: Dz.U. z 2023 r., poz. 775 ze zm.) - dalej: k.p.a. oraz wniesiono o: 1. zobowiązanie organu do załatwienia opisanej powyżej sprawy poprzez wydanie stosownego aktu we wskazanym terminie; 2. stwierdzenie, że organ dopuścił się bezczynności w prowadzeniu przedmiotowego postępowania; 3. stwierdzenie, że bezczynność organu miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; 4. zasądzenie na rzecz skarżącego zwrotu kosztów postępowania.

W odpowiedzi na skargę Wojewoda wniósł o jej oddalenie. W uzasadnieniu swojego stanowiska organ przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania i wyjaśnił, że w dniu 30 marca 2012 r. S. P. wniósł do Wojewody wniosek o stwierdzenie nieważności orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w P. (dalej: orzeczenie PWRN w P.) z dnia 29 grudnia 1953 r. nr [...], m.in. w części dotyczącej wywłaszczenia na rzecz Skarbu Państwa: 1. nieruchomości położonej w P. przy ul. [...], oznaczonej jako parcela nr [...] o powierzchni łącznej 29 570 m˛, zapisanej w księdze wieczystej nr [...] jako własność M. P.; 2. nieruchomości położonej w P. przy ul. [...], oznaczonej jako parcele nr [...], [...], [...], [...], [...] oraz [...], o łącznej powierzchni 122 970 m˛, zapisanej w księdze wieczystej nr [...] jako współwłasność Z. P., J. P. oraz M. P..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00