Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Wa 3676/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk (spr.), Sędzia WSA Tomasz Szmydt, Sędzia WSA Danuta Kania, Protokolant referent Magdalena Morawiec, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] września 2021 r. nr: [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z [...] września 2021 r. nr [...], na podstawie art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r. poz. 723); zwanej dalej ustawą zaopatrzeniową, odmówił wyłączenia stosowania wobec M. W. art. 15c, art. 22a i art. 24a tej ustawy.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że M. W. wnioskiem z [...] listopada 2017 r. wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zastosowanie art. 8a ustawy zaopatrzeniowej. Wnioskodawca szczegółowo opisał przebieg swojej służby, podczas której otrzymywał awanse oraz wielokrotnie był wyróżniany, m.in. nagrodami pieniężnymi. Podkreślił, że podczas służby, zarówno w strukturach Milicji Obywatelskiej, jak i Policji rzetelnie wykonywał powierzone mu zadania i obowiązki. Służbę pełnił głównie w pionie [...] w charakterze pracownika [...], gdzie realizacja zadań była związana z nienormowanym czasem służby i pełną dyspozycyjnością. Podniósł również fakt konieczności utrzymywania pełnej koncentracji psychicznej niezbędnej do prawidłowej realizacji zadań służbowych, co spowodowało u niego stany napięcia nerwowego oraz stres. Zaznaczył, że praca na zajmowanych przez niego stanowiskach zawsze wiązała się z narażaniem życia i zdrowia, w tym zdrowia psychicznego, co w efekcie doprowadziło do stwierdzenia u niego, przez komisję lekarską, przewlekłej nerwicy neurastenicznej. Swoją decyzję o zatrudnieniu w Służbie Bezpieczeństwa nazwał zmanipulowaniem go przez ww. organ, nadmieniając przy tym, że ewentualny sprzeciw wobec swojego przełożonego byłby niemożliwy ze względu na początkującą karierę, strach oraz obawy o konflikt z przełożonym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00