Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.43.2024.3.MC
Skutki podatkowe związane z udostępnieniem Handlowcom Narzędzi na potrzeby świadczenia Usług.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest:
- prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania nieodpłatnego udostępniania Elektroniki Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług (pytanie nr 1),
- prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania nieodpłatnego udostępniania Samochodów Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług (pytanie nr 2),
- prawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją Elektroniki udostępnianej Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług (pytanie nr 3),
- nieprawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem lub uzyskaniem prawa do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów udostępnianych Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług (pytanie nr 4),
- prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania odpłatnego udostępnienia Handlowcom Samochodów na podstawie odrębnego porozumienia w ramach odpłatnego użytku prywatnego (pytanie nr 9),
- nieprawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem lub przyjęciem do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów udostępnianych Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług oraz udostępnianych na podstawie odrębnego porozumienia w zakresie odpłatnego użytku prywatnego (pytanie nr 10).
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych związanych z udostępnieniem Handlowcom Narzędzi na potrzeby świadczenia Usług.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 kwietnia 2024 r. (data wpływu 10 kwietnia lutego 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka Akcyjna (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) z siedzibą w (…) jest polskim rezydentem podatkowym oraz zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka od wielu lat działa w branży produkcyjnej i dystrybucyjnej (...).
W przeważającym zakresie działalność Spółki ma charakter opodatkowany podatkiem VAT, w rezultacie przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT.
Zdarzenia będące przedmiotem wniosku dotyczą tej części działalności Spółki. Incydentalnie Spółka może dokonywać refaktury usługi zwolnionej lub świadczenia usługi opodatkowanej (np. finansowej); niemniej skala i okoliczności tych transakcji pozwalają albo na bezpośrednią alokację zakupów związanych z ww. czynnościami lub na wykorzystanie rozwiązania wskazanego w art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT.
Ponadto Spółka należy do grupy podmiotów powiązanych między sobą lub ze wspólnym udziałowcem (dalej: „Grupa”), w której została wyznaczona do pełnienia roli tzw. spółki flotowej, tj. spółki odpowiedzialnej za organizację i zapewnianie floty samochodowej dla wszystkich podmiotów z Grupy. W ramach tej działalności Spółka będzie nabywać na własność samochody osobowe albo uzyskiwać prawo do ich użytkowania na podstawie umów najmu lub leasingu (finansowego lub operacyjnego) zawieranych z innymi podmiotami (właścicielami samochodów, firmami leasingowymi), a następnie udostępniać je podmiotom z Grupy, które we własnym zakresie i na zasadach przez siebie ustalonych będą wykorzystywać je w swojej działalności (w tym, przekazywać je swoim pracownikom lub współpracownikom do używania w celu realizacji obowiązków służbowych).
Samochody te (własne lub leasingowane/wynajmowane) Spółka będzie także wykorzystywała we własnej działalności gospodarczej udostępniając je do używania:
a)swoim pracownikom (zatrudnionym na umowach o pracę) - na podstawie wewnętrznego regulaminu użytkowania samochodów służbowych, oraz
b)współpracownikom, tj. osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, współpracującym ze Spółką na podstawie cywilnoprawnych umów o współpracę (umów o świadczenie usług „business to business”, dalej: „umowy B2B”) - na zasadach opisanych poniżej. Przedmiotem niniejszego wniosku jest udostępnianie samochodów wyłącznie na rzecz współpracowników obsługujących Spółkę na podstawie umów B2B.
Spółka wskazuje, że dotychczas w ramach prowadzenia działalności gospodarczej zatrudniała w większości pracowników (w oparciu o umowy o pracę, w mniejszym zakresie na podstawie umów zlecenia). Jednakże ze względu na ciągły rozwój i rozszerzanie zakresu działalności, a także czynniki występujące po stronie osób świadczących pracę i zgłaszane przez nich preferencje, Spółka rozważa zmianę formy zatrudnienia (współpracy) przedstawicieli handlowych - pracowników mobilnych (wykonujących obowiązki na terytorium całego kraju lub wyznaczonego województwa/rejonu) na umowy B2B.
Zmiana ta może dotyczyć zarówno osób dotychczas współpracujących ze Spółką w oparciu o umowy o pracę, jak i osób nowych, wcześniej w Spółce niezatrudnionych, którzy będą prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą (dalej: „Handlowcy”).
Na podstawie umów B2B Handlowcy będą świadczyli na rzecz Spółki usługi właściwe dla działalności przedstawicieli handlowych (opisane w umowach współpracy); w szczególności będą one polegały na pozyskiwaniu dla Spółki nowych klientów i utrzymywaniu klientów dotychczasowych, budowaniu i podtrzymywaniu relacji biznesowych, poszerzaniu sieci sprzedaży Spółki, negocjowaniu umów sprzedaży towarów oferowanych przez Spółkę oraz wykonywaniu określonych planów sprzedażowych w imieniu i na rzecz Spółki (dalej: „Usługi”).
Wykonywanie Usług przez Handlowców (jako pracowników mobilnych) wymaga korzystania z określonych narzędzi, tj. komputera (w niektórych przypadkach wraz ze specjalnym oprogramowaniem) oraz telefonu komórkowego (dalej razem: „Elektronika”), a także z samochodu osobowego (dalej: „Samochód”) - dalej łącznie jako: „Narzędzia”.
Spółka chce mieć pewność, że każdy Handlowiec - wykonując na jej rzecz Usługi (kluczowe dla jej działalności, dokonywanej sprzedaży i uzyskiwanych przychodów) - będzie korzystał z Narzędzi sprawnych i odpowiedniej jakości. Z tych względów Spółka zamierza udostępniać własne Narzędzia na rzecz Handlowców (tj. Elektronikę stanowiącą jej własność oraz Samochody będące jej własnością lub użytkowane przez Spółkę na podstawie umów najmu lub leasingu).
Spółka planuje udostępnić Handlowcom Narzędzia w celu świadczenia Usług na jej rzecz bezpłatnie, tj. bez wynagrodzenia w formie pieniężnej. Udostępnienie Narzędzi będzie następowało na podstawie odrębnej umowy zawieranej indywidualnie z każdym Handlowcem lub w formie załącznika do umowy B2B z danym Handlowcem - w której to umowie (załączniku do umowy B2B) zostaną określone zasady udostępniania i wykorzystywania Narzędzi.
Takie rozwiązanie umożliwi Handlowcom świadczenie Usług na rzecz Spółki, w szczególności przez zagwarantowanie możliwości: gromadzenia informacji o klientach Spółki, nawiązywania i utrzymywania kontaktu z klientami Spółki, przygotowywania i zawierania umów, a także dojazdu Handlowca do klientów Spółki w celu świadczenia Usług.
Umowy zawierane z Handlowcami będą zawierały potwierdzenie, że wartość wynagrodzenia należnego Handlowcowi od Spółki z tytułu świadczonych Usług na podstawie umowy B2B uwzględnia okoliczność udostępniania mu Narzędzi w celu wykonywania tych usług (wynagrodzenie byłoby odpowiednio wyższe gdyby Spółka nie zapewniała narzędzi Handlowcom i musieliby oni pozyskać odpowiednie narzędzia we własnym zakresie).
Opisany powyżej model udostępniania narzędzi Handlowcom będzie odpowiadał tzw. umowie toolingowej, w której Spółka zobowiąże się do nieodpłatnego udostępnienia Narzędzi Handlowcom, w celu i na czas świadczenia Usług na jej rzecz. Po zakończeniu współpracy z danym Handlowcem, Narzędzia będą zwracane Spółce; Narzędzie mogą też być wymieniane na inne w trakcie trwania współpracy (w razie ich zużycia lub zepsucia).
Spółka podkreśla, że przez cały okres współpracy z Handlowcem prawo własności i/lub prawo do rozporządzania Narzędziami jak właściciel będzie pozostawało po stronie Spółki i w żadnym momencie nie dojdzie do przeniesienia tych praw na rzecz Handlowców. Narzędzia, a w szczególności Samochody stanowiące własność Spółki lub użytkowane w ramach leasingu finansowego, będą ujęte w ewidencji środków trwałych Spółki (zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami). W przypadku Samochodów użytkowanych przez Spółkę na podstawie umów najmu lub leasingu operacyjnego, udostępnianych Handlowcom, również nie dojdzie do przeniesienia na Handlowców prawa własności ani prawa do rozporządzania Samochodem jak właściciel (gdyż te prawa pozostaną po stronie właściciela pojazdu, np. firmy leasingowej).
Umowa toolingowa będzie wprost wskazywała, że Narzędzia są udostępniane Handlowcom wyłącznie w celu wykonywania Usług na rzecz Spółki i nie jest dopuszczalne ich użytkowanie na inne cele, tj. ani do świadczenia usług na rzecz innych podmiotów, ani na cele prywatne Handlowców. Niemniej Spółka przewiduje, że mogą wystąpić przypadki, w których Handlowiec wyrazi wolę wykorzystywania Samochodu również do celów prywatnych. Taki użytek będzie wówczas możliwy (w niewielkim zakresie), na podstawie odrębnego porozumienia pomiędzy Spółką i Handlowcem oraz za wynagrodzeniem należnym Spółce, ustalonym stosownie do zakresu użytku prywatnego.
Spółka nie przewiduje prywatnego użytku służbowego komputera ani telefonu, uznając to za mało prawdopodobne.
Poza udostępnieniem Handlowcom Narzędzi na podstawie umowy toolingowej, Spółka będzie ponadto zapewniać pokrycie kosztów ich użytkowania (m.in. koszty abonamentu telefonicznego, koszty drobnej naprawy telefonu komórkowego, koszty paliwa czy materiałów eksploatacyjnych do Samochodu, koszty ubezpieczenia Samochodu itp.) - poprzez:
a)samodzielne ponoszenie tych wydatków (zlecanie napraw usterek zgłoszonych przez handlowców, udostępnienie Handlowcom kart paliwowych do Samochodów), bądź
b)zwrot Handlowcom wydatków przez nich poniesionych w związku z bieżącym użytkowaniem udostępnianych Narzędzi.
W powyższym zakresie Spółka wdroży odpowiednie procedury kontroli, zmierzające do zapewnienia, że pokrywane przez nią koszty używania Narzędzi przez Handlowców dotyczą wyłącznie ich wykorzystywania do celów związanych ze świadczeniem Usług na rzecz Spółki, a w szczególności, że nie obejmują kosztów używania Samochodów do celów prywatnych Handlowca. Przykładowo:
a)udostępniając Handlowcom karty paliwowe, Spółka będzie informowała ich o bezwzględnym zakazie wykorzystywania tych kart do dokonywania zakupów (szczególnie paliwa) do celów jazd prywatnych; Spółka będzie ponadto kontrolowała rozliczenie wydatków finansowanych przy użyciu kart paliwowych w celu potwierdzenia ich związku z jazdami służbowymi, a w przypadku zidentyfikowania wydatków o charakterze osobistym, będzie obciążała nimi Handlowca;
b)w przypadku dokonywania zwrotu wydatków użytkowania Narzędzi, Spółka będzie dokonywała miesięcznych rozliczeń z Handlowcami w następujący sposób:
- Handlowiec w miesięcznej fakturze wystawianej z tytułu wykonania Usług na rzecz Spółki (na podstawie umowy B2B) będzie uwzględniał w odrębnej pozycji poniesione w danym miesiącu koszty związane z użytkowaniem Narzędzi, załączając dodatkowo:
- paragony fiskalne i/lub faktury wystawione na własne dane dokumentujące powyższe wydatki,
- oświadczenie potwierdzające, że wydatki te nie były ponoszone na cele osobiste, lecz w całości pozostawały w związku ze świadczeniem Usługi na rzecz Spółki;
- Spółka będzie dokonywać zwrotu ww. wydatków po przeprowadzeniu ich stosownej weryfikacji. W przypadku dopuszczenia użytku prywatnego Narzędzi (Samochodu) przez Handlowca - jak wskazano powyżej - zasady wykorzystywania Narzędzi na cele prywatne zostaną każdorazowo uregulowane w umowie zawieranej z Handlowcem (odrębnie od podstawowego użytku służbowego regulowanego w umowy toolingowej). W takim przypadku Handlowiec będzie ponosił koszty z tytułu bieżącego wykorzystywania Narzędzi na cele prywatne we własnym zakresie (przykładowo koszt paliwa, drobnych materiałów, oleju, itp.). Spółka nie będzie w żadnym stopniu zwracała Handlowcom bieżących kosztów wykorzystywania Samochodów na cele prywatne.
Wszelkie wydatki ponoszone przez Spółkę tytułem nabycia Narzędzi lub uzyskania praw do ich używania (na podstawie umów najmu lub leasingu) oraz dotyczące kosztów ich bieżącego użytkowania będzie właściwie dokumentowane, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie wymogami wynikającymi z przepisów ustawy o rachunkowości oraz przepisów podatkowych. W szczególności gromadzone dowody dotyczące niniejszych wydatków będą potwierdzać faktyczne ich poniesienie przez Spółkę, ich przedmiot, wartość netto i brutto, a także będą wskazywać na cel w jakim zostały dokonane.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
W uzupełnieniu wniosku wskazano:
Na wstępie Spółka pragnie podkreślić, że wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego, tj. na ten moment Spółka nie udostępnia Handlowcom Narzędzi na podstawie umów toolingowych ani opisanych porozumień. Wdrożenie powyższego rozwiązania jest na etapie planowania, tj. rozważań, dyskusji i podejmowania pierwszych decyzji co do konkretnego kształtu przyjmowanych procedur, mechanizmów czy wzorów dokumentów, a złożenie niniejszego wniosku jest jednym z elementów przygotowań. Wdrożenie opisanego modelu współpracy i udostępniania Narzędzi ma nastąpić w przyszłości, stąd obecnie znane są podstawowe założenia i zasady, pozwalające na przedstawienie we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, jednakże bez możliwości wskazania wszelkich szczegółów (takich jak konkretne zapisy w regulaminach, umowach), na jakich w praktyce opisana współpraca będzie realizowana. W tym zakresie Spółka planowała wykorzystanie interpretacji indywidualnej, o którą wystąpiła, do ustalenia szczegółowych postanowień, wymogów, etc.
Dodatkowego podkreślenia wymaga fakt, że nie mamy do czynienia z postępowaniem kontrolnym, mającym na celu weryfikację pod kątem zgodności z przepisami podatkowymi konkretnych rozwiązań przyjętych w Spółce, a postępowaniem w sprawie wydania interpretacji indywidualnej, którego celem jest wyjaśnienie przez organ zakresu i właściwego stosowania przepisów prawa podatkowego w przedstawionej przez wnioskodawcę sytuacji (czyli w oparciu o przedstawione przez niego okoliczności i oświadczenia). Jednocześnie przepisy prawa wyraźnie dopuszczają składanie wniosku dot. tzw. zdarzenia przyszłego, stąd oczekiwania organu co do uszczegółowienia jego opisu powinny ten aspekt uwzględniać i nie stanowić sposobu do odmowy wydania interpretacji z powodu niewystarczająco szczegółowo opisanego zdarzenia przyszłego.
Mając na uwadze powyższe Spółka wskazuje, iż przyjąć należy, że informacje przedstawione we wniosku wraz z poniższym uzupełnieniem stanowią wyczerpujący i jednoznaczny opis zdarzenia przyszłego i są wystarczające do wydania interpretacji indywidualnej przez organ.
I. Doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego, tj. jednoznaczne i precyzyjne wskazanie (jako element opisu sprawy):
1) Czy wydatki związane z nabyciem oraz eksploatacją Elektroniki (wydatki, których dotyczy pytanie nr 3) będą dokumentowane fakturą wystawioną na Państwa rzecz przez dostawcę towarów/usługodawcę?
Wydatki związane z nabyciem oraz eksploatacją Elektroniki (wydatki, których dotyczy pytanie nr 3), będą każdorazowo dokumentowane fakturą wystawioną na rzecz Spółki przez:
a) dostawcę towarów/ usługodawcę (przypadki wydatków związanych z nabyciem oraz eksploatacją Elektroniki ponoszone bezpośrednio przez Spółkę) lub
b) Handlowca (jako odrębna pozycja na comiesięcznej fakturze z tytułu umowy B2B), w sytuacji gdy poniesie on powyższe wydatki i wraz z wystawioną fakturą przedstawi Spółce paragon/fakturę wystawioną na jego rzecz przez dostawcę towarów/usługodawcę oraz oświadczenie, że poniesione wydatki pozostawały w całości w związku ze świadczonymi Usługami na rzecz Spółki (przypadki wydatków związanych z eksploatacją Elektroniki).
Spółka zakłada, że w praktyce przypadki z lit. a) będą przeważające, natomiast sytuacje opisane w lit. b) będą występować w mniejszym zakresie, np. w przypadku oddania powierzonego telefonu do naprawy przez samego Handlowca.
2) Czy wydatki związane z nabyciem/użytkowaniem oraz eksploatacją Samochodów (wydatki, których dotyczy pytanie nr 4) będą dokumentowane fakturą wystawioną na Państwa rzecz przez dostawcę towarów/usługodawcę?
Wydatki związane z nabyciem/uzyskaniem prawa do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów (wydatki, których dotyczy pytanie nr 4), będą każdorazowo dokumentowane fakturą wystawioną na rzecz Spółki przez:
a) dostawcę towarów/ usługodawcę (przypadki wydatków związanych z nabyciem/uzyskaniem prawa do użytkowania Samochodów przez Spółkę oraz wydatków związanych z bieżącą eksploatacją Samochodów ponoszonych bezpośrednio przez Spółkę) lub
b) Handlowca (jako odrębna pozycja na comiesięcznej fakturze z tytułu umowy B2B), w sytuacji, w której poniesie on powyższe wydatki we własnym zakresie i wraz z wystawioną fakturą przedstawi Spółce paragon/fakturę wystawioną na jego rzecz przez dostawcę towarów/usługodawcę oraz oświadczenie, że poniesione wydatki pozostawały w całości w związku ze świadczonymi Usługami na rzecz Spółki (przypadki wydatków związanych z bieżącą eksploatacją Samochodów).
3) Czy pytanie nr 3 dotyczy również wydatków ponoszonych przez Handlowców, które to wydatki będą uwzględniane w fakturze wystawianej przez Handlowców z tytułu świadczenia na Państwa rzecz Usług?
Pytanie nr 3 dotyczy wydatków Spółki z tytułu nabycia i eksploatacji Elektroniki udostępnionej Handlowcom w ramach umowy toolingowej, w celu świadczenia Usług na rzecz Spółki. Wydatki Spółki z tytułu nabycia Elektroniki będą ponoszone samodzielnie przez Spółkę, natomiast wydatki Spółki z tytułu eksploatacji Elektroniki będą obejmować:
a)wydatki ponoszone samodzielnie przez Spółkę bezpośrednio na rzecz dostawcy towarów/usługodawcy;
b)w wyjątkowych sytuacjach zwrot na rzecz Handlowca poniesionych przez niego kosztów (przykładowo nagła awaria Elektroniki i konieczność niezwłocznego oddania jej do naprawy), pod warunkiem:
- przedstawienia Spółce właściwego dokumentu wystawionego na rzecz Handlowca (paragon lub faktura zakupowa) potwierdzającego poniesiony wydatek wraz z oświadczeniem, że wydatek ten pozostawał w całości w związku ze świadczonymi Usługami na rzecz Spółki na podstawie umowy B2B oraz
- uwzględnienia poniesionych kosztów w odrębnej pozycji w miesięcznej fakturze wystawianej z tytułu wykonania Usług na rzecz Spółki (na podstawie umowy B2B).
Tym samym, Spółka potwierdza, że pytanie nr 3 obejmuje również zwrot wydatków poniesionych przez Handlowców uwzględnionych w fakturze wystawionej przez Handlowców z tytułu Usług świadczonych na rzecz Spółki.
4) Czy pytanie nr 4 dotyczy również wydatków ponoszonych przez Handlowców, które to wydatki będą uwzględniane w fakturze wystawianej przez Handlowców z tytułu świadczenia na Państwa rzecz Usług?
Pytanie nr 4 dotyczy wydatków związanych z nabyciem lub uzyskaniem prawa do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów udostępnianych Handlowcom w ramach umowy toolingowej, w celu świadczenia Usług na rzecz Spółki. Wydatki Spółki tytułem nabycia lub uzyskania prawa do użytkowania Samochodów będę ponoszone samodzielnie przez Spółkę. Natomiast wydatki Spółki związane z eksploatacją Samochodów (analogicznie jak w odpowiedzi na pytanie 3) będą obejmować:
a)wydatki ponoszone samodzielnie przez Spółkę bezpośrednio na rzecz dostawcy towarów/ usługodawcy;
b)w wyjątkowych sytuacjach zwrot na rzecz Handlowca poniesionych przez niego kosztów (przykładowo nagła naprawa Samochodu, paliwo), pod warunkiem:
- przedstawienia Spółce właściwego dokumentu wystawionego na rzecz Handlowca (paragon lub faktura zakupowa) potwierdzającego poniesiony wydatek wraz z oświadczeniem, że wydatek ten pozostawał w całości w związku ze świadczonymi Usługami na rzecz Spółki na podstawie umowy B2B (nie miał związku z celami osobistymi Handlowca) oraz
- uwzględnienia poniesionych kosztów w odrębnej pozycji w miesięcznej fakturze wystawianej z tytułu wykonania Usług na rzecz Spółki (na podstawie umowy B2B).
Tym samym, Spółka potwierdza, że pytanie nr 4 obejmuje również zwrot wydatków poniesionych przez Handlowców uwzględnionych w fakturze wystawionej przez Handlowców z tytułu Usług świadczonych na rzecz Spółki.
5) Czy świadczone przez Handlowców na Państwa rzecz Usługi będą związane z potrzebami prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej, w ramach której to działalności będą Państwo wykonywać wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, które nie korzystają ze zwolnienia od podatku?
Zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym, wniosek dotyczy działalności Spółki mającej charakter opodatkowany VAT, z tytułu której przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT (stanowiącej zdecydowaną większość działalności Spółki). Przypadki, w których Spółka dokonuje czynności nieopodatkowanych lub zwolnionych mają charakter incydentalny i Spółka każdorazowo jest w stanie bezpośrednio alokować poniesione wydatki do ww. czynności (lub z zastosowaniem mechanizmu z art. 90 ust. 10 pkt 1) ustawy o VAT). Usługi świadczone na rzecz Spółki przez Handlowców będą służyły podstawowej działalności Spółki, tj. działalności opodatkowanej VAT, dającej jej prawo do odliczenia podatku naliczonego.
6) Na czym będzie polegał związek pomiędzy udostępnieniem Handlowcom Narzędzi w postaci Elektroniki i Samochodów a wykonywaniem przez Państwa działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, w jaki sposób udostępnienie Handlowcom Narzędzi będzie służyć prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej?
Zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym oraz uzasadnieniem wniosku, czynności wykonywane przez Handlowców na rzecz Spółki (które mają być w przyszłości realizowane w ramach opisanych we wniosku Usług) są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę, podlegającej opodatkowaniu VAT, tj. sprzedaży towarów na rzecz klientów (przykładowo produktów (...)). Usługi świadczone przez Handlowców na podstawie umów B2B będą obejmowały szereg zróżnicowanych czynności, w szczególności: gromadzenie informacji o klientach Spółki, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z klientami Spółki, podtrzymywanie relacji biznesowych, przygotowywanie, negocjowanie, zawieranie umów na rzecz Spółki, wykonywanie założonych planów sprzedażowych. Wszystkie opisane powyżej czynności będą miały na celu umożliwienie Spółce dokonywania sprzedaży towarów. Bez współpracy z Handlowcami, Spółka nie byłaby w stanie zbudować i utrzymywać tak szerokiej bazy klientów, na rzecz których dokonuje (i zamierza dokonywać) sprzedaży towarów opodatkowanej podatkiem VAT. Ponadto, niewykluczone, że dzięki Usługom świadczonym przez Handlowców Spółka poszerzy bazę klientów, co dodatkowo zwiększy zakres sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (dystrybucji towarów).
Jednocześnie, chcąc umożliwić Handlowcom świadczenie Usług, czyli wywiązywanie się z obowiązków określonych w umowie B2B, Spółka zamierza udostępnić Handlowcom Narzędzia w postaci Elektroniki i Samochodów. Ze względu na mobilny charakter obowiązków Handlowców, konieczność utrzymywania kontaktu z klientami (tak w formie bezpośredniej, jak i zdalnej), gromadzenia danych, etc. Handlowcy muszą dysponować odpowiednim sprzętem, bez którego wykonywanie opisanych powyżej czynności byłoby niemożliwe lub bardzo utrudnione i często nieefektywne, co zgodnie z opisem powyżej będzie miało pośrednie przełożenie na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą, tj. sprzedaż towarów na rzecz klientów.
Przykładowo, podróże (służbowe) do klientów przy użyciu komunikacji miejskiej, czy pociągów są bardziej czasochłonne i dają mniejszą elastyczność. Ponadto w niektórych przypadkach dotarcie do klienta (w jego siedzibie, punkcie sprzedaży, etc.) mogłoby okazać się niemożliwe, ze względu na ograniczone połączenia komunikacyjne (miejsca spotkań z klientami znajdują się w całej Polsce).
Podobne motywy przyświecały Spółce w przypadku wyposażenia Handlowca w telefon komórkowy, czy komputer. Brak takiego sprzętu uniemożliwiałoby Handlowcom zawieranie i utrzymywanie kontaktu z klientami, co jest podstawowym elementem Usług świadczonych na rzecz Spółki. Takie sytuacje z dużym prawdopodobieństwem mogłyby spowodować utratę dotychczasowych klientów i brak możliwości nawiązywania nowych relacji biznesowych przez Handlowców, co mogłoby przełożyć się na wielkość (obniżenie) sprzedaży w ramach działalności gospodarczej Spółki.
