Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 4 kwietnia 2024 r., sygn. III SA/Kr 1744/23

|Sygn. akt III SA/Kr 1744/23 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 4 kwietnia 2024 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maria Zawadzka, Sędzia: WSA Renata Czeluśniak (spr.), Sędzia: WSA Ewa Michna, Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2024 r., sprawy ze skargi M. R., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie, z dnia 23 października 2023 r. Nr SKO.ŚR/4111/1110/2023, w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie na rzecz skarżącej M. R. 497 zł (czterysta dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wójt Gminy G. decyzją z dnia 13 września 2023 r. odmówił skarżącej M. R. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką A. D.

Zdaniem organu, przyznanie ww. świadczenia nie było możliwe ponieważ nie została spełniona przesłanka wieku z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, a nadto nie zachodzi korelacja czasowa między powstaniem niepełnosprawności u matki skarżącej, a rezygnacją przez skarżącą z zatrudnienia.

W odwołaniu skarżąca zarzuciła naruszenie:

- art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych poprzez zastosowanie tego przepisu w sposób niewłaściwy i tym samym niewłaściwe rozróżnienie przez organ wydający decyzję przesłanek rezygnacji i niepodejmowania pracy zarobkowej, co skutkowało uznaniem, że nie zrezygnowała ona z zatrudnienia ani innej pracy zarobkowej,

- art. 17 ust. 1 b ustawy poprzez zastosowanie tego przepisu pomimo stwierdzenia jego niezgodności z Konstytucją w zakresie w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00