Wpływ zmiany wspólników na podmiotowość prawną spółki komandytowej - Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2024 r., sygn. II GSK 1856/23
Zmiana w składzie wspólników spółki komandytowej w trakcie toczącego się postępowania administracyjnego, wpływająca na firmę tej spółki, nie wpływa na jej podmiotowość prawną i nie prowadzi do niewykonalności decyzji wydanej w stosunku do tej spółki.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Grzegorz Dudar (spr.) po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 21 czerwca 2023 r. sygn. akt II SA/Go 93/23 w sprawie ze skargi P. Sp. k. w S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze z dnia 1 grudnia 2022 r. nr 0801-IOAC.48.32.2022.NNE w przedmiocie kary pieniężnej za niewykonanie obowiązków określonych w przepisach ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gorzowie Wielkopolskim; 2. zasądza od P. Sp. k. w S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze kwotę 1550 (jeden tysiąc pięćset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 czerwca 2023 r. sygn. akt II SA/Go 93/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, w wyniku rozpoznania skargi P.P.M. sp. k. w S. (dalej powoływana także jako skarżąca, spółka), uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze z dnia 1 grudnia 2022 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oraz orzekł o kosztach postępowania sądowego.
Sąd pierwszej instancji orzekł w następującym stanie sprawy.
W dniu 29 kwietnia 2021 r. na byłym drogowym przejściu granicznym w O. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej przeprowadzili kontrolę środka przewozowego [...] oraz zgłoszenia [...], którym skarżąca, jako przewoźnik, przewoziła z Niemiec do Polski towar, tj. owijkę w ilości 12461 kg, klasyfikowaną do kodu CN 4813, wg dokumentu CMR bez numeru z 28 kwietnia 2021 r. W toku kontroli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej stwierdzili, że spółka nie uzupełniła zgłoszenia o dane, do wypełnienia których zobowiązany jest przewoźnik towaru – brak danych przewoźnika i brak numeru geolokalizatora (art. 6 ust. 3 pkt 1 lit. a i h ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1857 ze zm.; dalej ustawa SENT). Wyniki czynności kontrolujący odnotowali w protokole z kontroli z 29 kwietnia 2021 r.