Spółka mogłaby zobowiązać Handlowców do zorganizowania (uzyskania dostępu do) Narzędzi we własnym zakresie, jednak udostępnienie Narzędzi na podstawie umowy toolingu, z wysokim prawdopodobieństwem umożliwi Handlowcom efektywniejsze świadczenie Usług (co zgodnie z powyższym może pozytywnie wpłynąć na sprzedaż Spółki w ramach działalności gospodarczej). W przypadku, w którym Handlowcy musieliby samodzielnie zapewnić Narzędzia, istnieje ryzyko, że ze względu na ich niezunifikowany charakter (np. samochody i laptopy różnych marek, bardzo wyeksploatowane, etc.), niewystarczającą jakość czy stan techniczny (pozostające poza kontrolą Spółki), świadczenie Usług mogłoby być mniej efektywne i bezpieczne niż w przypadku, w którym to Spółka zapewnia Narzędzia o określonym standardzie, z zapewnionym legalnym oprogramowaniem, jednocześnie dbając o ich bezpieczne funkcjonowanie i sprawność. Ponadto, Spółka nie mogłaby wymagać np. oznaczenia prywatnego samochodu Handlowca logo Spółki lub logo jej produktów, co ma miejsce w przypadku wszystkich Samochodów Spółki. Taka praktyka pozwala zwiększyć tym samym rozpoznawalność Spółki oraz jej produktów i świadomość klientów. Tym sam, chcąc zminimalizować ryzyko negatywnego wpływu na prowadzoną działalność gospodarczą, wynikające z braku odpowiednich Narzędzi, Spółka zamierza udostępniać je Handlowcom na podstawie umowy toolingu.
Zgodnie z powyższym Spółka podtrzymuje stanowisko zaprezentowane we wniosku, że udostępnianie Narzędzi Handlowcom będzie stanowiło czynność związaną ze sprzedażą Spółki prowadzoną w ramach działalności gospodarczej Spółki opodatkowaną podatkiem VAT.
7) Czy udostępnienie Handlowcom Narzędzi przyczyni się do zwiększenia Państwa sprzedaży w ramach prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej oraz w jaki sposób?
Zgodnie z odpowiedzią na pytanie 6) brak Narzędzi uniemożliwi lub bardzo utrudni świadczenie Usług przez Handlowców na rzecz Spółki, co pośrednio znajdzie przełożenie w prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, tj. sprzedaży na rzecz klientów. Spółka wyrażając zamiar udostępniania Narzędzi, w pierwszej kolejności ma na celu umożliwienie Handlowcom świadczenie Usług na jej rzecz. Dodatkowym motywem jest rozwój prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. Zdaniem Spółki udostępnianie Narzędzi umożliwi najbardziej efektywne świadczenie Usług przez Handlowców co może skutkować zwiększeniem sprzedaży Spółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Jak wskazano w odpowiedzi na pytanie 6) udostępnienie Handlowcom Narzędzi o zagwarantowanej jakości, zainstalowanym oprogramowaniem, poddawanych regularnym przeglądom i naprawom umożliwi Handlowcom świadczenie Usług w sprawny, kompetentny i przynoszący oczekiwane rezultaty sposób, co może przyczynić się nie tylko do rozwoju współpracy z dotychczasowymi klientami Spółki, lecz także do poszerzenia i nawiązywania nowych relacji biznesowych (przykładowo Handlowiec dysponujący Samochodem będzie miał możliwość spotkania się z większą liczbą klientów - co może skutkować zawarciem większej liczby umów i w konsekwencji większej sprzedaży towarów Spółki - niż Handlowiec zmuszony do poruszania się komunikacją miejską, czy pociągami ze względu na większą czasochłonność i mniejszą elastyczność takich rozwiązań; analogiczne uwagi dotyczą możliwości komunikacji z klientami, które zapewniają laptop, telefon komórkowy, etc.).
Mając na uwadze, że na wielkość sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółki składa się wiele (częściowo niezależnych) czynników, Spółka nie jest w stanie przewidzieć z całkowitą pewnością, w jaki sposób udostępnianie Handlowcom Narzędzi przyczyni się do jej zwiększenia. Powyższe nie zmienia jednak faktu, że rozwój działalności gospodarczej przez zwiększenie sprzedaży, był, jest i będzie jednym z celów jakimi kieruje się Spółka wyrażając zamiar udostępniania Narzędzi Handlowcom.
8) W jaki konkretnie sposób będą Państwo ustalać w jakim dokładnie zakresie Handlowcy będą korzystać z udostępnionych Samochodów na potrzeby świadczenia Usług na Państwa rzecz a w jakim dokładnie zakresie Handlowcy będą korzystać z tych Samochodów na potrzeby użytku prywatnego (udostępnienie Samochodów z możliwością użytku prywatnego) - prosimy jednoznacznie opisać jakie mechanizmy, procedury i sposoby weryfikacji zakresu użytku na potrzeby świadczenia Usług oraz użytku prywatnego zostaną przez Państwa wprowadzone?
Jak przedstawiono we wniosku Spółka zamierza zawrzeć z Handlowcami umowy toolingowe, na podstawie których będzie udostępniała Narzędzia (w tym Samochody) wyłącznie na potrzeby świadczenia Usług na rzecz Spółki. Umowa toolingowa będzie zawierała postanowienia bezpośrednio wskazujące na brak możliwości użytkowania Narzędzi na inne cele (takie jak użytek osobisty, czy wykorzystanie do świadczenia usług na rzecz innych podmiotów). Jednocześnie, w określonych przypadkach Spółka będzie zawierała odrębne porozumienia z Handlowcami, uprawniające ich do użytkowania Samochodów na cele prywatne (za wynagrodzeniem).
Zarówno umowy toolingowe, jak i porozumienia będą zawierały postanowienia o dopuszczalnym zakresie i sposobie wykorzystywania Samochodów oraz zasadach rozliczenia użytku prywatnego. Ponadto Spółka zamierza sporządzić odrębny dokument (regulamin), który będzie zawierał zasady użytkowania Narzędzi na potrzeby świadczenia Usług oraz użytkowania prywatnego Samochodów, z jednoczesnym wskazaniem mechanizmów kontrolnych, sposobu prowadzenia przez Spółkę nadzoru nad zakresem użytkowania Narzędzi (wśród rozważanych możliwości jest ustalenie limitu przejechanych kilometrów oraz instalacja GPS w Samochodach, które w określonych przypadkach będą mogły zostać wykorzystane w celu kontroli sposobu wykorzystania Samochodu przez Handlowca poprzez weryfikację tras przejazdu) oraz wskazaniem potencjalnych sankcji/kar (przykładowo pieniężnych) za wykorzystywanie Narzędzi w sposób sprzeczny z powyższym regulaminem i/lub umową toolingową i/lub porozumieniem. Jednocześnie elementem każdej umowy toolingowej/ porozumienia będzie oświadczenie Handlowca, że zapoznał się z treścią powyższego regulaminu i zobowiązuje się do postępowania zgodnie z jego postanowieniami oraz jest świadomy potencjalnych kar/sankcji za niewłaściwe wykorzystywanie Narzędzi.
Dodatkowo Spółka zwraca uwagę, że wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego, tj. na ten moment Spółka nie udostępnia Handlowcom Narzędzi na podstawie umów toolingowych ani porozumień, a wszelkie procedury, mechanizmy kontroli, weryfikacji, nadzoru są na etapie opracowywania (co nie zmienia faktu, że w przyszłości zostaną wdrożone w oparciu o założenia przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego). Jednocześnie Spółka wskazuje, iż zdaje sobie sprawę, że w razie potencjalnej kontroli podatkowej, organy mogą weryfikować szczegółowo faktycznie wdrożone postanowienia umów, porozumień i regulaminu oraz przyjęte mechanizmy kontroli, w tym pod kątem zgodności z oświadczeniami złożonymi w opisie zdarzenia przyszłego. Niemniej, zgodnie ze wstępem Spółka wskazuje, że dla potrzeb niniejszego postępowania (interpretacyjnego) przedstawione powyżej informacje powinny być wystarczające; opisano bowiem wszystkie okoliczności zdarzenia niezbędne do wydania interpretacji indywidualnej przez organ.
9) Czy udostępniane Handlowcom Samochody będą stanowić pojazdy samochodowe w rozumieniu art. 2 pkt 34 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej „ustawą o podatku od towarów i usług?
Samochody udostępniane Handlowcom będą stanowiły pojazdy samochodowe w rozumieniu art. 2 pkt 34 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), czyli pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
10) Czy udostępniane Handlowcom Samochody będą pojazdami samochodowymi, o których mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1-3 ustawy o podatku o towarów i usług - jeżeli tak, to prosimy wskazać:
a)który konkretnie przepis dotyczy tych pojazdów,
b)czy spełnienie wymagań określonych w tym przepisie zostanie stwierdzone na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz adnotacją w dowodzie rejestracyjnym o spełnieniu tych wymagań (dotyczy pojazdów wymienionych w art. 86a ust. 9 pkt 1-2 ustawy o podatku od towarów i usług) lub na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym (dotyczy pojazdów wymienionych w art. 86a ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług)?
Samochody udostępniane Handlowcom nie będą pojazdami samochodowymi, o których mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1-3 ustawy o podatku o towarów i usług.
11) Czy udostępniane Handlowcom Samochody to pojazdy konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą i czy z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynikać będzie takie przeznaczenie?
Samochody udostępniane Handlowcom nie będą pojazdami konstrukcyjnie przeznaczonymi do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.
- w odniesieniu do przypadku, gdy udostępnianie Samochodów Handlowcom nastąpi bez możliwości użytku prywatnego tych Samochodów przez Handlowców, tj. przypadku, w którym nie będą Państwo zawierać z Handlowcami odrębnego porozumienia w zakresie użytku prywatnego:
12) Czy udostępniane Handlowcom Samochody będą wykorzystywane przez Państwa wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej i wykluczone będzie ich wykorzystywanie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą?
Zgodnie z wnioskiem Samochody udostępniane Handlowcom będą wykorzystywane wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej i wykluczone będzie ich wykorzystywanie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Powyższe zostanie każdorazowo uregulowane w umowie toolingowej zawieranej z Handlowcem. Postanowienia umowy toolingowej będą bezpośrednio wskazywały, że udostępniane Narzędzia służą wyłącznie wykonywaniu Usług na rzecz Spółki i nie jest dopuszczalne ich użytkowanie na jakiekolwiek inne cele (w tym na cele prywatne Handlowców lub świadczenia usług na rzecz innych podmiotów).
13) Czy będą istnieć obiektywne okoliczności potwierdzające brak wykorzystania Samochodów do użytku prywatnego (osobistego) Handlowców - jeśli tak, należy szczegółowo wskazać jakie to będą okoliczności?
Zgodnie ze wstępem oraz odpowiedzią na pytanie 8) Spółka wskazuje, że umowy toolingowe będą zawierały postanowienia wskazujące na brak możliwości użytkowania Samochodów na cele osobiste Handlowców. Jednocześnie Spółka jest na etapie opracowywania procedur, mechanizmów kontroli i nadzoru, a także sankcji/kar za użytkowanie Samochodu sprzeczne z umową toolingową, które zostaną uregulowane w odrębnym dokumencie (regulaminie).
Handlowiec zawierający umowę toolingową, będzie podpisywał oświadczenie potwierdzające: (i) zapoznanie się z powyższym regulaminem, (ii) zobowiązanie do wykorzystywania Samochodu zgodnie z jego postanowieniami oraz (iii) świadomość potencjalnych kar/sankcji za niewłaściwe użytkowanie Samochodu.
Mając na uwadze, że wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego, tj. rozwiązań, które dopiero zostaną wdrożone i są na etapie opracowywania, Spółka wskazuje, że przedstawione informacje uznaje za wystarczające do wydania interpretacji indywidualnej przez organ.
14) Czy zostaną przez Państwa określone zasady użytkowania Samochodów wykluczające użycie tych Samochodów przez Handlowców do celów prywatnych (osobistych) - jeżeli tak, prosimy precyzyjnie wskazać
a) w jakiej formie te zasady zostaną określone (np. w formie regulaminu, wewnętrznego zarządzenia, itp.),
b) jakie będą dokładnie postanowienia tego regulaminu/wewnętrznego zarządzenia i jakie zostaną podjęte działania zabezpieczające wykonanie zasad określonych w tym dokumencie?
Spółka potwierdza, że określi zasady użytkowania Samochodów wykluczające użycie tych Samochodów przez Handlowców do celów prywatnych (osobistych). Zgodnie z odpowiedziami udzielonymi powyżej, Spółka wskazuje, że:
a)zasady zostaną określone w odrębnym dokumencie (regulaminie), który zostanie przyjęty przez Spółkę,
b)postanowienia regulaminu będą szczegółowo określały zakres i zasady wykorzystywania Samochodów przez Handlowców, a także sposób weryfikacji, kontroli oraz nadzoru sposobu użytkowania Samochodu przez Spółkę (jedną, lecz nie jedyną, z rozważanych możliwości jest zainstalowanie GPS w samochodach, które w określonych przypadkach będą mogły zostać wykorzystane do weryfikacji zakresu wykorzystywania Samochodów przez Handlowców poprzez sprawdzenie tras przejazdów). Spółka przewiduje również wprowadzenie możliwości nałożenia sankcji/kar (przykładowo pieniężnych) na Handlowca za wykorzystywanie Samochodu w sposób sprzeczny z regulaminem.
Dodatkowo, zasady korzystania z Samochodów przez Handlowców, ze wskazaniem zakazu użytkowania ich w celach prywatnych, będą określane w indywidualnie zawieranych umowach toolingowych (w tym zakresie może np. zostać wprowadzony limit przebiegu kilometrów dla danego Samochodu).
Mając na uwadze, że wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego, tj. rozwiązań, które dopiero zostaną wdrożone i są na etapie opracowywania, Spółka wskazuje, że przedstawione informacje winny być wystarczające do wydania interpretacji indywidualnej przez organ.
15) Czy we wprowadzonym regulaminie/wewnętrznym zarządzeniu użytkowania Samochodów zostanie określony sposób użytkowania tych Samochodów wykluczający użycie tych pojazdów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, tj. w zakresie użytku prywatnego Handlowców?
Zgodnie z odpowiedziami udzielonymi powyżej, stosownie do zawieranych umów toolingowych, regulamin użytkowania Samochodów będzie przewidywał brak możliwości użytkowania Samochodów przez Handlowców do celów innych niż świadczenie Usług na rzecz Spółki (tj. celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki). Wyjątkiem będą sytuacje, w których Spółka zawrze z Handlowcem odrębne porozumienie, na podstawie którego Samochód będzie udostępniany również na cele prywatne Handlowca.
Regulamin będzie zawierał szczegółowe postanowienia regulujące zarówno zakres, sposób wykorzystywania Samochodów na podstawie umowy toolingowej (tj. wyłącznie na cele świadczenia Usług na rzecz Spółki) oraz na podstawie porozumień (tj. na cele prywatne Handlowców). Dodatkowo Spółka określi w regulaminie zasady weryfikacji, kontroli, nadzoru sposobu wykorzystywania Samochodów, ze wskazaniem potencjalnych kar/sankcji za niewłaściwe użytkowanie Samochodów.
W związku z powyższym Spółka wskazuje, że w zakresie dotyczącym użytkowania Samochodów na podstawie umów toolingowych, regulamin będzie zawierał postanowienia uniemożliwiające (zabraniające) wykorzystanie Samochodów do celów innych niż działalność gospodarcza Spółki, w tym do celów prywatnych Handlowców (z możliwością sankcjonowania); użytek prywatny będzie możliwy wyłącznie w przypadkach, w których Handlowiec zawrze ze Spółką odrębne porozumienie na użytkowanie Samochodu do takich celów i tylko w zakresie i na zasadach w nim wskazanym.
16) Jakie konkretnie działania (czynności) zostaną przez Państwa podjęte, aby użytek prywatny Samochodów przez Handlowców został jednoznacznie wykluczony - prosimy kolejno wymienić i opisać te działania?
Spółka pragnie ponownie podkreślić, że wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego, tj. rozwiązań, które nie zostały jeszcze wdrożone, tym samym Spółka jest na etapie opracowywania, uzgadniania ostatecznego kształtu przyjętych rozwiązań, w tym działań, które zostaną podjęte, aby użytek prywatny Samochodów przez Handlowców został jednoznacznie wykluczony, w przypadku, w którym nie zostaną zawarte odrębne porozumienia w zakresie użytku prywatnego.
Jednocześnie, zgodnie z odpowiedziami udzielonymi powyżej, Spółka podkreśla, że wdroży odpowiednie mechanizmy weryfikacji, kontroli, nadzoru użytkowania Samochodów, które będą znajdowały potwierdzenie w:
- umowach toolingowych zawieranych z Handlowcami, dopuszczających wyłączny użytek Samochodu na cele świadczenia Usług na rzecz Spółki;
- odrębnych porozumieniach zawieranych z Handlowcami, bez zawarcia których użytkowanie Samochodu na cele prywatne Handlowca nie będzie dopuszczalne;
- regulaminie, który będzie regulował wykorzystywanie Samochodu na podstawie umowy toolingowej/porozumienia, w tym możliwość nałożenia sankcji/kar za niedozwolony użytek prywatny Handlowca, tj. w ramach zawartej umowy toolingowej (bądź z naruszeniem postanowień odrębnego porozumienia ze Spółką, w razie jego zawarcia).
17) Czy będzie istnieć nadzór nad używaniem Samochodów - jeśli tak, prosimy wskazać w jaki sposób i kto będzie dokonywać tego nadzoru, jaki będzie zakres nadzoru?
Spółka ponownie podkreśla, że nadzór na użytkowaniem Samochodów zostanie wdrożony, co zostanie szczegółowo uregulowane w regulaminie przyjętym przez Spółkę. W imieniu Spółki, wyznaczone i uprawnione do tego osoby, posiadające odpowiednie kwalifikacje i narzędzia będą sprawowały nadzór na używaniem Samochodów przez Handlowców - zarówno w zakresie Samochodów udostępnianych wyłącznie na podstawie umowy toolingowej (tj. wyłącznie na cele świadczenia Usług na rzecz Spółek), jak i Samochodów udostępnianych również na podstawie porozumień na cele użytku prywatnego Handlowców. Zasady, zakres i mechanizmy sprawowania nadzoru zostaną dostosowane do sposobu i zakresu użytkowania Samochodów.
18) Czy będą Państwo prowadzić ewidencję przebiegu Samochodów udostępnianych Handlowcom - jeśli tak, prosimy precyzyjnie wskazać:
a)czy prowadzona przez Państwa ewidencja przebiegu danego Samochodu będzie spełniać wymogi określone w art. 86a ust. 6 ustawy od towarów i usług,
b)czy prowadzona przez Państwa ewidencja przebiegu danego Samochodu będzie zawierać wszystkie elementy wymienione w art. 86a ust. 7 ustawy od towarów i usług,
c)w jakiej formie będą Państwo prowadzić ewidencję przebiegu danego Samochodu udostępnionego Handlowcowi?
Spółka wskazuje, że w poszczególnych przypadkach może prowadzić ewidencję przebiegu Samochodów udostępnianych Handlowcom na podstawie umowy toolingowej. W takim przypadku prowadzona ewidencja danego Samochodu będzie:
a)spełniać wymogi określone w art. 86a ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług,
b)zawierać wszystkie elementy wymienione w art. 86a ust. 7 ustawy od towarów i usług.
W zakresie lit. c) pytania Spółka wskazuje, że w powyższym przypadku ewidencja przebiegu Samochodu będzie prowadzona w postaci elektronicznej.
Jednocześnie Spółka zastrzega, że nie dla wszystkich Samochodów udostępnianych Handlowcom na podstawie umowy toolingowej opisana powyżej ewidencja będzie prowadzona, pomimo, że Samochód będzie wykorzystywany wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej.
Spółka zdaje sobie przy tym sprawę, że prowadzenie ewidencji lub jej brak ma wpływ na zakres prawa do odliczenia podatku VAT zgodnie z art. 86a ustawy o VAT. Z tych względów w uzasadnieniu własnego stanowiska we wniosku Spółka wskazała (co podtrzymuje), że:
- w odniesieniu do wydatków dotyczących Samochodów udostępnionych Handlowcom, dla których będzie prowadzona powyższa ewidencja oraz złożona zostanie informacja, o której mowa w art. 86a ust. 12 ustawy o podatku pod towarów i usług (VAT-26) Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego zgodnie z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT,
- w odniesieniu do Samochodów, dla których ewidencja nie będzie prowadzona będzie przysługiwało jej prawo do odliczenia 50% VAT zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT.
19) Czy sposób wykorzystywania Samochodów określony w zasadach ich użytkowania będzie potwierdzony prowadzoną przez Państwa ewidencją przebiegu pojazdu?
Zgodnie z odpowiedziami udzielonymi w pkt 18) powyżej, Spółka wskazuje, że w określonych przypadkach, sposób użytkowania Samochodów na podstawie umowy toolingowej (tj. wyłącznie na cele działalności gospodarczej Spółki) może znajdować dodatkowe potwierdzenie w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej w formie elektronicznej zgodnie z art. 86a ust. 6-7 ustawy o VAT. Spółka zakłada, że nie dla wszystkich Samochodów taka ewidencja może być prowadzona.
20) Czy dołożą Państwo należytej staranności, aby wykluczyć możliwość użycia Samochodu do celów prywatnych - jeśli tak, prosimy wskazać jakie czynności zostaną podjęte, w czym będzie przejawią się ta staranność?
Spółka potwierdza, że dołoży należytej staranności, aby wykluczyć możliwość użycia Samochodów udostępnianych na podstawie umowy toolingowej do celów prywatnych. Jak wskazano już kilkukrotnie w odpowiedziach na pytania powyżej, Spółka wdroży odpowiednie mechanizmy weryfikacji, kontroli i nadzoru wykorzystywania Samochodów przez Handlowców. Powyższe będzie znajdować potwierdzenie w szczegółowych postanowieniach:
1)Umów toolingowych zawieranych z Handlowcami;
2)Regulaminu przyjętego przez Spółkę.
Umowy toolingowe będą zawierały zapisy wykluczające możliwość użytkowania Samochodu do celów prywatnych, pod groźbą kary/sankcji (za użytek sprzeczny z umową, w tym na użytek prywatny), stosownie do postanowień regulaminu. Handlowiec zawierający umowę toolingową będzie zobowiązany do przestrzegania zapisów regulaminu (umowa toolingowa będzie zawierała oświadczenie potwierdzające zapoznanie się z treścią regulaminu i świadomość potencjalnych kar/sankcji za niewłaściwe użytkowanie Samochodu). Spółka rozważa również określenie w umowie toolingowej limitu przebiegu pojazdu przyporządkowanego do danego Samochodu, z uwzględnieniem obowiązków Handlowca, przydzielonego mu obszaru działalności oraz szacowanej częstotliwości spotkań z klientami. Dodatkowo, regulamin będzie precyzował zakres nadzoru nad użytkowaniem Samochodu sprawowanego przez wykwalifikowaną/wskazaną osobę w imieniu Spółki.
Dodatkowym przejawem dołożenia należytej staranności będzie sposób rozliczeń z tytułu wydatków na bieżące użytkowanie Samochodów, tj. co do zasady takie wydatki będą ponoszone samodzielnie przez Spółkę, natomiast w przypadkach, w których Handlowiec dokona zakupu z własnych środków, Spółka dokona zwrotu wyłącznie pod warunkiem:
a)uwzględnienia wydatku w odrębnej pozycji na miesięcznej fakturze wystawianej przez Handlowca na podstawie umowy B2B oraz
b)przedstawienia paragonu/faktury dokumentującej wydatek wraz z oświadczeniem, że został on poniesiony w związku ze świadczeniem Usług na rzecz Spółki.
Powyższe dowodzi, że Spółka będzie weryfikowała zakres użytkowania Samochodów przez Handlowców, w tym poprzez analizę dostępnych dokumentów. Podczas tego procesu możliwe będzie porównywanie przykładowo adresów, w których samochód był tankowany lub widziany z lokalizacją, w której współpracownik wykonywał (lub powinien wykonywać) swoje obowiązki.
Tym samym Spółka ponownie podkreśla, że zamierza podjąć niezbędne czynności, które pozwolą na wykluczenie możliwości użytkowania Samochodów na cele prywatne w ramach zawieranych umów toolingowych.
21) Czy złożą Państwo do naczelnika urzędu skarbowego informację, o której mowa w art. 86a ust. 12 ustawy o podatku pod towarów i usług (VAT-26)?
Zgodnie z odpowiedzią udzieloną na pytanie 18), Spółka wskazuje, że w odniesieniu do niektórych Samochodów udostępnianych Handlowcom może złożyć do naczelnika urzędu skarbowego informację, o której mowa w art. 86a ust. 12 ustawy o podatku pod towarów i usług (VAT-26). W takim przypadku powyższa informacja będzie potwierdzana prowadzoną przez Spółkę ewidencję przebiegu Samochodu zgodną z art. 86a ust. 6-7 ustawy o VAT. Zgodnie z treścią wniosku oraz odpowiedzią na pytanie 18) wezwania Spółka podtrzymuje stanowisko, że w takim przypadku Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia 100% VAT z tytułu wydatków dotyczących Samochodów udostępnianych Handlowcom zgodnie z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT.
Jednocześnie Spółka podkreśla, że złożenie informacji, o której mowa w art. 86a ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie obowiązkową regułą, tj. mogą zdarzyć się przypadki, w których Samochód będzie wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej jednak Spółka zdecyduje o niezłożeniu powyższej informacji.
W odniesieniu do takich przypadków Spółka podtrzymuje swoje stanowisko, zgodnie z którym będzie przysługiwało jej prawo do odliczenia 50% VAT w odniesieniu do wydatków dotyczących Samochodów Udostępnianych Handlowcom zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT.
22) Gdzie dokładnie będą parkowane/garażowane Samochody udostępniane Handlowcom - należy w szczególności wskazać:
a)w jakim konkretnie miejscu będzie parkowany/garażowany dany Samochód udostępniany Handlowcowi w czasie, w którym nie będzie użytkowany przez Handlowca (w czasie, w którym nie będzie wykorzystywany przez Handlowca do świadczenia na Państwa rzecz Usług),
b)czy Samochody udostępniane Handlowcom będą parkowane wyłącznie w miejscu Państwa działalności gospodarczej/innym miejscu wyznaczonym przez Państwa na potrzeby działalności gospodarczej,
c)czy Handlowiec będzie posiadał potencjalny dostęp do danego Samochodu po zakończeniu świadczenia Usług na Państwa rzecz w danym dniu?
