Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 3 kwietnia 2024 r., sygn. I SAB/Sz 17/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Kwiecińska Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka (spr.) po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym w dniu 3 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi Z. F. na bezczynność Rektora Z. Uniwersytetu Technologicznego w S. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę.

Uzasadnienie

Z. F. (dalej: "wnioskodawca" bądź "skarżący") wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na bezczynność Rektora Uniwersytetu/Politechniki/Akademii (dalej: "organ zobowiązany") w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej.

Skargę oparto o następujący stan faktyczny:

13 grudnia 2023 r. wnioskodawca na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej zwrócił się drogą e-mailową do Rektora ZUT w S. z wnioskiem o udostępnienie wyników studenckiej oceny profesorów Wydziału Elektrycznego ZUT w S. w latach akademickich: [...], [...], [...], według następującej specyfikacji: 1. Lp, 2. Imię i Nazwisko, 3. Semestr (zimowy/letni), 4. Ocena z poszczególnych przedmiotów lub średnia ze wszystkich przedmiotów.

W odpowiedzi na powyższy wniosek, organ w dniu 27 grudnia 2023r. odmówił udostępnienia ww. informacji wskazując, że nie stanowią one informacji publicznej. Organ wskazał, że wyniki studenckich ocen profesorów Wydziału Elektrycznego są subiektywnymi ocenami studentów (a więc osób które nie są funkcjonariuszami publicznymi) dotyczącymi nauczycieli akademickich i stanowią jedynie materiał roboczy służący do okresowej ich oceny, stanowiąc jedynie wewnętrzną dokumentację i z tego względu nie mogą być uznane za informację publiczną w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej. Tym samym, oceny te mają charakter wewnętrzny, a nadto odnoszący się do osoby ocenianej i nie mieszczą się w kategorii informacji o sprawach publicznych.

Pismem z dnia 29 grudnia 2023 r. wnioskodawca ponowił swój wniosek. W piśmie tym, zgodził się z tym, iż same indywidualne ankiety studentów nie są informacjami publicznymi – ale jak wskazał wnioskodawca, nie domaga się on udostępnienia tych indywidualnych ankiet wypełnionych przez studentów, ale jedynie informacji statystycznych, będących wyliczeniami ocen średnich z poszczególnych przedmiotów lub ocen średnich ze wszystkich przedmiotów w semestrach zimowych i letnich dla wskazanych profesorów. Takie dane sporządzane są nie przez studentów lecz przez dziekanat. Dokumenty te wcale nie są dokumentami wewnętrznymi. Nadto, zdaniem wnioskodawcy, wyniki tych ocen mają wpływ na wynagrodzenia oraz na oceny okresowe nauczycieli akademickich. A więc mają one ścisły związek z pełnieniem funkcji publicznych - stanowią więc informację publiczną. Wnioskodawca powołał się przy tym na wyrok NSA o sygn. III OSK 6867/21 oraz WSA w Poznaniu o sygn. SAB/Po 142/19.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00