Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.154.2024.2.PSZ

Interpretacja indywidualna dotycząca preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 marca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 6 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 kwietnia 2024 r. (wpływ 11 kwietnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych

1.Informacje wprowadzające

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w ramach której zajmuje się głównie tworzeniem oraz rozwojem programów komputerowych (kodów źródłowych).

Wnioskodawca, na potrzeby ewidencji podatkowej rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, o której mowa w art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT.

Mając na uwadze obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. regulacje dotyczące tzw. ulgi IP Box, Wnioskodawca chciałby skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT).

2.Klienci Wnioskodawcy

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność obejmuje świadczenie usług dotyczących oprogramowania komputerowego. W ramach usług programistycznych Wnioskodawca wykonuje między innymi usługi polegające na tworzeniu oprogramowania komputerowego na zamówienie klientów (dalej: Oprogramowanie).

Według stanu na dzień składania złożonego wniosku, Wnioskodawca od dnia 8 maja 2023 r. stale współpracuje ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, mającą siedzibę w Polsce, która prowadzi działalność w zakresie tworzenia oprogramowania dla swoich klientów, a ponadto przewiduje możliwość tworzenia Oprogramowania na rzecz innych podmiotów, zarówno tych mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, jak również na rzecz podmiotów zagranicznych, tj. będących rezydentami podatkowymi w innych państwach niż Polska (dalej jako: Klienci lub Klient).

3.Oprogramowanie

Tworzenie przez Wnioskodawcę Oprogramowania polega na tworzeniu nowych kodów w językach programowania, które stanowią nowe lub rozwijają dotychczasowe funkcjonalności programów komputerowych (kodów źródłowych). W szczególności oprogramowanie komputerowe (kody źródłowe) tworzone przez Wnioskodawcę służą do automatyzacji procesów oraz zrobotyzowanej automatyzacji procesów (robotic process automation), poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego (machine learning), tj. nowoczesnych oraz innowacyjnych technologii.

Tworzenie kodów źródłowych przez Wnioskodawcę nie jest oparte na działaniach rutynowych. W ramach tworzenia Oprogramowania Wnioskodawca każdorazowo wypracowuje oraz stosuje oryginalne oraz nowatorskie rozwiązania, dostosowane do konkretnych potrzeb Klientów. Wnioskodawca może tworzyć kody źródłowe w różnych językach programistycznych.

Tworzone przez Wnioskodawcę na zamówienie Klientów Oprogramowanie każdorazowo stanowi utwór w postaci programu komputerowego, podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: Prawo autorskie).

Oprogramowanie, w zależności od charakterystyki zamówienia złożonego przez danego Klienta, może zostać wytworzone przez Wnioskodawcę poprzez:

1)napisanie nowego kodu od zera;

2)twórcze opracowanie (modyfikację) istniejącego kodu, skutkujące powstaniem nowego kodu programistycznego.

Stworzenie przez Wnioskodawcę nowego kodu w wyniku twórczego opracowania istniejącego kodu może mieć postać poprawy błędów w istniejących funkcjonalnościach, co polega na zamianie wadliwej funkcjonalności (wadliwego kodu) na nowy wytworzony przez Wnioskodawcę kod programistyczny, który zapewnia prawidłowe działanie funkcjonalności. Niekiedy w ramach opracowań istniejącego kodu Wnioskodawca zajmuje się także ulepszaniem oraz rozwojem (modyfikacją) już istniejącego oprogramowania, którego nie jest właścicielem. Zmiany wprowadzane poprzez modyfikacje ulepszają oprogramowanie, pozwalając zachować jego użyteczność.

Ponadto, modyfikacje oprogramowania mogą mieć postać rozszerzania funkcjonalności oprogramowania, w celu wykorzystania oprogramowania do nowych procesów, poprzez dodanie funkcjonalności, których oprogramowanie do tej pory nie miało. Modyfikacje oprogramowania tworzone przez Wnioskodawcę w istotny sposób zmieniają oprogramowanie. Dodatkowo należy podkreślić, że opisane powyżej zmiany wprowadzane przez Wnioskodawcę do oprogramowania polegają na zmianie określonych fragmentów kodu lub dopisywaniu nowych fragmentów kodu. Zmiany wprowadzane przez Wnioskodawcę do oprogramowania nie mają więc jedynie charakteru technicznego, lecz polegają na rozwoju, adaptacji i aktualizacji oprogramowania, wobec czego mają charakter twórczy.

Podsumowując powyższe, Oprogramowanie powstające w wyniku twórczego opracowania przez Wnioskodawcę istniejącego już oprogramowania, stanowi odrębny w stosunku do tego pierwotnego oprogramowania utwór, podlegający również ochronie na podstawie art. 74 ust. 1 Prawa autorskiego. Wszystkie kody programistyczne wytwarzane przez Wnioskodawcę stanowią przejaw samodzielnej oraz twórczej pracy Wnioskodawcy. Wytworzony przez Wnioskodawcę kod każdorazowo jest w całości własnością Wnioskodawcy, stanowiącą utwór w rozumieniu przepisów Prawa autorskiego. Wnioskodawca jest zawsze w pierwszej kolejności właścicielem oraz autorem kodów składających się na Oprogramowanie, a dopiero później dochodzi do przeniesienia przez Wnioskodawcę praw autorskich do tych kodów na konkretnego Klienta.

W przypadku Oprogramowania powstającego w wyniku twórczego opracowania istniejącego już innego oprogramowania, Wnioskodawca działa każdorazowo na podstawie nieodpłatnej licencji niewyłącznej, udzielonej mu przez Klienta w zakresie dokonywania zmian pierwotnego oprogramowania – Klient udziela Wnioskodawcy licencji jako właściciel pierwotnego oprogramowania lub dalszej licencji za zgodą właściciela pierwotnego oprogramowania. Kody wytworzone przez Wnioskodawcę jako Oprogramowanie stanowią samodzielnie oprogramowanie lub fragmenty oprogramowania. Możliwe jest, że kod tworzony przez Wnioskodawcę zostanie po przeniesieniu praw autorskich na Klienta przyłączony do innego oprogramowania współtworzonego przez innego programistę. Jednak także w takiej sytuacji, wytworzony przez Wnioskodawcę kod programu komputerowego przed przeniesieniem go na Klienta stanowi samodzielny przedmiot ochrony Prawem autorskim. W związku z tym Wnioskodawca jest wyłącznie uprawniony do kodów, składających się na Oprogramowanie, które Wnioskodawca przenosi na Klienta na podstawie zawartej z nim umowy jako ich twórca oraz właściciel. Jednocześnie Wnioskodawca nie posiada jakichkolwiek licencji do kodów, których następnie, w związku z przeniesieniem praw do Oprogramowania, udzielałby Klientowi na zasadzie sublicencji.

Ponadto Wnioskodawca w ramach opisanego powyżej tworzenia Oprogramowania nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów.

4.Działalności Wnioskodawcy w zakresie tworzenia Oprogramowania

Opisane powyżej działania Wnioskodawcy dotyczące tworzenia, rozwoju i ulepszania (modyfikacji) programów komputerowych (kodów źródłowych) w postaci Oprogramowania stanowią działalność twórczą, nastawioną na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, które nie mają charakteru odtwórczego. Jednocześnie działalność Wnioskodawcy w zakresie tworzenia kodów programistycznych (Oprogramowania) jest podejmowana w sposób systematyczny, a nie incydentalny.

Ponadto, charakterystyka działalności programistycznej Wnioskodawcy, w tym w szczególności efekty technologiczne wynikające z powstania Oprogramowania powodują, że jest to działalność nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Dodać należy, że działalność Wnioskodawcy w zakresie tworzenia, rozwoju i ulepszania programów komputerowych (kodów źródłowych) obejmuje korzystanie z dostępnej wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Zmiany w produktach, procesach lub usługach, wprowadzone dzięki działalności Wnioskodawcy w zakresie tworzenia, rozwoju i ulepszania programów komputerowych (kodów źródłowych), nie cechują się rutynowością lub okresowością. Działalność o opisanej powyżej charakterystyce, w ramach której wytwarzane jest Oprogramowanie, Wnioskodawca prowadzi od 8 maja 2023 r.

5.Stosunki umowne z Klientami

Współpraca Wnioskodawcy z Klientem opiera się na stosunkach cywilnoprawnych w postaci umów zawieranych w formie pisemnej w ramach prowadzonych przez strony (tj. Wnioskodawcę i Klienta) działalności gospodarczych.

W przypadku umów z Klientem, których przedmiotem jest wykonanie Oprogramowania treść takiej umowy obejmuje w szczególności postanowienia dotyczące:

1)odpłatnego przeniesienia na Klienta praw autorskich do Oprogramowania stworzonego przez Wnioskodawcę w wykonaniu Umowy;

2)stawki wynagrodzenia Wnioskodawcy z tytułu wykonania i przeniesienia praw autorskich do Oprogramowania.

Ad 1.

Na podstawie umowy Wnioskodawca jako twórca przenosi na Klienta prawa autorskie do Oprogramowania, czyli tworzonych przez Wnioskodawcę programów komputerowych (kodów źródłowych). Przeniesienie na Klienta praw autorskich do Oprogramowania następuje w najszerszym możliwym zakresie oraz bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych lub terytorialnych, na wszystkich znanych w dniu zawarcia umowy polach eksploatacji, w tym w szczególności wymienionych w przepisach Prawa autorskiego.

W przypadku Oprogramowania stanowiącego modyfikację istniejącego już innego oprogramowania, Wnioskodawca przenosi na Klienta w powyższym zakresie prawa autorskie do utworów (opracowań pierwotnego oprogramowania) powstałych w wyniku dokonywania zmian w pierwotnym oprogramowaniu, w zakresie, w jakim Wnioskodawca jest właścicielem tych utworów.

Ad 2.

Umowy z Klientem, w których zawarte są postanowienia o przeniesieniu na Klienta praw autorskich do Oprogramowania, przewidują otrzymanie przez Wnioskodawcę wyodrębnionego i skonkretyzowanego wynagrodzenia z tytułu przeniesienia na Klienta praw autorskich do konkretnego Oprogramowania. Umowy zawierane z Klientami mogą obejmować także usługi świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz Klientów, które nie są związane z przenoszeniem na Klienta praw autorskich do programów komputerowych (Oprogramowania) – usługi takie mogą polegać np. na wspieraniu Klienta lub wskazanych przez niego podmiotów we wdrożeniu stworzonego oprogramowania lub na świadczeniu usług informatycznych, które nie są związane z programowaniem.

W przypadku wystąpienia powyższych usług, innych niż przeniesienie praw autorskich do Oprogramowania, umowa z Klientem pozwoli wyodrębnić wynagrodzenie z tytułu tych usług.

Podsumowując powyższe, umowa Wnioskodawcy z Klientem w każdym przypadku będzie pozwalała na powiązanie przeniesienia na Klienta praw autorskich do kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci Oprogramowania z konkretną kwotą wynagrodzenia Wnioskodawcy z tytułu tego przeniesienia. Wnioskodawca świadczy usługi opisane we wniosku w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, ponosząc ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością oraz odpowiedzialność wobec osób trzecich z tytułu wykonywania opisanych we wniosku usług na rzecz poszczególnych podmiotów, w tym ponosząc samodzielną odpowiedzialność wobec osób trzecich za szkodę powstałą na skutek działań Wnioskodawcy w związku ze świadczeniem usług. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecających te czynności. Wnioskodawca świadcząc usługi na rzecz zlecających czynności samodzielnie wybiera miejsce oraz czas świadczenia usług, nie będąc związanym sztywnymi godzinami świadczenia usług.

6.Ewidencja IP Box

Jednocześnie, Wnioskodawca oświadcza, że posiada odrębną w stosunku do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencję, zgodną z wymogamiart. 30cb ustawy o PIT (dalej jako: Ewidencja). Ewidencja pozwala w szczególności na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci Oprogramowania. Ewidencja Wnioskodawcy prowadzona jest na bieżąco od samego początku działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Wnioskodawca przewiduje, że będzie kontynuował współpracę z Klientami na opisanych powyżej zasadach także w przyszłości, tj. w kolejnych latach podatkowych, w tym będzie kontynuował prowadzenie na bieżąco ewidencji zgodnie zart. 30cb ustawy o PIT.

W piśmie z 11 kwietnia 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzieliła Pani następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1. Co – w kontekście przedstawionego opisu sprawy – należy rozumieć pod pojęciem „program komputerowy”? Czy wskazując „Oprogramowanie” używa Pani tych pojęć zamiennie?