Mając na uwadze mobilny charakter obowiązków nałożonych umownie na Handlowców, związany z koniecznością odbywania spotkań z klientami (potencjalnymi klientami) na terytorium całej Polski, Spółka nie jest w stanie wskazać jednego, konkretnego miejsca parkowania/garażowania Samochodów. Parkowanie/garażowanie Samochodu wyłącznie w określonej lokalizacji (miejscach prowadzenia działalności gospodarczej albo wyznaczonych na potrzeby działalności gospodarczej Spółki) jest niemożliwe do wprowadzenia - spotkania z klientami odbywają się w całej Polsce, nie tylko w pobliżu miejsc prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę. Zobowiązanie Handlowca do każdorazowego odprowadzania Samochodu do określonej lokalizacji, byłoby sprzeczne z celem w jakim Spółka zamierza udostępniać Samochody, tj. umożliwienie jak najefektywniejszego świadczenia Usługi na jej rzecz (wysokiej mobilności i pro-aktywności Handlowców w zakresie zwiększania sprzedaży towarów Spółki. Każdorazowe parkowanie/garażowanie Samochodu wyłącznie w określonych lokalizacjach znacząco ograniczałoby Handlowcom dostęp do Samochodu, co w konsekwencji uniemożliwiałoby szybki dojazd do klienta. Jednocześnie Spółka zastrzega, że zasady parkowania/garażowania udostępnionego Samochodu będą każdorazowo uregulowane w umowie toolingowej (i ewentualnie porozumieniu), a także w regulaminie. Mając na uwadze powyższe, odpowiadając pytania Spółka wskazuje, że:
a) W czasie w jakim Samochód nie będzie użytkowany przez Handlowca (w czasie, w którym nie będzie wykorzystywany przez Handlowca do świadczenia Usług), dany Samochód będzie mógł być parkowany/garażowany zarówno w jednej z lokalizacji działalności gospodarczej Spółki, jak i w miejscu świadczenia Usługi (np. przy punkcie handlowym kontrahenta Spółki) bądź miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca. Jak wskazano powyżej ze względu na nawet wielodniowe podróże Handlowców do wielu lokalizacji, o różnych porach i często na dalekie dystanse, Handlowiec nie ma możliwości każdorazowego garażowania/parkowania Samochodu wyłącznie w jednej z lokalizacji działalności gospodarczej Spółki, bowiem to oznaczałoby konieczność powrotu do tego jednego miejsca w porze popołudniowej/wieczornej każdego dnia. Przyjęcie takiego rozwiązania jest bezcelowe z praktycznego punktu widzenia i uniemożliwiłoby świadczenie Usług przez Handlowca.
b) Jak wskazano i uzasadniono powyżej Spółka będzie dopuszczała możliwość parkowania/garażowania Samochodów udostępnianych Handlowcom w innych miejscach niż wyłącznie w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej Spółki. Miejscami garażowania mogą być miejsce świadczenia Usługi lub miejsce zamieszkania/pobytu Handlowca. Takie rozwiązanie ma służyć prawidłowemu wykonywaniu Usług na rzecz Spółki oraz efektywnemu wykorzystywaniu Samochodów w tym celu. W tym sensie można założyć, że będą one mogły być uznane za „inne miejsca wyznaczone na potrzeby działalności gospodarczej Spółki”.
c) Ze względu na brak obowiązku parkowania/garażowania Samochodu w jednej z lokalizacji działalności gospodarczej Spółki (co zgodnie z powyższym wynika z charakteru obowiązków Handlowca) Handlowiec będzie miał potencjalny dostęp do danego Samochodu po zakończeniu świadczenia Usług na rzecz Spółki (czyli przykładowo w porze nocnej). Jednocześnie Spółka ponownie podkreśla, że jeżeli dany Handlowiec nie zawrze odrębnego porozumienia, wykorzystanie Samochodu do celów prywatnych będzie zabronione (co będzie weryfikowane, kontrolowane i nadzorowane zgodnie z postanowieniami umowy toolingowej i regulaminu).
23) Na jakich zasadach Handlowcy będą pobierać Samochody z miejsca ich parkowania/garażowania oraz na jakich zasadach Handlowcy będą odstawiać te Samochody na miejsce ich parkowania/garażowania po zakończeniu użytkowania tych Samochodów (zakończeniu świadczenia Usług na Państwa rzecz w danym dniu)?
Jak wspomniano w odpowiedzi na pytanie 22) zasady pobierania oraz odstawiania Samochodów z i na miejsce ich parkowania/garażowania zostaną szczegółowo uregulowane w umowie toolingowej oraz regulaminie.
Handlowcy po zakończeniu świadczenia Usług w danym dniu, w miarę możliwości będą parkowali/garażowali Samochód w jednej z lokalizacji działalności gospodarczej Spółki. Jednocześnie regulamin będzie przewidywał możliwość pozostawienia Samochodu w innym miejscu (np. miejscu świadczenia Usługi, miejscu zamieszkania, pobytu Handlowca). W tym, jeżeli będą tego wymagały okoliczności, przykładowo - kilkudniowe spotkanie z klientem, konieczność wyjazdu na spotkanie z klientem we wczesnych godzinach porannych lub późny powrót, organizacja kilku spotkań pod rząd w lokalizacjach odległych od np. siedziby Spółki lub inne przypadki, w których parkowanie/garażowanie Samochodu w jednej z lokalizacji działalności gospodarczej Spółki w znaczącym stopniu utrudniłoby świadczenie Usług lub wręcz byłoby niemożliwe do zrealizowania. Jednocześnie Spółka podkreśla, że parkowanie/garażowanie Samochodu w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca, wynika wyłącznie z charakteru świadczonych Usług na rzecz Spółki i Handlowiec nie będzie miał prawa do użytkowania Samochodu na cele prywatne.
Spółka wskazuje, że parkowanie/garażowanie w jednej z lokalizacji działalności gospodarczej Spółki będzie monitorowane, a pobór Samochodu, będzie związany ze świadczeniem Usługi na rzecz Spółki, tj. koniecznością odbycia określonej podróży służbowej, co będzie zgodne z ewidencją Usług świadczonych przez Handlowca.
24) Czy dany Samochód udostępniony Handlowcowi będzie mógł być parkowany/garażowany w miejscu zamieszkania Handlowca - jeśli tak, prosimy wskazać w jakich okolicznościach?
Zgodnie z odpowiedziami udzielonymi na pytania 22) i 23) Spółka wskazuje, że Samochód udostępniony Handlowcowi będzie mógł być parkowany/garażowany w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca. Szczegółowe zasady w tym zakresie zostaną uregulowane w umowie toolingowej oraz regulaminie. Możliwość parkowania/garażowania w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca jest związane z charakterem świadczonej Usługi - koniecznością odbywania podróży służbowych, czasami nawet kilka razy dziennie lub kilkudniowe w różne, niekiedy w bardzo odległe miejsca na terytorium całej Polski (lub przydzielonego Handlowcowi mniejszego obszaru). Spółka zastrzega, że nie jest w stanie wskazać zamkniętego katalogu okoliczności, w których Handlowiec będzie uprawniony do parkowania/garażowania w miejscu zamieszkania/pobytu (ze względu na opisany powyżej nieregularność podróży co do częstotliwości oraz mobilny charakter aktywności wymaganych podczas świadczenia Usług). Jednocześnie niewątpliwie do takich zdarzeń będzie można zaliczyć:
- konieczność wyjazdu lub powrotu we wczesnych godzinach porannych lub późnych godzinach wieczornych/nocnych oraz w sobotę - w takich sytuacjach pobór Samochodu z lokalizacji działalności gospodarczej Spółki, byłby niepraktyczny i wymagałby niepotrzebnego, dodatkowego nakładu czasu Handlowca (w określonych przypadkach mógłby być bardzo utrudniony również ze względu na przyjęte systemy bezpieczeństwa obowiązujące w lokalizacjach Spółki poza standardowymi godzinami pracy);
- organizacja kilku podróży służbowych w krótkim odstępie czasu - w takim przypadku Handlowiec nie będzie miał obowiązku parkowania/garażowania Samochodu w lokalizacji działalności gospodarczej Spółki, ze względu na ograniczenia czasowe (Handlowiec nie zdąży zaparkować Samochodu i następnie pobrać go, pomiędzy podróżami służbowymi);
- miejsce zamieszkania handlowca w znacznej odległości od miejsca prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej (Spółka posiada handlowców w całej Polsce).
- w odniesieniu do przypadku, gdy udostępnianie Samochodów Handlowcom nastąpi z możliwością użytku prywatnego tych Samochodów przez Handlowców, tj. przypadku, w którym będą Państwo zawierać z Handlowcami odrębne porozumienie w zakresie użytku prywatnego:
25) Na jakich dokładnie zasadach/warunkach będą Państwo udostępniać Handlowcom Samochody do celów prywatnych?
Zgodnie z odpowiedziami udzielonymi powyższej oraz w pierwotnym wniosku Spółka wskazuje, że zasady/warunki udostępniania Handlowcom Samochodów do celów prywatnych będą każdorazowo uregulowane w zawieranych porozumieniach oraz regulaminie, który zostanie przyjęty przez Spółkę. Dodatkowo, porozumienie (analogicznie jak umowa toolingowa) będzie zawierało oświadczenie, w którym Handlowiec potwierdzi, że zapoznał się z treścią regulaminu, jest zobowiązany do postępowania zgodnie z jego postanowieniami oraz ma świadomość potencjalnych kar/sankcji za ich naruszenie.
Spółka podkreśla, że regulamin, poza zasadami użytkowania Samochodów na cele świadczenia Usług na rzecz Spółki w ramach zawartych umów toolingowych, będzie określał zasady wykorzystywania Samochodów na cele prywatne, w przypadkach, gdy zostanie zawarte odrębne porozumienie w tym zakresie. Regulamin będzie zawierał postanowienia określające zasady weryfikowania, kontrolowania i nadzoru użytku prywatnego (tak jak wspominano powyżej, wśród rozważanych możliwości jest zainstalowanie GPS w Samochodach, które w razie potrzeby będzie umożliwiało monitorowanie wykorzystania Samochodu przez Handlowca, a także wprowadzenie limitu przebiegu kilometrów pojazdu, ograniczającego również użytek prywatny). Ponadto w regulaminie zostaną uregulowane sankcje/kary (przykładowo pieniężne) za wykorzystanie Samochodu przez Handlowca na cele prywatne w sposób niezgodny z porozumieniem i/lub regulaminem.
Co więcej, jak wskazano we wniosku udostępnianie Handlowcom Samochodów na cele prywatne będzie miało charakter odrębny w stosunku do wykorzystywania Samochodów na cele świadczenia Usług na rzecz Spółki. Powyższego dowodzą następujące okoliczności:
- Udostępnianie na cele prywatne będzie dokonywane odrębnie (na podstawie porozumienia) od udostępnienia na cele świadczenia Usługi (na podstawie umowy toolingowej). Handlowiec nie będzie zobowiązany do zawierania porozumienia, tj. Handlowiec może wykorzystywać Samochód wyłącznie do celów świadczenia Usług na podstawie umowy toolingowej, a w razie potrzeby, w późniejszym okresie może podpisać porozumienie uprawniające go do użytkowania prywatnego Samochodu.
- Spółka będzie pobierała wynagrodzenie od Handlowca za udostępnianie Samochodu na cele prywatne - zasady kalkulacji i wysokość wynagrodzenia zostaną uregulowane w porozumieniu i regulaminie. Spółka planuje indywidualne ustalanie wynagrodzenia dostosowane do zakresu wykorzystania Samochodu na cele prywatne przez Handlowca.
- Wszelkie wydatki związane z bieżącą eksploatacją Samochodu na cele prywatne, będą ponoszone wyłącznie przez Handlowca (Spółka nie będzie ich zwracała w żaden sposób Handlowcom).
Ponadto Handlowiec będzie ponosił odpowiedzialność za wykorzystywanie Samochodów na cele prywatne, w szczególności będzie zobowiązany do dbania o jego stan techniczny, czystość etc. Jednocześnie Spółka zastrzeże sobie prawo do nałożenia kar/sankcji za niewłaściwe użytkowanie Samochodu w ramach zawartego porozumienia.
Końcowo, ponownie zwracając uwagę, że wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego, tj. rozwiązań, które dopiero zostaną wdrożone i są na etapie opracowywania, Spółka wskazuje, że przedstawione informacje powinny być wystarczające do wydania interpretacji indywidualnej przez organ.
26) W jakim dokładnie zakresie - zgodnie z odrębnym porozumieniem - Handlowcy będą wykorzystywali Samochody w ramach użytku prywatnego - prosimy jednoznacznie i precyzyjnie określić zakres czasowy, w którym Handlowcy będą korzystać z Samochodów w ramach użytku prywatnego?
Zgodnie z wnioskiem, Spółka wskazuje, że udostępnianie Samochodu w ramach użytku prywatnego na podstawie porozumienia będzie miało charakter ograniczony, poboczny w stosunku do wykorzystania Samochodu na cele świadczenia Usługi w ramach zawartej umowy toolingowej.
Charakter Usług świadczonych na rzecz Spółki oraz potrzeba intensywnych podróży służbowych (wczesne starty, późne powroty) w znacznym stopniu organiczona potencjalnie dostępny zakres wykorzystywania Samochodów na cele prywatne. W rezultacie, Spółka nie może określić sztywnych ram czasowych, w których Handlowiec będzie mógł użytkować Samochód prywatnie. Niemniej, jeśli (odpłatne) używanie konkretnego Samochodu na potrzeby prywatne Handlowca zostanie dopuszczone, Spółka zamierza zastrzec w regulaminie, że:
- w dni robocze oraz soboty - użytek prywatny Samochodów będzie miał charakter marginalny (Spółka przyjmuje, że w dni pracy punktów handlowych (celów podróży/wizyt Handlowców) zdecydowaną większość będą stanowiły podróże związane ze świadczeniem Usług na rzecz Spółki),
- w niedziele i święta - użytek prywatny Samochodów będzie miał charakter dominujący (co do zasady, poza rzadkimi wyjątkami, Spółka przyjmuje, że w dni niehandlowe Handlowcy wykorzystują Samochody na cele prywatne), przy czym nadal będzie to użytek marginalny w skali miesiąca w stosunku do wykorzystania na cele świadczenia Usług.
27) Czy z zawartego z Handlowcami odrębnego porozumienia dotyczącego użytku prywatnego udostępnionych Samochodów będą wynikały zasady (reguły) na jakich Handlowcy będą uprawnieni do korzystania z Samochodów w ramach użytku prywatnego:
a)jeśli tak, prosimy dokładnie wskazać i opisać te zasady (reguły),
b)jeśli nie, prosimy dokładnie wskazać i opisać co będzie podstawą do wykorzystywania przez Handlowców Samochodów w ramach użytku prywatnego - na podstawie jakich dokumentów (innych ustaleń) Handlowcy będzie korzystać z Samochodów?
Spółka potwierdza, że z zawartego z Handlowcami odrębnego porozumienia dotyczącego użytku prywatnego udostępnionych Samochodów będą wynikały zasady (reguły) na jakich Handlowcy będą uprawnieni do korzystania z Samochodów w ramach użytku prywatnego.
Odpowiadając na pytanie z lit. a) Spółka ponownie podkreśla, że wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego, tym samym wszelkie dokumenty, procedury, mechanizmy są na etapie uzgodnień, opracowywania, negocjowania. Na ten moment Spółka może wskazać, że porozumienie oraz odrębny regulamin, który zostanie przyjęty przez Spółkę, będą określać zasady weryfikowania, kontrolowania oraz nadzoru wykorzystywania Samochodu do celów prywatnych. Spółka zastrzega, że użytek prywatny będzie dopuszczalny tylko i wyłącznie w zakresie jaki zostanie wskazany w powyższych dokumentach (i będzie miał charakter marginalny w stosunku do wykorzystywania w celu świadczenia Usług na rzecz Spółki), a w razie użytkowania Samochodu w sposób sprzeczny z postanowieniami, Spółka będzie miała prawo do nałożenia sankcji, kar na Handlowca.
Jak wskazano powyżej, porozumienie oraz regulamin będą określały odpłatność za udostępnianie Samochodów na cele prywatne na podstawie porozumienia, w tym sposób kalkulacji oraz wysokość należnego wynagrodzenia oraz obowiązek samodzielnego pokrywania przez Handlowców wydatków na bieżącą eksploatację Samochodów w ramach użytkowania prywatnego.
28) W jaki dokładnie sposób będą Państwo ustalać i ewidencjonować wykorzystanie przez Handlowców Samochodów w ramach użytku prywatnego na podstawie zawartego odrębnego porozumienia?
Spółka wskazuje, że w tym momencie jest na etapie opracowywania szczegółowych mechanizmów ustalania i ewidencjonowania wykorzystania przez Handlowców Samochodów w ramach użytku prywatnego na podstawie odrębnego porozumienia. Mając na uwadze, że wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego, Spółka podkreśla, że informacje wskazane we wniosku oraz w odpowiedziach na powyższe pytania, wskazujące, że szczegółowe zasady weryfikowania, kontrolowania, nadzoru i odpowiedzialności za sposób wykorzystania Samochodu w ramach użytku prywatnego zostaną określone w porozumieniu oraz regulaminie, powinny być wystarczające na cele wydania interpretacji indywidualnej.
29) W jaki dokładnie sposób zostanie ustalona opłatność za wykorzystywanie przez Handlowców Samochodów na podstawie zawartego odrębnego porozumienia, w jaki sposób zostanie określona wysokość wynagrodzenia należnego Państwu z tytułu korzystania przez Handlowców z Samochodów w ramach użytku prywatnego?
Jak wskazano we wniosku oraz odpowiedziach na powyższe pytania, Spółka będzie udostępniała Handlowcom Samochody na podstawie zawartego odrębnego porozumienia za wynagrodzeniem, którego wysokość będzie zależna od zakresu prywatnego użytkowania Samochodu (większe wykorzystanie Samochodu na cele prywatne będzie wiązało się z koniecznością zapłaty wyższego wynagrodzenia). Dodatkowo, wszelkie wydatki na cele bieżącego użytkowania Samochodów na podstawie porozumienia w zakresie użytku prywatnego, będą pokrywane w całości przez Handlowca i nie będą w żadnym stopniu zwracane przez Spółkę.
Szczegóły w zakresie zasad kalkulacji i wysokości wynagrodzenia zostaną uregulowane w porozumieniu i regulaminie, które są obecnie na etapie opracowywania. Biorąc pod uwagę, że przedmiotem wniosku jest zdarzenie przyszłe, Spółka stoi na stanowisku, że nie ma obowiązku przedstawiania dokładnych warunków ustalania odpłatności za udostępnianie Samochodów i przedstawione powyżej informacje są wystarczające na cele wydania interpretacji indywidualnej.
30) Czy Handlowcy na podstawie zawartego odrębnego porozumienia będą korzystali z Samochodów w ramach użytku prywatnego bez jakichkolwiek ograniczeń, tj. po zakończeniu wykorzystywania Samochodu na potrzeby świadczenia na Państwa rzecz Usług Handlowcy będą mogli użytkować ten samochód bez ograniczeń czasowych (w każdym czasie), czy też Handlowcy będą korzystali z Samochodów wyłącznie w ściśle określonym zakresie (np. jedynie w określone dni, jedynie w związku z określonymi sytuacjami)?
Korzystanie z Samochodów przez Handlowców na podstawie odrębnego porozumienia w ramach użytku prywatnego będzie podlegało ograniczeniom określonym w treści porozumienia i regulaminie. Jak wskazywano powyżej, Spółka nie jest w stanie określić sztywnych ram czasowych, w których Handlowcy będą mogli prywatnie korzystać z Samochodów, ponieważ zakres osobistego użytkowania Samochodów jest zależny od zakresu wykorzystywania Samochodu na cele świadczenia Usług, który ma charakter nieregularny, zmienny, dynamiczny.
Niemniej Spółka podkreśla, że Handlowcy nie będą mogli korzystać z Samochodów w ramach użytku prywatnego bez jakichkolwiek ograniczeń - zakres, zasady wykorzystywania Samochodu na cele użytku prywatnego na podstawie odrębnego porozumienia zostanie szczegółowo uregulowany w porozumieniu oraz odrębnym regulaminie. Jednocześnie prywatne wykorzystywanie Samochodu przez Handlowców poza zakresem przewidzianym w porozumieniu i regulaminie, będzie uprawniało Spółkę do nałożenia sankcji/kar (przykładowo pieniężnych) na Handlowca.
Na ten moment trwają prace nad ustaleniem dokładnej treści poszczególnych postanowień porozumień i regulaminu, co Spółka zastrzegała powyżej wskazując, że wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego.
31) Czy zostaną przez Państwa określone zasady użytkowania Samochodów wykluczające użycie tych Samochodów przez Handlowców do celów prywatnych (osobistych) w zakresie nieobjętym porozumieniem - jeżeli tak, prosimy precyzyjnie wskazać:
a)w jakiej formie te zasady zostaną określone (np. w formie regulaminu, wewnętrznego zarządzenia, itp.),
b)jakie będą dokładnie postanowienia tego regulaminu/wewnętrznego zarządzenia i jakie zostaną podjęte działania zabezpieczające wykonanie zasad określonych w tym dokumencie?
Spółka potwierdza, że zostaną określone zasady użytkowania Samochodów wykluczające ich użycie przez Handlowców do celów prywatnych (osobistych) w zakresie nieobjętym porozumieniem. Zasady te:
a)będą miały formę regulaminu, przyjętego przez Spółkę (regulamin, o którym mowa w odpowiedziach na poprzednie pytania);
b)są w trakcie opracowywania, uzgadniania a decyzja o ich ostatecznym kształcie nie została jeszcze podjęta.
Pomimo, że dokładne postanowienia nie zostały jeszcze spisane, Spółka ponownie podkreśla, że zawarcie porozumienia nie będzie uprawniało Handlowca do swobodnego, niekontrolowanego wykorzystywania Samochodu na cele prywatne. Zakres osobistego użytkowania Samochodu będzie ściśle uregulowany w porozumieniu i regulaminie – co będzie poddawane bieżącej kontroli i nadzorowi (dokonywanej przez osoby wyznaczone, w imieniu Spółki), a w przypadkach, w których Spółka zidentyfikuje, że Handlowiec wykorzystuje Samochód w sposób sprzeczny z porozumieniem/regulaminem będzie miała prawo do nałożenia osobistych sankcji/kar (przykładowo pieniężnych) na Handlowca.
32) Czy we wprowadzonym regulaminie/wewnętrznym zarządzeniu użytkowania Samochodów zostanie określony sposób użytkowania tych Samochodów wykluczający użycie tych pojazdów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, tj. w zakresie użytku prywatnego Handlowców w zakresie nieobjętym porozumieniem?
Spółka ponownie podkreśla, że we wprowadzonym regulaminie użytkowania Samochodów zostaną określone zasady użytkowania Samochodów na cele prywatne (osobiste) Handlowców, przy czym ten użytek będzie miał charakter ograniczony - Handlowiec nie będzie mógł swobodnie, bez ograniczeń dysponować udostępnionym Samochodem w ramach użytku prywatnego. Wykorzystywanie Samochodu w każdy sposób, który będzie sprzeczny albo będzie wykraczał poza zakres określony w porozumieniu i/lub regulaminie będzie mógł zostać usankcjonowany przez Spółkę. Tym samym Spółka potwierdza, że we wprowadzonym regulaminie zostanie określony sposób użytkowania Samochodów wykluczający ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą w zakresie użytku prywatnego nieobjętego porozumieniem.
33) Jakie konkretnie działania (czynności) zostaną przez Państwa podjęte, aby użytek prywatny Samochodów przez Handlowców został jednoznacznie wykluczony (użytek prywatny w czasie, gdy Samochody te nie będą wykorzystywane przez Handlowców w ramach użytku prywatnego na podstawie zawartego odrębnego porozumienia) - prosimy kolejno wymienić i opisać te działania?
Jak wskazano w odpowiedzi na pytanie 32) (oraz analogicznie pytanie 15 i 16) Spółka szczegółowo ureguluje zakres, zasady udostępniania Samochodów na cele prywatne Handlowców w zawieranych porozumieniach oraz regulaminie. Powyższe dokumenty będą zawierały również postanowienia wykluczające możliwość użytkowania Samochodów przez Handlowców na cele prywatne wykraczające poza ramy określone w porozumieniu/regulaminie. Przestrzeganie tak określonych zasad będzie weryfikowane, kontrolowane i nadzorowane przez Spółkę. W tym celu Spółka zamierza wyznaczyć wykwalifikowane osoby, które w jej imieniu będą sprawowały nadzór nad wykorzystywaniem Samochodów, a w razie zidentyfikowania przypadków użytkowania Samochodów w sposób sprzeczny z regulaminem - Spółka będzie miała prawo do nałożenia sankcji/kar (przykładowo pieniężnych) na Handlowca.
Ponownego podkreślenia wymaga fakt, że wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego, tym samym ostateczne wzory dokumentów, procedury, mechanizmy są w trakcie opracowywania i uzgadniania i na ten moment nie jest znana konkretna treść postanowień. Powyższe nie powinno jednak wpłynąć na możliwość wydania interpretacji indywidualnej, ze względu na wyczerpujące przedstawienie zdarzenia przyszłego we wniosku oraz odpowiedzi na niniejsze pytania z wezwania.
34) Czy będzie istnieć nadzór nad używaniem Samochodów przez Handlowców w zakresie nieobjętym porozumieniem - jeśli tak, prosimy wskazać w jaki sposób i kto będzie dokonywać tego nadzoru, jaki będzie zakres nadzoru?
Odpowiednio do odpowiedzi udzielonej na pytanie 17) Spółka potwierdza, że nadzór nad użytkowaniem Samochodów zostanie wdrożony, co zostanie szczegółowo uregulowane w regulaminie przyjętym przez Spółkę. Nadzór będzie sprawowany w imieniu Spółki przez wyznaczone i uprawnione do tego osoby, posiadające odpowiednie kwalifikacje i narzędzia. Tak jak wskazywała Spółka nadzór będzie pełniony zarówno nad używaniem Samochodów udostępnianych wyłącznie na podstawie umowy toolingowej (tj. wyłącznie na cele świadczenia Usług na rzecz Spółek), jak i Samochodów udostępnianych również na podstawie porozumień na cele użytku prywatnego Handlowców (obok ich użytku na cele służbowe, tj. podczas świadczenia Usług na rzecz Spółki). Zasady i zakres sprawowania nadzoru zostaną dostosowane do zakresu i sposobu użytkowania Samochodów.
35) Czy będą Państwo prowadzić ewidencję przebiegu Samochodów udostępnianych Handlowcom w przypadku, w którym będą Państwo zawierać z Handlowcami odrębne porozumienie w zakresie użytku prywatnego - jeśli tak, prosimy precyzyjnie wskazać:
a)czy prowadzona przez Państwa ewidencja przebiegu danego Samochodu będzie spełniać wymogi określone w art. 86a ust. 6 ustawy od towarów i usług,
b)czy prowadzona przez Państwa ewidencja przebiegu danego Samochodu będzie zawierać wszystkie elementy wymienione w art. 86a ust. 7 ustawy od towarów i usług,
c)w jakiej formie będą Państwo prowadzić ewidencję przebiegu danego Samochodu udostępnionego Handlowcowi?
