Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 lutego 2024 r., sygn. I SA/Po 836/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Asesor sądowy WSA Michał Ilski po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 29 lutego 2024 r. sprawy ze skargi H. W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 2 października 2023 r., nr [...] w przedmiocie negatywnego zaopiniowania wstępnego projektu podziału nieruchomości I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę [...]- zł [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 2 maja 2022 r. Wójt G. T. działając na podstawie art. 93 ust. 1 i 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997r. (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 1899 ze zm. – dalej "u.g.n.") po rozpatrzeniu wniosku H. W. (dalej: wnioskodawczyni, skarżąca), negatywnie zaopiniował propozycję podziału nieruchomości, położonej w gminie [...], oznaczonej w ewidencji gruntów jako: obręb R. , ark. mapy [...], działka nr [...] o pow. 1.6461 ha, [...] o pow. 4.1234 ha, [...] o pow. 3.4417 zapisanej w księdze wieczystej nr [...] prowadzonej przez Sąd Rejonowy [...], będącej własnością skarżącej.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że dla terenu działek nr [...], [...] i [...] obowiązują ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego nr [...] z dnia 15 lutego 2000 r. opubl. w Dz. U. Woj. Wlkp. nr 23 z dnia 14 kwietnia 2000 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania terenów aktywizacji gospodarczej w R. . Przedmiotowe działki zgodnie z rysunkiem planu znajdują się na terenie przeznaczonym pod tereny aktywizacji gospodarczej symbol [...] i [...], stacje transformatorowe oznaczone symbolami [...], [...], [...] i [...] oraz zieleń ochronną rowu melioracyjnego - [...] i [...]. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ściśle określa granice rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania. Zgodnie z § 9 pkt 2f pas zieleni izolacyjnej szerokości 8,0 m stanowi integralną część działki, na której się znajduje. Zgodnie z MPZP pas zieleni izolacyjnej stanowi część terenu w ramach aktywizacji gospodarczej. Plan zakłada urządzenie zieleni izolacyjnej oznaczonej na rysunku planu łącznie z aktywizacją gospodarczą. Nie jest zatem możliwe oddzielenie zieleni izolacyjnej, która będzie integralną częścią działki przeznaczonej pod zieleń ochronną wzdłuż rowu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00