Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Wa 1673/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kania (spr.), Sędzia WSA Sławomir Antoniuk, Sędzia WSA Andrzej Wieczorek, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 11 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] marca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz T. K. kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem rozpoznania jest skarga T. K. (dalej: "wnioskodawczyni", "skarżąca") na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (dalej: "Minister SWiA", "organ") z dnia [...] marca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r., poz. 723), dalej: "ustawa zaopatrzeniowa".

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ wskazał, iż T. K., reprezentowana przez pełnomocnika, wnioskiem z dnia [...] sierpnia 2019 r. wystąpiła o zastosowanie wobec niej art. 8a ustawy zaopatrzeniowej. W uzasadnieniu podała, że pełniła służbę od dnia [...] lutego 1989 r. w Miejskim Urzędzie Spraw Wewnętrznych w [...] na stanowisku [...]. W październiku 1989 r. została przeniesiona do Służby Bezpieczeństwa, w której pełniła służbę do dnia [...] stycznia 1990 r. W trakcie ww. okresu przebywała na zwolnieniu lekarskim, co zostało udokumentowane.

Wnioskodawczyni podniosła również, że w dniu [...] maja 1991 r., w wyniku reorganizacji, została zwolniona z etatu funkcjonariusza Policji i przeniesiona na etat pracownika cywilnego Policji. W dniu [...] września 1995 r. została ponownie przyjęta do służby w Policji. Po ukończeniu przeszkolenia podstawowego w Centrum Szkolenia Policji w [...] wnioskodawczyni pełniła służbę w różnych wydziałach, tj. Ogniwie [...], Wydziale [...] - Zespole [...] oraz Zespole [...]. Zatem z pracownika typowo biurowego stała się funkcjonariuszem służącym w sekcjach m.in. [...]. Wielokrotnie uczestniczyła w zatrzymaniach sprawców zabójstw, rozbojów i gwałtów, miała do czynienia z członkami zorganizowanych grup przestępczych. Za osiągnięcia w pracy zawodowej była wielokrotnie wyróżniana nagrodami pieniężnymi, a także mianowana na wyższy stopień służbowy. W 2009 r. została zwolniona ze służby z uwagi na zły stan zdrowia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00