Odpowiedź: Pod pojęciem program komputerowy należy rozumieć program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 Prawa autorskiego, gdzie programem komputerowym jest w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu, przy czym samo pojęcie programu komputerowego należy rozumieć szeroko. Wskazując we wniosku „oprogramowanie” i odnosząc się do oprogramowania, każdorazowo odnosi się Pani do programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie art. 74 Prawa autorskiego. Pojęcia „oprogramowanie” oraz „program komputerowy” są używanie we wniosku zamiennie.

2. Jaką formą jest i będzie opodatkowana Pani działalność gospodarcza w latach, których dotyczy złożony wniosek (wg skali podatkowej, tzw. podatkiem „liniowym”, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych)?

Odpowiedź: Pani działalność gospodarcza w latach, których dotyczy złożony wniosek, jest i będzie opodatkowana tzw. podatkiem „liniowym”

3. Czy usługi świadczone na rzecz podmiotów zagranicznych będą wykonywane przez Panią w Polsce czy w krajach, w których podmioty te mają siedziby?

Odpowiedź: W przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów zagranicznych, usługi takie będą wykonywane przez Panią w Polsce.

4. Jeśli usługi będą wykonywane w krajach, w których podmioty zagraniczne mają siedziby, to proszę wskazać, czy działalność gospodarcza w tych państwach będzie prowadzona za pośrednictwem zakładów w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską, a tymi państwami?

Odpowiedź: Usługi będą wykonywane w Polsce i nie będzie posiadała Pani jakichkolwiek zagranicznych zakładów w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

5. Jakie konkretne „Oprogramowania” Pani wytwarzała/wytwarza/będzie wytwarzała, rozwijała/rozwija/będzie rozwijała, ulepszała/ulepsza/będzie ulepszała, modyfikowała/modyfikuje/będzie modyfikowała? Proszę przedstawić szczegółowy ich opis, konkretne nazwy, przeznaczenie, funkcje oraz na czym polegała/polega/będzie polegała ich innowacyjność?

Odpowiedź: W związku z tym, że ma Pani z Klientami podpisane umowy, w ramach których świadczy na ich rzecz usługi w każdym miesiącu, gdzie regularnie tworzy Pani różnego rodzaju programy komputerowe, do których przenosi Pani na Klientów odpłatnie prawa autorskie, nie jest możliwe dokładne opisanie i wskazanie wszystkich programów komputerowych stworzonych przez Panią w okresie ostatniego prawie roku. Poniżej przedstawia Pani przykładowe programy komputerowe.

Przykładowo wskazać można, że w ramach współpracy z jednym z Klientów stworzyła Pani innowacyjny program komputerowy automatycznie wypełniający wnioski w elektronicznym systemie medycznym w oparciu o dane wizyt przechowywane w wewnętrznej bazie danych. Program komputerowy został stworzony przy zastosowaniu technologii zrobotyzowanej automatyzacji procesów (…) w połączeniu z językiem (…) i zapytaniami http (interfejs programistyczny aplikacji). Program komputerowy stworzony przez Panią miał wiele nowych funkcjonalności, w tym funkcjonalność pozwalającą na zautomatyzowane załączanie dokumentów medycznych, funkcjonalność pozwalającą na automatyczną interpretację statusu wniosku i automatyczne przekierowanie tej informacji we właściwe miejsce na podstawie zdefiniowanych kryteriów, a także funkcjonalność umożliwiającą kolejkowanie zapewniające złożenie danego wniosku przed upływem ustalonego indywidualnie terminu. Wskazane funkcjonalności były funkcjonalnościami dotychczas niewystępującymi w Pani działalności gospodarczej, a dodatkowo zaproponowane przez Panią rozwiązania były innowacyjne, ponieważ pozwalały wdrożyć Klientowi zupełnie nowy, zautomatyzowany system obiegu wniosków w elektronicznym systemie medycznym, który do tej pory nie istniał na rynku. Rozwiązania przygotowane dla Klienta były precyzyjnie dopasowane do jego potrzeb, gdzie nie istnieje jakikolwiek program komputerowy na rynku, który mógłby Klientowi zagwarantować taką samą automatyzację. Stworzony program komputerowy nie posiadał oficjalnej nazwy.

Innym przykładem programu komputerowego, który stworzyła Pani dla jednego z Klientów jest program komputerowy do zbierania i konsolidowania danych logistycznych dotyczących palet zniszczonych, przekazanych, odebranych itp., przy okazji danej dostawy towarów, na podstawie informacji znajdujących się w systemach elektronicznych przewoźników oraz wewnętrznych systemach producenta. Program komputerowy został stworzony przy zastosowaniu technologii zrobotyzowanej automatyzacji procesów (…) w połączeniu z językiem (…). Przykładowe funkcjonalności, które posiada stworzony przez Panią program komputerowy to wyszukiwanie i pobieranie dokumentów dostaw ze stron internetowych, odczytywanie informacji zawartych w plikach pdf i przekształcanie ich, a także funkcjonalność dotycząca sposobu komunikacji pomiędzy programem a pracownikami w celu weryfikacji informacji zawartych w skanach dokumentów zawierających pismo odręczne. Wskazane funkcjonalności były funkcjonalnościami dotychczas niewystępującymi w Pani działalności gospodarczej, a dodatkowo zaproponowane przez Panią rozwiązania były innowacyjne, ponieważ pozwalały wdrożyć Klientowi zupełnie nowy i zautomatyzowany system wewnętrzny, który nie istniał wcześniej na rynku. Rozwiązania przygotowane dla Klienta były precyzyjnie dopasowane do jego potrzeb, gdzie nie istnieje jakikolwiek program komputerowy na rynku, który mógłby Klientowi zagwarantować taką samą automatyzację. Stworzony program komputerowy nie posiadał oficjalnej nazwy.

Kolejnym przykładem programu komputerowego, który stworzyła Pani dla jednego z Klientów jest program komputerowy do generowania, sprawdzania i przekazywania informacji o aktualnym statusie ubezpieczenia wszystkich pacjentów, którzy są umówieni na wizyty w klinikach współpracujących z Pani klientem w następującym miesiącu. Program komputerowy został stworzony przy zastosowaniu technologii zrobotyzowanej automatyzacji procesów (…) w połączeniu z językiem (…) i zapytaniami http (interfejs programistyczny aplikacji). Przykładowe funkcjonalności, które posiada stworzony przez Panią program komputerowy to komunikacja z wewnętrznym systemem informacyjnym klienta w celu zdobycia informacji o umówionych wizytach i zapisanych pacjentach, generowanie dokumentów potwierdzających status ubezpieczenia dla każdego z pacjentów, interpretacja wygenerowanych dokumentów pdf na podstawie obszernych instrukcji sporządzonych przez klienta na indywidualne potrzeby tego programu, wpisanie przetworzonych informacji o statusie ubezpieczenia każdego pacjenta do danych odpowiednich wizyt, gdzie są one w łatwy sposób dostępne dla specjalisty obsługującego daną wizytę. Wskazane funkcjonalności były funkcjonalnościami dotychczas niewystępującymi w działalności gospodarczej, a dodatkowo zaproponowane przez Panią rozwiązania były innowacyjne, ponieważ pozwalały wdrożyć Klientowi zupełnie nowy i zautomatyzowany system wewnętrzny, który nie istniał wcześniej na rynku. Rozwiązania przygotowane dla Klienta były precyzyjnie dopasowane do jego potrzeb, gdzie nie istnieje jakikolwiek program komputerowy na rynku, który mógłby Klientowi zagwarantować taką samą automatyzację. Stworzony program komputerowy nie posiadał oficjalnej nazwy.

6. Co oznacza „modyfikowanie” przez Panią utworów? W szczególności, czy oznacza to ich rozwijanie/ulepszenie w związku z tym, że – jak wskazała Pani w pytaniach – modyfikuje Pani istniejące oprogramowania?

Odpowiedź: Modyfikowanie utworów oznacza każdorazowo twórcze opracowanie istniejącego kodu oprogramowania skutkujące powstaniem nowego programu komputerowego objętego ochroną wynikającą z art. 74 Prawa autorskiego. Tworzenie nowego programu komputerowego na skutek modyfikacji może wynikać z twórczej poprawy błędów w istniejących funkcjonalnościach kodów programów komputerowych, co polega na zmianie wadliwej funkcjonalności (wadliwego kodu) na nowy wytworzony przez Panią kod, który zapewnia prawidłowe działanie funkcjonalności. Modyfikacje mogą też polegać na ulepszaniu/rozwoju istniejącego oprogramowania, polegających na wprowadzaniu do oprogramowania ulepszeń o charakterze twórczym, pozwalających zachować użyteczność programu komputerowego. W szczególności, modyfikacje stanowiące rozwijanie/ulepszanie mogą polegać na rozszerzeniu funkcjonalności programów komputerowych pozwalających na wykorzystanie programów komputerowych do nowych procesów poprzez dodanie funkcjonalności, których do tej pory oprogramowanie nie miało. Modyfikacje oprogramowania tworzone przez Panią każdorazowo w istotny sposób zmieniają oprogramowanie. Modyfikacje polegają na twórczej zmianie kodu lub pisaniu nowych fragmentów kodu od zera, które nie mają charakteru technicznego, lecz polegają na rozwoju, adaptacji i aktualizacji oprogramowania o charakterze twórczym. Oprogramowanie powstające na skutek modyfikacji stanowi zawsze odrębny od pierwotnego oprogramowania utwór w postaci programu komputerowego podlegający ochronie na podstawie art. 74 Prawa autorskiego. Wszystkie zmodyfikowane lub nowo wytworzone na skutek modyfikacji kody programistyczne stanowią przejaw Pani samodzielnej oraz twórczej pracy.

7. W czym przejawiał/przejawia/będzie przejawiał się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania”, którego dotyczy wniosek?

Należy ponadto wyjaśnić jakie konkretne działania podejmowała/podejmuje/będzie podejmowała Pani w celu opracowania nowego „Oprogramowania” lub ulepszenia/rozwijania istniejącego, a w szczególności:

a) jakie konkretne działania zmierzające do usprawnienia wytworzonego już wcześniej w praktyce gospodarczej „Oprogramowania” zostały/zostaną podjęte w celu realizacji projektu, w ramach którego tworzy i rozwija/ulepsza/modyfikuje Pani „Oprogramowanie”?

b) w oparciu o jakie technologie zostało/zostanie wytworzone i/lub rozwinięte/ulepszone/zmodyfikowane przez Panią „Oprogramowanie”? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pani praktyce gospodarczej zastosowano/będą zastosowane?

c) co powoduje, iż wytworzone nowe „Oprogramowanie” różniło/różni/będzie różniło się od rozwiązań już funkcjonujących u Pani? Na czym polegała/polega/będzie polegała oryginalność tego „Oprogramowania”?

d) zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powodowało/powoduje/będzie powodowało, iż „Oprogramowanie” po jego wytworzeniu lub rozwinięciu/ulepszeniu/modyfikowaniu różniło się/różni się/będzie się różnić od rozwiązań już funkcjonujących u Pani?

