Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.121.2024.2.AG
Ustalenie stawki ryczałtu PKWiU 62.01.11.0, 62.01.12.0 oraz 85.59.19.0
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 9 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 5 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 kwietnia 2024 r. (wpływ 17 kwietnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawcajest osobą fizyczną posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce i od (…) 2021 r. prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat świadczonych usług. Czynności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca wykonuje głównie w siedzibie firmy w czasie każdorazowo dostosowanym do potrzeb danego projektu (kontrahent nie narzuca Wnioskodawcy czasu i miejsca wykonywania usług). Wnioskodawca ponosi również pełne ryzyko gospodarcze, a dotychczasowe przychody nie przekroczyły w żadnym roku 2 000 000 euro. W latach 2021-2023 Wnioskodawca był opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg tzw. skali podatkowej. Od 1 stycznia 2024 r. Wnioskodawca dokonał zmiany formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i prowadzi ewidencję przychodów. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zawiera z kontrahentami umowy współpracy, których przedmiot obejmuje projektowanie systemów i modułów informatycznych dla konkretnych produktów (towarów bądź usług klienta).
Świadczona usługa obejmuje kompleksowe projektowanie interfejsu użytkownika, prototypowanie i współpracę w zakresie nowych rozwiązań (aplikacji mobilnych, interfejsów, sklepów internetowych). Przedmiotem świadczonych w ramach działalności Wnioskodawcy usług na żadnym etapie realizacji nie jest programowanie – usługi programowania nie są przedmiotem świadczonych usług. Materialnym efektem działań Wnioskodawcy nie jest bowiem oprogramowanie czy program komputerowy, lecz usługa projektowa, prototypowa. Świadczone usługi projektowania interfejsu nie można również nierozerwalnie powiązać z późniejszym tworzeniem oprogramowania – nie każde bowiem projekty czy prototypy podlegają wdrożeniu czy zastosowaniu. Klient bowiem po zapoznaniu się z projektem może zdecydować o niewprowadzaniu go czy też przyjęciu odmiennej koncepcji, a nawet jego odrzuceniu jako działanie niezasadne czy niecelowe.
Proces projektowania produktu rozpoczyna się od badania potrzeb klienta, tj.: sprawdzania biznesowych aspektów wprowadzanego przez klienta produktu (towaru bądź usługi), poznania samego produktu, a także potrzeb i oczekiwań klienta związanych z jego wprowadzeniem. Następnie dokonuje się ustalenia możliwych sposobów jego prezentacji oraz najbardziej skutecznych modeli/kanałów sprzedaży. W tym zakresie dochodzi do ustalenia, jak dany produkt będzie zarabiał (w jaki sposób będzie sprzedawany, dystrybuowany, promowany, pozycjonowany). Następnie dokonuje się badania użytkowników zainteresowanych tego rodzaju produktami, ich zachowań, oczekiwań czy preferencji. Po zebraniu wszystkich danych i informacji o produkcie i jego użytkownikach rozpoczyna się proces projektowania (tworzenia) interfejsu użytkownika w przyjętym modelu. Po zaprojektowaniu stworzeniu danego prototypu, modułu, aplikacji mobilnej dokonuje się sprawdzania/testowania aplikacji oraz dalszych działań optymalizacyjnych oraz rozwijających dany produkt. W ramach powyższych działań projektowych zostały zidentyfikowane następujące usługi, tj.:
1.Analiza, projektowanie i rozwijanie interfejsu użytkownika (aplikacja, interfejs na urządzenia mobilne, interfejs na urządzenia stacjonarne) – PKWiU 62.01.11.0.
Ten zakres świadczonej usług obejmuje działania zmierzające do upewnienia się, że warstwa wizualna produktu czy usługi będzie najbardziej intuicyjna i prosta w odbiorze i użyciu przez użytkownika tego produktu lub usługi. Są to działania obejmujące takie czynności, jak analizę obecnej szaty wizualnej, logo, palety kolorów, typografii, przeprowadzenie badań i analiz użyteczności z obecnymi lub potencjalnymi użytkownikami produktu w celu sprawdzenia, w jaki sposób odbierają obecną lub zaproponowanąszatę graficzną (lub też przeanalizowanie wcześniej wykonanych badań) oraz finalnie – zaprojektowanie i zaproponowanie klientowi nowej szaty wizualnej.
