Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Wr 449/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Olga Białek (spr.), Sędziowie: Sędzia WSA Adam Habuda, Asesor WSA Malwina Jaworska - Wołyniak, po rozpoznaniu w Wydziale II w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi J. S. na postanowienie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu z dnia 14 czerwca 2023 r. nr 505/2023 w przedmiocie zawieszenia postępowania administracyjnego w sprawie budowy parterowego obiektu gospodarczego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej DWINB) działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 k.p.a., utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Wrocławia (dalej PINB) w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie budowy parterowego obiektu gospodarczego wzniesionego przy granicy działki nr [...],AM-[...], obręb Z., bez wymaganego zgłoszenia - do czasu rozstrzygnięcia wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że postanowieniem nr 1535/2022 z dnia 28 lipca 2022 r. PINB nałożył na A. S. - inwestora wybudowanego bez zgłoszenia wolnostojącego parterowego budynku gospodarczego wzniesionego przy granicy działki, w południowo-zachodniej części opisanej wyżej nieruchomości - obowiązek przedłożenia, w terminie 90 dni od dnia doręczenia tego postanowienia, dokumentów legalizacyjnych, w tym: 1. zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i innymi' aktami prawa miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego lub uchwał w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej lub towarzyszącej; 2. oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane; 3. projekt zagospodarowania działki lub terenu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00