Odpowiedź: Twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do programów komputerowych (oprogramowania), których dotyczy wniosek przejawiał/przejawia/będzie przejawiał się w tworzeniu przeze Panią programów komputerowych, które stanowią utwór w rozumieniu Prawa autorskiego oraz są objęte jako programy komputerowe ochroną na podstawie art. 74 Prawa autorskiego, którego dodatkowo posiadają cechy, funkcjonalności i specyfikacje niewystępujące wcześniej w praktyce gospodarczej. Podkreślenia wymaga, że każde zadanie lub problem w zakresie tworzenia oprogramowania można rozwiązać na wiele różnych sposobów przy wykorzystaniu wielu dostępnych narzędzi. To, jakie rozwiązanie zostanie w danym przypadku wybrane, dostosowane lub ulepszone zależy tylko i wyłącznie od Pani doświadczenia, wiedzy oraz wyobraźni twórczej. Zawsze samodzielnie wybiera Pani to, w jaki sposób będzie Pani analizowała dostępne dane aby móc zastosować je do nowych lub zmodyfikowanych programów komputerowych oraz samodzielnie opracowuje Pani ich analizę. Wszelkie czynności wykonywane w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej nie są czynnościami powtarzalnymi. Każdy nowy program komputerowy wymaga indywidualnego podejścia, tj. w szczególności odpowiedniego zasobu wiedzy i znajomości technologii oraz dotyczy innego środowiska programowego, sprzętowego lub biznesowego. W ramach prowadzonej działalności zawsze stara się Pani dostarczyć najnowsze rozwiązanie w branży, zapoznając się z obecnym stanem techniki w branży IT oraz aktualnymi zastosowaniami wprowadzonymi w działalności danego Klienta.

a)w celu realizacji projektów, w ramach których tworzy i modyfikuje Pani programy komputerowe, podejmuje Pani szereg działań zmierzających do usprawnienia istniejącego już wcześniej oprogramowania, począwszy od ustalenia wymagań Klienta i sformułowania w związku z tym problemu rozwojowego, przez analizę funkcjonowania dotychczasowego programu, wykorzystanie posiadanej przez Panią wiedzy w celu wymyślenia i zaproponowania innego, bardziej nowoczesnego i innowacyjnego rozwiązania, które zmieniłoby na lepsze motorykę programu i niosłoby za sobą dodatkowe, nowe funkcjonalności, które uczyniłyby działanie programu bardziej atrakcyjnym dla użytkownika, aż po stworzenie kodu źródłowego i wynikowego nadpisanego fragmentu oprogramowania, który sam w sobie stanowi samodzielny program komputerowy podlegający ochronie na mocy przepisów Prawa autorskiego. Wśród opisanych powyżej działań można wyróżnić m.in. następujące działania zmierzające do usprawnienia oprogramowania: projektowanie nowszej bardziej niezawodnej architektury oprogramowania, implementacja (tworzenie) oprogramowania, testowanie oprogramowania, projektowanie stosownych algorytmów oraz automatyzacje wdrożeń;

b)tworzy Pani programy komputerowe w następujących językach/technologiach: narzędzia/oprogramowanie (…) w połączeniu z kodem w języku (…), narzędzia z rodziny (…) w połączeniu z kodem w języku (…). Używanie nowych narzędzi w zakresie programów komputerowych opisanych we wniosku i złożonym uzupełnieniu oraz technologii tworzenia architektury tego oprogramowania znacząco różnicuje tworzone lub modyfikowane oprogramowanie od istniejących rozwiązań. Nowoczesne technologie programistyczne, w tym z wykorzystaniem zrobotyzowanej automatyzacji procesów, wprowadzają nowe funkcje, poprawiają wydajność oprogramowania i rozszerzają jego możliwości. Zawsze wykorzystuje Pani indywidualnie dobraną architekturę, która w pełni odpowiada potrzebom konkretnego projektu i Klienta, gdzie wcześniej ta architektura nie występowała w Pani praktyce gospodarczej. W złożonym uzupełnieniu wniosku przedstawia Pani opisy wybranych programów komputerowych, które zostały przez Panią do tej pory stworzone, z których wynika jakie stosowała Pani narzędzia, koncepcje oraz rozwiązania niewystępujące w Pani praktyce gospodarczej;

c)okoliczność dodania nowych, zupełnie od nowa opracowanych funkcjonalności, powoduje, że tworzone przez Panią „oprogramowanie” (programy komputerowe) różni się od rozwiązań już funkcjonujących w Pani działalności lub w działalności Pani Klientów. Każdorazowo tworzy Pani nowe programy komputerowe – nowe produkty – które nie istniały wcześniej. Oryginalność polega na zastosowaniu oryginalnych, nowatorskich rozwiązań programistycznych. Oryginalność wynika również z faktu, że „oprogramowanie” stanowi efekt Pani pracy, przy której wykonywaniu ma Pani zapewnioną swobodę tworzenia, a praca ta nie polega nigdy na kopiowaniu istniejącego już utworu. Oryginalność wynika również z faktu, że efekty Pani działania stanowią coś wcześniej nieznanego Pani jako twórcy. Oprogramowanie tworzone i rozwijane na rzecz Pani Klientów powoduje stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności, co oznacza, że cecha twórczości i oryginalności jest spełniona. Tworzone programy komputerowe są oryginalne, nie mają swoich odpowiedników na rynku (nie ma takich rozwiązań na rynku) i odpowiadają na potrzeby poszczególnych Klientów. To co wyróżnia tworzone przez Panią programy komputerowe to m.in. wysoki poziom konfigurowalności, łatwość wdrożenia oraz elastyczność w dostosowywaniu do zmieniających się potrzeb Klienta oraz nowych technologii pojawiających się na rynku oraz stosowanie najnowszych wzorców tworzenia architektury. Ponadto, tworzone przez Panią programy komputerowe w wyższym stopniu niż rozwiązania dostępne na rynku pozwalają automatyzować pracę Klienta w wybranych obszarach;

d)jak wskazała Pani wcześniej, programy komputerowe tworzy Pani przy wykorzystaniu następujących języków/technologii: narzędzia/oprogramowanie (…) w połączeniu z kodem w języku (…), narzędzia z rodziny (…) w połączeniu z kodem w języku (…). Każdorazowe zastosowanie odpowiednio dobranej i zaprojektowanej przez Panią mieszanki wskazanych technologii powoduje, że programy komputerowe po wytworzeniu lub modyfikacji różnią się od rozwiązań już funkcjonujących w Pani działalności. Tworzone przez Panią programy komputerowe każdorazowo są dostosowywane do konkretnych potrzeb Klientów – tworzone są różne funkcjonalności różnych systemów, rozwiązania stosowane do wytworzenia każdej z nich wymagają zindywidualizowanego podejścia, kreatywności i nie powielają się. Wskazuje Pani, że zastosowanie odpowiednich innowacyjnych wzorców tworzenia architektury oprogramowania z zakresu zrobotyzowanej automatyzacji procesów stanowi dodatkowy wyróżnik.

8. W związku ze wskazaniem, we wniosku, że:

Jednocześnie działalność Wnioskodawcy w zakresie tworzenia kodów programistycznych (Oprogramowania) jest podejmowana w sposób systematyczny, a nie incydentalny.

proszę wyjaśnić:

a) czy Pani działalność, w ramach której tworzy/rozwija/ulepsza/modyfikuje Pani „Oprogramowania” prowadzona jest/będzie w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia?

b) jakie cele na wstępie postawiła/postawi Pani sobie w zakresie poszczególnych realizowanych „Oprogramowań” oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?

c) jakie konkretnie cele zostały/zostaną osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło/nastąpi opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?

d) na czym polegała/polega/będzie polegała systematyczność w odniesieniu do Pani działań w zakresie wykonywanych przez Panią czynności?

e) jakie harmonogramy w związku z tym zostały/zostaną opracowane (w jakim okresie), a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego programu komputerowego?

Odpowiedź:

a) Pani działalność, w ramach której tworzy/rozwija/ulepsza/modyfikuje „oprogramowanie” prowadzona jest i będzie w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu oraz na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia;

b) Pani celem jest każdorazowo dostarczanie poszczególnym Klientom programów komputerowych realizujących założenia biznesowe Klientów oraz odpowiadających ich potrzebom, tj. w szczególności tworzenie kodów programów komputerowych spełniających założone wskaźniki jakości i efektywności, tworzenie kodów programów komputerowych z zachowaniem odpowiedniej struktury (w tym z wykorzystaniem optymalnych narzędzi, funkcji i języków programowania), tworzenie kodów programów komputerowych, które realizują cele biznesowe Klientów oraz odpowiadają potrzebom Klientów, tworzenie architektury oprogramowania w celu poprawy jakości korzystania z oprogramowania. Jeśli chodzi o źródła finansowania zaplanowanych prac, to wskazać należy, że finansowanie następuje ze środków własnych,

c)jeśli chodzi o osiągnięte cele oraz cele, które mają być osiągane w przyszłości, to wskazać należy, że postawione cele wskazane zostały szczegółowo w odpowiedzi na pytanie postawione w pkt 8 lit. wezwania. Postawione cele są osiągane w przypadku realizacji projektu dla Klienta, który to projekt kończy się stworzeniem programu komputerowego odpowiadającego wyznaczonym założeniom. Przykładowe programy komputerowe, obrazujące konkretne cele, które zostały osiągnięte, zostały wskazane w odpowiedzi na pytanie postawione w pkt 5 przedmiotowego wezwania. Tworzenie programów komputerowych następowało w przeszłości, następuje oraz będzie następowało z wykorzystaniem pracy własnej oraz własnych środków rzeczowych (przy czym czasem otrzymuje Pani także dostęp do infrastruktury Klienta, jeżeli jest to potrzebne w celu stworzenia programu komputerowego) i finansowych, w ramach indywidualnej pracy kreatywnej, realizowanej w porozumieniu z przedstawicielami danego Klienta;

d) systematyczność polega na wykonywaniu czynności w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu oraz na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów. W szczególności, systematyczność polega na prowadzeniu prac w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia programów komputerowych, tj. z określaniem celów jakie mają one spełniać, ustalania sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowaniem prac (ustalenie harmonogramu prac, kolejności wykonywania poszczególnych czynności), weryfikacji (ustalenie czy zostały osiągnięte założone efekty prac, ewentualne wprowadzanie poprawek i udoskonaleń prowadzących do osiągnięcia założonego rezultatu), zakończenia prac (zdanie efektów prac);

e) harmonogramy prac są ustalane na bieżąco w toku realizacji projektów. W trakcie prac może dochodzić do zmiany harmonogramów, np. poprzez zmiany terminów zakończenia poszczególnych etapów prac. Tak realizowane, dynamiczne harmonogramy były, są i będą przez Panią zawsze faktycznie zrealizowane w odniesieniu do każdego z tworzonych programów komputerowych. Stworzenie każdego programu komputerowego wiąże się jednocześnie z realizacją harmonogramu opracowanego w związku z jego tworzeniem. Wskazuje Pani, że takie harmonogramy zostały stworzone i zrealizowane m.in. w odniesieniu do programów komputerowych opisanych w odpowiedzi na pytanie oznaczone nr 5 przedmiotowego wezwania.

9. W odniesieniu do Pani działalności, w ramach której tworzy Pani i rozwija/ulepsza/modyfikuje „Oprogramowania” proszę wyjaśnić:

a) jakimi zasobami wiedzy dysponowała/dysponuje/będzie Pani dysponowała przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego „Oprogramowania”?

b) jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystywała/wykorzystuje/będzie wykorzystywała i rozwijała/rozwija/będzie rozwijała Pani w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstały/powstają/będą powstawały poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone oprogramowania od już istniejących?

c) jakie produkty, usługi, procesy oferowała/oferuje Pani dotychczas w swojej działalności i jakie będzie Pani oferowała?

d) na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte były/są/będą te produkty, usługi, procesy?

e) co Pani zaplanowała/zaplanuje i jakie cele Pani postawiła/postawi?

f) co było/jest/będzie efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało/powstanie przy realizacji opisanego projektu?

g) w jaki sposób realizowała/realizuje/będzie Pani realizowała zaplanowane przedsięwzięcie?

