Ograniczenia w delegowaniu obowiązków głównego księgowego - stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi z dnia 19 października 2023 r., sygn. WA 4120 - 49/2023-w
W odpowiedzi na pismo zawierające wniosek o udzielenie wyjaśnienia - czy czynności, które na podstawie art. 54 ust. 1 pkt 3) ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2023r. poz. 1270 z późn. zm.) wykonuje główny księgowy, dotyczące kontroli wstępnej faktur, not księgowych, poleceń wyjazdu służbowego i innych, kierownik jednostki może na podstawie art. 53 ust. 2 tej ustawy powierzyć innej osobie spełniającej wymagania określone w art. 54 ww. ustawy, będącej np. na stanowisku głównego specjalisty ds. księgowości, z uwzględnieniem, że osoba ta posiadałaby w ww. wąskim zakresie stałe upoważnienie, również w czasie obecności głównego księgowego urzędu w pracy – uprzejmie informuję:
Art. 53 i art. 54 ustawy z dnia 29 sierpnia 2009r. o finansach publicznych stanowią:
Art. 53.
1. Kierownik jednostki sektora finansów publicznych, zwany dalej "kierownikiem jednostki", jest odpowiedzialny za całość gospodarki finansowej tej jednostki, z zastrzeżeniem ust. 5.
2. Kierownik jednostki może powierzyć określone obowiązki w zakresie gospodarki finansowej pracownikom jednostki. Przyjęcie obowiązków przez te osoby powinno być potwierdzone dokumentem w formie odrębnego imiennego upoważnienia albo wskazania w regulaminie organizacyjnym tej jednostki.