Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.233.2024.1.LS
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości przekazanej wspólnikom do majątku wspólnego w wyniku likwidacji spółki jawnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 5 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości przekazanej wspólnikom do majątku wspólnego w wyniku likwidacji spółki jawnej.
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:
Pani M. K.
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Pan T. K.
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni oraz Zainteresowany niebędący stroną postępowania są wspólnikami spółki jawnej (dalej jako: Spółka), której przedmiot działalności stanowi przede wszystkim produkcja odzieży oraz dodatków do niej.
Jednym ze składników majątku Spółki jest nieruchomość zabudowana budynkiem składającym się z hali produkcyjnej wraz z pomieszczaniami socjalnymi i biurowymi oraz magazynu. Powyższa nieruchomość, nabyta została przez Spółkę w roku 2008, zaś oddana do użytku w roku 2010. Posadowiony na gruncie budynek wykorzystywany jest w prowadzonej przez Spółkę działalności, w związku z czym wprowadzony jest on do ewidencji środków trwałych podmiotu oraz przez niego amortyzowany. Od momentu zakupu nieruchomości, Spółka nie wykonywała w ww. budynku żadnych remontów ani innych modernizacji.
Z powodów ekonomicznych, wspólnicy zamierzają w najbliższych miesiącach dokonać likwidacji prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej a następnie dokonać podziału wchodzących w skład majątku likwidacyjnego składników.
Po przekazaniu wskutek powyższego do majątków prywatnych wspólników opisywanej nieruchomości, zamierzają oni dokonać jej sprzedaży z uwagi na fakt, iż żaden z nich nie jest na chwilę obecną zainteresowany jej wykorzystaniem w jakikolwiek sposób. Kroki ku realizacji powyższego, w postaci wystawienia ogłoszenia o sprzedaży zostaną podjęte przez wspólników niezwłoczne po nabyciu nieruchomości do majątków prywatnych. Z powodu specyficznego charakteru przedmiotowego budynku, grono potencjalnych kupców będzie znacznie zawężone, zatem trudno jest określić przewidywany moment w którym znajdzie się podmiot zainteresowany jej nabyciem, zaś sama transakcja zostanie sfinalizowana.
W 2023 roku, obaj wspólnicy opodatkowywali swoje dochody podatkiem liniowym, zaś od roku 2024 dokonali oni zmiany formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W związku z planowaną, opisywaną na łamach niniejszego wniosku sprzedażą, powzięli oni jednak wątpliwość w jaki sposób powinni oni rozliczyć przychód uzyskany w związku z dokonaniem ww. zbycia.
Pytanie
1.W jakiej formie powinien zostać opodatkowany przychód uzyskany przez Wspólników w przypadku sprzedaży nieruchomości otrzymanej przez nich do majątków prywatnych wskutek likwidacji Spółki jawnej?
2.Czy w sytuacji gdy właściwą formą opodatkowania przychodu uzyskanego w związku ze sprzedażą przez Wspólników nieruchomości otrzymanej przez nich do majątków prywatnych wskutek likwidacji Spółki jawnej będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, stawką właściwą dla ww. przychodu będzie 10%?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1
W ocenie Wnioskodawczyni oraz Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania, przychód uzyskany przez Wspólników w przypadku sprzedaży nieruchomości otrzymanej przez nich do majątków prywatnych wskutek likwidacji Spółki jawnej winien zostać opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52, 52a i 52c ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Ustawa o PIT rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. W myśl przepisów wskazanej ustawy, odrębnym źródłem przychodów jest określona w art. 10 ust. 1 pkt 3 pozarolnicza działalność gospodarcza.
Jak stanowi art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b) ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, wystąpieniem wspólnika z takiej spółki lub zmniejszeniem udziału kapitałowego w takiej spółce, z wyjątkiem składników majątku stanowiących udziały (akcje), papiery wartościowe, tytuły uczestnictwa w funduszach kapitałowych, pochodne instrumenty finansowe oraz składników majątku, w wyniku otrzymania których Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów z ich odpłatnego zbycia.
Wobec powyższego, mając na uwadze treść wyżej wskazanego przepisu, uznać należy, że przychód osiągnięty przez Wnioskodawczynię oraz Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania w związku z opisaną na łamach niniejszego wniosku sprzedażą nieruchomości, stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej w myśl ustawy o PIT i winien on zostać opodatkowany na zasadach przewidzianych dla przychodów osiąganych z ww. źródła.
