Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 kwietnia 2024 r., sygn. I SA/Po 80/24

Dnia 16 kwietnia 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Asesor sądowy WSA Robert Talaga po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 16 kwietnia 2024 roku sprawy ze skargi Z. J. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 30 listopada 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z 31 sierpnia 2023 r. Z. J. (dalej: "spółka", "skarżąca"), za pośrednictwem platformy e-PUAP, wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] z wnioskiem, w którym wskazała, że w związku z dokonanym zajęciem wierzytelności na rachunku bankowym w banku wnosi o zwolnienie z egzekucji kwoty [...]zł, na którą składają się wynagrodzenia wymienionych z imienia i nazwiska siedmiu pracowników oraz składka ZUS za sierpień 2023 r. Do wniosku załączono wydruki listy płac.

Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] postanowieniem z 12 września 2023 r., nr [...], odmówił wszczęcia postępowania.

W uzasadnieniu organ powołał treść przepisów art. 81 § 4 i § 5 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 2505 ze zm. – w skrócie: "u.p.e.a.") i wyjaśnił, że zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego skutkuje powstaniem zakazu dokonywania przez bank wypłat z tego rachunku do wysokości zabezpieczonej wierzytelności bez zgody organu egzekucyjnego. Jak wynika z cytowanych przepisów, zakaz ten nie jest zakazem bezwzględnym, ponieważ nie obejmuje pewnych kategorii wierzytelności, jeżeli spełnione zostaną określone przesłanki. Podkreślono, że z mocy ustawy zwolnione zostały środki na bieżące wynagrodzenia za pracę wraz z należnymi od nich podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składkami na ubezpieczenia społeczne. Zaznaczono, że adresatem wniosku w zakresie zwolnienia, o którym mowa w art. 81 § 4 jest bank. Nie ma podstawy prawnej, zarówno aby odmówić, jak i przyznać prawa do zwolnienia spod egzekucji środków przeznaczonych na cele wymienione w tych przepisach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00