Odpowiedź:

a)w pierwszej kolejności wskazuje Pani, że w odniesieniu do poszczególnych projektów sprowadzających się do tworzenia programów komputerowych dysponuje Pani opisem ogólnym, jaki problem chce rozwiązać Klient. Klient zgłasza również problemy, które Pani rozwiązuje. Niektóre z tych problemów to potrzeba usprawnienia procesów biznesowych, potrzeba automatyzacji procesów biznesowych, potrzeba rozwiązania złożonych problemów technicznych czy też potrzeba poprawy procesów wewnętrznych. Przed rozpoczęciem realizacji poszczególnych programów komputerowych co do zasady przeprowadza Pani rozeznanie rynku istniejących rozwiązań dla problemów, z którymi borykają się Klienci. W związku ze złożonością problemów zgłaszanych przez Klientów, na rynku nie istnieją żadne rozwiązania, które spełniałyby wszystkie oczekiwania tych Klientów, dlatego też tworzy Pani dedykowane dla Klientów rozwiązania własne, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Zasobami wiedzy, którymi dysponuje Pani są technologie informatyczne, czyli wiedza o oprogramowaniu i narzędziach informatycznych, występujących zarówno w ogólnym stanie nauki, jak i w środowisku, w którym funkcjonować ma tworzony przez Panią program komputerowy. Ustawodawca jednakże nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy, dlatego istotny jest element celowościowy, jaki uwzględnia Pani w swojej działalności;

b)w ramach działalności, dzięki której tworzy i modyfikuje/rozwija/ulepsza Pani „oprogramowanie” wykorzystuje i rozwija Pani wiedzę i umiejętności nabyte podczas indywidualnego studiowania materiałów z zakresu informatyki, programowania i nowoczesnych technologii oraz Pani doświadczenia zawodowego. Są to wiedza i umiejętności z zakresu technologii informatycznej, technologii programowania oraz w zakresie tworzonego „oprogramowania”. Jak już zostało to wskazane, pracuje Pani przy użyciu technologii: narzędzia/oprogramowanie (…) w połączeniu z kodem w języku (…), narzędzia z rodziny (…) w połączeniu z kodem w języku (…), uczy się Pani tych technologii i zdobywa coraz to bardziej aktualną wiedzę w ich zakresie. Nowe kombinacje narzędzi i technologii pozwalają na wytworzenie programów komputerowych o niewystępującej wcześniej specyfikacji i jakości, które cechują się innowacyjnością oraz wysoką użytecznością. W swojej praktyce łączy Pani wiedzę teoretyczną z praktyczną, w szczególności w zakresie pisania skryptów w językach programowania. Wykorzystywane przez Panią innowacyjne technologie to technologie wskazane powyżej, gdzie szczególnie istotne jest wykorzystywanie technologii z zakresu zrobotyzowanej automatyzacji procesów. Przykładowe zastosowania i usprawnienia, a także innowacyjne rozwiązania, w tym w szczególności funkcjonalności, które pozwalają w istotny sposób odróżnić tworzone oprogramowanie od już istniejących zostały bardziej szczegółowo opisane w pozostałych odpowiedziach wskazanych w złożonym uzupełnieniu, w tym między innymi w opisie do pytania oznaczonego nr 5. Warto dodać, że programy komputerowe zawsze tworzone są na podstawie specyficznych wymagań Klienta oraz zgodnie z indywidualnymi wymaganiami funkcjonalnymi, co już samo w sobie podkreśla innowacyjność tworzonych rozwiązań. Rozwiązania te, co istotne, nie istniały dotychczas w Pani działalności ani w działalności Klientów;

c)dotychczas w swojej działalności oferowała Pani usługi programistyczne oraz sprzedawała autorskie prawa majątkowe do wytwarzanych przez Panią programów komputerowych objętych ochroną na podstawie art. 74 Prawa autorskiego. W ramach oferowanych usług każdorazowo stosuje Pani bardzo innowacyjne i nowe rozwiązania techniczne i technologiczne;

d)produkty/usługi/procesy oferowane w Pani działalności były, są i będą opierały się na Pani wiedzy z zakresu informatyki i programowania oraz najnowszych rozwiązań z dziedziny tworzenia złożonych programów komputerowych. Przy tworzeniu od podstaw/modyfikowaniu „oprogramowania” każdorazowo korzysta Pani z nowej i bardziej zaawansowanej wiedzy, stosując zupełnie inne rozwiązania;

e)w ramach Pani działalności planuje i zamierza planować w przyszłości prace, które zostały szczegółowo opisane we wniosku oraz w złożonym uzupełnieniu, które dotyczą tworzenia programów komputerowych oraz modyfikowania programów komputerowych. W związku z wykonywanymi pracami każdorazowo stawia Pani sobie cele, które zostały opisane w złożonym uzupełnieniu, w tym w odpowiedzi na pytanie postawione w pytaniu oznaczonym nr 8;

f)efektami prowadzonych przez Panią prac każdorazowo są tworzone programy komputerowe. Te programy komputerowe, jak zostało to już wskazane, posiadają szereg nowych funkcjonalności i zastosowań. Nie sposób wskazać funkcjonalności wszystkich stworzonych przez Panią programów komputerowych. Dla przykładu wskazać można, za odpowiedzą na pytanie oznaczone w wezwaniu nr 5, że takie nowe zastosowania to np. funkcjonalność pozwalająca na zautomatyzowane załączanie dokumentów medycznych, funkcjonalność pozwalająca na automatyczną interpretację statusu wniosku i automatyczne przekierowanie tej informacji we właściwe miejsce na podstawie zdefiniowanych kryteriów, funkcjonalność umożliwiająca kolejkowanie zapewniające złożenie danego wniosku przed upływem ustalonego indywidualnie terminu, funkcjonalność pozwalająca na wyszukiwanie i pobieranie dokumentów dostaw ze stron internetowych, odczytywanie informacji zawartych w plikach pdf i przekształcanie ich, a także funkcjonalność dotycząca sposobu komunikacji pomiędzy programem a pracownikami w celu weryfikacji informacji zawartych w skanach dokumentów zawierających pismo odręczne;

g)aby scharakteryzować sposób realizacji planowanych przedsięwzięć polegających na tworzeniu programów komputerowych, można w szczególności wyróżnić etap wstępny, etap tworzenia „oprogramowania” oraz etap końcowy. Etap wstępny obejmuje konsultacje z Klientem dotyczące celów jakie mają być osiągnięte w projekcie. Podczas konsultacji Klient przedstawia własne oczekiwania co do parametrów i funkcjonalności oprogramowania. Na podstawie tych informacji oraz własnej wiedzy i doświadczenia, wstępnie analizuje Pani możliwość zrealizowania projektu przy użyciu określonych zasobów. W związku z faktem, że nie dysponuje Pani standardowo gotowymi rozwiązaniami informatycznymi pozwalającymi na realizację projektu ani gotowymi analizami do stworzenia nowych kodów źródłowych, w trakcie tego etapu dochodzi do ustalenia poziomu niepewności co do możliwości realizacji projektu przy użyciu określonych zasobów, tj. ocenia Pani jakie jest ryzyko niepowodzenia projektu. Etap tworzenia oprogramowania obejmuje wszelkie czynności podejmowane przez Panią w celu realizacji zlecenia Klienta, tj. spełnienie wymogów funkcjonalnych, zaplanowanie prac nad analizą możliwości wprowadzenia nowych lub ulepszonych funkcjonalności, przeprowadzenie analizy, sporządzenie dokumentacji projektowej w zakresie wykonanych analiz. Etap końcowy obejmuje ukończenie programu komputerowego i podsumowanie wyników prac. W trakcie tego etapu ma miejsce akceptacja wyników pracy przez Klienta lub zakomunikowanie Klientowi, że przy danym stanie zasobów nie jest możliwe stworzenie produktu spełniającego oczekiwania Klienta lub dokonanie ulepszeń tego produktu o nową funkcjonalność zgodnie z oczekiwaniami. W przypadku braku możliwości realizacji zlecenia zgodnie z oczekiwaniami Klienta podczas tego etapu omawiana jest również kwestia ewentualnego zwiększenia zasobów do realizacji zadania lub zmiana charakteru wykorzystanych zasobów lub też zmniejszenie oczekiwań Klienta w stosunku do kodu źródłowego, który ma zostać wytworzony.

10.Czy efekty Pani pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania/modyfikowania), które nazywa Pani „Oprogramowaniem” zawsze były/są/będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

· zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

· nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

· nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Klienta?

Odpowiedź: Efekty Pani prac, zarówno w odniesieniu do tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania/modyfikowania, programów komputerowych zawsze były, są i będą utworami w rozumieniu przepisów Prawa autorskiego. W szczególności zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym i twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej, nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny. Dodatkowo, efekty te nie są jedynie techniczną, a twórczą realizacją poszczególnych projektów zlecanych Pani przez Klienta.

11.Czy, w związku z tworzeniem/ulepszaniem/rozwijaniem/modyfikowaniem „oprogramowania”, osiągnęła/osiąga/osiągnie Pani dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej:

· z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

· ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

· z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

· z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu

- które zamierza opodatkować 5% preferencyjną stawka podatku?

Proszę udzielić odpowiedzi wskazując właściwy ww. punkt związany z uzyskiwaniem tych dochodów.

Odpowiedź: W związku z tworzeniem, ulepszaniem, rozwijaniem i modyfikowaniem programów komputerowych osiąga Pani oraz będzie osiągała wyłącznie dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. dochód z tytułu przeniesienia praw autorskich do wytworzonych/ulepszonych/rozwiniętych/zmodyfikowanych programów komputerowych na Klienta. Wyłącznie te dochody zamierza Pani opodatkować 5% preferencyjną stawką podatku. Nie uzyskuje i nie przewiduje Pani uzyskiwania w przyszłości dochodów z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi, ani z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

12.Czy efekty Pani pracy, które nazywa Pani odpowiednio „Oprogramowaniem” zawsze, tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania/modyfikowania, były/są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? Czy przysługują Pani majątkowe prawa autorskie do tego „Oprogramowania”?

Odpowiedź: Efekty pracy w postaci programów komputerowych zawsze, tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i rozwijania, ulepszania i modyfikowania, były, są i będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 Prawa autorskiego. Zawsze przysługują Pani prawa autorskie do takich programów komputerowych („oprogramowania”) – gdzie następnie takie kwalifikowane prawa własności intelektualnej sprzedaje Pani na rzecz Klientów.

13.Czy w przypadku, gdy rozwija/ulepsza/modyfikuje Pani „Oprogramowanie”:

a) Pani działania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego „Oprogramowania”?

b) w wyniku podjętych przez Panią czynności powstaje odrębny od tego „Oprogramowania” utwór (nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

·jeżeli tak ‒ czy przenosi Pani całość autorskich praw majątkowych, otrzymując w zamian wynagrodzenie za sprzedaż tego prawa,

·jeżeli nie – czy Pani wynagrodzenie jest tylko wynagrodzeniem za efekty swoich prac badawczo-rozwojowych?

Odpowiedź: W przypadku, w którym rozwija/ulepsza/modyfikuje Pani programy komputerowe („oprogramowanie”), wszystkie Pani działania zawsze zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności takich programów komputerowych. Dodatkowo, w wyniku podejmowanych przez Panią działań zawsze powstają odrębne od tego „oprogramowania” utwory podlegające ochronie na podstawie art.74 Prawa autorskiego (nowe kwalifikowane prawa własności intelektualnej w postaci nowych autorskich praw do programów komputerowych). W związku z powyższym, wskazuje Pani też, że zawsze przenosi na Klientów całość autorskich praw majątkowych do takich nowych kwalifikowanych praw własności intelektualnej w zamian za wynagrodzenie za sprzedaż tych praw. Z uwagi na udzielenie pozytywnej odpowiedzi na pytanie postawione w pkt 13 lit. b tir. 1, nie udziela Pani odpowiedzi na pytanie postawione w pkt 13 lit. b tir. 2 (zgodnie ze wskazaną instrukcją).

14.Czy w przypadku, gdy rozwija/ulepsza/modyfikuje Pani „Oprogramowanie”, a w wyniku jego rozwoju nie powstało/nie powstanie nowe prawo własności intelektualnej, to jest Pani właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem tego oprogramowania na podstawie licencji wyłącznej?

Odpowiedź: W przypadku, gdy rozwija/ulepsza/modyfikuje Pani programy komputerowe („oprogramowanie”), Pani działania są działaniami o charakterze twórczym i każdorazowo dochodzi do powstania odrębnych utworów będących programami komputerowymi podlegającymi ochronie na podstawie art. 74 Prawa autorskiego, których jest Pani właścicielem, a następnie przenosi Pani prawa autorskie do takich kwalifikowanych praw własności intelektualnej na rzecz Klientów za wynagrodzeniem. Nie dochodzi do sytuacji, w której w wyniku rozwoju programów komputerowych nie powstaje nowe prawo własności intelektualnej. Nie jest Pani z kolei właścicielem ani współwłaścicielem oprogramowania, które rozwija/ulepsza/modyfikuje, jak również nie przysługuje Pani licencja wyłączna do takiego oprogramowania.

15.Co w kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej – należy rozumieć pod pojęciem „fragmenty Oprogramowania”, w szczególności proszę wskazać:

· czy autorskie prawo do oprogramowania podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwało Pani w zakresie wytworzonego fragmentu takiego oprogramowania, czy raczej przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwało niepodzielnie w stosunku do całości wytworzonego wspólnie oprogramowania wszystkim współautorom?

· jeśli autorskie prawo do oprogramowania przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwało niepodzielnie wszystkim twórcom, w jaki sposób ustalała/ustala/będzie ustalała Pani dochód z przeniesienia praw autorskich w stosunku do swojego udziału/wkładu w tym prawie?

· w sytuacji, gdy w efekcie prowadzonych przez Panią prac powstaje część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – stanowi program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ww. ustawy, to czy wszyscy współtwórcy, w tym Pani przenoszą razem (łącznie) na rzecz Klienta (jako współwłaściciele) na podstawie odrębnej, wspólnie zawartej umowy prawo do stworzonego przez nich łącznie programu komputerowego?

