Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 4 kwietnia 2024 r., sygn. III SA/Kr 1820/23

|Sygn. akt III SA/Kr 1820/23 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 4 kwietnia 2024 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maria Zawadzka, Sędzia: WSA Renata Czeluśniak (spr.), Sędzia: WSA Ewa Michna, Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2024 r., sprawy ze skargi I. P., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie, z dnia 27 października 2023 r. Nr SKO.ŚR/4111/1123/2023, w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Burmistrz B. decyzją z dnia 27 września 2023 r. nr SR/5103/23/2023 nie przyznał skarżącej I. P. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką A. L.

W ocenie organu świadczenie pielęgnacyjne nie może zostać przyznane z uwagi na niespełnienie przesłanki wieku, o której mowa w art. 17 ust.1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, u osoby niepełnosprawnej.

W odwołaniu skarżąca zarzuciła naruszenie:

- art. 7 k.p.a. w zw. z art. 77 § 1 k.p.a. poprzez ich niewłaściwe zastosowanie, a to nie przeprowadzenie wszelkich czynności niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego poprzez brak wyczerpującego zebrania i rozpatrzenia materiału dowodowego;

- art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych poprzez jego niewłaściwe zastosowanie.

W związku z powyższym skarżąca wniosła o zmianę decyzji w całości poprzez przyznanie jej prawa do wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie decyzją z dnia 27 października 2023 r. nr SKO.ŚR/411/1123/2023 utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu SKO wskazało w pierwszej kolejności, że w obecnej sytuacji prawnej nie jest dopuszczalne oparcie decyzji odmawiającej przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie tej części przepisu art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, której niekonstytucyjność stwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13. Przechodząc do pozostałych przesłanek warunkujących przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego Kolegium wyjaśniło, że matka skarżącej wymaga ze względu na swoje schorzenia oraz wiek całodobowej opieki, a opiekę tę sprawuje przede wszystkim skarżąca. Ze względu na pogarszający się stan matki skarżąca zakończyła z dniem 7 sierpnia 2023 r. zatrudnienie w firmie, w której pracowała jako sprzedawca od listopada 2014 r. Okoliczność tę potwierdza dołączone do akt sprawy świadectwo pracy, z którego wynika okoliczność ustania zatrudnienia na mocy porozumienia stron.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00