Czy dodatek za wysługę powinien być wliczany do podstawy nagrody rocznej
PROBLEM
W naszym zakładzie pracy wypłacana jest nagroda roczna zgodnie z zapisem: Wynagrodzenie roczne dla pojedynczego pracownika ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę, otrzymanego przez niego w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas absencji chorobowej. Czy na podstawie powyższego zapisu do podstawy obliczenia nagrody rocznej powinnam wziąć pod uwagę dodatek za wieloletnia pracę wypłacony za okres choroby? Dodatkowy zapis dot. dodatku za wysługę lat stwierdza: Dodatek za wysługę lat przysługuje za dni, za które pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę, a także za okres nieobecności w pracy, jeżeli z mocy przepisów prawa pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia lub zasiłku z ubezpieczenia społecznego.
RADA
Dodatek powinien zostać wyłączony z podstawy nagrody.
UZASADNIENIE
Pracodawca utworzył wewnętrzne regulacje dotyczące nagrody rocznej, nie opierał się przy tym wprost na regulacjach ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Mamy tutaj jednak konstrukcję zbliżoną do tej, do której odsyła art. 4 tej ustawy, czyli zawartą w § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. z 1997 r. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353).
W katalogu zawartym w tym przepisie – zawierającym te świadczenia, które do trzynastki się nie wliczają – wymieniono m.in. „wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną”. Ten zapis zaś jest interpretowany obecnie jako wyłączający „zaliczalność” do podstawy trzynastki dodatku za wieloletnią pracę wypłacanego w trakcie pobierania świadczeń chorobowych. Tak samo należałoby podejść do zapisy wskazanego w pytaniu i nie włączać do podstawy nagrody rocznej dodatku stażowego.
- art. 771 i 772 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465)
Marek Rotkiewicz
ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego i prawa Unii Europejskiej