Odpowiedź: Pod pojęciem „fragmentów oprogramowania” należy rozumieć programy komputerowe tworzone przez Panią jako część projektu realizowanego dla klienta, w ramach którego swoje usługi świadczą też inne osoby. Jednak także w sytuacji, w której świadczy Pani swoje usługi na rzecz Klientów w ramach większych projektów jako członek zespołu projektowego, zawsze jest Pani wyłącznym twórcą programów komputerowych („fragmentów oprogramowania”), które powstają w wyniku świadczenia przez Panią usług. Na skutek świadczonych przez Panią usług powstają niezależne utwory w postaci programów komputerowych, które objęte są ochroną z art.74 Prawa autorskiego, a inni członkowie zespołu projektowego nie są współtwórcami tych programów komputerowych. Dzieje się tak ponieważ każdy z członków zespołu jest odpowiedzialny indywidualnie za realizację powierzonej mu części projektu. Zawsze jest Pani jedynym twórcą „fragmentów oprogramowania” i nie dochodzi do sytuacji, w której przysługuje Pani określone prawo niepodzielnie do całości utworu stworzonego wspólnie przez kilku współtwórców. W przypadku, w którym w ramach projektu działa zespół projektowy, finalny produkt składa się z wielu części, gdzie jest Pani autorem jednej z tych części – przy czym jest to niezależna część, która samodzielnie stanowi program komputerowy objętych ochroną na mocy art. 74 Prawa autorskiego. W związku z tym, że w stanie faktycznym ani zdarzeniu przyszłym nie występują sytuacje, w których prawo autorskie do tworzonego oprogramowania przysługuje niepodzielnie kilku twórcom, ani nie w których w efekcie Pani prac powstawałaby część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami stanowiłaby program komputerowy, nie udziela Pani odpowiedzi na pytania postawione w pkt 15 tir. 2 i 3.

16.W jaki sposób umowa z Klientem reguluje kwestię Pani wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pani wynagrodzenie:

·wyłącznie z tytułu przenoszenia na Klienta praw do „Oprogramowania” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);

·także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich)?

Odpowiedź: Wszystkie umowy zawierane z Klientami, w ramach których tworzy Pani programy komputerowe objęte ochroną wskazaną w art. 74 Prawa autorskiego, przewidują otrzymanie przez Panią wyodrębnionego i skonkretyzowanego wynagrodzenia z tytułu przeniesienia praw autorskich do programów komputerowych, gdzie umowa precyzyjnie wskazuje, że wynagrodzenie to należne jest z tytułu przeniesienia praw autorskich do programów komputerowych. Tak wskazane wynagrodzenie jest wynagrodzeniem za sprzedaż kwalifikowanych praw własności intelektualnej w postaci autorskich praw do programów komputerowych. Dodatkowo, umowy zawierają także drugą kategorię wynagrodzenia, tj. wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług niezwiązanych z przeniesieniem na Klienta praw autorskich do programu komputerowego, gdzie usługi takie mogą polegać np. na świadczeniu usług informatycznych, które nie są związane z tworzeniem czy modyfikowaniem oprogramowania, czy usługach doradztwa dotyczących procesów Klienta.

17.Czy sposób przenoszenia na Klienta praw do „Oprogramowania” każdorazowo spełniał/spełnia/będzie spełniał warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następuje z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tejże ustawy?

Odpowiedź: Sposób przenoszenia na Klienta praw autorskich do „oprogramowania” każdorazowo spełniał, spełnia i będzie spełniał w przyszłości warunki przewidziane w Prawie autorskim, w szczególności warunki wskazane w art. 41 oraz art. 53 Prawa autorskiego.

18.Czy w związku z wykonywaną umową zawartą z Klientem wystawia Pani faktury, jeśli tak, to czy wyodrębniają one wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pani prac na Klienta? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego i w jaki sposób określa Pani wartość wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich?

Odpowiedź: W związku z wykonywanymi umowami z Klientami, wystawia Pani faktury VAT zgodnie z postanowieniami zawartych umów. Wystawiane faktury VAT w oddzielnej pozycji określają wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw autorskich do stworzonych przez Panią programów komputerowych. Taki wymóg wyodrębnienia właściwych pozycji na fakturze wynika m.in. z postanowień zawartych umów.

19.Czy i w jaki sposób oblicza/będzie Pani obliczać tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Odpowiedź: Oblicza i zamierza Pani obliczać w przyszłości wskaźnik nexus zgodnie zart. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według wskazanego w przedmiotowym przepisie wzoru uwzględniającego koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3, nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4, nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wskazać jednak należy, że w ramach swojej działalności nie nabywa Pani wyników prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów, jak również nie nabywa Pani od innych podmiotów kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

20.Od kiedy (proszę wskazać dokładną datę) prowadzi Pani odrębną ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź: Ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi Pani na bieżąco od samego początku prowadzenia przez Panią działalności, tj. od dnia 5 maja 2023 r.

21.Czy w odrębnej ewidencji na bieżąco wyodrębniała/wyodrębnia/będzie wyodrębniała Pani:

a) każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

b) koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?

Odpowiedź: W odrębnej ewidencji, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na bieżąco wyodrębniała, wyodrębnia i będzie wyodrębniała Pani wszystkie elementy wymagane w świetle art. 30cb przedmiotowej ustawy, w tym w szczególności każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Pytania

1. Czy opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym działalność Wnioskodawcy w zakresie tworzenia programów komputerowych (kodów źródłowych) będących utworami chronionymi przez przepisy Prawa autorskiego oraz tworzenia modyfikacji programów komputerowych (kodów źródłowych) będących utworami chronionymi przez przepisy Prawa autorskiego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT?

2. W przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1, czy w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, w zakresie dochodu osiągniętego w roku 2023 lub kolejnych latach, odpowiadającego wynagrodzeniu otrzymanemu z tytułu przeniesienia przez Wnioskodawcę na Klientów praw autorskich do Oprogramowania, wytworzonego przez Wnioskodawcę od zera w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalność badawczo-rozwojowej, Wnioskodawca ma prawo skorzystać z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 5% podstawy opodatkowania zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT?

3. W przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1, czy w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, w zakresie dochodu osiągniętego w roku 2023 lub kolejnych latach, odpowiadającego wynagrodzeniu otrzymanemu z tytułu przeniesienia przez Wnioskodawcę na Klientów praw autorskich do Oprogramowania, wytworzonego przez Wnioskodawcę w wyniku twórczych opracowań (modyfikacji) innego istniejącego oprogramowania, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalność badawczo-rozwojowej, Wnioskodawca ma prawo skorzystać z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 5% podstawy opodatkowania zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT?

Pani stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, na tak postawione pytania należy udzielić odpowiedzi twierdzącej.

Złożony wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej jest złożony w związku z pkt 75 „Objaśnień podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP Box”, w którym Minister Finansów zachęca do złożenia wniosku interpretację indywidualną w odniesieniu do konkretnych przypadków zamiaru korzystania z tzw. ulgi IP Box.

Jednocześnie ze względu na dynamikę zmian w budowie i funkcjonowaniu programów komputerowych, a także ze względu na brak wykształconej praktyki stosowania przepisów o IP Box w tej materii, ogólne objaśnienia podatkowe nie stanowią adekwatnej instytucji prawnej zapewniającej ochronę prawnopodatkową dla Wnioskodawcy.

W zakresie pytania nr 1.

Kwalifikacja, że w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje działalność badawczo-rozwojową jest jedną z najważniejszych przesłanek dopuszczalności zastosowania w stosunku do dochodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjnej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 5% podstawy opodatkowania zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT.

W ocenie Wnioskodawcy, prowadzone przez niego w ramach działalności gospodarczej prace w postaci usług polegających na tworzeniu, rozwoju oraz ulepszaniu programów komputerowych (kodów źródłowych), nazywanych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Oprogramowaniem, w szczególności służących do automatyzacji procesów oraz zrobotyzowanej automatyzacji procesów (robotic process automation), poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego (machine learning), stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.

Należy przy tym zaznaczyć, że zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, działalność badawczo rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu powiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do stworzenia nowych zastosowań.

W wydanych przez Ministra Finansów Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP Box (dalej jako: Objaśnienia) wskazano na następujące kryteria uznania danej działalności za działalność badawczo-rozwojową:

1)twórczość;

2)systematyczność;

3)zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W zakresie pierwszego ze wskazanych powyżej kryteriów działalności badawczo-rozwojowej należy zauważyć, że Wnioskodawca jest każdorazowo twórcą Oprogramowania, tj. programów komputerowych (kodów źródłowych) lub modyfikacji programów komputerowych (kodów źródłowych), do których na mocy Umowy przenoszone są prawa autorskie na Klienta. Zgodnie z art. 74 ust. 2 Prawa autorskiego, ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Podstawą przyznania ochrony prawnej dla programu komputerowego jest fakt, że stanowi on przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

Należy zauważyć, że tworzone przez Wnioskodawcę programy komputerowe (kody źródłowe), a także twórcze opracowania tych programów komputerowych (kodów źródłowych), są utworami w rozumieniu Prawa autorskiego przede wszystkim ze względu na posiadanie cechy twórczości. Jednocześnie, występowanie tej cechy powoduje, że działalność Wnioskodawcy spełnia określone dla działalności badawczo-rozwojowej kryterium twórczości.

Zgodnie z treścią Objaśnień, przez systematyczność należy rozumieć prowadzenie prac w sposób uporządkowany, metodyczny, zaplanowany oraz według pewnego systemu, a działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej.

W Objaśnieniach wskazano także, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalność w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, działalność Wnioskodawcy polegająca na tworzeniu Oprogramowania, tj. programów komputerowych oraz twórczych opracowań programów komputerowych, jest działalnością systematyczną – na co wskazuje już samo nastawienie prowadzonej działalności na ciągłe tworzenie programów komputerowych (Oprogramowania), w oparciu o nowatorskie i innowacyjne rozwiązania oraz fakt, że każdy program komputerowy powstaje w oparciu o wypracowaną przez Wnioskodawcę metodykę oraz w zamierzeniu zrealizowania określonego celu – umożliwienia określonej automatyzacji.

Ostatecznie należy wskazać, że wykonywana przez Wnioskodawcę działalność w zakresie tworzenia Oprogramowania jest nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prace w zakresie programowania realizowane w ramach działalności Wnioskodawcy wykorzystują bowiem dostępną wiedzę do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych rozwiązań pozwalających na automatyzację procesów w przedsiębiorstwach, które są utrwalane w postaci programów komputerowych.

Podsumowując, działalność Wnioskodawcy polegająca na tworzeniu, rozwoju oraz ulepszaniu programów komputerowych (kodów źródłowych), zarówno w stanie faktycznym, jak i zdarzeniach przyszłych, spełniają wszystkie kryteria do zakwalifikowania jej jako działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.

W zakresie pytania nr 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno w przedstawionym zdarzeniu faktycznym, jak i w zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca będzie mieć prawo do korzystania z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 5% podstawy opodatkowania (art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT) od dochodów z tytułu przeniesienia na Klientów praw autorskich do utworów w postaci programów komputerowych (kodów źródłowych) wytworzonych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej.

Uzasadniając powyższe wskazać należy, że zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, podatnik ma prawo zastosowania stawki 5% podstawy opodatkowania do osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Zgodnie z kolei z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest prawo autorskie do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Jak zostało to już wskazane, w ramach współpracy z Klientami, Wnioskodawca tworzy programy komputerowe (kody źródłowe) objęte ochroną z art. 74 Prawa autorskiego i przenosi na Klientów prawa autorskie do tych programów (kodów) jako twórca.

Uzupełniająco można dodać, że cechę utworu na gruncie Prawa autorskiego mają nie tylko kompletne (ukończone) programy komputerowe, ale także poszczególne elementy lub nawet krótkie fragmenty (urywki) programu komputerowego. Warunkiem zakwalifikowania jako utwór jest spełnianie ogólnych przesłanek, takiej kwalifikacji, określonych w art. 1 ust. 1 Prawa autorskiego, tj. muszą one stanowić przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci.

Zatem, zarówno kompletny (ukończony) program komputerowy, jak i elementy programu komputerowego mogą posiadać cechy utworu chronionego na podstawie art. 74 Prawa autorskiego.

W konsekwencji, kwalifikowane prawo własności intelektualnej określone w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, obejmuje chroniony przepisami prawa autorskiego utwór w postaci kompletnego (ukończonego) programu komputerowego lub w postaci fragmentu programu komputerowego.