2.Projektowanie i planowanie rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowych systemów informatycznych – PKWiU 62.01.12.0.
Czynności, jakie są wykonywane w tej części, to realizacja konkretnych projektów wizualnych (modułów, szablonów, projektów oraz planowanie ich rozwoju – poprzez swoje doświadczenie, doradztwo, propozycje i rozwiązania mające jak najlepiej służyć realizacji celu klienta.
W tym miejscu są realizowane szkice, projekty czy wzory rozwiązań wraz z ich omówieniem i ustaleniem funkcji oraz celu, jakiemu będą służyły. Powyższe prace mają na celu zebranie pomysłów i rozwiązań wraz z przykładowymi modułami.
3.Prowadzenie szkoleń i warsztatów w zakresie projektowania doświadczeń użytkownika (User Experience) – PKWiU 85.59.19.0.
W tej części usługi Wnioskodawca realizuje wymianę doświadczeń z klientem, jego pracownikami (współpracownikami) mające na celu wzrost świadomości i wiedzy w zakresie wprowadzanych zmian interfejsu, przyjętego kierunku działania, które umożliwią prawidłowe działanie i jednolite postrzeganie i komunikowanie produktu na zewnątrz. Powyższe jest istotne z punktu widzenia zmian wprowadzanych w już istniejących w przestrzeni produktach, które posiadają swoją przeszłość i własne doświadczenia.
W ramach współpracy z kontrahentami świadczona jest jedna (kompleksowa) usługa, która obejmuje całość wskazanych czynności zamykających się w projektowaniu interfejsu użytkownika i Wnioskodawca nie specyfikuje poszczególnych usług składowych na wystawianych fakturach, wycenach czy kalkulacjach. Usługa jest rozliczana miesięcznie zgodnie z przyjętą przez strony stawką w umowie.
W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wskazano następujące kody PKD:
−74.10.Z Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania,
−62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem,
−62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, a także inne kody PKD jak:
−58.19.Z Pozostała działalność wydawnicza,
−58.21.Z Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych,
−58.29.Z Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania,
−59.11.Z Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych,
−59.12.Z Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi,
−59.13.Z Działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych,
−63.12.Z Działalność portali internetowych,
−73.11.Z Działalność agencji reklamowych,
−74.20.Z Działalność fotograficzna.
W uzupełnieniu wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania.
Jakie konkretnie czynności/zadania Pan wykonuje w ramach usług analizy, projektowania i rozwijania interfejsu użytkownika sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 obejmujących: działania zmierzające do upewnienia się, że warstwa wizualna produktu czy usługi będzie najbardziej intuicyjna i prosta w odbiorze i użyciu przez użytkownika tego produktu lub usługi; są to działania obejmujące takie czynności jak analiza obecnej szaty wizualnej, logo, palety kolorów, typografii, przeprowadzenia badań i analiz użyteczności z obecnymi lub potencjalnymi użytkownikami produktu w celu sprawdzenia, w jaki sposób odbierają obecną lub zaproponowaną szatę graficzną (lub też przeanalizowanie wcześniej wykonanych badań) oraz finalnie – zaprojektowanie i zaproponowanie klientowi nowej szaty wizualnej?
W odniesieniu do czynności wskazanych w części obejmującej analizę, projektowanie i rozwijanie interfejsu użytkownika (aplikacja, interfejs na urządzenia mobilne, interfejs na urządzenia stacjonarne) – PKWiU 62.01.11.0 doprecyzował Pan opis o następujące informacje.
Faza analizy to faza, w której pochyla się Pan nad założeniami projektowymi, które bezpośrednio wynikają z oczekiwań klienta. W tej fazie ustalany jest zakres projektowy. Faza składa się z badania własnego (desk research) będącego podstawą Pana wiedzy domenowej o projekcie, którego się Pan podejmuje. Na tym etapie zdobywa Pan wiedzę na temat rozwiązań możliwych do zastosowania i oferowanych na rynku (benchmarking), a także tworzy Pan całkowicie nowe rozwiązania (patterny).