Spółka wskazuje, że w poszczególnych przypadkach może prowadzić ewidencję przebiegu Samochodów udostępnianych Handlowcom, również, gdy będą one odrębnie udostępniane na podstawie porozumienia w zakresie użytku prywatnego (Spółka przyjmuje, że takie Samochody będą nadal wykorzystywane do celów opodatkowanej działalności gospodarczej Spółki, tj. w związku z udostępnieniem ich do wykorzystania przez Handlowców na cele świadczenia Usług na rzecz Spółki oraz w ramach odpłatnego udostępniania pojazdów na podstawie porozumień). Jednocześnie Spółka zastrzega, że nie będzie to rozwiązanie stosowane każdorazowo - mogą zdarzyć się przypadki, w których taka ewidencja przebiegu Samochodów nie będzie prowadzona.
Niemniej, w przypadkach, w których Spółka będzie prowadziła ewidencję przebiegu Samochodów udostępnianych Handlowcom (z którymi zostaną zawarte odrębne porozumienia w zakresie użytku prywatnego), prowadzona ewidencja przebiegu danego Samochodu będzie:
a)spełniać wymogi określone w art. 86a ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług,
b)zawierać wszystkie elementy wymienione w art. 86a ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.
W zakresie pytania z lit. c) Spółka wskazuje, że w powyższym przypadku ewidencja przebiegu Samochodu będzie prowadzona w postaci elektronicznej.
W odniesieniu do takich okoliczności Spółka zaprezentowała we wniosku swoje stanowisko (które podtrzymuje), a zgodnie z którym w odniesieniu do wydatków dotyczących Samochodów udostępnionych Handlowcom (udostępnianym również odrębnie na podstawie porozumienia w zakresie użytku prywatnego), dla których będzie prowadzona powyższa ewidencja oraz złożona zostanie informacja, o której mowa w art. 86a ust. 12 ustawy o podatku pod towarów i usług (VAT-26) Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia 100% VAT zgodnie z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT. Natomiast w odniesieniu do Samochodów, dla których ww. ewidencja nie będzie prowadzona, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50% VAT w odniesieniu do wydatków dotyczących Samochodów Udostępnianych Handlowcom zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT.
36) Czy dołożą Państwo należytej staranności, aby wykluczyć możliwość użycia Samochodów do celów prywatnych Handlowców w czasie, gdy Samochody te nie będą wykorzystywane przez Handlowców w ramach użytku prywatnego na podstawie zawartego odrębnego porozumienia - jeśli tak, prosimy wskazać jakie czynności zostaną podjęte, w czym będzie przejawią się ta staranność?
Analogicznie do odpowiedzi na pytanie 20 wezwania, Spółka potwierdza, że dołoży należytej staranności, aby wykluczyć możliwość użycia Samochodów do celów prywatnych Handlowców w czasie, gdy Samochody te nie będą wykorzystywane przez Handlowców w ramach użytku prywatnego na podstawie zawartego odrębnego porozumienia. Jak wielokrotnie powtarzano, Spółka przyjmie mechanizmy weryfikacji, kontroli i nadzoru użytkowania Samochodów nie tylko w zakresie świadczenia Usług na rzecz Spółki, lecz także w zakresie użytku prywatnego. Szczegółowe zasady zostaną określone w:
a)odrębnym porozumieniu zawieranym z Handlowcem;
b)regulaminie.
Spółka ponownie podkreśla, że użytek prywatny Samochodu przez Handlowca w ramach zawartego porozumienia będzie miał charakter ograniczony i marginalny w stosunku do użytku Samochodu na cele świadczenia Usług na podstawie umowy toolingowej. Poza opracowaniem szczegółowych zasad i sporządzeniem powyższym dokumentów, do czynności wskazujących na dochowanie w tym zakresie należytej staranności przez Spółkę należy zaliczyć:
- wyznaczenie do sprawowania nadzoru nad użytkowaniem Samochodu przez Handlowca wykwalifikowanej, kompetentnej osoby;
- zobowiązanie Handlowca do podpisania oświadczenia, potwierdzającego: (a) zapoznanie się przez niego z treścią regulaminu, zasadami użytkowania Samochodu oraz (b) zobowiązanie się do ich przestrzegania i (c) świadomość potencjalnych kar/sankcji za ich nieprzestrzeganie;
- planowane wprowadzenie możliwości nakładania sankcji/kar (przykładowo pieniężnych) za wykorzystywanie Samochodu w sposób niezgodny z porozumieniem/regulaminem.
Tym samym Spółka ponownie podkreśla, że zamierza podjąć niezbędne czynności, które pozwolą na wykluczenie możliwości użytkowania Samochodów na cele prywatne wykraczające poza zakres zawartego porozumienia.
37) Czy złożą Państwo do naczelnika urzędu skarbowego informację, o której mowa w art. 86a ust. 12 ustawy o podatku pod towarów i usług (VAT-26)?
Zgodnie z odpowiedzią udzieloną na pytanie 35), Spółka wskazuje, że w odniesieniu do niektórych Samochodów udostępnianych Handlowcom (dodatkowo udostępnianych odrębnie na podstawie porozumienia do odpłatnego używania na cele prywatne Handlowca) może złożyć do naczelnika urzędu skarbowego informację, o której mowa w art. 86a ust. 12 ustawy o podatku pod towarów i usług (VAT-26). W takim przypadku powyższa informacja będzie potwierdzana prowadzoną przez Spółkę ewidencją przebiegu Samochodu zgodną z art. 86a ust. 6-7 ustawy o VAT.
Jednocześnie Spółka wskazuje, że mogą zdarzyć się przypadki, w których Spółka zdecyduje o niezłożeniu powyższej informacji.
Spółka ma świadomość, że okoliczność ta ma wpływ na zasady odliczalności VAT od wydatków samochodowych, stąd też przedstawiła we wniosku stanowisko dotyczące obydwu opisanych powyżej przypadków, tj.:
- dokonania zgłoszenia VAT-26, co wraz z prowadzeniem ewidencji VAT powinno zdaniem Spółki uprawniać ją do odliczenia 100% VAT z tytułu wydatków dotyczących Samochodów udostępnianych Handlowcom zgodnie z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT,
- braku dokonania zgłoszenia VAT-26, co w ocenie Spółki, będzie dawało jej prawo do odliczenia 50% VAT w odniesieniu do wydatków dotyczących Samochodów Udostępnianych Handlowcom zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT.
38) Gdzie dokładnie będą parkowane/garażowane Samochody udostępniane Handlowcom - należy w szczególności wskazać:
a)w jakim konkretnie miejscu będzie parkowany/garażowany dany Samochód udostępniany Handlowcowi w czasie, w którym nie będzie użytkowany przez Handlowca, tj. w czasie, w którym nie będzie wykorzystywany przez Handlowca do świadczenia na Państwa rzecz Usług oraz nie będzie wykorzystywany w zakresie objętym odrębnym porozumieniem,
b)czy Samochody udostępniane Handlowcom będą parkowane wyłącznie w miejscu Państwa działalności gospodarczej/innym miejscu wyznaczonym przez Państwa na potrzeby działalności gospodarczej - jeśli nie, prosimy jednoznacznie wskazać, gdzie i w jakich okolicznościach (w ramach jakiego użytku) Samochody te będą parkowane,
c)czy Handlowiec będzie posiadał potencjalny dostęp do danego Samochodu po zakończeniu świadczenia Usług na Państwa rzecz w danym dniu oraz po zakończeniu użytkowania tego Samochodu w zakresie objętym odrębnym porozumieniem?
Spółka wskazuje, że co do zasady odpowiedzi na powyższe pytania zostały udzielone w odniesieniu do pytania 22) oraz 23). Tym samym, należy powtórzyć, że ze względu na mobilny charakter Usług świadczonych przez Handlowca i ściśle związany z nim zakres wykorzystywania Samochodu na cele prywatne, Spółka nie jest w stanie wskazać dokładnego miejsca parkowania/garażowania Samochodów udostępnianych Handlowcom - takim miejscem może być miejsce zamieszkania/pobytu Handlowca lub w razie potrzeby jedna z lokalizacji działalności gospodarczej Spółki. Spółka przewiduje, że mogą zdarzyć się przypadki, w których Handlowiec zakończy podróż służbową w danej lokalizacji (która może znajdować się w całej Polsce) i rozpocznie prywatne użytkowanie Samochodu - tym samym wskazanie konkretnego miejsca parkowania/garażowania Samochodu przez Handlowca jest niemożliwe. Niezmienny pozostaje fakt, że zasady parkowania/garażowania zostaną uregulowane w umowie toolingowej, porozumieniu i regulaminie. Mając na uwadze powyższe Spółka wskazuje, że:
a)dany Samochód udostępniany Handlowcowi w czasie, w którym nie będzie użytkowany przez Handlowca, tj. w czasie, w którym nie będzie wykorzystywany przez Handlowca do świadczenia Usług oraz nie będzie wykorzystywany w zakresie objętym odrębnym porozumieniem będzie mógł być parkowany/garażowany w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca, a w razie potrzeby w jednej z lokalizacji działalności gospodarczej Spółki;
b)Samochody nie będą parkowane wyłącznie w miejscu działalności gospodarczej Spółki lub innym miejscu wyznaczonym na potrzeby działalności gospodarczej Spółki. Zarówno w ramach użytku prywatnego na podstawie odrębnego porozumienia, jak i w zakresie użytkowania na cele świadczenia Usług na rzecz Spółki (w ramach umowy toolingowej), Samochód będzie mógł być parkowany w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca lub jednej z lokalizacji działalności gospodarczej Spółki albo w miejscu wykonywania Usług na rzecz Spółki, co wynika z charakteru obowiązków Handlowca i zostało szczegółowo opisane powyżej oraz w odpowiedziach na pytania 22) i 23);
c)Spółka potwierdza, że Handlowiec będzie posiadał potencjalny dostęp do danego Samochodu po zakończeniu świadczenia Usług na rzecz Spółki w danym dniu oraz po zakończeniu użytkowania tego Samochodu w zakresie objętym porozumieniem. Ograniczenie dostępu do danego Samochodu w powyższych okolicznościach jest niemożliwe - Handlowiec musi mieć stały i szybki dostęp do Samochodu na potrzeby świadczonych Usług, które wymagają często nagłych i nieregularnych wyjazdów. Pozbawienie Handlowca swobodnego dostępu do Samochodu w okresie, kiedy świadczy dla niej Usługi, wpływałoby negatywnie na jego efektywność i cel udostępnienia pojazdu, jakim jest przede wszystkim świadczenie Usług na rzecz Spółki.
39) Na jakich zasadach Handlowcy będą pobierać Samochody z miejsca ich parkowania/garażowania oraz na jakich zasadach Handlowcy będą odstawiać te Samochody na miejsce ich parkowania/garażowania po zakończeniu użytkowania tych Samochodów (zakończeniu świadczenia Usług na Państwa rzecz w danym dniu oraz po zakończeniu użytkowania tych Samochodów w zakresie objętym odrębnym porozumieniem)?
Zgodnie z odpowiedzią udzieloną na pytanie 38) oraz pytania 22) i 23) Spółka wskazuje, że zarówno w ramach wykorzystania do świadczenia Usług, jak i w ramach użytkowania prywatnego w zakresie objętym porozumieniem Handlowcy będą mogli parkować/garażować Samochody w miejscu zamieszkania/pobytu lub w jednej z lokalizacji działalności gospodarczej Spółki lub w innym miejscu świadczenia Usług. Zasady w powyższym zakresie, obejmujące zasady pobierania i odstawiania Samochodów w miejscu ich parkowania/garażowania zostaną określone w porozumieniu i regulaminie.
Na ten moment Spółka jest w trakcie prac nad projektowaniem powyższych dokumentów, dlatego nie ma możliwości wskazania konkretnych postanowień, zapisów. Spółka podkreśla jednak, że wykorzystywanie Samochodów do celów prywatnych przez Handlowców na podstawie porozumień, będzie podlegało ograniczeniom, które obejmą również określenie zasad parkowania i garażowania. Mając na uwadze, że wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego, Spółka stoi na stanowisku, że powyższe uzupełnienie jest wystarczające na cele wydania interpretacji indywidualnej.
40) Czy dany Samochód udostępniony Handlowcowi będzie mógł być parkowany/garażowany w miejscu zamieszkania Handlowca - jeśli tak, prosimy jednoznacznie wymienić sytuacje (okoliczności), w których Samochód będzie parkowany w miejscu zamieszkania Handlowca?
Powtarzając odpowiedzi udzielone na pytania 38) i 39) Spółka potwierdza, że Samochód będzie mógł być parkowany/garażowany w miejscu zamieszkania Handlowca. Jak uzasadniano powyżej, co do zasady Samochód będzie udostępniany Handlowcom na podstawie umowy toolingowej na cele świadczenia Usług na rzecz Spółki. Zawarcie porozumienia i użytkowanie na jego podstawie Samochodu na cele prywatne będzie miało charakter dobrowolny i jednocześnie poboczny w stosunku do wykorzystywania Samochodu na cele świadczenia Usługi. Charakter Usług oraz potrzeba wielu podroży do klientów wymaga dopuszczenia przez Spółkę możliwości parkowania/garażowania Samochodów nie tylko w jednej z lokalizacji działalności gospodarczej Spółki, lecz także m.in. w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca. Mając na uwadze, że zawierana przez Handlowca umowa toolingowa oraz porozumienie będą dotyczyły tego samego Samochodu, Spółka musi dostosować zasady parkowania/garażowania Samochodu w ramach użytku prywatnego na podstawie porozumienia do zasad parkowania/garażowania Samochodu w ramach świadczenia Usług na rzecz Spółki. Ponadto, mając na uwadze, że porozumienie będzie dotyczyło użytkowania Samochodu na cele prywatne (w ograniczonym zakresie), Spółka nie może wymagać, aby Handlowiec parkował/garażował Samochód wyłącznie w jednej z lokalizacji działalności gospodarczej Spółki. Takie rozwiązanie byłoby zbyt dużym ograniczeniem, a w większości przypadków uniemożliwiałoby wykorzystywanie Samochodu w ramach zawartego porozumienia. Przykładami takich okoliczności mogą być:
- brak możliwości dojazdu do lokalizacji działalności gospodarczej w celu pobrania parkowanego/garażowanego Samochodu (ze względu na niedysponowanie własnym samochodem przez Handlowca, brak komunikacji miejskiej, etc.);
- wykorzystywanie Samochodu na cele prywatne bezpośrednio po zakończeniu użytkowania w celu świadczenia Usług (w przypadkach, w których Handlowiec, po zakończeniu spotkania z klientem, rozpoczyna prywatne użytkowanie Samochodu);
- wykorzystywanie Samochodu na cele świadczenia Usług bezpośrednio po zakończeniu użytkowania prywatnego (w przypadkach, w których Handlowiec ma zaplanowaną podróż służbową w krótkim odstępie czasu po zakończeniu prywatnego użytkowania, zobowiązanie do parkowania/garażowania Samochodu w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej Spółki byłoby nieopłacalne, a często wręcz niemożliwe ze względu na ograniczenia czasowe).
41) W jaki sposób będą Państwo weryfikować, które wydatki związane z użytkowaniem Samochodów przez Handlowców zostały poniesione w związku z wykorzystaniem tych Samochodów na potrzeby świadczenia Usług na Państwa rzecz a które wydatki zostały poniesione w związku z użytkiem prywatnym Samochodów na podstawie odrębnego porozumienia oraz w jaki sposób będą Państwo ustalać wysokość poniesionych wydatków we wskazanych zakresach?
Jak szczegółowo opisano we wniosku, Spółka wdroży mechanizmy kontroli, których celem będzie zapewnienie, że ponoszone przez Spółkę wydatki na cele użytkowania Narzędzi (w tym Samochodów) będą dotyczyły wyłącznie ich wykorzystywania do celów związanych ze świadczeniem Usług na podstawie umowy toolingowej. Zasady finansowania użytkowania Samochodów w powyższych zakresach (na cele świadczenia Usług na rzecz Spółki oraz odrębnie na cele prywatne Handlowca) zostaną uregulowane w umowach toolingowych, porozumieniach i regulaminie, które są na etapie opracowywania. Podstawową zasadą będzie samodzielne ponoszenie kosztów użytkowania Samochodów przez Spółkę udostępnianych w ramach umów toolingowych (zlecanie napraw, przeglądów, udostępnianie Handlowcom kart paliwowych) - takie podejście zapewni największą kontrolę i zminimalizuje ryzyko ponoszenia przez Spółkę wydatków z tytułu użytkowania Samochodów na cele prywatne. W wyjątkowych sytuacjach Spółka dopuszcza możliwość, w której to Handlowiec poniesie określony wydatek (na cele świadczenia Usług), który następnie będzie podlegał zwrotowi przez Spółkę (pod warunkiem spełnienia opisanych poniżej wymogów).
Jako czynności, służące weryfikacji ponoszonych wydatków należy wskazać w szczególności:
- umowne zobowiązanie Handlowców do dokonywania zakupów za pośrednictwem kart paliwowych wyłącznie w zakresie użytkowania Samochodów na podstawie umowy toolingowej i bezwzględny zakaz wykorzystywania kart paliwowych do zakupów prywatnych. W tym celu Spółka wdroży mechanizm weryfikowania wydatków ponoszonych za pośrednictwem kart paliwowych, w celu potwierdzenia ich związku z podróżami służbowymi (przykładowo porównując datę poniesionego wydatku z datą podróży służbowej oraz ilość zakupionego paliwa z długością podróży). W przypadkach zidentyfikowania wydatków osobistych za pomocą kart paliwowych, Spółka będzie obciążała nimi Handlowca;
- dokonywanie zwrotu wydatków nieopłaconych kartą paliwową, lecz poniesionych przez Handlowców, wyłącznie w sytuacji, gdy spełnione zostaną łącznie poniższe warunki (co będzie podlegało weryfikacji i kontroli ze strony Spółki):
- Handlowiec zgromadzi poniesione w danym miesiącu we własnym zakresie koszty użytkowania Samochodu związane z Usługami na rzecz Spółki i uwzględni je na comiesięcznej fakturze z tytułu świadczenia Usług na podstawie umowy B2B (w odrębnej pozycji) oraz
- do powyższej faktury załączy:
- paragony/faktury dokumentujące poniesione koszty, wystawione na jego rzecz,
- oświadczenie potwierdzające, że powyższe wydatki nie zostały poniesione na cele osobiste, lecz wyłącznie na cele świadczenia Usługi na rzecz Spółki.
42) W jaki sposób będą Państwo weryfikować ilość zużytego paliwa, koszt drobnych materiałów, oleju itp. w związku z użytkiem prywatnym Samochodów na podstawie zawartego porozumienia?
Jak wskazano w odpowiedzi na pytanie 41) Spółka przyjmie odpowiednie mechanizmy, które pozwolą na weryfikację wydatków związanych z użytkiem Samochodów na podstawie zawartego porozumienia. Spółka zakłada, że będzie miała możliwość porównania ponoszonych wydatków z zakresem wykorzystywania Samochodów na cele świadczenia Usług na rzecz Spółki, co jednocześnie pozwoli na zweryfikowanie, jaka część zużycia paliwa, drobnych materiałów, oleju dotyczy użytku prywatnego Samochodów na podstawie zawartego porozumienia. Szczegóły w tym zakresie zostaną uregulowane w umowach toolingowych, porozumieniach oraz regulaminie.
Pytania (w zakresie podatku od towarów i usług)
1)Czy nieodpłatne udostępnianie Elektroniki Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług na rzecz Spółki, na zasadach opisanych w zdarzeniu przyszłym, będzie świadczeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 7 ust. 1-2 lub art. 8 ust. 1-2 ustawy o VAT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
2)Czy nieodpłatne udostępnianie Samochodów Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług na rzecz Spółki, na zasadach opisanych w zdarzeniu przyszłym, będzie świadczeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 7 ust. 1-2 lub art. 8 ust. 1-2 ustawy o VAT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
3)Czy Spółce będzie przysługiwało, zgodnie z art. 86 ustawy o VAT, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją Elektroniki udostępnianej Handlowcom w ramach umowy toolingowej, w celu świadczenia Usług na rzecz Spółki? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
4)Czy, w jakim zakresie i na jakich zasadach, zgodnie z art. 86 i art. 86a ustawy o VAT, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu wydatków związanych z nabyciem lub uzyskaniem prawa do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów udostępnianych Handlowcom w ramach umowy toolingowej, w celu świadczenia Usług na rzecz Spółki? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)
5)W razie wystąpienia po stronie Handlowców, na zasadach opisanych w zdarzeniu przyszłym, użytku prywatnego Samochodów udostępnianych przez Spółkę - czy udostępnienie Samochodu z możliwością użytku prywatnego będzie stanowiło dla Spółki świadczenie podlegające opodatkowaniu VAT, a jeżeli tak, to w jakim zakresie? (pytanie oznaczone we wniosku nr 9)
6)W razie wystąpienia po stronie Handlowców, na zasadach opisanych w zdarzeniu przyszłym, użytku prywatnego Samochodów udostępnianych przez Spółkę - czy Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu wydatków poniesionych/ponoszonych przez Spółkę w związku z nabyciem, przyjęciem do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją takiego Samochodu? (pytanie oznaczone we wniosku nr 10)
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1) Nieodpłatne udostępnianie Elektroniki Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług na rzecz Spółki - na zasadach opisanych w zdarzeniu przyszłym - nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ani jako dostawa towarów, ani jako świadczenie usług.
Ad. 2) Nieodpłatne udostępnianie Samochodów Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług na rzecz Spółki - na zasadach opisanych w zdarzeniu przyszłym - nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ani jako dostawa towarów, ani jako świadczenie usług.
Ad. 3) Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem oraz eksploatacją Elektroniki udostępnianej Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług na rzecz Spółki – na zasadach ogólnych wynikających z art. 86 ustawy o VAT.
Ad. 4) Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem lub uzyskaniem prawa do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów udostępnianych Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług na rzecz Spółki, z uwagi na związek tych wydatków z działalnością opodatkowaną Spółki (tj. zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Zgodnie z art. 86a ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego będzie ograniczone do kwoty odpowiadającej 50% kwoty tego podatku, a w przypadku Samochodów zgłoszonych do urzędu skarbowego i objętych ewidencją przebiegu - 100% kwoty podatku VAT naliczonego.
Ad. 9) W przypadku gdy Handlowiec będzie wykorzystywał Samochód udostępniony mu przez Spółkę również do celów prywatnych, to w okolicznościach przedstawionych w zdarzeniu przyszłym - z uwagi na wprowadzoną odpłatność za użytek prywatny - udostępnienie Samochodu (wyłącznie w części udostępnienia na cele prywatne) będzie stanowiło odpłatne świadczenie usług przez Spółkę na rzecz Handlowca podlegające opodatkowaniu VAT.
Ad. 10) W razie wystąpienia po stronie Handlowca użytku prywatnego Samochodu udostępnionego przez Spółkę, na zasadach opisanych w zdarzeniu przyszłym, Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu wydatków poniesionych/ponoszonych w związku z nabyciem, przyjęciem do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją takiego Samochodu na zasadach określonych w art. 86a ustawy o VAT. Wydatki te w dalszym ciągu będą bowiem związane z działalnością opodatkowaną Spółki, przy czym wszelkie koszty użytkowania Samochodów na cele osobiste Handlowca będą ponoszone przez tego Handlowca.
Uzasadnienie w zakresie pytań nr 1-2
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1) ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: „podatek VAT”) podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Definicja dostawy towarów została zawarta w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą co do zasady przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych „przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, którym posługuje się Ustawa VAT, nie ogranicza się do przeniesienia własności towaru w sensie prawnym (cywilistycznym), ale obejmuje też przeniesienie władztwa ekonomicznego nad tym towarem, dokonane przez dostawcę, który władał nim jako posiadacz samoistny (jak właściciel), i w następstwie którego nabywca może tym towarem rozporządzać jak właściciel, tzn. korzystać z niego z wyłączeniem innych osób, pobierać pożytki i inne dochody, mieć możność przetwarzania go, zużycia, a nawet zniszczenia, a także dokonywać w stosunku do niego czynności prawnych” (tak m.in. NSA w wyroku z 4 października 2018 r., sygn. akt I FSK 1815/16).
Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy w opisanym zdarzeniu przyszłym nie dojdzie do dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, bowiem nie będzie miało miejsca przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Narzędzia udostępniane Handlowcom na podstawie umowy toolingowej będą w dalszym ciągu stanowiły własność Spółki (ewentualnie własność podmiotu trzeciego, np. firmy leasingowej) - natomiast Handlowcy nie będą mieli prawa do swobodnego dysponowania i rozporządzania udostępnianymi Narzędziami.
Handlowcy będą mogli używać Narzędzi wyłącznie w ograniczonym umową zakresie, w celu świadczenia Usług na rzecz Spółki. Ponadto Spółka będzie mogła w każdej chwili zażądać od Handlowca zwrotu udostępnionych Narzędzi (np. w związku z zakończeniem współpracy). Jednocześnie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT wskazuje, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2)wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Mając na uwadze powyższy przepis należy zwrócić uwagę, że do uznania nieodpłatnego przekazania towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT konieczne jest jednoczesne spełnienie dwóch warunków:
- towary muszą zostać przekazane lub zużyte na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, tj. na cele osobiste podatnika lub m.in. jego pracowników (w tym byłych pracowników) lub jako inna darowizna, oraz
- podatnikowi musiało przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego (w całości lub w części) z tytułu nabycia przekazywanych towarów.
Wnioskodawca wskazuje, że niezależnie od warunku drugiego (prawa do odliczenia podatku naliczonego), w opisanym zdarzeniu przyszłym nie będzie spełniony pierwszy z ww. warunków. Po pierwsze bowiem Narzędzia nie zostaną Handlowcom „przekazane”, „zużyte” ani „darowane”, lecz udostępnione do używania przez okres trwania umowy współpracy, z obowiązkiem ich zwrotu do Spółki.