Dodatkowo, zakładając odpowiedź twierdzącą na pytanie nr 1, w związku z tym, że działalność Wnioskodawcy w zakresie tworzenia oprogramowania spełnia cechy działalności badawczo-rozwojowej, to tworzone przez Wnioskodawcę programy komputerowe (kody źródłowe) zostają wytworzone, rozwinięte lub ulepszane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z treścią art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT, dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest osiągnięty przez podatnika w roku podatkowym dochód (strata) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, dochody osiągane z tytułu przeniesienia na Klientów autorskich praw do programu komputerowego (Oprogramowania) mieszczą się w kategorii dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT, wobec czego Wnioskodawca jest uprawniony do zastosowania do tych dochodów stawki, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT.

Ponadto, opisane uprawnienie będzie można zastosować za okres, za który Wnioskodawca posiada odrębną, prowadzoną na bieżąco ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o PIT oraz dla dochodów objętych tą ewidencją. Konsekwencją powyższego stanowiska jest wniosek, że podatnik posiadający ewidencję określoną w art. 30cb ust. 2 ustawy o PIT oraz spełniający pozostałe warunki skorzystania z preferencji IP Box, może w zakresie dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej skorzystać z opodatkowania stawką 5%.

Jednocześnie, jeżeli w złożonych za wcześniejsze lata zeznaniachpodatkowych podatnik nie zastosował obniżonej stawki 5% podatku od dochodu uzyskiwanego w tych latach, to temu podatnikowi przysługuje prawo do złożenia korekty zeznania oraz skorzystania z preferencji w załączniku PIT/IP, zgodnie zart. 81 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Możliwość korekty rozliczenia PIT w celu skorzystania z preferencjiIP Box potwierdza m.in. pismo z 25 marca 2021 r., wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.112.2021.2.MZ lub pismo z 24 marca 2021 r., wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.1013.2020.2.SJ.

Ponadto należy nadmienić, że w analogicznych sprawach dotyczących podatników prowadzących działalność w zakresie tworzenia programów komputerowych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził dopuszczalność stosowania preferencyjnej stawki podatku na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT w stosunku do dochodu uzyskiwanego ze zbycia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci prawa autorskiego do programu komputerowego, tak m.in. pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 lipca 2019 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.224.2019.3.MR, pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 lipca 2019 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.243.2019.1.BO, pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 sierpnia 2019 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.242.2019.3.MR, pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 10 kwietnia 2020 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.45.2020.2.AA, pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 grudnia 2019 r., sygn. 0114-KDIP3-3.4011.495.2019.2.MT.

W zakresie pytania nr 3

Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno w przedstawionym zdarzeniu faktycznym, jak i w zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca będzie mieć prawo do korzystania z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 5% podstawy opodatkowania (art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT) także od dochodów z tytułu przeniesienia na Klientów praw autorskich do Oprogramowania w postaci programów komputerowych (kodów źródłowych) powstałych w wyniku dokonania przez Wnioskodawcę twórczych opracowań istniejącego już oprogramowania, wytworzonych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej.

Uzasadniając powyższe wskazać należy, że Wnioskodawca dokonując twórczych opracowań istniejącego oprogramowania, polegających zmianach (modyfikacji) pierwotnego oprogramowania, jest każdorazowo twórcą utworów powstałych na skutek dokonania takich zmian. Status utworu na gruncie Prawa autorskiego mają nie tylko pierwotne wersje programów komputerowych, ale również twórcze modyfikacje tych programów, nazywane na gruncie Prawa autorskiego „opracowaniami”. Powyższe wynika z art. 2 ust. 2 Prawa autorskiego, który stanowi, że opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego. Jednocześnie należy zauważyć, że warunkiem zakwalifikowania opracowania programu komputerowego jako utworu jest spełnianie ogólnych przesłanek takiej kwalifikacji, określonych w art. 1 ust. 1 Prawa autorskiego, tj. opracowanie musi stanowić przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

Zatem program komputerowy będący opracowaniem istniejącego już programu komputerowego może posiadać cechy utworu chronionego na podstawie art. 74 Prawa autorskiego. Zważywszy, że jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, tworzone przez Wnioskodawcę opracowania oprogramowania mają charakter twórczy (twórczo zmieniają oprogramowanie), to należy uznać je za utwory chronione na podstawie art. 74 Prawa autorskiego. Oznacza to, iż tworzone przez Wnioskodawcę Oprogramowanie, powstałe w wyniku twórczego opracowania pierwotnego oprogramowania (modyfikacji tego oprogramowania), stanowi nowe i odrębne w stosunku do pierwotnego oprogramowania utwory w postaci programów komputerowych, chronione przez przepisy Prawa autorskiego.

Zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 UPDOF autorskie prawo do programu komputerowego jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Zważywszy, że tworzone przez Wnioskodawcę opracowania (modyfikacje) oprogramowania stanowią program komputerowy, chroniony na podstawie art. 74 Prawa autorskiego, to prawa do opracowań oprogramowania zaliczają się do kwalifikowanych praw własności intelektualnej wskazanych w art. 30ca ust. 2 pkt 8 UPDOF. W związku z tym, że działalność Wnioskodawcy w zakresie modyfikacji oprogramowania spełnia cechy działalności badawczo-rozwojowej, a w konsekwencji zakładając twierdzącą odpowiedź na pytanie oznaczone w złożonym wniosku nr 1, należy również stwierdzić, iż kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 UPDOF powstają w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej polegającej na dokonywaniu zmian istniejącego oprogramowania. Dodatkowo, zdaniem Wnioskodawcy, dochody osiągane z tytułu przeniesienia na Klientów autorskich praw do programu komputerowego (Oprogramowania) powstałego na skutek modyfikacji oprogramowania mieszczą się w kategorii dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT, wobec czego Wnioskodawca jest uprawniony do zastosowania do tych dochodów stawki, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT.

Ponadto, opisane uprawnienie będzie można zastosować za okres, za który Wnioskodawca posiada odrębną, prowadzoną na bieżąco ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o PIT oraz dla dochodów objętych tą ewidencją. Konsekwencją powyższego stanowiska jest wniosek, że podatnik posiadający ewidencję określoną w art. 30cb ust. 2 ustawy o PIT oraz spełniający pozostałe warunki skorzystania z preferencji IP Box, może w zakresie dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej skorzystać z opodatkowania stawką 5%.

Jednocześnie, jeżeli w złożonych za wcześniejsze lata zeznaniach podatkowych podatnik nie zastosował obniżonej stawki 5% podatku od dochodu uzyskiwanego w tych latach, to temu podatnikowi przysługuje prawo do złożenia korekty zeznania oraz skorzystania z preferencji w załączniku PIT/IP, zgodnie z art. 81 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Możliwość korekty rozliczenia PIT w celu skorzystania z preferencji IP Box potwierdza m.in. pismo z 25 marca 2021 r., wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.112.2021.2.MZ lub pismo z 24 marca 2021 r., wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.1013.2020.2.SJ.

Uzupełniając powyższe wskazać należy, iż w analogicznych sprawach dotyczących podatników prowadzących działalność w zakresie tworzenia programów komputerowych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził dopuszczalność stosowania preferencyjnej stawki podatku na podstawie art. 30ca ust. 1-2 UPDOF oraz analogicznych przepisów art. 24d ust. 1-2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. 2019 poz. 865) przy opodatkowaniu dochodu uzyskiwanego z przeniesienia praw autorskich do opracowań programu komputerowego, polegających na rozwinięciu/ulepszeniu programu komputerowego. Wskazują na to chociażby: pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 marca 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.493.2019.2.JKT, pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 maja 2020 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4011.63.2020.2.AS/SJ, pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 maja 2020 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.42.2020.3.AD.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 tej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której zajmuje się Pani głównie tworzeniem oraz rozwojem programów komputerowych (kodów źródłowych). Prowadzona przez Panią działalność obejmuje świadczenie usług dotyczących oprogramowania komputerowego. W ramach usług programistycznych wykonuje Pani między innymi usługi polegające na tworzeniu oprogramowania komputerowego na zamówienie klientów (Oprogramowanie). Od 8 maja 2023 r. stale współpracuje Pani ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, mającą siedzibę w Polsce, która prowadzi działalność w zakresie tworzenia oprogramowania dla swoich klientów, a ponadto przewiduje możliwość tworzenia Oprogramowania na rzecz innych podmiotów, zarówno tych mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, jak również na rzecz podmiotów zagranicznych, tj. będących rezydentami podatkowymi w innych państwach niż Polska. Tworzenie przez Panią Oprogramowania polega na tworzeniu nowych kodów w językach programowania, które stanowią nowe lub rozwijają dotychczasowe funkcjonalności programów komputerowych (kodów źródłowych). W szczególności oprogramowanie komputerowe (kody źródłowe) tworzone przez Panią służą do automatyzacji procesów oraz zrobotyzowanej automatyzacji procesów (robotic process automation), poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego (machine learning), tj. nowoczesnych oraz innowacyjnych technologii. Przykładowe programy komputerowe, które stworzyła Pani we współpracy z Klientami to:

·innowacyjny program komputerowy automatycznie wypełniający wnioski w elektronicznym systemie medycznym w oparciu o dane wizyt przechowywane w wewnętrznej bazie danych;

·program komputerowy do zbierania i konsolidowania danych logistycznych dotyczących palet zniszczonych, przekazanych, odebranych itp., przy okazji danej dostawy towarów, na podstawie informacji znajdujących się w systemach elektronicznych przewoźników oraz wewnętrznych systemach producenta;

