Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.61.2024.1.EW
Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu usług marketingowych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 stycznia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 26 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie m.in. prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu usług marketingowych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pani działalność gospodarczą, która w przeważającym zakresie polega na montażu i serwisie (…) w (…). Natomiast w odróżnieniu od zasadniczej większości konkurencji zależy Pani na generowaniu popytu na te usługi, poprzez promocję firmy jako największego eksperta w tej dziedzinie.
Od początku działalność inwestowała Pani w marketing online i obecnie Pani firma jest najbardziej rozpoznawalna na rynku. W ramach działalność prowadzi również Pani kanały na (...) i (...). Obecność marki (…) przedstawiana jest w telewizji m.in. w znanych programach emitowanych w (…).
W marketing inwestowała Pani znaczne wartości ze względu na to, iż ponoszone koszty pozwalają Pani na pozyskanie dużej ilości klientów i oferowanie usługi po rozsądnej cenie, a nie po najniższej możliwej w celu pozyskania klienta. Klienci doceniają fachowość zatrudnianych i promowanych przez Panią pracowników i chcą skorzystać z usług najbardziej rozpoznawalnej marki na rynku (…) w (…).
Do tej pory korzystała Pani z usług zewnętrznych firm marketingowych m.in. w celu wytworzenia tzw. „contentu” - głównie filmów, postów i grafik. Firmy te zazwyczaj korzystają z wirtualnych biur i nie mają stałej struktury personalnej, a często również korzystają z podwykonawców. Obecnie sytuacja na rynku jest trudna, ze względu na rosnące koszty i konieczność przerzucenia tych kosztów na klientów. Spółka działa w 100% legalnie i zatrudnia dobrych mechaników i nie może pozwolić sobie na konkurencję cenową z małymi firmami, które nie zatrudniają pracowników lub mają minimalne koszty. Ze względu na rosnące koszty, płacę minimalną, różnica cenowa na tej samej usłudze jest dość wyraźna i dochodzi nawet do dwukrotności ceny. Pomimo wysokiej rozpoznawalności dla klientów często decydująca jest niestety cena, dlatego planuje Pani przeprowadzenie kilku kampanii marketingowych (głównie produkcja filmów video), których głównym celem będzie pokazanie zalet korzystania z renomowanej firmy jaką jest (…) i problemów związanych z korzystaniem z firm „podwórkowych”.
Analogicznie jak w poprzednich okresach planuje Pani współpracować w tym zakresie z podmiotem zewnętrznym, tj. firmą, która zrealizuje produkcje video i zaproponuje przeprowadzenie całej kampanii marketingowej. Efektem tych prac będzie wytworzenie gotowych filmów, które będzie Pani mogła opublikować na stronach, (...) i (...) firmy.
W związku z wysoką wartością tych usług chce Pani aby zawarta umowa wskazywała, że oprócz wykonania materiałów video i przekazania pełnych praw do nich dostawca usług przedstawi raport z wykonanych filmów, który po Pani akceptacji będzie stanowił podstawę do wystawienia faktury. Ponadto kopie materiałów zostaną Pani dostarczone drogą elektroniczną lub na nośniku cyfrowym. Usługodawca będzie miał prawo do korzystania z podwykonawców, a Pani będzie objęta zakazem pozyskania tych podwykonawców bezpośrednio.
Pytanie (oznaczone we wniosku nr 1)
Czy będzie Pani miała pełne prawo do odliczenia VAT z tytułu opisanych powyżej usług marketingowych udokumentowanych fakturą VAT?
Pani stanowisko w sprawie (w zakresie pytania nr 1)
Tak, będzie miała Pani pełne prawo do odliczenia VAT z tytułu nabytych usług, udokumentowanych fakturą VAT.
Uzasadnienie
Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z powyższych przepisów wynika, że co do zasady, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku VAT w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi.
Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie, której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o VAT.
Niewątpliwie jest Pani osobą prowadzącą działalność gospodarczą, zarejestrowaną dla celów VAT, więc ma Pani status podatnika VAT, zgodnie z art. 15 ustawy o VAT.
Nabyte usługi marketingowe służą do dokonywania sprzedaży usług – (…), a co za tym idzie wykonywaniu czynności opodatkowanych, w konsekwencji przysługuje Pani pełne prawo do odliczenia VAT.
Podsumowując zostały spełnione wszystkie przesłanki pozytywne wskazane w ustawy o VAT, natomiast usługi marketingowe (tworzenie materiałów video) nie stanowią czynności co do której występuje organicznie odliczania VAT.
Ponadto zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 2 pkt 1. lit. a kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Tym samym kwota wskazana na fakturze wystawionej przez Pani usługodawcę, będzie stanowiła kwotę podatku naliczonego, który w całości będzie mogła Pani odliczyć.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. Z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy,
w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy,
kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Należy podkreślić, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit a) ustawy,
nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane – w części dotyczącej tych czynności.
Według art. 88 ust. 4 ustawy,
obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Z powołanych przepisów ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie określone warunki:
1.odliczenia dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług,
2.towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,
3.faktura dokumentuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, czyli została na niej wskazana kwota podatku.
Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.
Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi zakupy te są związane. Najistotniejszym bowiem warunkiem, umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Zaznaczyć jednak należy, że ustawodawca nie precyzuje, w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.
Zatem niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie związku pomiędzy zakupami, a konkretną transakcją opodatkowaną. Prawo do odliczenia podatku naliczonego powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim działalność podatnika daje to prawo. Aby odliczenie podatku było dopuszczalne, transakcja powodująca naliczenie podatku winna pozostawać w ścisłym związku z transakcjami, które rodzą prawo do odliczenia. W ten sposób prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług zakłada, że poczynione wydatki stanowią element cenotwórczy transakcji obciążonych podatkiem należnym, rodzącym prawo do jego odliczenia.
W przedmiotowej sprawie wskazała Pani, że prowadzi działalność gospodarczą, która w przeważającym zakresie polega na montażu i serwisie (…) w (…). W ramach działalność prowadzi również Pani kanały na (...) i (...). Obecność marki (…) przedstawiana jest w telewizji m.in. w znanych programach emitowanych w (…).
Z treści wniosku wynika, że jest Pani zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie montażu i serwisu (…) w (…).
Z opisu sprawy wynika, że planuje Pani przeprowadzenie kilku kampanii marketingowych, których głównym celem będzie pokazanie zalet korzystania z renomowanej firmy jaką jest (…) i problemów związanych z korzystaniem z firm „podwórkowych”. Zamierza Pani współpracować w tym zakresie z podmiotem zewnętrznym, tj. firmą, która zrealizuje produkcje video i zaproponuje przeprowadzenie całej kampanii marketingowej. Efektem tych prac będzie wytworzenie gotowych filmów, które będzie Pani mogła opublikować na stronach, (...) i (...) firmy. W związku z nabyciem usług marketingowych zostaną wystawione faktury dokumentujące wykonanie tych usług. Planowane nabycie usług marketingowych będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Mając na uwadze obowiązujące przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że skoro, jak wyżej wskazano, spełnione są przesłanki z art. 86 ust. 1 ustawy, to przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie w ramach zawartej umowy usług marketingowych. Przy czym prawo to Pani przysługuje, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy.
W związku z tym, Pani stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja dotyczy pytania nr 1, natomiast w zakresie pytania nr 2 zostanie wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.
Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Ponosi Pani ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right