Po drugie, nawet gdyby uznać, że taka forma udostępnienia Narzędzi spełnia definicję „przekazania” w rozumieniu powyższego przepisu, to nie będzie to przekazanie na cele osobiste. Jak bowiem wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, zatrudnienie Handlowców posiadających stosowne doświadczenie oraz fachową wiedzę ma na celu zwiększenie sprzedaży Spółki na rzecz klientów oraz uzyskiwanie przez Spółkę przychodów z prowadzonej działalności. W tym celu, Handlowcy będą świadczyć Usługi na rzecz Spółki, które w szczególności obejmą takie czynności jak pozyskiwanie nowych i utrzymanie dotychczasowych klientów Spółki, budowanie i podtrzymywanie relacji biznesowych, poszerzanie sieci sprzedaży Spółki, negocjowanie umów sprzedaży i wykonywanie określonych planów sprzedażowych na rzecz i w imieniu Spółki. Niemniej wykonywanie powyższych czynności nie byłoby możliwe bez odpowiedniego wyposażenia, które umożliwi Handlowcom (a docelowo, także samej Spółce) m.in. gromadzenie odpowiednich danych o klientach Spółki, kontakt oraz bezpośredni dojazd do klienta Spółki w celu przeprowadzenia negocjacji i zawierania nowych umów sprzedaży dotyczących towarów oferowanych przez Spółkę. W związku z powyższym Spółka zamierza udostępnić Handlowcom Narzędzia, bez których nie byliby oni w stanie w sposób efektywny świadczyć Usług na rzecz Spółki a w konsekwencji nie przyczynialiby się do zwiększania sprzedaży Spółki na rzecz klientów.
W związku z powyższym zdaniem Wnioskodawcy, udostępnianie Narzędzi Handlowcom w celu świadczenia opisanych w zdarzeniu przyszłym Usług, mające na celu efektywne zwiększenie sprzedaży dokonywanej przez Spółkę będzie ściśle związane z działalnością gospodarczą Spółki. Przypomnieć przy tym należy, że - jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego - na mocy umowy toolingu Handlowcy będą zobowiązani umownie do użytkowania Narzędzi wyłącznie w celu świadczenia Usług na rzecz Spółki, tym samym zakazane będzie ich wykorzystywanie do świadczenia usług na rzecz innych podmiotów czy też do celów osobistych Handlowców. Spółka wprowadzi mechanizmy kontrolne, które będą miały na celu zminimalizowanie ryzyka niezgłoszonego wykorzystania Narzędzi na cele prywatne, a w razie wystąpienia użytku prywatnego podejmie działania zmierzające do obciążenia Handlowca kosztami tego używania (co odrębnie rozwinięto w odpowiedzi na dalsze pytania zawarte we wniosku). W każdym przypadku, taki użytek będzie stanowił wyłącznie marginalną część wykorzystywania Narzędzi (o ile w ogóle wystąpi), podczas gdy na mocy umowy toolingowej Narzędzia będą udostępniane Handlowcom wyłącznie w celu ich wykorzystywania do działalności gospodarczej Spółki.
Biorąc pod uwagę powyższe, nie zostanie spełniony warunek przekazania (w rozumieniu: udostępnienia) towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika na cele inne niż jego działalność gospodarcza, wynikający z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Tym samym, dokonanie nieodpłatnego przekazania (udostępnienia) Narzędzi Handlowcom nie będzie mogło zostać uznane za nieodpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.
Udostępnienie Narzędzi w ramach umowy toolingu nie będzie też stanowiło odpłatnego świadczenia usług przez Spółkę. W ustawie o VAT nie została zawarta definicja pojęcia świadczenie usług, jednakże zgodnie z art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Zdaniem Wnioskodawcy, udostępnienie Narzędzi na rzecz Handlowca w ramach umowy toolingu opisanej w zdarzeniu przyszłym nie będzie stanowiło odpłatnego świadczenia usług przez Spółkę, bowiem:
a)nie wystąpi wzajemne świadczenie ze strony Handlowca na rzecz Spółki, które można by uznać za formę wynagrodzenia (brak odpłatności za świadczenie Spółki),
b)ponadto udostępnienie Narzędzi, jako realizowane w związku z dążeniem Spółki do zapewnienia Handlowcom sprawnych narzędzi o odpowiedniej jakości, które pozwolą im jak najlepiej wykonywać Usługi na rzecz Spółki (zgodnie z wyznaczonymi przez nią standardami i zasadami) - nie stanowi odrębnego świadczenia (usługi), lecz świadczenie pomocnicze, uzupełniające, do działalności Spółki,
c)w związku z powyższym faktycznym beneficjentem świadczenia polegającego na udostępnieniu Narzędzi jest przede wszystkim sama Spółka, a nie Handlowiec, który fizycznie z tych Narzędzi korzysta (celem wykonania Usług na rzecz Spółki)
- w efekcie nie zostaną spełnione podstawowe i niezbędne warunki do uznania czynności za odpłatne świadczenie usług na rzecz innego podmiotu (beneficjenta tego świadczenia).
Nie wystąpi tu również świadczenie, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
1)użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
2)nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Z powyższego wynika zatem, że czynnością opodatkowaną w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o VAT może być wyłącznie nieodpłatne świadczenie usług na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika. Tymczasem Spółka ponownie wskazuje, że umowa toolingowa zawierana z Handlowcami nie będzie spełniała powyższych przesłanek, bowiem udostępnienie Narzędzi będzie każdorazowo ściśle związane z działalnością gospodarczą Spółki. Tak jak to wykazano powyżej, Narzędzia udostępniane Handlowcom będą służyły wykonywaniu Usług na rzecz Spółki, której ostatecznym celem jest zwiększenie sprzedaży Spółki na rzecz klientów, a w konsekwencji prowadzenie i rozwój działalności gospodarczej Spółki. Zakazane będzie przy tym wykorzystywanie Narzędzi do jakichkolwiek innych celów, w tym np. świadczenia usług na rzecz innych podmiotów.
Udostępnianie Narzędzi na rzecz Handlowców w żadnym stopniu nie ma też służyć zaspokojeniu ich potrzeb prywatnych (a także członków ich rodzin czy osób trzecich). W celu zminimalizowania ryzyka wykorzystania Narzędzi niezgodnie z przeznaczeniem Spółka wyraźnie zastrzeże w każdej z umów toolingowych zawieranej z Handlowcami, że udostępniane Narzędzia służą wyłącznie wykonywaniu Usługi na rzecz Spółki, ponadto wdrożone zostaną odpowiednie mechanizmy kontrolne w zakresie weryfikacji faktycznego sposobu użytkowania Narzędzi.
Na wypadek wystąpienia użytku prywatnego Narzędzi przewidziane zostały stosowne rozwiązania (opisane w zdarzeniu przyszłym), takie jak odpłatność za użytek prywatny na podstawie odrębnego porozumienia oraz zobowiązanie Handlowca do ponoszenia kosztów związanych z prywatnym użytkiem Narzędzie (Samochodów) w całości we własnym zakresie (bez prawa do otrzymania ich zwrotu od Spółki).
Mając na uwadze powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że umowa toolingowa zawierana z Handlowcami nie będzie stanowiła również nieodpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, a tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Odnosząc się całościowo do powyżej wskazanej argumentacji, należy dodatkowo podkreślić charakter umowy toolingowej. Otóż umowa toolingu, jako umowa nienazwana, nie została unormowana w prawie cywilnym. Niemniej, w praktyce przyjmuje się, że na mocy umowy toolingowej zlecający (tutaj: Spółka) zobowiązuje się do bezpłatnego udostępnienia wykonawcy (tutaj: Handlowcowi), przez czas oznaczony lub nieoznaczony, określonych składników majątkowych (tu: Narzędzi) stanowiących jego własność (lub do których posiada on prawa użytkowania rozporządzania). Natomiast wykonawca (tu: Handlowiec) zobowiązuje się do wykorzystania otrzymanych (udostępnionych) przedmiotów do wykonania uzgodnionych w umowie toolingowej usług na rzecz zlecającego (tu: Usług na rzecz Spółki). Jak wspomniano powyżej, w wyniku zawarcia umowy toolingu nie dochodzi do przeniesienia własności składników majątkowych na rzecz wykonawcy, nie jest on również uprawniony do swobodnego dysponowania udostępnionymi przedmiotami - mogą one bowiem być wykorzystywane wyłącznie do realizacji świadczenia uzgodnionego ze zlecającym.
Czynność nieodpłatnego udostępniania Narzędzi Handlowcom będzie zatem stanowić element składowy współpracy stron (Spółki i Handlowca) i będzie miała na celu umożliwienie realizacji zlecenia (wykonania Usług). Przekazanie to będzie, więc zmierzało do ułatwienia Handlowcowi wykonania Usług realizowanych na potrzeby działalności gospodarczej Spółki - a zatem będzie związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą.
W takich okolicznościach udostępnienie Handlowcom przez Spółkę Narzędzi obejmujących Elektronikę i Samochody, które będą służyć Handlowcom jedynie do wykonania działalności zleconej przez Spółkę nie powinno być w ogóle traktowane jako niezależne świadczenie usług, mogące podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nieodpłatne udostępnienie Narzędzi ma mieć bowiem jedynie charakter techniczny, pomocniczy do działalności Spółki, bowiem efekty Usług wykonywanych przez Handlowców przy wykorzystaniu tych Narzędzi będą wykorzystywane właśnie w działalności Spółki. Samo udostępnienie Narzędzi - w oderwaniu od działalności Spółki i wykonywanych na jej rzecz Usług (niezbędnych w działalności bieżącej Spółki) - nie ma więc racji bytu. Umowę toolingową należy traktować jako element szerszej współpracy pomiędzy jej stronami, a oceniając jej skutki na gruncie VAT nie można pomijać podstawowego celu i sensu gospodarczego całej transakcji (współpracy pomiędzy Spółką a Handlowcem). Tym samym, nie można też dokonywać - dla potrzeb podatkowych - wyodrębniania poszczególnych czynności służących realizacji tego celu; taki zabieg miałby bowiem charakter sztuczny i nieuprawniony.
Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że czynność udostępniania Handlowcom Narzędzi, tj. zarówno Elektroniki, jak i Samochodów nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Tymczasem przedmiotowe udostępnienie Elektroniki i Samochodów nie będzie stanowiło ani dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 lub 2 ustawy VAT, ani świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 lub 2 ustawy VAT.
Na marginesie Spółka wskazuje, że analogiczne stanowisko w zakresie skutków podatkowych VAT umów toolingu można znaleźć także indywidualnych interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej - tak m.in. w interpretacji indywidualnej z 25 kwietnia 2022 r. (nr 0114-KDIP4-2.4012.77.2022.2.MC), a także w orzecznictwie sądów administracyjnych - tak przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 kwietnia 2008 r. (sygn. I FSK 1788/07) oraz w wyroku z 13 grudnia 2017 r. (sygn. I FSK 239/16) - gdzie NSA wskazał, iż:
„Świadczenie polegające na nieodpłatnym udostępnieniu samochodów w celu świadczenia usług transportowych na rzecz spółki, nie stanowi nieodpłatnego świadczenia usług związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 8 ust. 2 pkt 2 u.p.t.u., jeśli czynności te mają charakter techniczny i pomocniczy w stosunku do zamawianych przez spółkę usług transportowych, tym samym nie stanowią odpłatnego bądź nieodpłatnego świadczenia usług”.
Uzasadnienie w zakresie pytań nr 3-4
Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z zastrzeżeniem wyjątków niemających znaczenia w niniejszej sprawie).
Z kolei, w myśl art. 86 ust. 2 ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi w szczególności suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług oraz dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi (tak pkt 1 powołanego przepisu).
Ponadto art. 86a ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku:
1)wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika;
2)należnego z tytułu:
a)świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 podatnikiem jest ich usługobiorca,
b)dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest ich nabywca,
c)wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
3)należnego, w przypadku, o którym mowa w art. 33a;
4)wynikającej z otrzymanego dokumentu celnego, deklaracji importowej w przypadku, o którym mowa w art. 33b, oraz z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2-3 oraz art. 34.
Jednocześnie zgodnie z art. 86a ust. 3 ustawy o VAT powyższy przepis nie ma zastosowania:
1)w przypadku, gdy pojazdy samochodowe są:
a)wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub
b)konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
2)do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.
Przy czym, zgodnie z art. 86a ust. 4 i 5 ustawy o VAT:
[ust. 4] Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:
1)sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
2)konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.
[ust. 5] Warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych:
1)przeznaczonych wyłącznie do:
a)odprzedaży,
b)sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,
c)oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze
- jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika;
2)w odniesieniu do których:
a)kwotę podatku naliczonego od wydatków z nimi związanych podatnik oblicza zgodnie z ust. 1 lub
b)podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków z nimi związanych.
Jednocześnie, zgodnie z art. 86a ust. 12: Podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami, nie później jednak niż w dniu przesłania ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.
Powołany powyżej art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wskazuje, że prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT przysługuje podatnikowi pod warunkiem, że nabywane przez niego towary i/lub usługi są wykorzystywane do działalności opodatkowanej.
Zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy przedstawionym w zakresie pkt 1-2 powyżej, świadczenie polegające na nieodpłatnym udostępnianiu Narzędzi Handlowcom nie będzie stanowiło dostawy towarów ani świadczenia usług podlegających opodatkowaniu VAT. Niemniej, pomimo braku bezpośredniego związku z działalnością opodatkowaną, Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę na wyraźny pośredni związek udostępniania Narzędzi Handlowcom z opodatkowaną działalnością Spółki, tj. sprzedażą towarów na rzecz klientów.
Spółka ponownie pragnie podkreślić, że Narzędzia udostępniane Handlowcom będą niezbędne do wykonywania Usług określonych umowie B2B. Z kolei Usługi nabywane od Handlowców będą służyły działalności gospodarczej Spółki, tj. będą niezbędne do prowadzenia przez nią sprzedaży na rzecz klientów. To natomiast oznacza - jak wskazano powyżej - że czynność polegającą na udostępnianiu Narzędzi Handlowcom należy uznać za czynność pomocniczą, wspierającą w stosunku do opodatkowanej działalności gospodarczej Spółki, mającą na celu zwiększenie sprzedaży Spółki (dostaw towarów opodatkowanych VAT).
Tym samym, wydatki ponoszone przez Spółkę na nabycie własności lub praw do Narzędzi oraz wydatki związane z bieżącą eksploatacją tych Narzędzi (Elektroniki i Samochodów) - jako ponoszone w związku (pośrednim) z działalnością opodatkowaną Spółki - mogą stanowić podstawę do odliczenia wynikającego z nich podatku naliczonego.
Prawidłowość stanowiska Spółki potwierdzają liczne interpretacje indywidualne organów podatkowych oraz wyroki sądów administracyjnych, wskazujące, że aby podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego VAT konieczne jest wykazanie bezpośredniego lub pośredniego związku wydatków z działalnością opodatkowaną. Tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 5 października 2022 r. (sygn. I SA/Sz 351/22), gdzie sąd wskazał, iż:
„(...) zdaniem Sądu, organ prawidłowo podał, że przy zakupie towarów i usług odliczenie podatku naliczonego jest możliwe jedynie wówczas, gdy istnieje bezpośredni lub pośredni związek między dokonanym wydatkiem a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi zgodnie z art. 86 ust. 1 u.p.t.u. Przyjmuje się, że związek bezpośredni występuje wówczas, gdy nabywane towary służą dalszej odsprzedaży lub gdy nabywane towaru i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług, będących przedmiotem sprzedaży opodatkowanej. Zakupy mają natomiast pośredni związek z działalnością podmiotu, gdy istniej związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. Pośredni związek dokonanych zakupów z działalnością podatnika występuje wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotów.”
Podobne zdanie wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 czerwca 2021 r. (sygn. I FSK 1520/18), gdzie czytamy:
„Niemniej jednak w orzecznictwie ukształtował się, obecnie powszechnie akceptowany pogląd, zgodnie z którym brak takiej konkretnej transakcji opodatkowanej nie musi zawsze prowadzić do utraty prawa do odliczenia VAT. W przypadku bowiem wydatków zaliczanych do tzw. kosztów ogólnych wprawdzie nie istnieje bezpośredni związek pomiędzy zakupem tych towarów i usług a sprzedażą opodatkowaną, lecz w sytuacji gdy stanowią one element cenotwórczy produktów podatnika (towarów lub usług) pozostając w ten sposób w pośrednim związku z jego opodatkowaną działalnością gospodarczą, prawo do odliczenia z tytułu tych zakupów (wydatków) powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim ogólna działalność daje prawo do odliczenia VAT.”
Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT z tytułu:
- wydatków na nabycie Elektroniki udostępnianej Handlowcom,
- wydatków na nabycie, najem lub leasing Samochodów udostępnianych Handlowcom,
- wydatków związanych z bieżącą eksploatacją Elektroniki (np. abonament telefoniczny, naprawy) oraz Samochodów (paliwo, olej, naprawy, myjnia itp.) udostępnianych Handlowcom.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje poparcie także w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in. z 2 czerwca 2023 r. (nr 0112- KDIL1-2.4012.162.2023.1.AS), w której organ potwierdził prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia narzędzi udostępnianych przez podatnika w ramach umowy toolingowej, wskazując, że:
„W analizowanym przypadku kontrahent zobowiąże się do wykorzystania otrzymanych narzędzi do wykonania uzgodnionych w umowie usług - produkcji części dla Wnioskodawcy. Jak wskazał Wnioskodawca, części wyprodukowane przez kontrahenta będą używane do produkcji samochodów przez Wnioskodawcę, a produkcja i sprzedaż samochodów stanowią działalność opodatkowaną Spółki. Ponadto, Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.” Podobnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 25 kwietnia 2022 r. (nr 0114-KDIP4-2.4012.77.2022.2.MC).
Dodatkowo, w zakresie pytania nr 4, czyli w odniesieniu do wydatków dotyczących Samochodów udostępnianych Handlowcom (w tym z tyt. nabycia, najmu, leasingu, użytkowania) zastosowanie znajdą regulacje szczególne z art. 86a ustawy o VAT, co oznacza, że w przypadku:
- Samochodów, które Spółka zgłosi do urzędu skarbowego na druku VAT-26, jako wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej, oraz dla których prowadzona będzie ewidencja przebiegu pojazdu, zgodnie z przepisami szczególnymi zawartymi w art. 86a – Spółce będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego (100% VAT z faktury dokumentującej dany wydatek),
- Samochodów, które nie zostaną zgłoszone do urzędu skarbowego i/lub dla których nie będzie prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu, zgodnie z przepisami szczególnymi zawartymi w art. 86a – Spółce będzie przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego (50% VAT z faktury dokumentującej dany wydatek).
Spółka stoi przy tym na stanowisku, że w odniesieniu do Samochodów udostępnianych Handlowcom w ramach umów toolingu nie będzie miała możliwości skorzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu z prawem do odliczenia 100% VAT naliczonego, o którym mowa w art. 86a ust. 5 pkt 1) ustawy o VAT. Przepis ten dotyczy bowiem samochodów osobowych, które są przeznaczone wyłącznie do odprzedaży, sprzedaży (w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika) lub oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze - jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika. Spółka będzie co prawda pełnić funkcję Spółki flotowej w Grupie, a tym samym jednym z przedmiotów jej działalności będzie udostępnianie samochodów innym podmiotom, jednakże w przypadku udostępnienia Samochodów Handlowcom nie będzie spełniony warunek „odpłatnego” oddania ich do używania. Jak bowiem wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Samochody te będą udostępnianie w ramach umów toolingu, bez wynagrodzenia (tj. nieodpłatnie).
Uzasadnienie w zakresie pytania nr 9
Jak wskazano powyżej, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
W konsekwencji, Spółka stoi na stanowisku, że w razie dopuszczenia użytku prywatnego Samochodów udostępnianych Handlowcom wystąpi świadczenie usług przez Spółkę na rzecz Handlowca podlegające opodatkowaniu VAT. Jak bowiem wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w przypadku gdy Handlowiec zgłosi zamiar wykorzystywania udostępnianego mu Samochodu również do celów osobistych, zawarte zostanie odrębne porozumienie pomiędzy Spółką a tym Handlowcem określające zasady użytku prywatnego, w tym odpłatność należną Spółce z tego tytułu (w ramach umowy toolingu, zakładającej nieodpłatne udostępnienie Samochodu, dopuszczalne będzie wyłącznie wykorzystywanie Samochodu do celu świadczenia Usług na rzecz Spółki).
A zatem, w zakresie w jakim wystąpi użytek prywatny Samochodu (jego udostępnienie do używania do celów osobistych Handlowca) Spółka będzie świadczyć usługę realizowaną za wynagrodzeniem, która powinna podlegać opodatkowaniu VAT.
Uzasadnienie w zakresie pytania nr 10
Zdaniem Wnioskodawcy możliwość wystąpienia użytku prywatnego Samochodów przez handlowców - na zasadach opisanych w zdarzeniu przyszłym - nie wpłynie na jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych nabyciem i użytkowaniem Narzędzi (Samochodów). Zasady te będą zatem analogiczne jak opisane w uzasadnieniu do pytania nr 4 niniejszego wniosku.
W dalszym ciągu bowiem wydatki te będą pozostawały w związku z działalnością opodatkowaną Spółki: pośrednio (w odniesieniu do użytkowania Samochodów w ramach umów toolingu) oraz bezpośrednio (w odniesieniu do udostępnienia Samochodów do ich używania w celach prywatnych Handlowców, z uwagi na zakwalifikowanie takiej czynności jako odpłatnej usługi opodatkowanej VAT).
Podkreślić przy tym należy, że - jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego - Spółka będzie pokrywała koszty związane z bieżącą eksploatacją Samochodów wyłącznie w zakresie, w jakim będą one związane z wykorzystaniem Narzędzi do świadczenia Usług przez Handlowców na rzecz Spółki (tj. na zasadach i w zakresie wynikającym z umowy toolingowej). Natomiast wszelkie koszty używania Samochodów do celów osobistych Handlowców będą ponoszone przez nich samych i nie będą podlegały zwrotowi przez Spółkę w żadnej formie.
Przypomnieć należy, że w celu realizacji powyższych założeń Spółka przyjmie specjalne mechanizmy kontroli, obejmujące w szczególności:
- weryfikację wydatków dokonywanych przez Handlowców z wykorzystaniem kart paliwowych udostępnianych im przez Spółkę dla celów umowy toolingowej, a także
- model rozliczeń, zgodnie z którym to Handlowcy będą ponosili wszelkie wydatki związane z używaniem Samochodów, a następnie w ramach miesięcznego rozliczenia ze Spółką będą przenosić na nią wartość kosztów poniesionych w danym miesiącu w związku z bieżącym użytkowaniem Narzędzi do świadczenia Usług, z obowiązkiem załączenia paragonów i faktur dokumentujących te wydatki oraz obowiązkiem złożenia przez Handlowca oświadczenia, że koszty te zostały poniesione wyłącznie w celu wykonywania Usługi.
Wobec powyższego Spółka przyjmuje, że wszelkie wydatki jakie będzie ona ponosiła w związku z użytkowaniem Samochodów udostępnianych Handlowcom do wykonywania Usług (nawet w przypadku wystąpienia użytku prywatnego) będą pozostawały w związku z działalnością opodatkowaną Spółki, a w konsekwencji będą stanowiły podstawę do odliczenia podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 i 86a ustawy o VAT.
Ponadto w uzupełnieniu wniosku wskazano:
II. Jednoznaczne przedstawienie własnego stanowiska w zakresie pytania nr 10, tj. wskazanie czy - Państwa zdaniem - w przypadku wystąpienia użytku prywatnego Samochodów będzie Państwu przysługiwać pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego (100%), czy też ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego (50%).
Zgodnie z treścią wniosku oraz odpowiedziami na pytania 18) oraz 35) wezwania Spółka stoi na stanowisku, że w przypadku udostępnienia Samochodów Handlowcom (tj. współpracownikom, którzy będą prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą) na podstawie odrębnego porozumienia (do używania w celach innych niż świadczenie Usług na rzecz Spółki), przewidującego wynagrodzenie z tego tytułu, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia:
a)100% podatku naliczonego - w przypadku, w którym Spółka będzie prowadziła ewidencję przebiegu Samochodu zgodną z art. 86a ust. 6-7 ustawy o VAT oraz złoży właściwą informację do naczelnika urzędu skarbowego na podstawie art. 86a ust. 12 ustawy o VAT (VAT-26);
b)50% podatku naliczonego - w pozostałych przypadkach, tj. gdy Spółka nie będzie prowadziła ewidencji przebiegu Samochodu i/lub nie złoży właściwej informacji do naczelnika urzędu skarbowego (VAT-26).
Pytanie nr 10 dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu wydatków poniesionych/ponoszonych przez Spółkę w związku z nabyciem, przyjęciem do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów, przy czym należy podkreślić, że Spółka będzie pokrywała wyłącznie koszty związane z bieżącą eksploatacją Samochodów w zakresie w jakim będą one związane ze świadczeniem Usług na rzecz Spółki przez Handlowców na podstawie umowy toolingowej (tj. na cele związane z jej opodatkowaną działalnością gospodarczą). Jak jednoznacznie wskazano we wniosku, Spółka nie będzie w żaden sposób pokrywała wydatków związanych z wykorzystaniem Samochodu przez Handlowca na jego cele prywatne (Handlowcy będą ponosili takie wydatki we własnym zakresie i Spółka nie będzie nimi w żadnym stopniu obciążana).
Jednocześnie Spółka ponownie podkreśla, że wdroży odpowiednie mechanizmy kontroli celu zapewnienia, że ponosi wyłącznie wydatki związane z wykorzystywaniem Samochodu przez Handlowca na cele świadczenia Usług w ramach zawartej umowy toolingowej, tj. na cele działalności gospodarczej Spółki, w szczególności:
- będzie dokonywała weryfikacji wydatków dokonywanych przez Handlowców za pomocą udostępnionych przez Spółkę kart paliwowych (do celów wykonania umowy toolingowej);
- przyjmie model rozliczeń (zwrotu) wydatków Handlowców, zgodnie z którym oprócz paragonu/faktury będą oni zobowiązani do złożenia osobnego oświadczenia, że dany wydatek został poniesiony w związku ze świadczeniem Usług na podstawie umowy toolingowej.