·program komputerowy do generowania, sprawdzania i przekazywania informacji o aktualnym statusie ubezpieczenia wszystkich pacjentów, którzy są umówieni na wizyty w klinikach współpracujących z Pani klientem w następującym miesiącu.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Panią prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Panią efektów tych prac (programów komputerowych opisanych we wniosku).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy przedstawionym we wniosku wskazała Pani, że w ramach usług programistycznych wykonuje Pani między innymi usługi polegające na tworzeniu oprogramowania komputerowego na zamówienie klientów. Tworzenie przez Panią Oprogramowania polega na tworzeniu nowych kodów w językach programowania, które stanowią nowe lub rozwijają dotychczasowe funkcjonalności programów komputerowych (kodów źródłowych). W szczególności oprogramowanie komputerowe (kody źródłowe) tworzone przez Panią służą do automatyzacji procesów oraz zrobotyzowanej automatyzacji procesów (robotic process automation), poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego (machine learning), tj. nowoczesnych oraz innowacyjnych technologii. Tworzenie kodów źródłowych przez Panią nie jest oparte na działaniach rutynowych. W ramach tworzenia Oprogramowania każdorazowo wypracowuje oraz stosuje Pani oryginalne oraz nowatorskie rozwiązania, dostosowane do konkretnych potrzeb Klientów. Może Pani tworzyć kody źródłowe w różnych językach programistycznych. W uzupełnieniu doprecyzowała Pani, że twórczy charakter Pani działalności w odniesieniu do programów komputerowych (oprogramowania) przejawiał/przejawia/będzie przejawiał się w tworzeniu przeze Panią programów komputerowych, które stanowią utwór w rozumieniu Prawa autorskiego oraz są objęte jako programy komputerowe ochroną na podstawie art. 74 Prawa autorskiego, którego dodatkowo posiadają cechy, funkcjonalności i specyfikacje niewystępujące wcześniej w praktyce gospodarczej. Podkreślenia wymaga, że każde zadanie lub problem w zakresie tworzenia oprogramowania można rozwiązać na wiele różnych sposobów przy wykorzystaniu wielu dostępnych narzędzi. To, jakie rozwiązanie zostanie w danym przypadku wybrane, dostosowane lub ulepszone zależy tylko i wyłącznie od Pani doświadczenia, wiedzy oraz wyobraźni twórczej. Zawsze samodzielnie wybiera Pani to, w jaki sposób będzie Pani analizowała dostępne dane aby móc zastosować je do nowych lub zmodyfikowanych programów komputerowych oraz samodzielnie opracowuje Pani ich analizę. Wszelkie czynności wykonywane w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej nie są czynnościami powtarzalnymi. Każdy nowy program komputerowy wymaga indywidualnego podejścia, tj. w szczególności odpowiedniego zasobu wiedzy i znajomości technologii oraz dotyczy innego środowiska programowego, sprzętowego lub biznesowego. W ramach prowadzonej działalności zawsze stara się Pani dostarczyć najnowsze rozwiązanie w branży, zapoznając się z obecnym stanem techniki w branży IT oraz aktualnymi zastosowaniami wprowadzonymi w działalności danego Klienta. W celu realizacji projektów, w ramach których tworzy i modyfikuje Pani programy komputerowe, podejmuje Pani szereg działań zmierzających do usprawnienia istniejącego już wcześniej oprogramowania, począwszy od ustalenia wymagań Klienta i sformułowania w związku z tym problemu rozwojowego, przez analizę funkcjonowania dotychczasowego programu, wykorzystanie posiadanej przez Panią wiedzy w celu wymyślenia i zaproponowania innego, bardziej nowoczesnego i innowacyjnego rozwiązania, które zmieniłoby na lepsze motorykę programu i niosłoby za sobą dodatkowe, nowe funkcjonalności, które uczyniłyby działanie programu bardziej atrakcyjnym dla użytkownika, aż po stworzenie kodu źródłowego i wynikowego nadpisanego fragmentu oprogramowania, który sam w sobie stanowi samodzielny program komputerowy podlegający ochronie na mocy przepisów Prawa autorskiego. Wśród opisanych działań można wyróżnić m.in. działania zmierzające do usprawnienia oprogramowania: projektowanie nowszej bardziej niezawodnej architektury oprogramowania, implementacja (tworzenie) oprogramowania, testowanie oprogramowania, projektowanie stosownych algorytmów oraz automatyzacje wdrożeń. Tworzy Pani programy komputerowe w następujących językach/technologiach: narzędzia/oprogramowanie (…) w połączeniu z kodem w języku (…), narzędzia z rodziny (…) w połączeniu z kodem w języku (…). Używanie nowych narzędzi w zakresie programów komputerowych oraz technologii tworzenia architektury tego oprogramowania znacząco różnicuje tworzone lub modyfikowane oprogramowanie od istniejących rozwiązań. Nowoczesne technologie programistyczne, w tym z wykorzystaniem zrobotyzowanej automatyzacji procesów, wprowadzają nowe funkcje, poprawiają wydajność oprogramowania i rozszerzają jego możliwości. Zawsze wykorzystuje Pani indywidualnie dobraną architekturę, która w pełni odpowiada potrzebom konkretnego projektu i Klienta, gdzie wcześniej ta architektura nie występowała w Pani praktyce gospodarczej. Okoliczność dodania nowych, zupełnie od nowa opracowanych funkcjonalności, powoduje, że tworzone przez Panią „oprogramowanie” (programy komputerowe) różni się od rozwiązań już funkcjonujących w Pani działalności lub w działalności Pani Klientów. Każdorazowo tworzy Pani nowe programy komputerowe – nowe produkty – które nie istniały wcześniej. Oryginalność polega na zastosowaniu oryginalnych, nowatorskich rozwiązań programistycznych. Oryginalność wynika również z faktu, że „oprogramowanie” stanowi efekt Pani pracy, przy której wykonywaniu ma Pani zapewnioną swobodę tworzenia, a praca ta nie polega nigdy na kopiowaniu istniejącego już utworu. Oryginalność wynika również z faktu, że efekty Pani działania stanowią coś wcześniej nieznanego Pani jako twórcy. Oprogramowanie tworzone i rozwijane na rzecz Pani Klientów powoduje stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności. Tworzone programy komputerowe są oryginalne, nie mają swoich odpowiedników na rynku (nie ma takich rozwiązań na rynku) i odpowiadają na potrzeby poszczególnych Klientów. To co wyróżnia tworzone przez Panią programy komputerowe to m.in. wysoki poziom konfigurowalności, łatwość wdrożenia oraz elastyczność w dostosowywaniu do zmieniających się potrzeb Klienta oraz nowych technologii pojawiających się na rynku oraz stosowanie najnowszych wzorców tworzenia architektury. Ponadto, tworzone przez Panią programy komputerowe w wyższym stopniu niż rozwiązania dostępne na rynku pozwalają automatyzować pracę Klienta w wybranych obszarach. Każdorazowe zastosowanie odpowiednio dobranej i zaprojektowanej przez Panią mieszanki wskazanych technologii powoduje, że programy komputerowe po wytworzeniu lub modyfikacji różnią się od rozwiązań już funkcjonujących w Pani działalności. Tworzone przez Panią programy komputerowe każdorazowo są dostosowywane do konkretnych potrzeb Klientów – tworzone są różne funkcjonalności różnych systemów, rozwiązania stosowane do wytworzenia każdej z nich wymagają zindywidualizowanego podejścia, kreatywności i nie powielają się. Wskazuje Pani, że zastosowanie odpowiednich innowacyjnych wzorców tworzenia architektury oprogramowania z zakresu zrobotyzowanej automatyzacji procesów stanowi dodatkowy wyróżnik. Efekty Pani prac, zarówno w odniesieniu do tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania/modyfikowania, programów komputerowych zawsze były, są i będą utworami w rozumieniu przepisów Prawa autorskiego. W szczególności zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym i twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej, nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny. Dodatkowo, efekty te nie są jedynie techniczną, a twórczą realizacją poszczególnych projektów zlecanych Pani przez Klienta.

Zatem, prowadzona przez Panią działalność w zakresie tworzenia, rozwijania, ulepszania oraz modyfikowania wymienionych programów komputerowych ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań: planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wskazała Pani, że działalność w zakresie tworzenia kodów programistycznych (Oprogramowania), podejmowana jest w sposób systematyczny, a nie incydentalny. Ponadto, charakterystyka Pani działalności programistycznej, w tym w szczególności efekty technologiczne wynikające z powstania Oprogramowania powodują, że jest to działalność nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Pani działalność, w ramach której tworzy/rozwija/ulepsza/modyfikuje „oprogramowanie” prowadzona jest i będzie w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu oraz na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Pani celem jest każdorazowo dostarczanie poszczególnym Klientom programów komputerowych realizujących założenia biznesowe Klientów oraz odpowiadających ich potrzebom, tj. w szczególności tworzenie kodów programów komputerowych spełniających założone wskaźniki jakości i efektywności, tworzenie kodów programów komputerowych z zachowaniem odpowiedniej struktury (w tym z wykorzystaniem optymalnych narzędzi, funkcji i języków programowania), tworzenie kodów programów komputerowych, które realizują cele biznesowe Klientów oraz odpowiadają potrzebom Klientów, tworzenie architektury oprogramowania w celu poprawy jakości korzystania z oprogramowania. Jeśli chodzi o źródła finansowania zaplanowanych prac, to wskazać należy, że finansowanie następuje ze środków własnych. Pani celem jest każdorazowo dostarczanie poszczególnym Klientom programów komputerowych realizujących założenia biznesowe Klientów oraz odpowiadających ich potrzebom, tj. w szczególności tworzenie kodów programów komputerowych spełniających założone wskaźniki jakości i efektywności, tworzenie kodów programów komputerowych z zachowaniem odpowiedniej struktury (w tym z wykorzystaniem optymalnych narzędzi, funkcji i języków programowania), tworzenie kodów programów komputerowych, które realizują cele biznesowe Klientów oraz odpowiadają potrzebom Klientów, tworzenie architektury oprogramowania w celu poprawy jakości korzystania z oprogramowania. Jeśli chodzi o źródła finansowania zaplanowanych prac, to wskazać należy, że finansowanie następuje ze środków własnych. Postawione cele są osiągane w przypadku realizacji projektu dla Klienta, który to projekt kończy się stworzeniem programu komputerowego odpowiadającego wyznaczonym założeniom. Tworzenie programów komputerowych następowało w przeszłości, następuje oraz będzie następowało z wykorzystaniem pracy własnej oraz własnych środków rzeczowych (przy czym czasem otrzymuje Pani także dostęp do infrastruktury Klienta, jeżeli jest to potrzebne w celu stworzenia programu komputerowego) i finansowych, w ramach indywidualnej pracy kreatywnej, realizowanej w porozumieniu z przedstawicielami danego Klienta. Systematyczność polega na wykonywaniu czynności w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu oraz na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów. W szczególności, systematyczność polega na prowadzeniu prac w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia programów komputerowych, tj. z określaniem celów jakie mają one spełniać, ustalania sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowaniem prac (ustalenie harmonogramu prac, kolejności wykonywania poszczególnych czynności), weryfikacji (ustalenie czy zostały osiągnięte założone efekty prac, ewentualne wprowadzanie poprawek i udoskonaleń prowadzących do osiągnięcia założonego rezultatu), zakończenia prac (zdanie efektów prac). Harmonogramy prac są ustalane na bieżąco w toku realizacji projektów. W trakcie prac może dochodzić do zmiany harmonogramów, np. poprzez zmiany terminów zakończenia poszczególnych etapów prac. Tak realizowane, dynamiczne harmonogramy były, są i będą przez Panią zawsze faktycznie zrealizowane w odniesieniu do każdego z tworzonych programów komputerowych. Stworzenie każdego programu komputerowego wiąże się jednocześnie z realizacją harmonogramu opracowanego w związku z jego tworzeniem.