Kolejnymi częściami fazy analizy jest stworzenie obrazu użytkownika (persony), do której skierowany będzie produkt, celem rozpoznania jej potrzeb wobec produktu. Faza kończy się tworzeniem map poruszania się użytkowników (flow mapping), a także akcji, jakie mogą wykonywać w poszczególnych krokach (user story mapping). Te dwa kroki dają obraz na funkcjonalności, jakie trzeba zaplanować przed wizualnym stworzeniem interfejsu użytkownika, np. w trakcie logowania się do produktu, trzeba przewidzieć wiele akcji towarzyszących, jak rejestracja mailowa, rejestracja za pomocą kont (…), utrata hasła, możliwość zmiany użytkownika, jeśli jest Pan już osobą posiadającą konta, a system wykrył Pana konto pierwotne. Efektem fazy analiz jest stworzenie założeń projektowych i obszernego audytu mającego dać obraz na to, jaki projekt będzie. Klienci mogą korzystać również z samej usługi analiz, jednak Pan świadczy usługę kompleksową, także faza analizy jest tylko etapem Pana pracy, która nie stanowi finalnego efektu Pana pracy.
Jakie konkretnie czynności/zadania Pan wykonuje w ramach usług projektowania i planowania rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowych systemów informatycznych sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 obejmujących:
−realizację konkretnych projektów wizualnych (modułów, szablonów, projektów) oraz planowanie ich rozwoju;
−realizację szkiców, projektów czy wzorów rozwiązań wraz z ich omówieniem i ustaleniem funkcji oraz celu, jakiemu będą służyły?
W odniesieniu do czynności wskazanych w części obejmującej projektowanie i planowanie rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowych systemów informatycznych – PKWiU 62.01.12.0 doprecyzował Pan opis sprawy o następujące informacje.
Jest to faza realizacyjna, która składa się z trzech etapów. Pierwszym jest makietowanie (wireframing lub też User Experience Design – projektowanie doświadczeń użytkownika), który ma na celu bez większych wyszczególnień wizualno-kolorystycznych zaplanować rozmieszczenie funkcjonalności i użyteczności interfejsu, wobec pól dostępnych dla wyświetlaczy, ekranów różnych urządzeń. Jest to stworzenie wizualnych makiet za pomocą jednego z dostępnych na rynku narzędzi do specjalistycznego projektowania graficznego.
Drugim etapem jest stworzenie ostatecznej warstwy wizualnej (User Interface Design – projektowanie interfejsu użytkownika), która z założonych makiet w poprzednim etapie, nadaje jej warstwy kolorystycznej. Jest to faza, którą ciężko rozwinąć, ponieważ polega ona na zmianie szarej makiety (wireframe'u), na ostateczny interfejs. Dodatkowo klient może poprosić w tym obszarze o stworzenie klikalnego prototypu, który może zbadać na swoich użytkownikach. Jest to wciąż wizualny twór, który nie jest w żadnym stopniu działającym programem (nie posiada kodu źródłowego, do jego wytworzenie nie potrzeba mocy programistycznej). Jest to połączenie stworzonych wizualnie ekranów za pomocą funkcji specjalistycznego programu graficznego, pozwalające na odwzorowanie docelowego działania aplikacji. Stworzenie takiego prototypu zakłada odwzorowanie ścieżek użytkownika (user flows). Efekt tej fazy jest ostatecznym tworem w świadczonej przez Pana usłudze klasyfikującej się pod kodem – PKWiU 62.01.12.0.
Czy w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 świadczy Pan usługi projektowania, rozwoju i wdrażania oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem w sieci?
W odniesieniu do usługi sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 informuje Pan, że w ramach świadczonej usługi projektowania interfejsu użytkownika nie świadczy Pan usługi polegającej na projektowaniu, rozwoju i wdrażaniu oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem w sieci. Jak już Pan wskazał wcześniej, realizowana przez Pana usługa projektowania interfejsu użytkownika stanowi wizualny obraz (twór), który nie jest w żadnym stopniu działającym programem (nie posiada kodu źródłowego, do jego wytworzenia nie potrzeba mocy programistycznej).
Czy prowadzi Pan ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Pana działalności?
