Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 kwietnia 2024 r., sygn. III SA/Wr 186/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anetta Chołuj (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędzia WSA Anna Kuczyńska-Szczytkowska, , Protokolant Starszy specjalista Katarzyna Dziok, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 10 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi S. B. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 marca 2023 r. nr 141/01/2023/KL w przedmiocie ustalenia obowiązku poniesienia i wysokości kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych osobie nieuprawnionej oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi S. B. (dalej: strona, skarżący) jest decyzja Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 marca 2023 r. nr 141/01/2023/KL wydana na podstawie art. 50 ust. 18 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561 ze zm. – dalej: ustawa o świadczeniach) orzekająca o obowiązku poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w dniach od 21 do 26 czerwca 2019 r. w wysokości 1742,40 zł.

Jak wynika z akt sprawy skarżącemu udzielono świadczeń opieki zdrowotnej, które zostały sfinansowane przez Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w dniach od 21 do 26 czerwca 2019 r. w rodzaju leczenie szpitalne zrealizowanych przez Zespół Opieki Zdrowotnej w O.

W wyniku przeprowadzonego postępowania ustalono, że skarżący pomimo złożenia u świadczeniodawcy oświadczenia o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej nie posiadał jakiegokolwiek tytułu uprawniającego do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w datach udzielania świadczeń. Zapisy Centralnego Wykazu Ubezpieczonych wskazują, że strona od 4 marca 2019 r. do 12 maja 2021 r. nie posiadała żadnego tytułu ubezpieczeniowego. W toku postępowania skarżący przedłożył kserokopię wydanej jemu przez [...] ubezpieczyciela Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (dalej: EKUZ). Na wezwanie organu w dniu 21 marca 2023 r. do organu wpłynęła odpowiedź świadczeniodawcy, który wskazał, że przedmiotowe świadczenia zostały udzielone w trybie nagłym. Organ wystąpił do Wydziału Współpracy Międzynarodowej z wnioskiem o pozyskanie w imieniu strony Certyfikatu Tymczasowo Zastępującego Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W dniu 27 marca 2023 r. wpłynęła odpowiedź Wydziału Współpracy Międzynarodowej (dalej WWM), który wskazał, że [...] instytucja łącznikowa odmówiła wydania stronie certyfikatu z powodu braku posiadania prawa do świadczeń medycznych w państwie członkowskim. Po otrzymaniu od WWM tej informacji organ uznał, że przedmiotowe świadczenia opieki zdrowotnej nie mogły zostać sfinansowane na zasadach przewidzianych przez wspólnotowe przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, w konsekwencji czego skarżący nie posiadał prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w kwestionowanych dniach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00