Wobec powyższego Spółka przyjmuje, że wszelkie wydatki dotyczące Samochodów, objęte pytaniem nr 10, będą pozostawały w związku z działalnością gospodarczą Spółki - dotyczy to zarówno wydatków na bieżącą eksploatację Samochodów w związku z ich wykorzystywaniem do świadczenia Usług na rzecz Spółki, jak i wydatków na nabycie lub przyjęcie do użytkowania (np. w ramach najmu lub leasingu) Samochodów udostępnianych Handlowcom. Nie zmienia tego okoliczność udostępnienia Samochodów Handlowcom dodatkowo (poza umową toolingową) do odpłatnego korzystania na podstawie porozumień. W takim przypadku bowiem wydatki dotyczące Samochodów (ponoszone przez Spółkę w zakresie wskazanym we wniosku i niniejszym uzupełnieniu) pozostają nadal w związku z działalnością opodatkowaną VAT Spółki:
- pośrednio - w odniesieniu do użytkowania Samochodów w ramach umów toolingu, gdyż w tym zakresie występuje związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością w zakresie sprzedaży towarów na rzecz klientów oraz
- bezpośrednio - w odniesieniu do udostępnienia Samochodów do ich używania przez Handlowców na podstawie zawartych porozumień, z uwagi na zakwalifikowanie takiej czynności jako odpłatnej usługi opodatkowanej VAT świadczonej przez Spółkę na rzecz Handlowca, na co wskazano w ramach pytania nr 9 wniosku i zaprezentowanego w tym zakresie stanowiska Spółki. Spółka dodatkowo zwraca uwagę, że sposób wykorzystania Samochodów przez Handlowców w ramach tych porozumień (do celów prywatnych Handlowców, którzy nie będą pracownikami Spółki, lecz jej współpracownikami na umowach B2B), nie powinno być utożsamiane z używaniem tych Samochodów przez Spółkę do jej celów prywatnych - z perspektywy Spółki udostępnienie Samochodu na podstawie porozumienia będzie wiązało się z czynnością opodatkowaną VAT (porównywalną do zawarcia umowy najmu).
Wobec powyższego Spółka przyjmuje, że wszelkie wydatki jakie będzie ona ponosiła w związku z nabyciem i użytkowaniem Samochodów udostępnianych Handlowcom (nawet w przypadku wystąpienia dodatkowo użytku prywatnego) będą pozostawały w związku z działalnością opodatkowaną Spółki, a w konsekwencji będą stanowiły podstawę do odliczenia podatku naliczonego na ww. zasadach określonych w art. 86 i 86a ustawy o VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:
- prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania nieodpłatnego udostępniania Elektroniki Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług (pytanie nr 1),
- prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania nieodpłatnego udostępniania Samochodów Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług (pytanie nr 2),
- prawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją Elektroniki udostępnianej Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług (pytanie nr 3),
- nieprawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem lub uzyskaniem prawa do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów udostępnianych Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług (pytanie nr 4),
- prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania odpłatnego udostępnienia Handlowcom Samochodów na podstawie odrębnego porozumienia w ramach odpłatnego użytku prywatnego (pytanie nr 9),
- nieprawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem lub przyjęciem do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów udostępnianych Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług oraz udostępnianych na podstawie odrębnego porozumienia w zakresie odpłatnego użytku prywatnego (pytanie nr 10).
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej ustawą:
opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:
1) przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
2) wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
3) wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
4) wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
5) ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
6) oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
7) zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:
przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Definicja „świadczenia usług” ma charakter dopełniający definicję „dostawy towarów” i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności gospodarczej.
Z treści art. 8 ust. 1 ustawy, wynika, że przez usługę należy rozumieć każde świadczenie na rzecz danego podmiotu, które nie stanowi dostawy towarów. Słownik języka polskiego definiuje czasownik „świadczyć” jako „wykonywać coś na czyjąś rzecz”, a „świadczenie” – to obowiązek wykonywania, przekazania czegoś na czyjąś rzecz.
Zgodnie z wyżej wskazanymi regulacjami, przy ocenie charakteru świadczenia, jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa o podatku od towarów i usług zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.
Zauważyć jednak należy, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni jego odbiorca odnoszący korzyść związaną z tym świadczeniem.
W związku z powyższym, czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności.
Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.
Z cytowanych wyżej przepisów ustawy wynika, że przez usługę należy rozumieć każde świadczenie na rzecz danego podmiotu niebędące dostawą towarów.
Z uwagi na powyższe unormowania, pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie się na rzecz innej osoby, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy).
Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie. Zauważyć jednak należy, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.
W tym miejscu należy wskazać, że jak wynika z powołanych powyżej przepisów, każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi co do zasady usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:
- w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia;
- świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).
Należy podkreślić, że oba ww. warunki winny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało, jako usługa, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jednocześnie treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.
Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem.
Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte w przypadku dostawy towarów w art. 7 ust. 2 ustawy, a w przypadku świadczenia usług – w art. 8 ust. 2 ustawy.
Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy:
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Jak wynika z powyższego przepisu, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia, w całości lub części, kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.
Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane).
Natomiast w myśl art. 8 ust. 2 ustawy:
za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Zgodnie z unormowaniami zawartymi w ww. przepisach w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy powołanego wyżej art. 8 ust. 2 ustawy, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują.
Aby zatem nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, a co za tym idzie za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.
Państwa wątpliwości dotyczą między innymi ustalenia, czy nieodpłatne udostępnianie Elektroniki Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług na Państwa rzecz, na zasadach opisanych w zdarzeniu przyszłym, będzie świadczeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 7 ust. 1-2 lub art. 8 ust. 1-2 ustawy (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) oraz ustalenia, czy nieodpłatne udostępnianie Samochodów Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług na Państwa rzecz, na zasadach opisanych w zdarzeniu przyszłym, będzie świadczeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 7 ust. 1-2 lub art. 8 ust. 1-2 ustawy (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).
Z przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy wynika, że są Państwo zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Od wielu lat działają Państwo w branży produkcyjnej i dystrybucyjnej (...).
W ramach działalności będą Państwo nabywać na własność samochody osobowe albo uzyskiwać prawo do ich użytkowania na podstawie umów najmu lub leasingu (finansowego lub operacyjnego) zawieranych z innymi podmiotami (właścicielami samochodów, firmami leasingowymi), a następnie udostępniać je podmiotom z Grupy, które we własnym zakresie i na zasadach przez siebie ustalonych będą wykorzystywać je w swojej działalności (w tym, przekazywać je swoim pracownikom lub współpracownikom do używania w celu realizacji obowiązków służbowych).
Samochody te (własne lub leasingowane/wynajmowane) będą Państwo także wykorzystywali we własnej działalności gospodarczej udostępniając je do używania między innymi współpracownikom, tj. osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, współpracującym z Państwem na podstawie cywilnoprawnych umów o współpracę (umów o świadczenie usług „business to business” - umowy B2B).
Dotychczas w ramach prowadzenia działalności gospodarczej zatrudniali Państwo w większości pracowników (w oparciu o umowy o pracę, w mniejszym zakresie na podstawie umów zlecenia). Jednakże ze względu na ciągły rozwój i rozszerzanie zakresu działalności, a także czynniki występujące po stronie osób świadczących pracę i zgłaszane przez nich preferencje, rozważają Państwo zmianę formy zatrudnienia (współpracy) przedstawicieli handlowych - pracowników mobilnych (wykonujących obowiązki na terytorium całego kraju lub wyznaczonego województwa/rejonu) na umowy B2B. Zmiana ta może dotyczyć zarówno osób dotychczas współpracujących ze Spółką w oparciu o umowy o pracę, jak i osób nowych, wcześniej w Spółce niezatrudnionych, którzy będą prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą (Handlowcy).
Na podstawie umów B2B Handlowcy będą świadczyli na Państwa rzecz usługi właściwe dla działalności przedstawicieli handlowych (opisane w umowach współpracy); w szczególności będą one polegały na pozyskiwaniu dla Państwa nowych klientów i utrzymywaniu klientów dotychczasowych, budowaniu i podtrzymywaniu relacji biznesowych, poszerzaniu Państwa sieci sprzedaży, negocjowaniu umów sprzedaży towarów oferowanych przez Państwa oraz wykonywaniu określonych planów sprzedażowych w imieniu i na Państwa rzecz (Usługi).
Wykonywanie Usług przez Handlowców (jako pracowników mobilnych) wymaga korzystania z określonych narzędzi, tj. komputera (w niektórych przypadkach wraz ze specjalnym oprogramowaniem) oraz telefonu komórkowego (Elektronika), a także z samochodu osobowego (Samochód) - łącznie jako: Narzędzia.
Chcą mieć Państwo pewność, że każdy Handlowiec - wykonując na Państwa rzecz Usługi (kluczowe dla Państwa działalności, dokonywanej sprzedaży i uzyskiwanych przychodów) - będzie korzystał z Narzędzi sprawnych i odpowiedniej jakości. Zamierzają Państwo udostępniać własne Narzędzia na rzecz Handlowców (tj. Elektronikę stanowiącą Państwa własność oraz Samochody będące Państwa własnością lub użytkowane przez Państwa na podstawie umów najmu lub leasingu).
Planują Państwo udostępnić Handlowcom Narzędzia w celu świadczenia Usług na Państwa rzecz bezpłatnie, tj. bez wynagrodzenia w formie pieniężnej. Udostępnienie Narzędzi będzie następowało na podstawie odrębnej umowy zawieranej indywidualnie z każdym Handlowcem lub w formie załącznika do umowy B2B z danym Handlowcem – w której to umowie (załączniku do umowy B2B) zostaną określone zasady udostępniania i wykorzystywania Narzędzi. Takie rozwiązanie umożliwi Handlowcom świadczenie Usług na Państwa rzecz, w szczególności przez zagwarantowanie możliwości: gromadzenia informacji o Państwa klientach, nawiązywania i utrzymywania kontaktu z Państwa klientami, przygotowywania i zawierania umów, a także dojazdu Handlowca do Państwa klientów w celu świadczenia Usług. Umowy zawierane z Handlowcami będą zawierały potwierdzenie, że wartość wynagrodzenia należnego Handlowcowi od Państwa z tytułu świadczonych Usług na podstawie umowy B2B uwzględnia okoliczność udostępniania mu Narzędzi w celu wykonywania tych usług (wynagrodzenie byłoby odpowiednio wyższe gdyby Państwo nie zapewniali narzędzi Handlowcom i musieliby oni pozyskać odpowiednie narzędzia we własnym zakresie).
Model udostępniania narzędzi Handlowcom będzie odpowiadał tzw. umowie toolingowej, w której zobowiążą się Państwo do nieodpłatnego udostępnienia Narzędzi Handlowcom, w celu i na czas świadczenia Usług na Państwa rzecz. Po zakończeniu współpracy z danym Handlowcem, Narzędzia będą zwracane Państwu. Narzędzie mogą też być wymieniane na inne w trakcie trwania współpracy (w razie ich zużycia lub zepsucia).
Przez cały okres współpracy z Handlowcem prawo własności i/lub prawo do rozporządzania Narzędziami jak właściciel będzie pozostawało po Państwa stronie i w żadnym momencie nie dojdzie do przeniesienia tych praw na rzecz Handlowców. Narzędzia, a w szczególności Samochody stanowiące Państwa własność lub użytkowane w ramach leasingu finansowego, będą ujęte w Państwa ewidencji środków trwałych. W przypadku Samochodów użytkowanych przez Państwa na podstawie umów najmu lub leasingu operacyjnego, udostępnianych Handlowcom, również nie dojdzie do przeniesienia na Handlowców prawa własności ani prawa do rozporządzania Samochodem jak właściciel (gdyż te prawa pozostaną po stronie właściciela pojazdu, np. firmy leasingowej).
Umowa toolingowa będzie wprost wskazywała, że Narzędzia są udostępniane Handlowcom wyłącznie w celu wykonywania Usług na Państwa rzecz i nie jest dopuszczalne ich użytkowanie na inne cele, tj. ani do świadczenia usług na rzecz innych podmiotów, ani na cele prywatne Handlowców. Przewidują Państwo, że mogą wystąpić przypadki, w których Handlowiec wyrazi wolę wykorzystywania Samochodu również do celów prywatnych. Taki użytek będzie wówczas możliwy (w niewielkim zakresie), na podstawie odrębnego porozumienia pomiędzy Państwem i Handlowcem oraz za wynagrodzeniem należnym Państwu, ustalonym stosownie do zakresu użytku prywatnego.
Odnosząc się do przedstawionych wyżej wątpliwości wskazać należy, że w myśl art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):
strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Umowa zakładająca udostępnienie kontrahentowi narzędzi wykorzystywanych w ramach przedsięwzięcia – którą w praktyce gospodarczej przyjęto nazywać umową toolingową (z ang. tool – narzędzie) – jako umowa nienazwana nie została unormowana w prawie cywilnym. Na mocy umowy toolingowej zlecający zobowiązuje się do bezpłatnego udostępnienia wykonawcy, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, określonych składników majątkowych stanowiących jego własność. Wykonawca zobowiązuje się natomiast do wykorzystania otrzymanych przedmiotów do wykonania uzgodnionych w umowie toolingowej usług na rzecz zlecającego. W wyniku zawarcia umowy nie dochodzi do przeniesienia własności składników majątkowych na rzecz wykonawcy, nie jest on również uprawniony do swobodnego dysponowania udostępnionymi przedmiotami.
Mając zatem na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku nieodpłatne udostępnienie Elektroniki oraz nieodpłatne udostępnienie Samochodów Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług na Państwa rzecz nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z opisu sprawy wynika, że zobowiążą się Państwo do nieodpłatnego udostępnienia Narzędzi Handlowcom, w celu i na czas świadczenia Usług na Państwa rzecz. Po zakończeniu współpracy z danym Handlowcem, Narzędzia będą zwracane Państwu. Przez cały okres współpracy z Handlowcem prawo własności i/lub prawo do rozporządzania Narzędziami jak właściciel będzie pozostawało po Państwa stronie i w żadnym momencie nie dojdzie do przeniesienia tych praw na rzecz Handlowców. Narzędzia, a w szczególności Samochody stanowiące Państwa własność lub użytkowane w ramach leasingu finansowego, będą ujęte w Państwa ewidencji środków trwałych. W przypadku Samochodów użytkowanych przez Państwa na podstawie umów najmu lub leasingu operacyjnego, udostępnianych Handlowcom, również nie dojdzie do przeniesienia na Handlowców prawa własności ani prawa do rozporządzania Samochodem jak właściciel (gdyż te prawa pozostaną po stronie właściciela pojazdu, np. firmy leasingowej). Umowa toolingowa będzie wprost wskazywała, że Narzędzia są udostępniane Handlowcom wyłącznie w celu wykonywania Usług na rzecz Spółki i nie jest dopuszczalne ich użytkowanie na inne cele, tj. ani do świadczenia usług na rzecz innych podmiotów, ani na cele prywatne Handlowców.
Zatem w świetle powyższych okoliczności sprawy czynności udostępnienia Narzędzi (Elektroniki oraz Samochodów) Handlowcom w ramach umowy toolingowej nie można traktować jako dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy. W rozpatrywanej sprawie z okoliczności sprawy jednoznacznie wynika, że w związku z udostępnieniem Narzędzi Handlowcom nie dojdzie do przeniesienia na rzecz Handlowców prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.
Jednocześnie należy wskazać, że przedmiotowe udostępnienie Narzędzi (Elektroniki oraz Samochodów) Handlowcom w ramach umowy toolingowej nie będzie również stanowić świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy.
Czynności nieodpłatnego udostępnienia Elektroniki oraz nieodpłatnego udostępnienia Samochodów Handlowcom w ramach umowy toolingowej będą służyć wyłącznie do wykonania Usług na Państwa rzecz, będą stanowić element składowy współpracy stron Państwa oraz Handlowców na podstawie zawieranych umów B2B i będą mieć na celu umożliwienie realizacji Usług. Udostępnienie Narzędzi będzie następowało na podstawie odrębnej umowy zawieranej indywidualnie z każdym Handlowcem lub w formie załącznika do umowy B2B z danym Handlowcem, w której to umowie (załączniku do umowy B2B) zostaną określone zasady udostępniania i wykorzystywania Narzędzi. Zatem czynności nieopłatnego udostępniania Narzędzi nie można uznać za odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy.
Ponadto należy wskazać, że przekazanie Narzędzi będzie miało na celu ułatwienie wykonania Usługi realizowanej na potrzeby Państwa działalności gospodarczej. Jak wskazano we wniosku chcą mieć Państwo pewność, że każdy Handlowiec - wykonując na Państwa rzecz Usługi (kluczowe dla Państwa działalności, dokonywanej sprzedaży i uzyskiwanych przychodów) - będzie korzystał z Narzędzi sprawnych i odpowiedniej jakości. Czynności wykonywane przez Handlowców na Państwa rzecz (które mają być w przyszłości realizowane w ramach opisanych we wniosku Usług) będą niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przez Państwa, podlegającej opodatkowaniu VAT, tj. sprzedaży towarów na rzecz klientów (przykładowo produktów (...)). Usługi świadczone przez Handlowców na podstawie umów B2B będą obejmowały szereg zróżnicowanych czynności, w szczególności: gromadzenie informacji o Państwa klientach, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z Państwa klientami, podtrzymywanie relacji biznesowych, przygotowywanie, negocjowanie, zawieranie umów na Państwa rzecz, wykonywanie założonych planów sprzedażowych. Wszystkie czynności będą miały na celu umożliwienie Państwu dokonywania sprzedaży towarów. Bez współpracy z Handlowcami, nie byliby Państwo w stanie zbudować i utrzymywać tak szerokiej bazy klientów, na rzecz których dokonuje (i zamierza dokonywać) sprzedaży towarów opodatkowanej podatkiem VAT. Chcąc umożliwić Handlowcom świadczenie Usług, czyli wywiązywanie się z obowiązków określonych w umowie B2B, zamierzają udostępnić Handlowcom Narzędzia w postaci Elektroniki i Samochodów. Ze względu na mobilny charakter obowiązków Handlowców, konieczność utrzymywania kontaktu z klientami (tak w formie bezpośredniej, jak i zdalnej), gromadzenia danych, etc. Handlowcy muszą dysponować odpowiednim sprzętem, bez którego wykonywanie opisanych czynności byłoby niemożliwe lub bardzo utrudnione i często nieefektywne. Przykładowo, podróże (służbowe) do klientów przy użyciu komunikacji miejskiej, czy pociągów są bardziej czasochłonne i dają mniejszą elastyczność. Ponadto w niektórych przypadkach dotarcie do klienta (w jego siedzibie, punkcie sprzedaży, etc.) mogłoby okazać się niemożliwe, ze względu na ograniczone połączenia komunikacyjne (miejsca spotkań z klientami znajdują się w całej Polsce). Podobne motywy przyświecały Państwu w przypadku wyposażenia Handlowca w telefon komórkowy, czy komputer. Brak takiego sprzętu uniemożliwiałoby Handlowcom zawieranie i utrzymywanie kontaktu z klientami, co jest podstawowym elementem Usług świadczonych na Państwa rzecz. Takie sytuacje z dużym prawdopodobieństwem mogłyby spowodować utratę dotychczasowych klientów i brak możliwości nawiązywania nowych relacji biznesowych przez Handlowców, co mogłoby przełożyć się na wielkość (obniżenie) sprzedaży w ramach Państwa działalności gospodarczej.
Mogliby Państwo zobowiązać Handlowców do zorganizowania (uzyskania dostępu do) Narzędzi we własnym zakresie, jednak udostępnienie Narzędzi na podstawie umowy toolingu, z wysokim prawdopodobieństwem umożliwi Handlowcom efektywniejsze świadczenie Usług. W przypadku, w którym Handlowcy musieliby samodzielnie zapewnić Narzędzia, istnieje ryzyko, że ze względu na ich niezunifikowany charakter (np. samochody i laptopy różnych marek, bardzo wyeksploatowane, etc.), niewystarczającą jakość czy stan techniczny (pozostające poza Państwa kontrolą), świadczenie Usług mogłoby być mniej efektywne i bezpieczne niż w przypadku, w którym to Państwo zapewnią Narzędzia o określonym standardzie, z zapewnionym legalnym oprogramowaniem, jednocześnie dbając o ich bezpieczne funkcjonowanie i sprawność. Ponadto, nie mogliby Państwo wymagać np. oznaczenia prywatnego samochodu Handlowca logo Spółki lub logo jej produktów, co ma miejsce w przypadku wszystkich Państwa Samochodów. Taka praktyka pozwala zwiększyć tym samym rozpoznawalność Spółki oraz jej produktów i świadomość klientów. Chcąc zminimalizować ryzyko negatywnego wpływu na prowadzoną działalność gospodarczą, wynikające z braku odpowiednich Narzędzi, zamierzają Państwo udostępniać je Handlowcom na podstawie umowy toolingu.
Zatem, w świetle przedstawionych okoliczności sprawy należy uznać, że nieodpłatne udostępnienie Elektroniki oraz nieodpłatne udostępnienie Samochodów Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług na Państwa rzecz związane będzie z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą. Zatem czynności te nie będą świadczeniem usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy.
W konsekwencji, stwierdzić należy, że czynności udostępnienia Narzędzi (Elektroniki oraz Samochodów) Handlowcom w ramach umowy toolingowej, które będą służyły wykonywaniu przez Handlowców Usług na Państwa rzecz nie będą stanowiły dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 i 2 ustawy, jak również nie będą stanowiły świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy. W związku z powyższym, nieodpłatne udostępnienie Elektroniki oraz nieodpłatne udostępnienie Samochodów Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług na Państwa rzecz, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie opodatkowania nieodpłatnego udostępniania Elektroniki Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług (pytanie nr 1) oraz opodatkowania nieodpłatnego udostępniania Samochodów Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług (pytanie nr 2) należało uznać za prawidłowe.
Państwa wątpliwości dotyczą także ustalenia, czy w przypadku wystąpienia po stronie Handlowców, na zasadach opisanych w zdarzeniu przyszłym, użytku prywatnego Samochodów udostępnianych przez Państwa - czy udostępnienie Samochodu z możliwością użytku prywatnego będzie stanowiło dla Państwa świadczenie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jeżeli tak, to w jakim zakresie (pytanie oznaczone we wniosku nr 9).
We wniosku wskazano, że umowa toolingowa będzie wprost wskazywała, że Narzędzia są udostępniane Handlowcom wyłącznie w celu wykonywania Usług na Państwa rzecz i nie jest dopuszczalne ich użytkowanie na inne cele, tj. ani do świadczenia usług na rzecz innych podmiotów, ani na cele prywatne Handlowców. Niemniej przewidują Państwo, że mogą wystąpić przypadki, w których Handlowiec wyrazi wolę wykorzystywania Samochodu również do celów prywatnych. Taki użytek będzie wówczas możliwy (w niewielkim zakresie), na podstawie odrębnego porozumienia pomiędzy Państwem i Handlowcem oraz za wynagrodzeniem należnym Państwu, ustalonym stosownie do zakresu użytku prywatnego. Zarówno umowy toolingowe, jak i porozumienia będą zawierały postanowienia o dopuszczalnym zakresie i sposobie wykorzystywania Samochodów oraz zasadach rozliczenia użytku prywatnego.
Zatem należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie udostępnienie na podstawie odrębnego porozumienia Handlowcom Samochodów za wynagrodzeniem do użytkowania na cele prywatne będzie stanowiło odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy. W analizowanym przypadku będziemy mieli do czynienia z sytuacją, w której zapłata przez Handlowca na Państwa rzecz wynagrodzenia (ustalonego stosownie do zakresu użytku prywatnego) będzie stanowić płatność za świadczoną przez Państwa na rzecz Handlowca usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Otrzymane przez Państwa wynagrodzenie będzie konsekwencją wykonania przez Państwa na rzecz Handlowca skonkretyzowanego świadczenia polegającego na udostępnieniu Samochodów do użytku prywatnego przez Handlowców (umożliwieniu na podstawie odrębnego porozumienia użytku Samochodów poza wykorzystaniem tych Samochodów na potrzeby świadczenia Usług).
Tym samym w opisanych we wniosku okolicznościach sprawy należy uznać, że w zamian za określone wynagrodzenie będą Państwo wykonywać na rzecz Handlowców usługę polegającą na udostępnieniu Samochodów do użytku prywatnego, która to usługa będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z art. 8 ust. 1 ustawy.
Zatem należy zgodzić się z Państwem, że w przypadku gdy Handlowiec będzie wykorzystywał Samochód udostępniony mu przez Państwa również do celów prywatnych, to w okolicznościach przedstawionych w zdarzeniu przyszłym - z uwagi na wprowadzoną odpłatność za użytek prywatny - udostępnienie Samochodu (wyłącznie w części udostępnienia na cele prywatne) będzie stanowiło odpłatne świadczenie usług przez Państwa na rzecz Handlowca podlegające opodatkowaniu VAT.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie opodatkowania odpłatnego udostępnienia Handlowcom Samochodów na podstawie odrębnego porozumienia w ramach odpłatnego użytku prywatnego (pytanie nr 9) należało uznać za prawidłowe.
Ponadto Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy będzie Państwu przysługiwało, zgodnie z art. 86 ustawy, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją Elektroniki udostępnianej Handlowcom w ramach umowy toolingowej, w celu świadczenia Usług na Państwa rzecz (pytanie oznaczone we wniosku nr 3) ustalenia, czy, w jakim zakresie i na jakich zasadach, zgodnie z art. 86 i art. 86a ustawy, będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu wydatków związanych z nabyciem lub uzyskaniem prawa do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów udostępnianych Handlowcom w ramach umowy toolingowej, w celu świadczenia Usług na Państwa rzecz (pytanie oznaczone we wniosku nr 4) oraz ustalenia, czy w przypadku wystąpienia po stronie Handlowców, na zasadach opisanych w zdarzeniu przyszłym, użytku prywatnego Samochodów udostępnianych przez Państwa - czy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu wydatków poniesionych/ponoszonych przez Państwa w związku z nabyciem, przyjęciem do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją takiego Samochodu (pytanie oznaczone we wniosku nr 10).
W odniesieniu do przedstawionych wyżej wątpliwości wskazać należy, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy:
w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:
kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:
nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Na podstawie art. 88 ust. 4 ustawy:
obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możliwość wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.
Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas, po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych, odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.
Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu. Najczęściej do wydatków mających pośredni wpływ na wykonywanie czynności opodatkowanych zalicza się koszty reprezentacji i reklamy, wydatki związane z udziałem w targach, konferencjach, koszty doradztwa podatkowego itp.
Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Art. 2 pkt 34 ustawy stanowi, że:
przez pojazdy samochodowe rozumie się pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy:
w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku:
1) wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika;
2) należnego z tytułu:
a) świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 podatnikiem jest ich usługobiorca,
b) dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest ich nabywca,
c) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
3) należnego, w przypadku, o którym mowa w art. 33a;
4) wynikającej z otrzymanego dokumentu celnego, deklaracji importowej w przypadku, o którym mowa w art. 33b, oraz z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2-3 oraz art. 34.
W myśl art. 86a ust. 2 ustawy:
do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się wydatki dotyczące:
1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
2) używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;
3) nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
Zatem podatnikowi przysługuje ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do użytku „mieszanego”.