Prowadzona ewidencja przychodów umożliwia określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej działalności.
Czy Pana umowy z kontrahentami przewidują, że świadczy Pan dla kontrahentów jedną (kompleksową) usługę, która obejmuje całość opisanych czynności; jeśli tak – prosimy wskazać:
a)jak jest sklasyfikowana ta jedna (kompleksowa) usługa na gruncie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.);
b)jaki rodzaj usług zlecają Panu kontrahenci, na rzecz których świadczy Pan objęte wnioskiem usługi – jakie zapisy w tym zakresie wynikają z umów, ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju świadczonej usługi i sposobu kalkulacji wynagrodzenia;
c)jaka usługa jest dokumentowana fakturami, jak jest określona nazwa tej usługi na wystawianych fakturach?
W odniesieniu do części opisu wskazującego na kompleksowość świadczonych usług wskazuje Pan, że:
Pana finalną usługę stanowi usługa projektowania interfejsu użytkownika i tak też jest nazywana na wystawianych fakturach. Według Pana najlepszej wiedzy tak określona usługa nie posiada odrębnie sklasyfikowanego kodu PKWiU i zawiera w sobie zarówno elementy: usługi związane z projektowaniem (PKWiU 62.01.11.0), usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (PKWiU 62.01.12.0). Zakres świadczonych usług klasyfikuje Pan zgodnie z ww. kodami PKWiU, które w Pana ocenie oddają w pełni zakres wykonanych przez Pana usług. Finalny efekt Pana pracy to projekt wizualny, składający się z fazy projektowania (UX Design, Ul Design, Prototyp), bazujący na niezbędnej analizie potrzeb klienta i jego użytkowników (stanowiących pierwszą fazę analizy). Wszelka współpraca realizowana w ramach usługi projektowania interfejsu użytkownika (współpraca z kontrahentami) obejmuje kompleks wskazanych usług i nie zakłada ich wyszczególniania (wyceny) na poszczególne fazy (elementy usługi). Żadna z faz realizacji (faza analizy, faza realizacyjna) nie pozostaje pominięta, ponieważ ich wykonanie jest niezbędne do zrealizowania projektu. Tym też różni się usługa świadczona przez Pana choćby od projektowania strony internetowej, że nie jest to tylko stworzenie szablonu graficznego. Mimo braku wyszczególniania na wystawianych fakturach poszczególnych faz (elementów) świadczonych usług projektowych istnieje techniczna możliwość ich rozdzielenia i osobnej kalkulacji kwoty.
Podkreślenia wymaga, że efekt Pana pracy nie stanowi również tworu, który jest zaprogramowany. W swojej pracy nie korzysta Pan z wiedzy programistycznej, sam nie programuje, Pana projekty nie stanowią gotowej działającej aplikacji. W przypadku długotrwałej współpracy z kontrahentami w zawieranych umowach wskazuje Pan zakres projektowy, wedle którego efektem Pana pracy będą kompleksowe usługi projektowe w dziedzinie UX/UI Designu, które bazują na wiedzy z zakresu analizy, badań, a także specjalistycznych umiejętności projektowania graficznego. Nie wydziela Pan w umowach poszczególnych faz realizowanej usługi i nie wskazuje Pan osobnych wycen do poszczególnych ich elementów, a kwota wskazywana jest globalnie za cały projekt.
Czy w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
W odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Pytanie
Czy zakres usługi projektowania interfejsu użytkownika objęty klasyfikacją PKWiU 62.01.11.0 oraz 62.01.12.0 jako usługa inna niż związana z usługą projektowania, rozwoju i wdrażania oprogramowania, a także klasyfikacją 85.59.19.0 kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 z późn. zm.)?
Pytanie to sformułował Pan w uzupełnieniu wniosku.
