Artykuł
Regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – odpowiedzi na 8 pytań z praktyki
Najczęściej wybieraną przez pracodawców formą działalności socjalnej jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Szczegółowe zasady prowadzenia takiej działalności zawiera regulamin funduszu, który określa m.in. rodzaje świadczeń finansowanych z zfśs i warunki ich przyznawania.
W praktyce konstruowanie postanowień regulaminu, aby odpowiadały one potrzebom beneficjentów i były zgodne z ustawą o zfśs, sprawia pracodawcom spore problemy. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania naszych Czytelników w tym zakresie.
(?) Czy prawidłowe jest postanowienie regulaminu zfśs, które przewiduje, że o zapomogę z zfśs osoba uprawniona może występować co 2 lata?
Takie postanowienie regulaminu zfśs jest prawidłowe. Należy jednak zwrócić uwagę, że może ono stanowić spore ograniczenie przy przyznawaniu tego rodzaju świadczeń z funduszu. Nie będzie bowiem możliwe przyznanie zapomogi w przypadku zawnioskowania o nią przez pracownika z powodu wystąpienia nagłych okoliczności (np. choroba, śmierć), jeśli nie minęły jeszcze 2 lata od ostatniego wniosku w tej sprawie. Należy zatem rekomendować uelastycznienie postanowienia regulaminu w taki sposób, aby przyznanie zapomogi w takiej sytuacji było możliwe od razu.
Przez zapomogę należy rozumieć jednorazowe świadczenie pieniężne mające na celu wsparcie finansowe osoby, która z ważnych przyczyn znalazła się w trudnej sytuacji życiowej. Przyznanie zapomogi, tak jak w przypadku innych świadczeń finansowanych ze środków funduszu, bez względu na jej rodzaj (zwykła lub losowa), wymaga zastosowania przez pracodawcę kryterium socjalnego, czyli uzależnienia przyznania wsparcia od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej wnioskodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right