Dla celów stosowania tego ograniczenia przez wykorzystywanie „mieszane” należy rozumieć, że w odniesieniu do pojazdu wykorzystywanego w działalności gospodarczej istnieje możliwość jego użycia również do celów niezwiązanych z tą działalnością, np. do celów prywatnych. Wystarczy przy tym możliwość nawet tylko jednorazowego użycia pojazdu do celów prywatnych, aby uznać, że pojazd może być wykorzystywany w sposób „mieszany”. Nie jest przy tym istotny moment, w którym użycie to ma miejsce podczas całego okresu użytkowania przez podatnika danego pojazdu, żeby uznać ten pojazd za wykorzystywany do celów „mieszanych”. Przyjmuje się, że każdy pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony – ze względu na swoje cechy konstrukcyjne – służy co do zasady użytkowi „mieszanemu”, a zatem wszystkie wydatki z nim związane podlegają ograniczeniu w odliczaniu do 50%.
Jednakże, od zasady wynikającej z art. 86a ust. 1 ustawy przewidziano wyjątki.
Stosownie do art. 86a ust. 3 ustawy:
przepis ust. 1 nie ma zastosowania:
1)w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:
a)wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub
b)konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
2)do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.
Jednocześnie, zgodnie z art. 86a ust. 4 ustawy:
pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:
1)sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
2)konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.
W myśl art. 86a ust. 5 ustawy:
warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych:
1) przeznaczonych wyłącznie do:
a) odprzedaży,
b) sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,
c) oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze
- jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika;
2) w odniesieniu do których:
a) kwotę podatku naliczonego od wydatków z nimi związanych podatnik oblicza zgodnie z ust. 1 lub
b) podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków z nimi związanych.
Użycie wyrazu „wyłącznie” w art. 86a ust. 5 ustawy, wskazuje, że zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji nie obejmuje sytuacji, gdy pojazdy są wykorzystywane – choćby przejściowo – do innych celów (np. jazda próbna, użytek służbowy podatnika, itp.).
Okolicznościami potwierdzającymi obiektywnie brak możliwości użytku prywatnego mogą być przykładowo:
- obowiązek zostawiania po godzinach pracy na parkingach przedsiębiorstwa pojazdów używanych przez pracowników, bez możliwości ich pobrania poza tymi godzinami, w tym w weekendy, na cele inne niż wyłącznie działalność przedsiębiorstwa,
- nadzór nad używaniem pojazdów w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, przykładowo za pomocą GPS,
- w przypadku nabywania pojazdów przez podatnika, którego przedmiotem działalności jest odprzedaż tych pojazdów – brak rejestracji tych pojazdów, uniemożliwiający ich poruszanie się po drogach, a w przypadku ich rejestracji – brak możliwości użycia tych pojazdów na cele prywatne; nie mogą to być zatem np. samochody demonstracyjne używane przez pracownika dealera do dojazdów do pracy,
- w przypadku nabywania pojazdów przez podatnika, którego przedmiotem działalności jest wynajem tych pojazdów – określenie reguł wykluczających użytek prywatny,
- używanie (w przypadku pojazdów tzw. lotniskowych) przez służby lotniska pojazdów do przemieszczania się po płycie lotniska, bez możliwości opuszczania przez te pojazdy terenu lotniska.
Ponadto, jak stanowi art. 86a ust. 6 ustawy:
ewidencja przebiegu pojazdu jest prowadzona od dnia rozpoczęcia wykorzystywania pojazdu samochodowego wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika do dnia zakończenia wykorzystywania tego pojazdu wyłącznie do tej działalności.
Na mocy art. 86a ust. 7 ustawy:
ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać:
1) numer rejestracyjny pojazdu samochodowego;
2) dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;
3) stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji;
4) wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu, obejmujący:
a) kolejny numer wpisu,
b) datę i cel wyjazdu,
c) opis trasy (skąd - dokąd),
d) liczbę przejechanych kilometrów,
e) imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem
- potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem;
5) liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.
Zgodnie z art. 86a ust. 9 ustawy:
do pojazdów samochodowych, o których mowa w ust. 4 pkt 2, należą:
1) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
b) z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;
2) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
3) pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:
a) agregat elektryczny/spawalniczy,
b) do prac wiertniczych,
c) koparka, koparko-spycharka,
d) ładowarka,
e) podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
f) żuraw samochodowy
- jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.
Z opisu sprawy wynika, że są Państwo zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na podstawie umów B2B Handlowcy będą świadczyli na Państwa rzecz usługi właściwe dla działalności przedstawicieli handlowych (opisane w umowach współpracy). W szczególności Usługi będą polegały na pozyskiwaniu dla Państwa nowych klientów i utrzymywaniu klientów dotychczasowych, budowaniu i podtrzymywaniu relacji biznesowych, poszerzaniu Państwa sieci sprzedaży, negocjowaniu umów sprzedaży towarów oferowanych przez Państwa oraz wykonywaniu określonych planów sprzedażowych w imieniu i na Państwa rzecz (Usługi). Wykonywanie Usług przez Handlowców (jako pracowników mobilnych) wymaga korzystania z określonych narzędzi, tj. komputera (w niektórych przypadkach wraz ze specjalnym oprogramowaniem) oraz telefonu komórkowego (Elektronika), a także z samochodu osobowego (Samochód) - łącznie jako: Narzędzia.
Wydatki związane z nabyciem oraz eksploatacją Elektroniki (wydatki, których dotyczy pytanie nr 3), będą każdorazowo dokumentowane fakturą wystawioną na Państwa rzecz przez:
a)dostawcę towarów/usługodawcę (przypadki wydatków związanych z nabyciem oraz eksploatacją Elektroniki ponoszone bezpośrednio przez Państwa) lub
b)Handlowca (jako odrębna pozycja na comiesięcznej fakturze z tytułu umowy B2B), w sytuacji gdy poniesie on powyższe wydatki i wraz z wystawioną fakturą przedstawi Państwu paragon/fakturę wystawioną na jego rzecz przez dostawcę towarów/usługodawcę oraz oświadczenie, że poniesione wydatki pozostawały w całości w związku ze świadczonymi Usługami na Państwa rzecz (przypadki wydatków związanych z eksploatacją Elektroniki).
Wydatki związane z nabyciem/uzyskaniem prawa do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów (wydatki, których dotyczy pytanie nr 4), będą każdorazowo dokumentowane fakturą wystawioną na Państwa rzecz przez:
a)dostawcę towarów/ usługodawcę (przypadki wydatków związanych z nabyciem/uzyskaniem prawa do użytkowania Samochodów przez Państwa oraz wydatków zw. z bieżącą eksploatacją Samochodów ponoszonych bezpośrednio przez Spółkę) lub
b)Handlowca (jako odrębna pozycja na comiesięcznej fakturze z tytułu umowy B2B), w sytuacji, w której poniesie on powyższe wydatki we własnym zakresie i wraz z wystawioną fakturą przedstawi Państwu paragon/fakturę wystawioną na jego rzecz przez dostawcę towarów/usługodawcę oraz oświadczenie, że poniesione wydatki pozostawały w całości w związku ze świadczonymi Usługami na Państwa rzecz (przypadki wydatków związanych z bieżącą eksploatacją Samochodów).
Wskazali Państwo, że wniosek dotyczy działalności mającej charakter opodatkowany VAT, z tytułu której przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku VAT (stanowiącej zdecydowaną większość Państwa działalności). Usługi świadczone na Państwa rzecz przez Handlowców będą służyły Państwa podstawowej działalności, tj. działalności opodatkowanej VAT, dającej Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Czynności wykonywane przez Handlowców na Państwa rzecz (które mają być w przyszłości realizowane w ramach opisanych we wniosku Usług) są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przez Państwa, podlegającej opodatkowaniu VAT, tj. sprzedaży towarów na rzecz klientów (przykładowo produktów (...)). Usługi świadczone przez Handlowców na podstawie umów B2B będą obejmowały szereg zróżnicowanych czynności, w szczególności: gromadzenie informacji o Państwa klientach, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z Państwa klientami, podtrzymywanie relacji biznesowych, przygotowywanie, negocjowanie, zawieranie umów na Państwa rzecz, wykonywanie założonych planów sprzedażowych. Wszystkie czynności będą miały na celu umożliwienie Państwu dokonywania sprzedaży towarów. Bez współpracy z Handlowcami, nie byliby Państwo w stanie zbudować i utrzymywać tak szerokiej bazy klientów, na rzecz których dokonuje (i zamierza dokonywać) sprzedaży towarów opodatkowanej podatkiem VAT. Ponadto, niewykluczone, że dzięki Usługom świadczonym przez Handlowców poszerzą Państwo bazę klientów, co dodatkowo zwiększy zakres sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (dystrybucji towarów).
Chcąc umożliwić Handlowcom świadczenie Usług, czyli wywiązywanie się z obowiązków określonych w umowie B2B, zamierzają Państwo udostępnić Handlowcom Narzędzia w postaci Elektroniki i Samochodów. Ze względu na mobilny charakter obowiązków Handlowców, konieczność utrzymywania kontaktu z klientami (tak w formie bezpośredniej, jak i zdalnej), gromadzenia danych, etc. Handlowcy muszą dysponować odpowiednim sprzętem, bez którego wykonywanie opisanych czynności byłoby niemożliwe lub bardzo utrudnione i często nieefektywne, co zgodnie z opisem powyżej będzie miało pośrednie przełożenie na prowadzoną przez Państwa działalność gospodarczą, tj. sprzedaż towarów na rzecz klientów. Przykładowo, podróże (służbowe) do klientów przy użyciu komunikacji miejskiej, czy pociągów są bardziej czasochłonne i dają mniejszą elastyczność. Ponadto w niektórych przypadkach dotarcie do klienta (w jego siedzibie, punkcie sprzedaży, etc.) mogłoby okazać się niemożliwe, ze względu na ograniczone połączenia komunikacyjne (miejsca spotkań z klientami znajdują się w całej Polsce). Podobne motywy przyświecały Państwu w przypadku wyposażenia Handlowca w telefon komórkowy, czy komputer. Brak takiego sprzętu uniemożliwiałoby Handlowcom zawieranie i utrzymywanie kontaktu z klientami, co jest podstawowym elementem Usług świadczonych na Państwa rzecz. Takie sytuacje z dużym prawdopodobieństwem mogłyby spowodować utratę dotychczasowych klientów i brak możliwości nawiązywania nowych relacji biznesowych przez Handlowców, co mogłoby przełożyć się na wielkość (obniżenie) sprzedaży w ramach Państwa działalności gospodarczej.
W przypadku, w którym Handlowcy musieliby samodzielnie zapewnić Narzędzia, istnieje ryzyko, że ze względu na ich niezunifikowany charakter (np. samochody i laptopy różnych marek, bardzo wyeksploatowane, etc.), niewystarczającą jakość czy stan techniczny (pozostające poza Państwa kontrolą), świadczenie Usług mogłoby być mniej efektywne i bezpieczne niż w przypadku, w którym to Państwo zapewniają Narzędzia o określonym standardzie, z zapewnionym legalnym oprogramowaniem, jednocześnie dbając o ich bezpieczne funkcjonowanie i sprawność. Ponadto, nie mogliby Państwo wymagać np. oznaczenia prywatnego samochodu Handlowca logo Spółki lub logo jej produktów, co ma miejsce w przypadku wszystkich Państwa Samochodów. Taka praktyka pozwala zwiększyć tym samym rozpoznawalność Spółki oraz jej produktów i świadomość klientów. Tym sam, chcąc zminimalizować ryzyko negatywnego wpływu na prowadzoną działalność gospodarczą, wynikające z braku odpowiednich Narzędzi, zamierzają Państwo udostępniać je Handlowcom na podstawie umowy toolingu. Brak Narzędzi uniemożliwi lub bardzo utrudni świadczenie Usług przez Handlowców na Państwa rzecz, co pośrednio znajdzie przełożenie w prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej, tj. sprzedaży na rzecz klientów. Udostępnianie Narzędzi umożliwi najbardziej efektywne świadczenie Usług przez Handlowców co może skutkować zwiększeniem Państwa sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Zatem mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że w analizowanym przypadku zostanie spełniony warunek uprawniający do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących wydatki związane z nabyciem i eksploatacją Elektroniki oraz wydatki związane z nabyciem lub uzyskaniem prawa do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów, tj. związek nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną. Ponadto są Państwo zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Tym samym należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie będzie przysługiwać Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją Elektroniki udostępnianej Handlowcom w ramach umowy toolingowej, w celu świadczenia Usług na Państwa rzecz oraz będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu wydatków związanych z nabyciem lub uzyskaniem prawa do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów udostępnianych Handlowcom w ramach umowy toolingowej, w celu świadczenia Usług na Państwa rzecz, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, o ile nie zaistnieją przesłanki negatywne określone w art. 88 ustawy.
Przy czym, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem lub uzyskaniem prawa do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów udostępnianych Handlowcom bez możliwości odpłatnego użytku prywatnego bądź z możliwością odpłatnego użytku prywatnego będzie Państwu przysługiwać przy zastosowaniu zasad odliczania podatku naliczonego wynikających z art. 86a ustawy.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją Elektroniki udostępnianej Handlowcom w ramach umowy toolingowej, w celu świadczenia Usług (pytanie nr 3) należało uznać za prawidłowe.
Przechodząc natomiast do kwestii ustalenia, czy w przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego okolicznościach sprawy będzie przysługiwało Państwu pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego (100% kwoty podatku naliczonego), czy też ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego (50% kwoty podatku naliczonego) w odniesieniu do wydatków związanych z nabyciem lub uzyskaniem prawa do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów wskazać należy, że z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że podatnik ma możliwość odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących wydatków związanych z samochodem osobowym w sytuacji, gdy pojazd ten jest wykorzystywany wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Dla celów pełnego odliczania VAT fakt jego wykorzystywania wyłącznie do działalności musi być rozpatrywany w kategoriach obiektywnych. W celu dokonania pełnego odliczenia podatku muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki, tj. sposób wykorzystania tego pojazdu przez podatnika, zwłaszcza w ustalonych przez niego zasadach jego używania wyklucza użycie go do celów prywatnych oraz wykluczenie użytku prywatnego musi zostać potwierdzone prowadzoną przez podatnika dla tego pojazdu ewidencją przebiegu pojazdu.
Wskazać należy, że przepisy ustawy nie określają, w jaki sposób podatnik ma zapewnić wyeliminowanie użytku prywatnego używanego w nim pojazdu samochodowego dla celów pełnego odliczenia podatku naliczonego. Działania te muszą być dostosowane do specyfiki działalności i sposobu używania dla jego celów pojazdów. Określone przez podatnika zasady używania pojazdu muszą obiektywnie potwierdzać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej i nie ma możliwości prywatnego użytku. Przy czym, użytek prywatny należy postrzegać w kategoriach potencjalnej, a nie faktycznej możliwości użytku pojazdu do celów prywatnych.
Nie można uznać wykorzystywania pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej gdy np. zostaną ustalone zasady używania pojazdów, jednakże nie istnieją żadne zabezpieczenia gwarantujące ich przestrzeganie; przykładowo istnieje zakaz używania przez pracowników pojazdów do celów prywatnych, jednakże nikt nie weryfikuje czy zakaz ten jest respektowany.
Z okoliczności sprawy wynika, że zamierzają Państwo udostępniać nieodpłatnie Handlowcom Samochody w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług na Państwa rzecz.
Przy czym, udostępnianie Samochodów Handlowcom będzie następowało bez możliwości użytku prywatnego przez Handlowców bądź z możliwością użytku prywatnego przez Handlowców na podstawie odrębnego porozumienia zawieranego z Handlowcem w zakresie odpłatnego użytku prywatnego.
Jednocześnie z opisu sprawy wynika, że w obu wskazanych wyżej przypadkach (tj. udostępnienie Samochodu bez możliwości użytku prywatnego oraz udostępnienie Samochodu z możliwością użytku prywatnego) nie dla wszystkich udostępnianych Samochodów będą Państwo prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 86a ust. 6 ustawy.
W odniesieniu do przypadku, w którym będą Państwo udostępniać Handlowcom Samochody bez możliwości użytku prywatnego (udostępnienie wyłącznie na potrzeby umowy toolingowej) wskazać należy, że nie zostaną spełnione przesłanki do uznania, że Samochody te będą wykorzystywane wyłącznie do Państwa działalności gospodarczej i w związku z tym będą mieli Państwo prawo do odliczenia całości (100%) podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem lub uzyskaniem prawa do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją tych Samochodów.
W świetle przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy nie sposób uznać, że zostaną spełnione warunki do uznania, że opisane Samochody będą wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, gdyż w analizowanym przypadku nie wystąpią okoliczności potwierdzające obiektywnie brak możliwości użytku prywatnego tych Samochodów.
Dla pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kluczowe jest stwierdzenie, że określone zasady używania pojazdu obiektywnie potwierdzają, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej i nie ma możliwości prywatnego użytku.
W analizowanej sprawie taka sytuacja nie ma miejsca. Biorąc pod uwagę opisany we wniosku sposób wykorzystywania Samochodów, nie można uznać, że zostanie wykluczone wykorzystywanie tych Samochodów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
W odniesieniu do przypadku, w którym będą Państwo udostępniać Handlowcom Samochody bez możliwości użytku prywatnego (udostępnienie wyłącznie na potrzeby umowy toolingowej) we wniosku wskazali Państwo, że Samochody udostępniane Handlowcom będą wykorzystywane wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej i wykluczone będzie ich wykorzystywanie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Powyższe zostanie każdorazowo uregulowane w umowie toolingowej zawieranej z Handlowcem. Postanowienia umowy toolingowej będą bezpośrednio wskazywały, że udostępniane Narzędzia służą wyłącznie wykonywaniu Usług na Państwa rzecz i nie jest dopuszczalne ich użytkowanie na jakiekolwiek inne cele (w tym na cele prywatne Handlowców lub świadczenia usług na rzecz innych podmiotów).
Ponadto, określą Państwo zasady użytkowania Samochodów wykluczające użycie tych Samochodów przez Handlowców do celów prywatnych (osobistych). Zasady te zostaną określone w odrębnym dokumencie (regulaminie), który zostanie przyjęty przez Państwa. Postanowienia regulaminu będą szczegółowo określały zakres i zasady wykorzystywania Samochodów przez Handlowców, a także sposób weryfikacji, kontroli oraz nadzoru sposobu użytkowania Samochodu przez Państwa (jedną, lecz nie jedyną, z rozważanych możliwości jest zainstalowanie GPS w samochodach, które w określonych przypadkach będą mogły zostać wykorzystane do weryfikacji zakresu wykorzystywania Samochodów przez Handlowców poprzez sprawdzenie tras przejazdów). Przewidują Państwo wprowadzenie możliwości nałożenia sankcji/kar (przykładowo pieniężnych) na Handlowca za wykorzystywanie Samochodu w sposób sprzeczny z regulaminem.
Dodatkowo, zasady korzystania z Samochodów przez Handlowców, ze wskazaniem zakazu użytkowania ich w celach prywatnych, będą określane w indywidualnie zawieranych umowach toolingowych (w tym zakresie może np. zostać wprowadzony limit przebiegu kilometrów dla danego Samochodu).
Wdrożą Państwo odpowiednie mechanizmy weryfikacji, kontroli, nadzoru użytkowania Samochodów, które będą znajdowały potwierdzenie w:
- umowach toolingowych zawieranych z Handlowcami, dopuszczających wyłączny użytek Samochodu na cele świadczenia Usług na Państwa rzecz;
- odrębnych porozumieniach zawieranych z Handlowcami, bez zawarcia których użytkowanie Samochodu na cele prywatne Handlowca nie będzie dopuszczalne;
- regulaminie, który będzie regulował wykorzystywanie Samochodu na podstawie umowy toolingowej/porozumienia, w tym możliwość nałożenia sankcji/kar za niedozwolony użytek prywatny Handlowca, tj. w ramach zawartej umowy toolingowej (bądź z naruszeniem postanowień odrębnego porozumienia z Państwem, w razie jego zawarcia).
Jednocześnie wskazali Państwo, że mając na uwadze mobilny charakter obowiązków nałożonych umownie na Handlowców, związany z koniecznością odbywania spotkań z klientami (potencjalnymi klientami) na terytorium całej Polski, nie są Państwo w stanie wskazać jednego, konkretnego miejsca parkowania/garażowania Samochodów.
W czasie w jakim Samochód nie będzie użytkowany przez Handlowca (w czasie, w którym nie będzie wykorzystywany przez Handlowca do świadczenia Usług), dany Samochód będzie mógł być parkowany/garażowany zarówno w jednej z lokalizacji Państwa działalności gospodarczej, jak i w miejscu świadczenia Usługi (np. przy punkcie handlowym Państwa kontrahenta) bądź miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca.
Ze względu na brak obowiązku parkowania/garażowania Samochodu w jednej z lokalizacji Państwa działalności gospodarczej Handlowiec będzie miał potencjalny dostęp do danego Samochodu po zakończeniu świadczenia Usług na Państwa rzecz (czyli przykładowo w porze nocnej). Jeżeli dany Handlowiec nie zawrze odrębnego porozumienia, wykorzystanie Samochodu do celów prywatnych będzie zabronione (co będzie weryfikowane, kontrolowane i nadzorowane zgodnie z postanowieniami umowy toolingowej i regulaminu).
Zasady pobierania oraz odstawiania Samochodów z i na miejsce ich parkowania/garażowania zostaną szczegółowo uregulowane w umowie toolingowej oraz regulaminie. Handlowcy po zakończeniu świadczenia Usług w danym dniu, w miarę możliwości będą parkowali/garażowali Samochód w jednej z lokalizacji Państwa działalności gospodarczej. Jednocześnie regulamin będzie przewidywał możliwość pozostawienia Samochodu w innym miejscu (np. miejscu świadczenia Usługi, miejscu zamieszkania, pobytu Handlowca).
Zatem z okoliczności sprawy wynika, że zasady na jakich Handlowcy będą korzystać z udostępnianych przez Państwa Samochodów nie wykluczają użycia przez Handlowców tych Samochodów do celów niezwiązanych z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą. Przeciwnie, opis sprawy jednoznacznie wskazuje, że Handlowcy będą mieli potencjalną możliwość korzystania z udostępnionych Samochodów także w warunkach użytku prywatnego. Co istotne, użytkowane przez Handlowców Samochody będą mogły być wykorzystywane także w okolicznościach niezwiązanych ze świadczeniem na Państwa rzecz opisanych we wniosku Usług.
We wniosku nie przedstawili Państwo takich rozwiązań, które zostaną zawarte w regulaminie (czy też umowie toolingowej), które pozwalałyby na jednoznaczne stwierdzenie, że użytek prywatny Samochodów udostępnianych Handlowcom zostanie bezwzględnie wykluczony.
Natomiast jedynie zupełne wykluczenie wykorzystywania Samochodów co celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą skutkowałoby możliwością pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami dotyczącymi tych pojazdów samochodowych.
W rozpatrywanej sprawie w odniesieniu do przypadku, w którym będą Państwo udostępniać Handlowcom Samochody bez możliwości użytku prywatnego, pomimo wprowadzenia planowanego regulaminu, nie można uznać, że użytek prywatny Samochodów zostanie wykluczony. Jak wskazują Państwo w opisie sprawy, nie są Państwo w stanie wskazać jednego, konkretnego miejsca parkowania/garażowania Samochodów. W czasie w jakim Samochód nie będzie użytkowany przez Handlowca (w czasie, w którym nie będzie wykorzystywany przez Handlowca do świadczenia Usług), dany Samochód będzie mógł być parkowany/garażowany zarówno w jednej z lokalizacji Państwa działalności gospodarczej, jak i w miejscu świadczenia Usługi (np. przy punkcie handlowym Państwa kontrahenta) bądź miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca. Będą Państwo dopuszczali możliwość parkowania/garażowania Samochodów udostępnianych Handlowcom w innych miejscach niż wyłącznie w miejscu prowadzenia Państwa działalności gospodarczej. Miejscami garażowania mogą być miejsce świadczenia Usługi lub miejsce zamieszkania/pobytu Handlowca. Ze względu na brak obowiązku parkowania/garażowania Samochodu w jednej z lokalizacji Państwa działalności gospodarczej Handlowiec będzie miał potencjalny dostęp do danego Samochodu po zakończeniu świadczenia Usług na Państwa rzecz (czyli przykładowo w porze nocnej).
Zatem możliwość parkowania/garażowania udostępnianych Handlowcom Samochodów w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca powoduje, że nie zostanie wykluczony użytek prywatny Samochodów przez Handlowców, gdyż dopuszczenie możliwości parkowania Samochodów w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowców będzie powodowało bezpośrednią dostępność tych Samochodów dla Handlowców i w konsekwencji stwarzało potencjalną możliwość wykorzystania tych pojazdów do celów prywatnych.
Z przyjętych przez Państwa zasad użytkowania Samochodów będzie wynikało, że Handlowiec poza czasem, w którym będzie wykorzystywał Samochód na potrzeby świadczenia Usług na Państwa rzecz będzie miał możliwość wykorzystywania tego Samochodu na cele prywatne, gdyż taka możliwość zostanie stworzona poprzez Państwa zgodę na parkowanie Samochodu w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca.
Jak wskazali Państwo we wniosku, zasady pobierania oraz odstawiania Samochodów z i na miejsce ich parkowania/garażowania zostaną szczegółowo uregulowane w umowie toolingowej oraz regulaminie. Handlowcy po zakończeniu świadczenia Usług w danym dniu, w miarę możliwości będą parkowali/garażowali Samochód w jednej z lokalizacji Państwa działalności gospodarczej. Jednocześnie regulamin będzie przewidywał możliwość pozostawienia Samochodu w innym miejscu (np. miejscu świadczenia Usługi, miejscu zamieszkania, pobytu Handlowca).
Zatem w sytuacji dopuszczenia możliwości parkowania/garażowania Samochodów w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca nie sposób uznać, że Samochody te będą wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia przez Państwa działalności gospodarczej (na potrzeby świadczenia Usług przez Handlowców na Państwa rzecz) skoro będzie istniała potencjalna możliwość użycia tych Samochodów przez Handlowców do celów prywatnych. Co więcej, dopuszczenie możliwości parkowania/garażowania Samochodów w miejsce zamieszkania/pobytu Handlowca będzie wprost wynikało z regulaminu, który zostanie przez Państwa wprowadzony.
