Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 sierpnia 2023 r., sygn. III SA/Kr 159/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Michna Sędziowie WSA Renata Czeluśniak (spr.) WSA Jakub Makuch po rozpoznaniu w dniu 24 sierpnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi E. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 10 listopada 2022 r. nr SKO.ŚR/4111/1251/2022 w przedmiocie odmowy ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia skargę oddala.

Uzasadnienie

Wójt Gminy Z. decyzją z dnia 9 września 2022 r. nr [...] odmówił przyznania skarżącej E. J. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką Z. J.

W uzasadnieniu organ podkreślił, że moment powstania niepełnosprawności matki skarżącej nie spełnia wymogu określonego w art. 17 ust 1 pkt 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, co wyklucza możliwość przyznania wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

W odwołaniu skarżąca wniosła o uchylenie w całości decyzji i orzeczenie co do istoty sprawy poprzez przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. W uzasadnieniu odwołania skarżąca zarzuciła błędne zastosowanie art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych bez uwzględniania okoliczności, iż na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego sygn. akt K 38/13 doszło do uznania niekonstytucyjności części wskazanej normy prawnej w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną ze względu na datę powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki, a przez to naruszenia art. 190 ust. 1 Konstytucji RP.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie decyzją z dnia 10 listopada 2022 r. nr SKO.SR/4111/1251/2022 utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu Kolegium podkreśliło, że w obecnym stanie faktycznym i prawnym, data powstania niepełnosprawności matki skarżącej nie może stanowić negatywnej przesłanki do odmowy przyznania wnioskowanego świadczenia. Brak zatem było podstaw do odmowy przyznania skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego tylko z tego powodu, iż w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności z dnia 11 lipca 2022 r. nie wskazano od kiedy istnieje niepełnosprawność jej matki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00