Pana stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy zakres usług projektowania interfejsu użytkownika jako przychód z działalności usługowej niezwiązanej z oprogramowaniem objęty klasyfikacją PKWiU 62.01.11.0, 62.01.12.0, a także klasyfikacją 85.59.19.0 powinien zostać opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Bez znaczenia w tym zakresie pozostaje wskazywanie na wystawianych fakturach usługi w jednej pozycji i niewyszczególnianie czy też wycenianie świadczonych usług zgodnie z podanymi kodami PKWiU (dla każdej pozycji odrębnie), uznając ją za usługę kompleksową. Niewydzielanie w umowach czy na wystawianych fakturach poszczególnych faz realizowanej usługi i niewskazywanie osobnych wycen do poszczególnych ich elementów nie jest jednak niemożliwe i może zostać dokonane dla potrzeb podatkowo-księgowych.
Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 z późn. zm.), pod pojęciem usług rozumie:
−wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych – usługi na rzecz produkcji;
−wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.
Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Wobec tego, dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu do przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym oraz najlepszą wiedzą techniczną podatnika, realizowane usługi projektowania interfejsu użytkownika należy zakwalifikować do następujących grupowań PKWiU:
−62.01.11.0 Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania (analiza, projektowanie i rozwijanie interfejsu użytkownika – strona internetowa, interfejs na urządzenia mobilne, interfejs na urządzenia stacjonarne),
−62.01.12.0 Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (projektowanie i planowanie rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowych systemów informatycznych,
−85.59.19.0 Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (prowadzenie szkoleń i warsztatów w zakresie projektowania doświadczeń użytkownika (User Experience)).
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
−12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1),
−8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu, o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Jak wskazano w stanie faktycznym, usługi świadczone na podstawie umów z klientami polegają na:
−analizie, projektowaniu i rozwijaniu interfejsu użytkownika (aplikacja, interfejs na urządzenia mobilne, interfejs na urządzenia stacjonarne);
−projektowaniu i planowaniu rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowych systemów informatycznych;
−prowadzeniu szkoleń i warsztatów w zakresie projektowania doświadczeń użytkownika (User Experience).
Świadczone usługi nie są usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania ani też usługami związanymi z oprogramowaniem, ani też innymi usługami, które określone są jako usługi, które podlegają opodatkowaniu stawką 12% i są określone w art. 12 ust. 1 pkt 2b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Przedmiotem świadczonych w ramach działalności usług na żadnym etapie realizacji nie jest tworzenie oprogramowania – materialnym efektem działań nie jest bowiem oprogramowanie czy program komputerowy, lecz usługa projektowa, prototypowa. Świadczone usługi projektowania interfejsu nie można również nierozerwalnie powiązać z późniejszym tworzeniem oprogramowania – nie każde bowiem projekty czy prototypy podlegają wdrożeniu czy zastosowaniu. Klient bowiem po zapoznaniu się z projektem może zdecydować o niewprowadzaniu go czy też przyjęciu odmiennej koncepcji, a nawet jego odrzuceniu jako działanie niezasadne czy niecelowe.
Powyższe sprawia, że jeśli realizowane usługi projektowania interfejsu użytkownika nie są bezwzględnie związane z oprogramowaniem, to właściwą stawką ryczałtu będzie stawka określona w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (ryczałt 8,5%). Powyższe potwierdzają organy podatkowe – przykładowo:
−Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 11 stycznia 2022 r., znak 0113-KDIPT2-1.4011.956.2021.2.ISL;
−Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 17 stycznia 2022 r. znak 0113-KDIPT2-1.4011.901.2021.3.RK;
−Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 23 grudnia 2021 r. znak 0115-KDIT1.4011.678.2021.2.JG;
−Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 września 2022 r. znak 0113-KDIPT2-1.4011.591.2022.1.MGR;
−Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 21 listopada 2022 r. znak 0115-KDIT1.4011.607.2022.1.MST.
Pana stanowisko wynika z wniosku i z jego uzupełnienia.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – zgodnie z Pana wskazaniem – w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Jednocześnie wskazuję, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85).
Przy czym stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.
Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.
Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:
1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;
2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;
2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;
2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;
Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.
Tymczasem z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług:
−analizy, projektowania i rozwijania interfejsu użytkownika(aplikacja, interfejs na urządzenia mobilne, interfejs na urządzenia stacjonarne) (PKWiU 62.01.11.0),
−projektowania i planowania rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowych systemów informatycznych (PKWiU 62.01.12.0),
−prowadzenia szkoleń i warsztatów w zakresie projektowania doświadczeń użytkownika (PKWiU 85.59.10.0).
