Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 2 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.107.2024.3.MS2
Wniesienie zespołu składników materialnych i niematerialnych wydzielonych z przedsiębiorstwa do spółki jawnej.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 31 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki jawnej.
Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 4 kwietnia 2024 r. (wpływ 5 kwietnia 2024 r.) oraz pismem z 29 kwietnia 2024 r. (wpływ 29 kwietnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w branży informatycznej pod firmą (…), NIP: (…), REGON: (…).
Działalność jest prowadzona pod adresem: ul. (…). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie zatrudnia Pan pracowników. Przedmiotem Pana działalności są usługi kompleksowe polegające na obsłudze technicznej klienta (administracja sieciami, zarządzanie stronami internetowymi, obsługa sprzętu), usługi administracji serwerami, sieciami LAN, świadczone są także usługi doradcze/consultingowe z zakresu informatyki (zwane dalej: Usługami z zakresu IT).
Zajmuje się Pan również odsprzedażą sprzętu komputerowego, licencji na oprogramowanie, usług hostingowych, elektroniki użytkowej (dalej jako: „Działalność handlowa”).
Ze względu na praktyczne różnice oraz potencjalne ryzyka gospodarcze i prawne w poszczególnych segmentach prowadzonej działalności gospodarczej, rozważa Pan wydzielenie składników materialnych i niematerialnych, (w tym praw i obowiązków wynikających z zawartych umów) skoncentrowanych wokół działalności związanej z zakupem i sprzedażą sprzętu komputerowego, licencji na oprogramowanie, usług hostingowych, elektroniki użytkowej, tj. Działalności handlowej do osobnego podmiotu.
W związku z wyodrębnieniem tego segmentu w działalności gospodarczej rozważa Pan późniejsze jego wprowadzenie w ramach aportu do spółki jawnej - (…) SPÓŁKA JAWNA (dalej również jako: „Spółka”), widniejącej w Krajowym Rejestrze Sądowym: Rejestrze Przedsiębiorców pod numerem KRS: (…).
Przedmiotem aportu będą wyodrębnione przez Pana składniki materialne i niematerialne skoncentrowane na prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie Działalności handlowej. Równocześnie przedmiotem umowy nie będą składniki związane z drugim filarem działalności prowadzonej działalności gospodarczej, tj. Działalności IT.
W skład Działalności handlowej na moment dokonania aportu będą wchodzić następujące składniki:
1.sprzęt komputerowy będący towarem handlowym w prowadzonej działalności;
2.baza kontrahentów związana z prowadzoną Działalnością handlową,
3.wierzytelności związane z prowadzoną Działalnością handlową,
4.know-how związane z prowadzoną Działalnością handlową,
5.urządzenia techniczne i elektroniczne wykorzystywane przez Pana w związku z prowadzoną działalnością w zakresie Działalności handlowej;
6.środki trwałe wykorzystywane na potrzeby tego segmentu działalności;
7.prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów a w szczególności:
- umowa abonamentowa na domeny i hosting w (...);
- umowa abonamentowa na oprogramowanie (...);
- umowa abonamentowa (...);
- umowa abonamentowa na oprogramowanie (...);
- licencje na oprogramowanie komputerowe wykorzystywane w związku z Działalnością handlową.
Wszystkie ww. składniki będą wchodziły w skład aportowanej Działalności handlowej do spółki jawnej.
Przedmiotem aportu nie będzie zatem suma składników, które wykorzystuje Pan do prowadzenia działalności gospodarczej (Działalności handlowej), lecz składniki majątku przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych - zakupu i sprzedaży sprzętu komputerowego, licencji na oprogramowanie, usług hostingowych, elektroniki użytkowej. Powyższe materialne i niematerialne składniki majątku tworzą jednolitą całość.
Z Działalnością handlową związane są następujące zobowiązania:
1.zobowiązania wynikające z zawartych umów cywilnoprawnych,
2.zobowiązania z innych umów cywilnoprawnych funkcjonalnie związanych z działalnością a niewymienionych powyżej.
Na moment aportu z Działalnością handlową związane będą bieżące zobowiązania wobec usługodawców itp. Będą to zobowiązania terminowe, które wynikają z zawartych umów i otrzymanych faktur, dla których nie upłynął jeszcze termin płatności.
Założeniem transakcji jest to, że całość Działalności handlowej prowadzonej obecnie przez Pana zostanie przeniesiona - w drodze aportu do Spółki.
Spółka - w drodze wspomnianego aportu - przejmie wszelkie składniki majątkowe i niemajątkowe, (w tym zobowiązania) związane z tym rodzajem działalności, tj. cały Pana majątek związany z tym rodzajem działalności, jak również wszelkie prawa i obowiązki w zakresie w jakim związane są z Działalnością handlową.
W szczególności Spółka stanie się stroną wszelkich umów zawartych przez Pana w związku z dotychczasową Działalnością handlową.
Należy podkreślić, że Spółka, dysponując składnikami majątku związanymi z Działalnością handlową będącą przedmiotem aportu, będzie mogła samodzielnie realizować zadania realizowane uprzednio przez Pana w ramach Działalności handlowej.