Ponadto należy wskazać, że wykorzystywanie Samochodów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie zostanie także wykluczone poprzez wprowadzone przez Państwa metody kontroli użytkowania przez Handlowców udostępnianych Samochodów, takie jak zainstalowanie GPS w Samochodach (które w określonych przypadkach będą mogły zostać wykorzystane do weryfikacji zakresu wykorzystywania Samochodów przez Handlowców poprzez sprawdzenie tras przejazdów), czy też wprowadzenie limitu przebiegu kilometrów dla danego Samochodu.
Zamontowanie w Samochodach GPS, czy też wprowadzenie limitu przebiegu kilometrów nie będzie powodowało, że wystąpi sytuacja, w której użytek prywatny tych Samochodów zostanie wykluczony. Wskazane mechanizmy kontrolne, wobec dopuszczenia możliwości parkowania/garażowania Samochodów w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowców, nie zapewnią, że udostępniane Samochody będą wykorzystywane przez Handlowców wyłącznie w celu świadczenia Usług na Państwa rzecz i wykluczone zostanie wykorzystanie tych Samochodów do innych celów.
Podkreślić należy, że mechanizm kontrolny, który planują Państwo wprowadzić w postaci limitu przebiegu kilometrów dla danego Samochodu nie wyklucza użytku prywatnego. Wprowadzenie takiego limitu oznacza jedynie akceptowalną ilość przejechanych kilometrów przez danego Handlowca. Jednakże wprowadzenie limitu kilometrów nie oznacza, że ilość przejechanych kilometrów dotyczy wyłącznie użytku służbowego i będą Państwo w stanie ją zweryfikować.
Ponadto charakter świadczonych Usług wymaga przemieszczania się Handlowców, a to stwarza potencjalną możliwość użytku prywatnego Samochodów.
Co więcej, nie wskazali Państwo w jaki sposób będą Państwo weryfikować zapisy GPS-ów zamontowanych w Samochodach. Samo zamontowanie tego typu urządzenia nie jest automatycznie równoznaczne z kontrolą użytku prywatnego.
Zatem mechanizmy kontrolne, które planują Państwo wdrożyć w związku z udostępnieniem Handlowcom Samochodów, tj. wprowadzenie limitu przebiegu kilometrów oraz zamontowanie w Samochodach urządzeń GPS nie będą powodowały, że użytek prywatny zostanie wykluczony. Dodatkowo wykluczenie użytku prywatnego zostanie wyłączone poprzez dopuszczenie możliwości parkowania/garażowania Samochodów w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowców.
W konsekwencji, w okolicznościach analizowanej sprawy, w przypadku, w którym będą Państwo udostępniać Handlowcom Samochody bez możliwości użytku prywatnego (udostępnienie wyłącznie na potrzeby umowy toolingowej) nie są Państwo w stanie wykluczyć użytku prywatnego przez Handlowców, co powoduje, że nie sposób uznać, że Samochody te będą wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej.
W rozpatrywanej sprawie, nie wystąpi sytuacja, w której użytek prywatny zostanie wykluczony. Natomiast jedynie sytuacja, w której samochód osobowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej i nie ma możliwości użytku prywatnego może dawać prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego.
Podkreślić należy, że oprócz realizacji podstawowego warunku, tj. wykorzystywania pojazdu na potrzeby działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, ustawodawca, dla pełnego odliczenia podatku naliczonego, nakazał także wykluczenie użytku prywatnego, co w analizowanej sprawie nie jest możliwe ze względu na dopuszczenie możliwości parkowania/garażowania przez Handlowców udostępnionych Samochodów w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowców.
Skoro zatem z okoliczności sprawy jednoznacznie wynika, że użytek prywatny opisanych we wniosku Samochodów nie będzie wykluczony (będzie istniała możliwość realizacji potrzeb prywatnych Handlowców ze względu na możliwość parkowania udostępnianych Samochodów w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowców) nie można uznać, że będą istnieć obiektywne okoliczności potwierdzające brak wykorzystania tych Samochodów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
W konsekwencji, w analizowanym przypadku z opisanych powyżej względów nie jest możliwe przyjęcie, że Samochody udostępniane Handlowcom na podstawie umowy toolingowej w celu świadczenia Usług na Państwa rzecz będą wykorzystywane wyłącznie do Państwa działalności gospodarczej. Pomimo wprowadzenia przez Państwa regulaminu oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (w odniesieniu do niektórych Samochodów) opisany we wniosku sposób wykorzystywania Samochodów nie jest wystarczający aby przyjąć, że Samochody te będą wykorzystywane przez Państwa wyłącznie do działalności gospodarczej.
Zatem wykorzystywanie Samochodów w sposób zgodny z opisanym zdarzeniem przyszłym nie będzie uprawniać Państwa do pełnego (100%) odliczenia podatku VAT naliczonego.
Tym samym, należy uznać, że nie będą Państwo uprawnieni do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących wydatków związanych z nabyciem lub uzyskaniem prawa do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów, zgodnie z art. 86 ust. 1 w związku z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy w związku z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy.
Zatem w przypadku, w którym będą Państwo udostępniać Handlowcom Samochody bez możliwości użytku prywatnego (udostępnienie wyłącznie na potrzeby umowy toolingowej) będzie Państwu przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego (50% kwoty podatku naliczonego) w odniesieniu do wydatków związanych z nabyciem lub uzyskaniem prawa do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów (niezależnie czy będą Państwo dla Samochodów prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu).
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem lub uzyskaniem prawa do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów udostępnianych Handlowcom w ramach umowy toolingowej, w celu świadczenia Usług na Państwa rzecz (pytanie nr 4) należało uznać za nieprawidłowe.
Przy czym, należy wyjaśnić, że Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 4 zostało uznane za nieprawidłowe także w odniesieniu do Samochodów, dla których nie będą Państwo prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu i/lub nie złożą Państwo właściwej informacji do naczelnika urzędu skarbowego (VAT-26) ze względu na przyjętą przez Państwa odmienną argumentację, nieuwzględniającą braku wykluczenia użytku prywatnego udostępnianych Handlowcom Samochodów.
Natomiast w odniesieniu do przypadku, w którym będą Państwo udostępniać Handlowcom Samochody z możliwością użytku prywatnego (na podstawie zawartego z Handlowcem odrębnego porozumienia) we wniosku wskazali Państwo, że zasady/warunki udostępniania Handlowcom Samochodów do celów prywatnych będą każdorazowo uregulowane w zawieranych porozumieniach oraz regulaminie, który zostanie przyjęty przez Państwa.
Regulamin będzie zawierał postanowienia określające zasady weryfikowania, kontrolowania i nadzoru użytku prywatnego (wśród rozważanych możliwości jest zainstalowanie GPS w Samochodach, które w razie potrzeby będzie umożliwiało monitorowanie wykorzystania Samochodu przez Handlowca, a także wprowadzenie limitu przebiegu kilometrów pojazdu, ograniczającego również użytek prywatny).
Udostępnianie Samochodu w ramach użytku prywatnego na podstawie porozumienia będzie miało charakter ograniczony, poboczny w stosunku do wykorzystania Samochodu na cele świadczenia Usługi w ramach zawartej umowy toolingowej.
Charakter Usług świadczonych na Państwa rzecz oraz potrzeba intensywnych podróży służbowych (wczesne starty, późne powroty) w znacznym stopniu organiczna potencjalnie dostępny zakres wykorzystywania Samochodów na cele prywatne. W rezultacie, nie mogą Państwo określić sztywnych ram czasowych, w których Handlowiec będzie mógł użytkować Samochód prywatnie. Niemniej, jeśli (odpłatne) używanie konkretnego Samochodu na potrzeby prywatne Handlowca zostanie dopuszczone, zamierzają Państwo zastrzec w regulaminie, że:
- w dni robocze oraz soboty - użytek prywatny Samochodów będzie miał charakter marginalny (Spółka przyjmuje, że w dni pracy punktów handlowych (celów podróży/wizyt Handlowców) zdecydowaną większość będą stanowiły podróże związane ze świadczeniem Usług na Państwa rzecz),
- w niedziele i święta - użytek prywatny Samochodów będzie miał charakter dominujący (co do zasady, poza rzadkimi wyjątkami, przyjmują Państwo, że w dni niehandlowe Handlowcy wykorzystują Samochody na cele prywatne), przy czym nadal będzie to użytek marginalny w skali miesiąca w stosunku do wykorzystania na cele świadczenia Usług.
Korzystanie z Samochodów przez Handlowców na podstawie odrębnego porozumienia w ramach użytku prywatnego będzie podlegało ograniczeniom określonym w treści porozumienia i regulaminie. Nie są Państwo w stanie określić sztywnych ram czasowych, w których Handlowcy będą mogli prywatnie korzystać z Samochodów, ponieważ zakres osobistego użytkowania Samochodów jest zależny od zakresu wykorzystywania Samochodu na cele świadczenia Usług, który ma charakter nieregularny, zmienny, dynamiczny.
Niemniej Handlowcy nie będą mogli korzystać z Samochodów w ramach użytku prywatnego bez jakichkolwiek ograniczeń - zakres, zasady wykorzystywania Samochodu na cele użytku prywatnego na podstawie odrębnego porozumienia zostanie szczegółowo uregulowany w porozumieniu oraz odrębnym regulaminie. Jednocześnie prywatne wykorzystywanie Samochodu przez Handlowców poza zakresem przewidzianym w porozumieniu i regulaminie, będzie uprawniało Państwa do nałożenia sankcji/kar (przykładowo pieniężnych) na Handlowca.
We wprowadzonym regulaminie użytkowania Samochodów zostaną określone zasady użytkowania Samochodów na cele prywatne (osobiste) Handlowców, przy czym ten użytek będzie miał charakter ograniczony - Handlowiec nie będzie mógł swobodnie, bez ograniczeń dysponować udostępnionym Samochodem w ramach użytku prywatnego. Wykorzystywanie Samochodu w każdy sposób, który będzie sprzeczny albo będzie wykraczał poza zakres określony w porozumieniu i/lub regulaminie będzie mógł zostać usankcjonowany przez Spółkę. We wprowadzonym regulaminie zostanie określony sposób użytkowania Samochodów wykluczający ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą w zakresie użytku prywatnego nieobjętego porozumieniem.
Szczegółowo uregulują Państwo zakres, zasady udostępniania Samochodów na cele prywatne Handlowców w zawieranych porozumieniach oraz regulaminie. Powyższe dokumenty będą zawierały również postanowienia wykluczające możliwość użytkowania Samochodów przez Handlowców na cele prywatne wykraczające poza ramy określone w porozumieniu/regulaminie. Przestrzeganie tak określonych zasad będzie weryfikowane, kontrolowane i nadzorowane przez Państwa. W tym celu zamierzają Państwo wyznaczyć wykwalifikowane osoby, które w Państwa imieniu będą sprawowały nadzór nad wykorzystywaniem Samochodów, a w razie zidentyfikowania przypadków użytkowania Samochodów w sposób sprzeczny z regulaminem – będą mieli Państwo prawo do nałożenia sankcji/kar (przykładowo pieniężnych) na Handlowca.
Ze względu na mobilny charakter Usług świadczonych przez Handlowca i ściśle związany z nim zakres wykorzystywania Samochodu na cele prywatne, nie są Państwo w stanie wskazać dokładnego miejsca parkowania/garażowania Samochodów udostępnianych Handlowcom - takim miejscem może być miejsce zamieszkania/pobytu Handlowca lub w razie potrzeby jedna z lokalizacji Państwa działalności gospodarczej. Mogą zdarzyć się przypadki, w których Handlowiec zakończy podróż służbową w danej lokalizacji (która może znajdować się w całej Polsce) i rozpocznie prywatne użytkowanie Samochodu - tym samym wskazanie konkretnego miejsca parkowania/garażowania Samochodu przez Handlowca jest niemożliwe. Niezmienny pozostaje fakt, że zasady parkowania/garażowania zostaną uregulowane w umowie toolingowej, porozumieniu i regulaminie.
Dany Samochód udostępniany Handlowcowi w czasie, w którym nie będzie użytkowany przez Handlowca, tj. w czasie, w którym nie będzie wykorzystywany przez Handlowca do świadczenia Usług oraz nie będzie wykorzystywany w zakresie objętym odrębnym porozumieniem będzie mógł być parkowany/garażowany w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca, a w razie potrzeby w jednej z lokalizacji Państwa działalności gospodarczej.
Samochody nie będą parkowane wyłącznie w miejscu działalności gospodarczej Spółki lub innym miejscu wyznaczonym na potrzeby Państwa działalności gospodarczej. Zarówno w ramach użytku prywatnego na podstawie odrębnego porozumienia, jak i w zakresie użytkowania na cele świadczenia Usług na Państwa rzecz (w ramach umowy toolingowej), Samochód będzie mógł być parkowany w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca lub jednej z lokalizacji Państwa działalności gospodarczej albo w miejscu wykonywania Usług na Państwa rzecz, co wynika z charakteru obowiązków Handlowca.
Handlowiec będzie posiadał potencjalny dostęp do danego Samochodu po zakończeniu świadczenia Usług na rzecz Spółki w danym dniu oraz po zakończeniu użytkowania tego Samochodu w zakresie objętym porozumieniem. Ograniczenie dostępu do danego Samochodu w powyższych okolicznościach jest niemożliwe - Handlowiec musi mieć stały i szybki dostęp do Samochodu na potrzeby świadczonych Usług, które wymagają często nagłych i nieregularnych wyjazdów. Pozbawienie Handlowca swobodnego dostępu do Samochodu w okresie, kiedy świadczy dla niej Usługi, wpływałoby negatywnie na jego efektywność i cel udostępnienia pojazdu, jakim jest przede wszystkim świadczenie Usług na Państwa rzecz.
Zarówno w ramach wykorzystania do świadczenia Usług, jak i w ramach użytkowania prywatnego w zakresie objętym porozumieniem Handlowcy będą mogli parkować/garażować Samochody w miejscu zamieszkania/pobytu lub w jednej z lokalizacji działalności gospodarczej Spółki lub w innym miejscu świadczenia Usług. Zasady w powyższym zakresie, obejmujące zasady pobierania i odstawiania Samochodów w miejscu ich parkowania/garażowania zostaną określone w porozumieniu i regulaminie.
Potwierdzają Państwo, że Samochód będzie mógł być parkowany/garażowany w miejscu zamieszkania Handlowca.
Zatem mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy także w odniesieniu do przypadku, w którym będą Państwo udostępniać Handlowcom Samochody z możliwością użytku prywatnego (udostępnienie na potrzeby umowy toolingowej oraz na podstawie odrębnego porozumienia w zakresie odpłatnego użytku prywatnego) wskazać należy, że nie zostaną spełnione przesłanki do uznania, że Samochody te będą wykorzystywane wyłącznie do Państwa działalności gospodarczej i w związku z tym będą mieli Państwo prawo do odliczenia całości (100%) podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem lub przyjęciem do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją tych Samochodów.
W świetle przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy nie sposób uznać, że zostaną spełnione warunki do uznania, że opisane Samochody będą wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, gdyż w analizowanym przypadku nie wystąpią okoliczności potwierdzające obiektywnie brak możliwości użytku prywatnego tych Samochodów.
Dla pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kluczowe jest stwierdzenie, że określone zasady używania pojazdu obiektywnie potwierdzają, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej i nie ma możliwości prywatnego użytku.
W analizowanej sprawie taka sytuacja nie ma miejsca. Biorąc pod uwagę opisany we wniosku sposób wykorzystywania Samochodów, nie można uznać, że zostanie wykluczone wykorzystywanie tych Samochodów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Z okoliczności sprawy wynika, że zasady na jakich Handlowcy będą korzystać z udostępnianych przez Państwa Samochodów (na potrzeby świadczenia usług na Państwa rzecz oraz w zakresie objętym porozumieniem) nie wykluczają użycia przez Handlowców tych Samochodów do celów niezwiązanych z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą. Przeciwnie, opis sprawy jednoznacznie wskazuje, że Handlowcy będą mieli potencjalną możliwość korzystania z udostępnionych Samochodów także w warunkach użytku prywatnego. Co istotne, użytkowane przez Handlowców Samochody będą mogły być wykorzystywane także w okolicznościach niezwiązanych ze świadczeniem na Państwa rzecz opisanych we wniosku Usług i wykorzystywaniem Samochodów na podstawie odrębnego porozumienia w zakresie odpłatnego użytku prywatnego.
We wniosku nie przedstawili Państwo takich rozwiązań, które zostaną zawarte w regulaminie (czy też umowie toolingowej bądź odrębnym porozumieniu), które pozwalałyby na jednoznaczne stwierdzenie, że użytek prywatny Samochodów udostępnianych Handlowcom zostanie bezwzględnie wykluczony.
Natomiast jedynie zupełne wykluczenie wykorzystywania Samochodów co celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą skutkowałoby możliwością pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami dotyczącymi pojazdów samochodowych.
W rozpatrywanej sprawie w odniesieniu do przypadku, w którym będą Państwo udostępniać Handlowcom Samochody z możliwością użytku prywatnego, pomimo wprowadzenia planowanego regulaminu, nie można uznać, że użytek prywatny Samochodów zostanie wykluczony. Jak wskazują Państwo w opisie sprawy, dany Samochód udostępniany Handlowcowi w czasie, w którym nie będzie użytkowany przez Handlowca, tj. w czasie, w którym nie będzie wykorzystywany przez Handlowca do świadczenia Usług oraz nie będzie wykorzystywany w zakresie objętym odrębnym porozumieniem będzie mógł być parkowany/garażowany w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca, a w razie potrzeby w jednej z lokalizacji Państwa działalności gospodarczej.
Samochody nie będą parkowane wyłącznie w miejscu Państwa działalności gospodarczej lub innym miejscu wyznaczonym na potrzeby Państwa działalności gospodarczej. Zarówno w ramach użytku prywatnego na podstawie odrębnego porozumienia, jak i w zakresie użytkowania na cele świadczenia Usług na Państwa rzecz (w ramach umowy toolingowej), Samochód będzie mógł być parkowany w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca lub jednej z lokalizacji Państwa działalności gospodarczej albo w miejscu wykonywania Usług na Państwa rzecz.
Handlowiec będzie posiadał potencjalny dostęp do danego Samochodu po zakończeniu świadczenia Usług na rzecz Spółki w danym dniu oraz po zakończeniu użytkowania tego Samochodu w zakresie objętym porozumieniem. Zarówno w ramach wykorzystania do świadczenia Usług, jak i w ramach użytkowania prywatnego w zakresie objętym porozumieniem Handlowcy będą mogli parkować/garażować Samochody w miejscu zamieszkania/pobytu lub w jednej z lokalizacji Państwa działalności gospodarczej lub w innym miejscu świadczenia Usług. Zasady w powyższym zakresie, obejmujące zasady pobierania i odstawiania Samochodów w miejscu ich parkowania/garażowania zostaną określone w porozumieniu i regulaminie.
Zatem możliwość parkowania/garażowania udostępnianych Handlowcom Samochodów w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca powoduje, że nie zostanie wykluczony użytek prywatny Samochodów przez Handlowców, gdyż dopuszczenie możliwości parkowania Samochodów w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowców będzie powodowało bezpośrednią dostępność tych Samochodów dla Handlowców i w konsekwencji stwarzało potencjalną możliwość wykorzystania tych pojazdów do celów prywatnych.
Z przyjętych przez Państwa zasad użytkowania Samochodów będzie wynikało, że Handlowiec poza czasem, w którym będzie wykorzystywał Samochód na potrzeby świadczenia Usług na Państwa rzecz oraz poza czasem, w którym będzie wykorzystywał Samochód na podstawie odrębnego porozumienia w zakresie użytku prywatnego będzie miał możliwość wykorzystywania tego Samochodu na cele prywatne, gdyż taka możliwość zostanie stworzona poprzez Państwa zgodę na parkowanie Samochodu w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca.
Zatem w sytuacji dopuszczenia możliwości parkowania/garażowania Samochodów w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowca nie sposób uznać, że Samochody te będą wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia przez Państwa działalności gospodarczej (na potrzeby świadczenia Usług przez Handlowców na Państwa rzecz) skoro będzie istniała potencjalna możliwość użycia tych Samochodów przez Handlowców do celów prywatnych.
Ponadto należy wskazać, że wykorzystywanie Samochodów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie zostanie także wykluczone poprzez wprowadzone przez Państwa metody kontroli użytkowania przez Handlowców udostępnianych Samochodów, takie jak zainstalowanie GPS w Samochodach, które w razie potrzeby będzie umożliwiało monitorowanie wykorzystania Samochodu przez Handlowca, a także wprowadzenie limitu przebiegu kilometrów pojazdu, ograniczającego również użytek prywatny.
Zamontowanie w Samochodach GPS, czy też wprowadzenie limitu przebiegu kilometrów nie będzie powodowało, że wystąpi sytuacja, w której użytek prywatny tych Samochodów zostanie wykluczony. Wskazane mechanizmy kontrolne, wobec dopuszczenia możliwości parkowania/garażowania Samochodów w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowców, nie zapewnią, że udostępniane Samochody będą wykorzystywane przez Handlowców wyłącznie w celu świadczenia Usług na Państwa rzecz oraz w zakresie objętym porozumieniem i wykluczone zostanie wykorzystanie tych Samochodów do innych celów.
Podkreślić należy, że mechanizm kontrolny, który planują Państwo wprowadzić w postaci limitu przebiegu kilometrów dla danego Samochodu nie wyklucza użytku prywatnego. Wprowadzenie takiego limitu oznacza jedynie akceptowalną ilość przejechanych kilometrów przez danego Handlowca. Jednakże wprowadzenie limitu kilometrów nie oznacza, że ilość przejechanych kilometrów dotyczy wyłącznie użytku służbowego i będą Państwo w stanie ją zweryfikować.
Ponadto charakter świadczonych Usług wymaga przemieszczania się Handlowców, a to stwarza potencjalną możliwość użytku prywatnego Samochodów.
Co więcej, nie wskazali Państwo w jaki sposób będą Państwo weryfikować zapisy GPS-ów zamontowanych w Samochodach. Samo zamontowanie tego typu urządzenia nie jest automatycznie równoznaczne z kontrolą użytku prywatnego.
Zatem mechanizmy kontrolne, które planują Państwo wdrożyć w związku z udostępnieniem Handlowcom Samochodów, tj. wprowadzenie limitu przebiegu kilometrów oraz zamontowanie w Samochodach urządzeń GPS nie będą powodowały, że użytek prywatny zostanie wykluczony. Dodatkowo wykluczenie użytku prywatnego zostanie wyłączone poprzez dopuszczenie możliwości parkowania/garażowania Samochodów w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowców.
W konsekwencji, w okolicznościach analizowanej sprawy w przypadku, w którym będą Państwo udostępniać Handlowcom Samochody z możliwością użytku prywatnego (udostępnienie na potrzeby umowy toolingowej oraz na podstawie odrębnego porozumienia w zakresie odpłatnego użytku prywatnego) nie są Państwo w stanie wykluczyć użytku prywatnego przez Handlowców w czasie gdy Samochody nie są użytkowane na potrzeby świadczenia Usług oraz nie są wykorzystywane w ramach odrębnego porozumienia), co powoduje, że nie sposób uznać, że Samochody te będą wykorzystywane wyłącznie do celów Państwa działalności gospodarczej.
W rozpatrywanej sprawie, nie wystąpi sytuacja, w której użytek prywatny zostanie wykluczony. Natomiast jedynie sytuacja, w której samochód osobowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej i nie ma możliwości użytku prywatnego może dawać prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego.
Podkreślić należy, że oprócz realizacji podstawowego warunku, tj. wykorzystywania pojazdu na potrzeby działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, ustawodawca, dla pełnego odliczenia podatku naliczonego, nakazał także wykluczenie użytku prywatnego, co w analizowanej sprawie nie jest możliwe ze względu na dopuszczenie możliwości parkowania/garażowania przez Handlowców udostępnionych Samochodów w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowców.
Skoro zatem z okoliczności sprawy jednoznacznie wynika, że użytek prywatny opisanych we wniosku Samochodów nie będzie wykluczony (będzie istniała możliwość realizacji potrzeb prywatnych Handlowców ze względu na możliwość parkowania udostępnianych Samochodów w miejscu zamieszkania/pobytu Handlowców) nie można uznać, że będą istnieć obiektywne okoliczności potwierdzające brak wykorzystania tych Samochodów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
W konsekwencji, w analizowanym przypadku z opisanych powyżej względów nie jest możliwe przyjęcie, że Samochody udostępniane Handlowcom na podstawie umowy toolingowej w celu świadczenia Usług na Państwa rzecz oraz udostępniane na podstawie odrębnego porozumienia w zakresie odpłatnego użytku prywatnego, będą wykorzystywane wyłącznie do Państwa działalności gospodarczej. Pomimo wprowadzenia przez Państwa regulaminu użytkowania pojazdu oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (w odniesieniu do niektórych Samochodów) opisany we wniosku sposób wykorzystywania Samochodów nie jest wystarczający aby przyjąć, że Samochodu te będą wykorzystywane przez Państwa wyłącznie do działalności gospodarczej.
Zatem wykorzystywanie Samochodów w sposób zgodny z opisanym zdarzeniem przyszłym nie będzie uprawniać Państwa do pełnego (100%) odliczenia podatku VAT naliczonego.
Tym samym, należy uznać, że nie będą Państwo uprawnieni do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących wydatków związanych z nabyciem lub uzyskaniem prawa do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów, zgodnie z art. 86 ust. 1 w związku z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy w związku z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy.
Zatem, w przypadku, w którym będą Państwo udostępniać Handlowcom Samochody z możliwością użytku prywatnego (udostępnienie na potrzeby umowy toolingowej oraz na podstawie odrębnego porozumienia w zakresie odpłatnego użytku prywatnego) będzie Państwu przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego (50% kwoty podatku naliczonego) w odniesieniu do wydatków związanych z nabyciem lub przyjęciem do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów (niezależnie czy będą Państwo dla Samochodów prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu).
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem lub przyjęciem do użytkowania oraz bieżącą eksploatacją Samochodów udostępnianych Handlowcom w ramach umowy toolingowej w celu świadczenia Usług oraz udostępnianych na podstawie odrębnego porozumienia w zakresie odpłatnego użytku prywatnego (pytanie nr 10) należało uznać za nieprawidłowe.
Przy czym, należy wyjaśnić, że Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 10 zostało uznane za nieprawidłowe także w odniesieniu do Samochodów, dla których nie będą Państwo prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu i/lub nie złożą Państwo właściwej informacji do naczelnika urzędu skarbowego (VAT-26) ze względu na przyjętą przez Państwa we odmienną argumentację, nieuwzględniającą braku wykluczenia użytku prywatnego udostępnianych Handlowcom Samochodów.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji o ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right