Czynności, które Pan wykonuje w ramach świadczonych usług, opisał Pan we wniosku i jego uzupełnieniu. Wskazał Pan również, że wysokość przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekraczała w żadnym roku kwoty 2 000 000 EURO.
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z późn. zm.) oraz wyjaśnieniami Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU 2015 – w dziale 62 – Usługi związane z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki i usługi powiązane, mieści się klasa 62.01 – Usługi związane z oprogramowaniem.
W klasie 62.01 znajduje się kategoria PKWiU 62.01.1, która obejmuje „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych”. W ramach tego grupowania mieści się PKWiU 62.01.11 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania” oraz PKWiU 62.01.12 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.
Zauważam, że grupowanie PKWiU 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak m.in: projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych; projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych; wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.
Grupowanie PKWiU 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania zawiera szeroki wachlarz usług, które są związane z oprogramowaniem, począwszy od projektowania tego oprogramowania przez jego programowanie aż po jego rozwój. W grupowaniu tym mieszczą się różne czynności związane z oprogramowaniem – nie tylko sam zapis kodu komputerowego (zapis kodu oprogramowania). Zatem mieszczące się w tym grupowaniu usługi są związane z oprogramowaniem, dotyczą oprogramowania.
Natomiast grupowanie PKWiU 62.01.12.0 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych obejmuje:
−usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne;
−usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.
Wskazuję również, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1 wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania. Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani też pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach polegających na programowaniu (tworzeniu kodów źródłowych programów komputerowych), a związanych z oprogramowaniem.
Zgodnie z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania. Przy czym sformułowanie „oprogramowanie” ma tu znaczenie szersze niż „program komputerowy”.
Zatem usługi związane z oprogramowaniem nie polegają jedynie na programowaniu, czyli tworzeniu kodów źródłowych przez programistów, są to wszelkie inne usługi związane z oprogramowaniem.
Analiza wykonywanych przez Pana czynności, które są sklasyfikowane wg PKWiU 62.01.11.0 oraz PKWiU 62.01.12.0, prowadzi do wniosku, że są one niewątpliwie związane z oprogramowaniem, stąd niezasadne jest przyjęcie, że usługi te nie są związane z oprogramowaniem.
Za uznaniem stanowiących przedmiot wniosku usług zakwalifikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 oraz PKWiU 62.01.12.0, za związane z oprogramowaniem wskazuje opis świadczonych przez Pana usług. Za taką kwalifikacją tych usług przemawia fakt, że obejmują one:
−analizę, projektowanie i rozwijanie interfejsu użytkownika (aplikacja, interfejs na urządzenia mobilne, interfejs na urządzenia stacjonarne),
−projektowanie i planowanie rozwoju poszczególnych funkcji i całych modułów dla istniejących i nowych systemów informatycznych.
Co również istotne w sprawie, wskazał Pan, że przedmiotem Pana działalności jest projektowanie systemów i modułów informatycznych dla konkretnych produktów. Świadczona przez Pana usługa obejmuje projektowanie interfejsu użytkownika, prototypowanie i współpracę w zakresie nowych rozwiązań (aplikacji mobilnych, interfejsów, sklepów internetowych.)
Zauważam, że systemy informatyczne wchodzą w zakres pojęcia „oprogramowanie”, zatem wszelkie usługi z nimi związane spełniają przesłankę wykluczającą możliwość zastosowania stawki podatku w wysokości 8,5%.
Dlatego też do przychodów uzyskiwanych przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU 62.01.11.0 oraz PKWiU 62.01.12.0 nie znajduje zastosowania 8,5% stawka ryczałtu, ponieważ przychody te powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Natomiast właściwą stawką do opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez Pana z tytułu usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 85.59.19.0 – Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, jest stawka 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a nie we wskazanym przez Pana we wniosku art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a tej ustawy.
Podsumowanie: przychody osiągane przez Pana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 oraz PKWiU 62.01.12.0 podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 12%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Natomiast przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 85.59.19.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.
Ta interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości klasyfikacji usług dokonanej przez Pana w świetle PKWiU. Wobec tego została ona wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie jest uprawniony, w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right