Jak już zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, na moment planowanego, mającego nastąpić w najbliższych miesiącach dokonania likwidacji Spółki jawnej, zyski uzyskane przez Wspólników z jej działalności podlegać będą opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Analiza wyżej przytaczanych przepisów skłania zaś do wniosków, że skoro przychód z opisywanej sprzedaży winien zostać opodatkowany w sposób tożsamy jak przychody z likwidowanej spółki, zasadnym jest przyjęcie, iż prawidłowym sposobem opodatkowania powstałych w niniejszym zdarzeniu przyszłym przychodów będzie obowiązująca Wspólników na dzień likwidacji Spółki forma w postaci ryczałtu. Tak sformułowane stanowisko potwierdzone zostało m.in. w Interpretacji Indywidualnej z dnia 18 grudnia 2018 r„ wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak: 0115-KDIT3.4011.499.2018.1.WM. W wymienionej interpretacji, Dyrektor KIS w całości potwierdza stanowisko podatnika, w myśl którego przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości otrzymanej w związku z likwidacją działalności, podlega opodatkowaniu według ostatniej wybranej przez podatnika formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej.
Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż przychód uzyskany przez Wspólników w przypadku sprzedaży nieruchomości otrzymanej przez nich do majątków prywatnych wskutek likwidacji Spółki jawnej winien zostać opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Ad. 2
W ocenie Wnioskodawczyni oraz Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania, w sytuacji gdy właściwą formą opodatkowania przychodu uzyskanego w związku ze sprzedażą przez Wspólników nieruchomości otrzymanej przez nich do majątków prywatnych wskutek likwidacji Spółki jawnej będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, stawką właściwą dla ww. przychodu będzie 10%.
Jak już opisano w uzasadnieniu do pytania numer 1, w związku z faktem, iż na moment likwidacji Spółki jawnej, obowiązującą wspólników formą opodatkowania będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, za zasadne należy uznać także rozliczenie w tej formie przychodu uzyskanego wskutek zbycia opisywanej nieruchomości. W związku z tym, ustalenia wymaga jaka stawka ryczałtu właściwa będzie dla tego typu transakcji.
W myśl art. 12 ust. 10 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na okres ich nabycia - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 10% uzyskanego przychodu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.
Przekładając brzmienie wyżej przytoczonego przepisu na okoliczności opisywanego niniejszym wnioskiem zdarzenia przyszłego, wskazać należy, że stanowiąca przedmiot wniosku nieruchomość stanowi środek trwały likwidowanej spółki, a zatem objęta jest ona dyspozycją ww. przepisu. Ponadto, wypełniona zostanie przesłanka czasowa wynikająca z art. 12 ust. 10 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, gdyż pomiędzy datą likwidacji a co za tym idzie - datą nabycia nieruchomości do majątków prywatnych wspólników nie upłynie 6 letni okres, gdyż jak już wyżej wskazywano - likwidacja odbędzie się w trakcie najbliższych miesięcy tj. w roku 2024, zaś potencjalne zbycie będzie miało miejsce tuż po tym zdarzeniu.
Powyższe stanowisko potwierdzone zostało m.in. w Interpretacji Indywidualnej z dnia 3 listopada 2017 r., wydanej przez: Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, znak: 0111-KDIB1-1.4011.153.2017.1.BS, gdzie zostało wskazane, iż: "Mając na uwadze powyższe przepisy prawa w kontekście przedstawionego we wniosku zdarzenie przyszłego stwierdzić należy, że skoro przedmiotowa nieruchomość wraz z działkami gruntowymi wykorzystywana jest w działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę i tym samym ujęta jest w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - jej odpłatne zbycie, w związku z wyborem od 1 stycznia 2018 r. formy opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stanowić będzie przychód Wnioskodawcy (proporcjonalnie do posiadanego przez niego prawa do udziału w zysku Spółki cywilnej) z pozarolniczej działalności gospodarczej i podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. wg. Stawki wynoszącej 10%."
Podsumowując, w sytuacji gdy właściwą formą opodatkowania przychodu uzyskanego w związku ze sprzedażą przez Wspólników nieruchomości otrzymanej przez nich do majątków prywatnych wskutek likwidacji Spółki jawnej będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, za stawkę właściwą dla ww. przychodu uznać należy 10%.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.):
Spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.
W myśl art. 22 § 1 ww. ustawy:
Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.
Spółka osobowa nie ma podmiotowości prawnej odrębnej od wspólników, nie jest ona podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego: podmiotami takimi są natomiast wspólnicy tej Spółki.
W myśl art. 50 Kodeksu spółek handlowych:
§ 1. Udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu.
§ 2. Wspólnik nie jest uprawniony ani zobowiązany do podwyższenia umówionego wkładu.