Zatem, kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanych przez Panią programów komputerowych jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że charakterystyka Pani działalności programistycznej, w tym w szczególności efekty technologiczne wynikające z powstania Oprogramowania, powodują, że jest to działalność nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Dodać należy, że Pani działalność w zakresie tworzenia, rozwoju i ulepszania programów komputerowych (kodów źródłowych) obejmuje korzystanie z dostępnej wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Zmiany w produktach, procesach lub usługach, wprowadzone dzięki Pani działalności w zakresie tworzenia, rozwoju i ulepszania programów komputerowych (kodów źródłowych), nie cechują się rutynowością lub okresowością. W uzupełnieniu doprecyzowała Pani, że w pierwszej kolejności wskazuje Pani, że w odniesieniu do poszczególnych projektów sprowadzających się do tworzenia programów komputerowych dysponuje Pani opisem ogólnym, jaki problem chce rozwiązać Klient. Klient zgłasza również problemy, które Pani rozwiązuje. Niektóre z tych problemów to potrzeba usprawnienia procesów biznesowych, potrzeba automatyzacji procesów biznesowych, potrzeba rozwiązania złożonych problemów technicznych czy też potrzeba poprawy procesów wewnętrznych. Przed rozpoczęciem realizacji poszczególnych programów komputerowych co do zasady przeprowadza Pani rozeznanie rynku istniejących rozwiązań dla problemów, z którymi borykają się Klienci. W związku ze złożonością problemów zgłaszanych przez Klientów, na rynku nie istnieją żadne rozwiązania, które spełniałyby wszystkie oczekiwania tych Klientów, dlatego też tworzy Pani dedykowane dla Klientów rozwiązania własne, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Zasobami wiedzy, którymi dysponuje Pani są technologie informatyczne, czyli wiedza o oprogramowaniu i narzędziach informatycznych, występujących zarówno w ogólnym stanie nauki, jak i w środowisku, w którym funkcjonować ma tworzony przez Panią program komputerowy. Ustawodawca jednakże nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy, dlatego istotny jest element celowościowy, jaki uwzględnia Pani w swojej działalności. W ramach działalności, dzięki której tworzy i modyfikuje/rozwija/ulepsza Pani „oprogramowanie” wykorzystuje i rozwija Pani wiedzę i umiejętności nabyte podczas indywidualnego studiowania materiałów z zakresu informatyki, programowania i nowoczesnych technologii oraz swojego doświadczenia zawodowego. Są to wiedza i umiejętności z zakresu technologii informatycznej, technologii programowania oraz w zakresie tworzonego „oprogramowania”. Pracuje Pani przy użyciu technologii: narzędzia/oprogramowanie (…) w połączeniu z kodem w języku (…), narzędzia z rodziny (…) w połączeniu z kodem w języku (…), uczy się Pani tych technologii i zdobywa coraz to bardziej aktualną wiedzę w ich zakresie. Nowe kombinacje narzędzi i technologii pozwalają na wytworzenie programów komputerowych o niewystępującej wcześniej specyfikacji i jakości, które cechują się innowacyjnością oraz wysoką użytecznością. W swojej praktyce łączy Pani wiedzę teoretyczną z praktyczną, w szczególności w zakresie pisania skryptów w językach programowania. Wykorzystywane przez Panią innowacyjne technologie to technologie, gdzie szczególnie istotne jest wykorzystywanie technologii z zakresu zrobotyzowanej automatyzacji procesów. Warto dodać, że programy komputerowe zawsze tworzone są na podstawie specyficznych wymagań Klienta oraz zgodnie z indywidualnymi wymaganiami funkcjonalnymi, co już samo w sobie podkreśla innowacyjność tworzonych rozwiązań. Rozwiązania te, co istotne, nie istniały dotychczas w Pani działalności ani w działalności Klientów. Dotychczas w swojej działalności oferowała Pani usługi programistyczne oraz sprzedawała autorskie prawa majątkowe do wytwarzanych przez Panią programów komputerowych objętych ochroną na podstawie art. 74 Prawa autorskiego. W ramach oferowanych usług każdorazowo stosuje Pani bardzo innowacyjne i nowe rozwiązania techniczne i technologiczne. Produkty/usługi/procesy oferowane w Pani działalności były, są i będą opierały się na Pani wiedzy z zakresu informatyki i programowania oraz najnowszych rozwiązań z dziedziny tworzenia złożonych programów komputerowych. Przy tworzeniu od podstaw/modyfikowaniu „oprogramowania” każdorazowo korzysta Pani z nowej i bardziej zaawansowanej wiedzy, stosując zupełnie inne rozwiązania. Efektami prowadzonych przez Panią prac każdorazowo są tworzone programy komputerowe. Te programy komputerowe, posiadają szereg nowych funkcjonalności i zastosowań. Nie sposób wskazać funkcjonalności wszystkich stworzonych przez Panią programów komputerowych. Dla przykładu wskazać można, że takie nowe zastosowania to np. funkcjonalność pozwalająca na zautomatyzowane załączanie dokumentów medycznych, funkcjonalność pozwalająca na automatyczną interpretację statusu wniosku i automatyczne przekierowanie tej informacji we właściwe miejsce na podstawie zdefiniowanych kryteriów, funkcjonalność umożliwiająca kolejkowanie zapewniające złożenie danego wniosku przed upływem ustalonego indywidualnie terminu, funkcjonalność pozwalająca na wyszukiwanie i pobieranie dokumentów dostaw ze stron internetowych, odczytywanie informacji zawartych w plikach pdf i przekształcanie ich, a także funkcjonalność dotycząca sposobu komunikacji pomiędzy programem a pracownikami w celu weryfikacji informacji zawartych w skanach dokumentów zawierających pismo odręczne. Aby scharakteryzować sposób realizacji planowanych przedsięwzięć polegających na tworzeniu programów komputerowych, można w szczególności wyróżnić etap wstępny, etap tworzenia „oprogramowania” oraz etap końcowy. Etap wstępny obejmuje konsultacje z Klientem dotyczące celów jakie mają być osiągnięte w projekcie. Podczas konsultacji Klient przedstawia własne oczekiwania co do parametrów i funkcjonalności oprogramowania. Na podstawie tych informacji oraz własnej wiedzy i doświadczenia, wstępnie analizuje Pani możliwość zrealizowania projektu przy użyciu określonych zasobów. W związku z faktem, że nie dysponuje Pani standardowo gotowymi rozwiązaniami informatycznymi pozwalającymi na realizację projektu ani gotowymi analizami do stworzenia nowych kodów źródłowych, w trakcie tego etapu dochodzi do ustalenia poziomu niepewności co do możliwości realizacji projektu przy użyciu określonych zasobów, tj. ocenia Pani jakie jest ryzyko niepowodzenia projektu. Etap tworzenia oprogramowania obejmuje wszelkie czynności podejmowane przez Panią w celu realizacji zlecenia Klienta, tj. spełnienie wymogów funkcjonalnych, zaplanowanie prac nad analizą możliwości wprowadzenia nowych lub ulepszonych funkcjonalności, przeprowadzenie analizy, sporządzenie dokumentacji projektowej w zakresie wykonanych analiz. Etap końcowy obejmuje ukończenie programu komputerowego i podsumowanie wyników prac. W trakcie tego etapu ma miejsce akceptacja wyników pracy przez Klienta lub zakomunikowanie Klientowi, że przy danym stanie zasobów nie jest możliwe stworzenie produktu spełniającego oczekiwania Klienta lub dokonanie ulepszeń tego produktu o nową funkcjonalność zgodnie z oczekiwaniami. W przypadku braku możliwości realizacji zlecenia zgodnie z oczekiwaniami Klienta podczas tego etapu omawiana jest również kwestia ewentualnego zwiększenia zasobów do realizacji zadania lub zmiana charakteru wykorzystanych zasobów lub też zmniejszenie oczekiwań Klienta w stosunku do kodu źródłowego, który ma zostać wytworzony.

Zatem, powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pani istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

·badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

·prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ww. ustawy.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

· nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

· łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;

· kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

· wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak wskazuje Pani w opisie sprawy, prowadzi Pani działalność w sposób systematyczny, a nie incydentalny. Ponadto, charakterystyka Pani działalności programistycznej, w tym w szczególności efekty technologiczne wynikające z powstania Oprogramowania powodują, że jest to działalność nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Czynności wykonywane przez Panią są czynnościami powtarzalnymi. Każdy nowy program komputerowy wymaga indywidualnego podejścia, tj. w szczególności odpowiedniego zasobu wiedzy i znajomości technologii oraz dotyczy innego środowiska programowego, sprzętowego lub biznesowego. W ramach prowadzonej działalności zawsze stara się Pani dostarczyć najnowsze rozwiązanie w branży, zapoznając się z obecnym stanem techniki w branży IT oraz aktualnymi zastosowaniami wprowadzonymi w działalności danego Klienta. Tworzenie kodów źródłowych przez Panią nie jest oparte na działaniach rutynowych. W ramach tworzenia Oprogramowania każdorazowo wypracowuje Pani oraz stosuje oryginalne oraz nowatorskie rozwiązania, dostosowane do konkretnych potrzeb Klientów. W swojej praktyce łączy Pani wiedzę teoretyczną z praktyczną, w szczególności w zakresie pisania skryptów w językach programowania. Zawsze wykorzystuje Pani indywidualnie dobraną architekturę, która w pełni odpowiada potrzebom konkretnego projektu i Klienta, gdzie wcześniej ta architektura nie występowała w Pani praktyce gospodarczej. Zasobami wiedzy, którymi dysponuje Pani są technologie informatyczne, czyli wiedza o oprogramowaniu i narzędziach informatycznych, występujących zarówno w ogólnym stanie nauki, jak i w środowisku, w którym funkcjonować ma tworzony przez Panią program komputerowy. Wykorzystuje i rozwija Pani wiedzę i umiejętności nabyte podczas indywidualnego studiowania materiałów z zakresu informatyki, programowania i nowoczesnych technologii oraz Pani doświadczenia zawodowego. Są to wiedza i umiejętności z zakresu technologii informatycznej, technologii programowania oraz w zakresie tworzonego „oprogramowania”. Pracuje Pani przy użyciu technologii: narzędzia/oprogramowanie (…) w połączeniu z kodem w języku (…), narzędzia z rodziny (…) w połączeniu z kodem w języku (…), uczy się Pani tych technologii i zdobywa coraz to bardziej aktualną wiedzę w ich zakresie.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia, rozwijania, ulepszania porasz modyfikowania programów komputerowych spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy stwierdzić należy, że Pani działalność polegająca na tworzeniu, rozwijaniu, ulepszaniu oraz modyfikowaniu programów komputerowych, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Panią ani też całość prowadzonej przez Panią działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji, a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

w przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ww. ustawy:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto, należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1) wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2) prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3) wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej.

Powyższe przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box.

W ramach tych rozwiązań podatnik może opodatkować preferencyjną 5% stawką podatkową swoje dochody z praw własności intelektualnej. Warunkiem jest, aby:

· podatnik był właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem tych praw lub posiadał prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i

· prawa te były chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Prawa takie są zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Podatnik może również skorzystać z ulgi Innovation Box jeśli zakupi kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa powyżej, a następnie poniesie koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.

Dochodem kwalifikującym się do ulgi Innovation Box jest:

·dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

·dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również,

·dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży produktu lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania jest wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy.

Co istotne, podatnik ma obowiązek ustalenia odrębnych wskaźników nexus dla poszczególnych kwalifikowanych IP. Zaznaczenia przy tym wymaga, że w Pani sytuacji, opodatkowaniu 5% stawką będzie podlegała suma przemnożonych przez wskaźniki nexus dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. autorskich praw do programów komputerowych.

Istotnym jest, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są, lub ze swej natury nie mogą być bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym, należy ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Przyjąć więc trzeba, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy podkreślić, że stosowanie ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się jednak, dodatkowe obowiązki po stronie podatników – w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji, która pozwala na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnicy nie prowadzący ksiąg rachunkowych mogą spełnić wymóg dotyczący takiej ewidencji przez sporządzanie kumulatywnego, comiesięcznego zestawienia dokumentów potwierdzających poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP. Zestawienie powinno obejmować wydatki od początku działalności badawczo-rozwojowej prowadzącej do wytworzenia kwalifikowanego IP do końca danego miesiąca kalendarzowego. Zestawienie to powinno być sporządzane przez narastające ujęcie wydatków dotyczących poszczególnych zadań. Należy je sporządzać na podstawie zestawienia dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Jak wcześniej rozstrzygnięto, tworzy, rozwija, ulepsza oraz modyfikuje Pani programy komputerowe w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W opisie sprawy wskazała Pani, że efekty Pani prac, zarówno w odniesieniu do tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania/modyfikowania, programów komputerowych zawsze były, są i będą utworami w rozumieniu przepisów Prawa autorskiego. W szczególności zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym i twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej, nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny. Dodatkowo, efekty te nie są jedynie techniczną, a twórczą realizacją poszczególnych projektów zlecanych Pani przez Klienta. Dochodami osiąganymi przez Panią w prowadzonej działalności gospodarczej w związku z tworzeniem, rozwijaniem, ulepszeniem oraz modyfikacją programów komputerowych są wyłącznie dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. dochód z tytułu przeniesienia praw autorskich do wytworzonych/ulepszonych/rozwiniętych/zmodyfikowanych programów komputerowych na Klienta. Sposób przenoszenia na Klienta praw autorskich do „oprogramowania” każdorazowo spełniał, spełnia i będzie spełniał w przyszłości warunki przewidziane w Prawie autorskim, w szczególności warunki wskazane w art. 41 oraz art. 53 Prawa autorskiego. Od 5 maja 2023 r. prowadzi Pani na bieżąco szczegółową ewidencję odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej (autorskich praw do programu komputerowego) oraz ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde z takich praw. W odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji wyodrębniała, wyodrębnia i będzie wyodrębniała Pani koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Prawo do Oprogramowania, wytworzonego przez Panią od zera oraz w wyniku twórczych opracowań (modyfikacji) innego istniejącego oprogramowania przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do Oprogramowania w ramach wykonywanej przez Panią działalności stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ten stanowi kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, może Pani zastosować stawkę 5% od dochodów z tytułu przeniesienia przez Panią na Klientów praw autorskich do Oprogramowania, wytworzonego przez Panią od zera, jak i Oprogramowania wytworzonego przez Panią w wyniku twórczych opracowań (modyfikacji) innego istniejącego oprogramowania, osiągniętych w ramach prowadzonej działalności opisanej we wniosku, w zeznaniu rocznym za 2023 r. (od 5 maja 2023 r.). Jeśli Pani sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się, będzie Pani mogła skorzystać z omawianej preferencji także w zeznaniach za kolejne lata podatkowe.

Należy dodatkowo wskazać, że zagadnienia związane z korektą deklaracji regulują przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Zgodnie z treścią art. 81 § 1 ww. ustawy:

Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

Przy czym, zgodnie z art. 3 pkt 5 tej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach rozumie się przez to również zeznania, wykazy, zestawienia, sprawozdania oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.

W myśl art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej:

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji.

Korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu i może dotyczyć każdej jej pozycji – o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Skorygowanie deklaracji polega więc na ponownym – poprawnym już – wypełnieniu jej formularza z zaznaczeniem, że w tym przypadku mamy do czynienia z korektą uprzednio złożonej deklaracji. Przepisy Ordynacji podatkowej nie określają szczególnych terminów, w których przysługuje powyższe uprawnienie. Należy więc powiązać tę możliwość z zobowiązaniem podatkowym, którego deklaracja (zeznanie) dotyczy. Prawo do korekty deklaracji (zeznania) istnieje tak długo, jak długo istnieje zobowiązanie podatkowe, czyli 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej). Okoliczności skutkujące przerwaniem lub zawieszeniem biegu przedawnienia wymienione zostały w art. 70 i art. 70a ww. ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto zaznaczam, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pani chroniła.

Odnośnie powołanych interpretacji indywidualnych, wskazać należy, że powołane interpretacje dotyczą konkretnej sprawy podatnika, osądzonej w określonym stanie faktycznym i rozstrzygnięcia w nich zawarte nie są wiążące w Pani sprawie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pani do interpretacji.

· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00