Przedmiotem aportu nie będzie suma składników, przy pomocy których prowadzona jest działalność, lecz zorganizowany zespół tych składników przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych. Składniki majątku związane z Działalnością handlową będące przedmiotem planowanego aportu, będą odmienne od pozostałej Pana działalności gospodarczej, tj. Działalności związanej z IT.
W rzeczywistości możliwe jest zatem funkcjonowanie osobnych niezależnych przedsiębiorstw, z których jedno zajmowałoby się Działalnością handlową.
W tym zakresie Działalność handlowa jest całkowicie niezależna od pozostałych części Pana przedsiębiorstwa i stanowi funkcjonalnie odrębną całość, tj. umożliwia prowadzenie działalności przez Spółkę w niezmienionym zakresie, posiada odmienną grupę odbiorców (tj. kupujących), korzysta z odrębnych zasobów majątkowych od pozostałych części Pana przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie to będzie określać regulamin, ustanowiony przez pana. Prowadzona przez Pana wewnętrzna ewidencja zdarzeń gospodarczych umożliwia przyporządkowanie aktywów i pasywów, tj. przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Działalności związanej z IT i Działalności handlowej.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
Spółka Jawna przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego prowadzi działalność gospodarczą w zakresie tożsamym względem Pana działalności. Wskazuje Pan również, że Spółka Jawna ma zamiar prowadzenia działalności gospodarczej w takim zakresie również w przyszłości. Spółka Jawna w momencie aportu składników majątkowych i niemajątkowych będzie miała zamiar kontynuowania działalności gospodarczej prowadzonej w takim samym zakresie, w jakim prowadzi ją Pan w ramach swojej działalności gospodarczej, przy pomocy składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem aportu.
Pytania
1.Czy prawidłowe jest Pana stanowisko, że w opisanym zdarzeniu przyszłym składniki majątkowe służące do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie Działalności handlowej, które mają być przeniesione do spółki jawnej stanowić będą „zorganizowana część przedsiębiorstwa” w rozumieniu przepisu art. 5a pkt 4 ustawy o PIT, a tym samym po Pana stronie po wniesieniu Aportu do spółki powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jednakże będzie on zwolniony z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o PIT?
2.Czy planowany przez Pana aport do Spółki stanowić będzie transakcję zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm., dalej: „ustawa o VAT”)?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Na pytanie nr 2 w zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, w opisanym zdarzeniu wyodrębniony zespół składników będzie stanowić „zorganizowaną część przedsiębiorstwa” (ZCP) w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o PIT, a tym samym wniesienie aportu do spółki jawnej będzie skutkować powstaniem przychodu po Pana stronie, jednakże przychód ten będzie wolny od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy i PIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 1 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 18):
Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.
Stosownie do zapisu art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych:
Użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.
Zgodnie z art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych:
Spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.
Spółki osobowe, w świetle regulacji Kodeksu spółek handlowych, nie są wprawdzie osobami prawnymi, ale dysponują licznymi atrybutami osób prawnych, takimi jak wyodrębnienie majątkowe, zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych.
Konsekwencją wyodrębnienia majątkowego spółek osobowych jest to, że spółka jest właścicielem majątku wniesionego w formie wkładów przez wspólników oraz uzyskanego w trakcie swego istnienia, a nie wspólnicy na zasadach współwłasności łącznej, jak np. w przypadku spółki cywilnej. Należy zwrócić uwagę, że handlowe spółki osobowe, jako odrębne podmioty mają swój majątek z wszelkimi wynikającymi stąd konsekwencjami.
W myśl art. 22 § 1 Kodeksu spółek handlowych:
Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.
Zgodnie z art. 22 § 2 ww. ustawy:
Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 5a ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.
Stosownie do art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce oznacza to:
a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
b)spółkę kapitałową w organizacji,
c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych;
Ponadto art. 10 ust. 1 ww. ustawy zawiera katalog źródeł przychodów, w tym pozarolniczą działalność gospodarczą (pkt 3) oraz kapitały pieniężne i prawa majątkowe (pkt 7).
Jak wynika z wniosku, prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w branży informatycznej. Rozważa Pan wydzielenie składników materialnych i niematerialnych skoncentrowanych wokół Działalności handlowej do osobnego podmiotu. Przedmiotem aportu nie będzie suma składników, przy pomocy których prowadzona jest działalność, lecz zorganizowany zespół tych składników przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych. Składniki majątku związane z Działalnością handlową będące przedmiotem planowanego aportu, będą odmienne od pozostałej Pana działalności gospodarczej, tj. Działalności związanej z IT. Materialne i niematerialne składniki majątku tworzą jednolitą całość. W rzeczywistości możliwe jest funkcjonowanie osobnych niezależnych przedsiębiorstw, z których jedno zajmowałoby się Działalnością handlową. W tym zakresie Działalność handlowa jest całkowicie niezależna od pozostałych części Pana przedsiębiorstwa i stanowi funkcjonalnie odrębną całość, tj. umożliwia prowadzenie działalności przez Spółkę w niezmienionym zakresie, posiada odmienną grupę odbiorców (tj. kupujących), korzysta z odrębnych zasobów majątkowych od pozostałych części Pana przedsiębiorstwa. Spółka Jawna w momencie aportu składników majątkowych i niemajątkowych będzie miała zamiar kontynuowania działalności gospodarczej prowadzonej w takim samym zakresie, w jakim prowadzi ją Pan w ramach swojej działalności gospodarczej, przy pomocy składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem aportu.
Zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
Ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest więc dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), które wchodzą w skład przedsiębiorstwa. Nie jest sumą poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa. Jest to wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół tych składników, który jest zdolny do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.
O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa jest odrębną jednostką organizacyjną w strukturze przedsiębiorstwa. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o formalne wyodrębnienie (np. dział, wydział, oddział, itp.), ale przede wszystkim o określoną formę zorganizowania funkcjonowania tej części przedsiębiorstwa (przypisana baza majątkowa, określone zasady funkcjonowania, struktura zarządzania).
Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nią zadań gospodarczych. Nie należy utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.
Wyodrębnienie funkcjonalne to przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych (działalności gospodarczej w danym zakresie). Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi być funkcjonalnie odrębną całością - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.
Kolejną cechą, która definiuje zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - mieć zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne, które wchodzą w jej skład muszą tworzyć pewną całość gospodarczą, zdolną do urzeczywistniania określonych zadań gospodarczych. Składniki muszą umożliwiać ich nabywcy kontynuowanie działalności gospodarczej, prowadzeniu której służy zorganizowana część przedsiębiorstwa u jej zbywcy.
Wskazanie jakie składniki zorganizowanej części przedsiębiorstwa determinują spełnianie przez nią takiej funkcje nie jest możliwe in abstracto. Jest to uzależnione od przedmiotu i warunków prowadzenia działalności gospodarczej podatnika. Stąd konieczność indywidualnego analizowania każdego przypadku.
W doktrynie wskazuje się, że wyłączenie niektórych składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa podatnika z transakcji zbycia nie wyklucza przyjęcia, że mimo tego wyłączenia doszło do zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy. Warunkiem takiego uznania jest jednak przejście na nabywcę takiego zespołu składników, który umożliwia kontynuowanie działalności gospodarczej, prowadzeniu której służy zorganizowana część przedsiębiorstwo. Innymi słowy, wyłączenie nie może dotyczyć elementów istotnych dla zachowania zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako funkcjonalnie powiązanego zespołu składników, który jako całość umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej w danym zakresie.
Jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy, których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Przedstawione przez Pana okoliczności sprawy wskazują, że opisany zespół składników materialnych i niematerialnych cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym.
Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że wskazany zespół składników materialnych i niematerialnych, będący przedmiotem planowanego aportu do spółki jawnej, będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wątpliwości Pana dotyczą również kwestii opodatkowania wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki jawnej.
W zakres wskazanej wyżej definicji spółki w art. 5a pkt 28 lit. e) wchodzą - w odniesieniu do polskich podmiotów - tylko spółki kapitałowe (tj. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna), spółki kapitałowe w organizacji oraz spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne oraz spółki jawne będące podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z wkładem do spółki jawnej, która jest osobową spółką prawa handlowego i ww. definicji „spółki” nie wypełnia.
Tym samym spółka jawna osób fizycznych wypełnia definicję spółki niebędącej osobą prawną, zawartą w art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Niezależnie od powyższego należy mieć na uwadze, że wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu na spółkę.
Na mocy Kodeksu spółek handlowych (art. 50) wnoszący wkład otrzymuje udział kapitałowy równy wartości wkładu określony w umowie spółki, który stanowi podstawę do określenia praw i obowiązków wspólnika. Niemniej jednak w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje udziały, a więc uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia. Otrzymując udziały, wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki osobowej.
Aby mówić o sytuacji „odpłatnego zbycia” w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu, osoba go wnosząca (Pan) winien otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia. Taka sytuacja miałaby miejsce w razie sprzedaży przedmiotu aportu. W związku z tym wniesienie aportu do spółki osobowej (spółki jawnej) nie rodzi z tego tytułu obowiązku podatkowego, jest to czynność prawna neutralna podatkowo.
Potwierdza to regulacja art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:
Wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki albo zmniejszenia udziału kapitałowego w takiej spółce.
Jednocześnie należy mieć na uwadze, że regulacja ta nie odwołuje się w swej treści do „przedsiębiorstwa” lub „zorganizowanej części przedsiębiorstwa”, stąd też wniesienie składników majątku stanowiących bądź nie „przedsiębiorstwo” lub „zorganizowaną część przedsiębiorstwa” nie wpływa na ocenę Pana poglądu.
Zwolnienie z opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu wniesienia aportu do spółki osobowej nie jest uzależnione od rodzaju składników majątku będących przedmiotem tego aportu. Bez znaczenia dla zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozostaje zatem kwestia, czy przedmiot aportu stanowi całe przedsiębiorstwo, czy też zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Tym samym wniesienie przez Pana wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki jawnej niebędącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, będzie skutkowało powstaniem po Pana stronie przychodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b wyżej cytowanej ustawy.
Pana stanowisko jest zatem prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie pytania nr 2 dotyczącego podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm. dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right