W piśmiennictwie przyjmuje się, że udział kapitałowy wspólnika stanowi określoną wartość księgową wyrażoną w złotych, która stanowi podstawę dla określenia praw lub obowiązków wspólnika w spółce w przypadkach przewidzianych przez ustawę lub umowę Spółki (...). Umowa może przewidywać, że udział kapitałowy jest mniejszy, równy lub większy niż wartość wkładu, przy czym udział ten inaczej niż w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może podlegać zmianie bez konieczności zmiany umowy Spółki np. wskutek pobrania odsetek w roku obrotowym, w którym Spółka nie miała zysku lub poniosła straty (S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szamański, J. Szwaja, Kodeks Spółek Handlowych; Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2001; t. I s. 326).
Udział kapitałowy jest zatem ściśle powiązany z wkładami wspólników. Wspólnicy nie mają prawa do udziału w całym majątku spółki. Posiadają jedynie określone przepisami kodeksu uprawnienia dotyczące majątku spółki (A. Kidyba, Kodeks spółek handlowych. Komentarz; t. I). Podobne stanowisko zajął w cytowanym wyżej komentarzu S. Sołtysiński wskazując, że w czasie trwania spółki wspólnikowi nie przysługuje żaden udział w majątku należącym do spółki i nie może on nim rozporządzać (s. 327).
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Z ww. przepisu wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartym w ww. ustawie, bądź od których zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje więc generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości oraz ww. praw majątkowych przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym. Jeżeli natomiast ich odpłatne zbycie następuje po upływie tego okresu, przychód z tego tytułu nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Jednakże z art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy wynika, że przepisu ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 9a ust. 1 ww. ustawy:
Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zgodnie z brzmieniem art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a) środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,
c) składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d) składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Skoro Państwa działalność gospodarcza opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, należy mieć na uwadze art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W myśl art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
W przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących:
1) środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
2) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, nie przekracza 1 500 zł,
3) składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
4) składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które nie podlegają ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
5) składnikami majątku przedsiębiorstwa w spadku
– bez względu na okres ich nabycia – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 10% uzyskanego przychodu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.
Wobec tego, przy ustaleniu źródła przychodu ze sprzedaży składników majątkowych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej istotny jest okres, jaki upłynął pomiędzy datą wycofania tych składników majątkowych z prowadzonej działalności gospodarczej, bądź datą likwidacji tej działalności, a datą ich sprzedaży. Jeżeli okres ten nie przekracza sześcioletniego okresu, o którym mowa w art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, to przychód uzyskany ze sprzedaży tych składników majątkowych stanowi przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 10 ww. ustawy. Natomiast, gdy okres ten przekracza sześcioletni okres, o którym mowa w ww. przepisie, to przychód uzyskany ze sprzedaży tych składników majątkowych nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Z art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku powstaje w sytuacji, gdy spełniają one ustawową definicję środków trwałych, podlegających ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
O tym, co stanowi środek trwały, decyduje odpowiednio art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Definicja środka trwałego zawarta została w art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
W świetle powyższego, zaliczenie przychodu ze sprzedaży składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności do przychodów z działalności gospodarczej jest możliwe jeśli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:
- składnik majątku wykorzystywano dla celów prowadzonej działalności gospodarczej,
- składnik ten stanowi/stanowił środek trwały w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- składnik majątku podlegał ujęciu w ewidencji (wykazie) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że jednym ze składników majątku Spółki jest nieruchomość zabudowana budynkiem składającym się z hali produkcyjnej wraz z pomieszczeniami socjalnymi i biurowymi oraz magazynu . Powyższa nieruchomość, nabyta została przez Spółkę w roku 2008. Budynek wykorzystywany jest w prowadzonej przez Spółkę działalności, w związku z czym wprowadzony jest do ewidencji środków trwałych oraz amortyzowany.
Z powodów ekonomicznych, wspólnicy zamierzają w najbliższych miesiącach dokonać likwidacji prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej a następnie dokonać podziału wchodzących w skład majątku likwidacyjnego składników. Po przekazaniu wskutek powyższego do majątków prywatnych wspólników opisywanej nieruchomości, zamierzają oni dokonać jej sprzedaży. W 2023 roku, obaj wspólnicy opodatkowywali swoje dochody podatkiem liniowym, zaś od roku 2024 dokonali oni zmiany formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że skoro do odpłatnego zbycia nieruchomości dojdzie przed upływem 6 lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym działalność ta została zlikwidowana, to środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej stanowić będą przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Tym samym, w Państwa przypadku uzyskany przychód podlegać będzie opodatkowaniu stawką wynoszącą 10%, tj. na zasadach określonych w art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W związku z powyższym, Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Pani M.K.(Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right