Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 sierpnia 2023 r., sygn. I OSK 828/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Piotr Przybysz (spr.) Sędziowie: sędzia Iwona Bogucka sędzia NSA Zygmunt Zgierski Protokolant starszy sekretarz sądowy Aleksandra Czapla po rozpoznaniu w dniu 17 sierpnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Pomorskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 25 lutego 2021r., sygn. akt III SAB/Gd 102/20 w sprawie ze skargi A. S. na bezczynność Wojewody Pomorskiego w postępowaniu dotyczącym ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. S. na bezczynność Wojewody Pomorskiego w postępowaniu dotyczącym ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, wyrokiem z 25 lutego 2021 r. o sygn. akt III SAB/Gd 102/20 stwierdził, że Wojewoda Pomorski dopuścił się bezczynności (punkt 1), stwierdził, że bezczynność organu miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa (pkt 2) oraz przyznał od Wojewody Pomorskiego na rzecz skarżącej A. S. sumę pieniężną w wysokości 500 zł. Wyrok ten, podobnie jak i inne przywołane niżej wyroki sądów administracyjnych, dostępny jest w internetowej bazie orzeczeń - http://orzeczenia.nsa.gov.pl.

Wojewoda Pomorski, reprezentowany przez radcę prawnego, wniósł skargę kasacyjną od ww. wyroku zaskarżając go w części, w zakresie punktów 2 i 3 wyroku. Sądowi pierwszej instancji zarzucono na podstawie art. 174 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.), dalej "p.p.s.a.", naruszenie przepisów postępowania, które miały istotny wpływ na wynik sprawy:

1. polegające na niewłaściwym zastosowaniu art. 149 § 1a p.p.s.a. i uznaniu, że w przedmiotowej sprawie organ dopuścił się bezczynności, która miała miejsce z rażącym ruszeniem prawa, podczas gdy niniejsza bezczynność winna zostać uznana za "zwykłą", gdyż działania organu nie nosiły znamion złej woli, równocześnie nie miały charakteru zamierzonego;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00