Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.795.2023.1.PC
Czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z podziałem Spółki Dzielonej po stronie Wnioskodawcy jako wspólniku Spółki Dzielonej oraz wspólniku spółki nowo lub już istniejącej, przejmującej majątek (Działalność Holdingową) Spółki Dzielonej, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 grudnia 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z podziałem Spółki Dzielonej po stronie Wnioskodawcy jako wspólniku Spółki Dzielonej oraz wspólniku spółki nowo lub już istniejącej, przejmującej majątek (Działalność Holdingową) Spółki Dzielonej, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca wpisany jest do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Katowicach („Wnioskodawca”, „Wspólnik”), prowadzi działalność w formie spółki akcyjnej, posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów oraz jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
Wnioskodawca w jednej ze swoich spółek zależnych zamierza przeprowadzić zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych Podział tej Spółki (dalej „Spółka Dzielona”). Wnioskodawca jest jedynym wspólnikiem Spółki Dzielonej.
Spółka Dzielona świadczy kompleksowe usługi w zakresie układów chłodzenia wody, pieców i kominów przemysłowych oraz silosów (Działalność Usługowa), Spółka Dzielona oprócz działalności usługowej, prowadzi również działalność holdingową w stosunku do swoich spółek zależnych (Działalność Holdingowa).
W wyniku przeprowadzenia Podziału Spółki wyodrębnione zostaną w Spółce Dzielonej dwie działalności, tj. Działalność Usługowa i Działalność Holdingowa. Działalność Holdingowa przeniesiona zostanie do nowo zawiązanej lub już istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast Działalność Usługowa pozostanie w Spółce. Działalność Usługowa, skupia się na świadczeniu kompleksowym usługi w zakresie układów chłodzenia wody, pieców i kominów przemysłowych oraz silosów.
Działalność Holdingowa polega na prowadzeniu całości spraw związanych z posiadanym majątkiem finansowym Spółki Dzielonej, tj. spółkami zależnymi od spółki Dzielonej i powiązanymi z nią spółkami, celem wzmocnienia nadzoru właścicielskiego nad podmiotami w których Spółka Dzielona posiada udziały i akcje, usprawnienia procesu działań inwestycyjnych w ramach transakcji M&A oraz usług finansowych jak i zwiększenia przejrzystości posiadanych struktur.
Wyżej wyodrębnione Działalności tj. Usługowa i Holdingowa Spółki Dzielonej prowadzą działalność w oparciu o inne, niezależne od siebie modele biznesowe. Do każdej z działalności wykorzystywane są inne składniki majątku Spółki Dzielonej. Zatrudnieni w Spółce Dzielonej pracownicy są funkcjonalnie związani z jedną albo drugą działalnością. Prowadzenie działalności generują innego rodzaju ryzyka oraz koszty ich utrzymania. Każda z działalności posiada własne rachunki bankowe. W konsekwencji, w toku Podziału Spółki Dzielonej do nowo zawiązanej spółki przeniesione zostaną materialne i niematerialne składniki majątku, w tym zobowiązania, wykorzystywane do prowadzenia Działalności Holdingowej.
Działalnością Holdingową w Spółce Dzielonej zajmuje się Dział Inwestycji i Nadzoru Właścicielskiego (dalej „Dział INW”), dział ten stanowi wydzieloną część Spółki. Działalność niniejszego działu polega na prowadzeniu całości spraw związanych z posiadanym majątkiem finansowym Spółki Dzielonej, tj. spółkami zależnymi i powiązanymi ze Spółką Dzieloną, celem wzmocnienia nadzoru właścicielskiego nad podmiotami w których Spółka Dzielona posiada udziały i akcje, usprawnienia procesu działań inwestycyjnych w ramach transakcji M&A oraz usług finansowych jak i zwiększenia przejrzystości posiadanych struktur.
Zadaniem działu INW jest w szczególności.
- prezentowanie możliwości finansowych spółek zależnych/portfelowych;
- wykonywanie badań i analiz rynku oraz analiza porównawcza branż spółek portfelowych;
- planowanie projektów inwestycyjnych Spółki (Spółki Dzielonej) i spółek zależnych od niej;
- koordynacja prac związanych z realizacją projektów inwestycyjnych i dezinwestycyjnych;
- sporządzanie harmonogramów realizacji inwestycji i dezinwestycji; analiza rozwiązań projektowych przedstawianych przez spółki zależne; aktywne poszukiwaniem potencjalnych celów akwizycyjnych;
- budowa relacji z właścicielami potencjalnych celów akwizycyjnych, ekspertami branżowymi, doradcami transakcyjnymi oraz zarządami spółek portfelowych;
- prowadzenie spraw związanych z tworzeniem nowych spółek bądź obejmowaniem przez Spółkę Dzieloną udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego;
- prowadzenie spraw związanych ze zbywaniem udziałów lub akcji Spółki Dzielonej w spółkach prawa handlowego; współprac z zarządami spółek prawa handlowego, w których Spółka Dzielona posiada udziały lub akcje, w tym w zakresie przygotowania dokumentacyjnego i właściwego przeprowadzenia zgromadzenia wspólników bądź walnego zgromadzenia; obsługa zgromadzeń, współpraca z radami nadzorczymi spółek w zakresie nadzoru nad spółkami;
- analiza przekazywanych sprawozdań zarządów i rad nadzorczych spółek, w tym sprawozdań finansowych;
- przygotowywanie okresowych sprawozdań i informacji o działalności spółek prawa handlowego, w których Spółka posiada udziały lub planuje je nabyć;
- przygotowywanie wycen i rekomendacji projektów inwestycyjnych a także działalność w obszarze szeroko pojętych usług finansowych.
W przyszłości rozważane jest przeprowadzenie reorganizacji polegającej na wydzieleniu ze Spółki Dzielonej Działalności Holdingowej (Dział Inwestycji i Nadzoru Właścicielskiego) do osobnego podmiotu w celu przekształcenia modelu grupy i podporządkowanie wszystkich przedsiębiorstw operacyjnych jednemu podmiotowi holdingowemu (zwana „Spółką Holdingową” lub „Spółką Przejmującą”).
W wyniku reorganizacji Spółka Dzielona prowadzić będzie jedynie Działalność Usługową, zaś Spółka Holdingowa będzie zajmować się koordynacją działalności w spółkach już istniejących oraz potencjalnymi akwizycjami w Grupie. Planowana reorganizacja ma zostać dokonana w drodze podziału przez wydzielenie na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (Dz. U z 2000 r. Nr 94 poz. 1037 z późn. zm.). Wydzielenie Działalności Holdingowej ze Spółki Dzielonej związane jest z szeregiem czynników. Przede wszystkim wynika z potrzeb biznesowych Grupy. Rozdzielenie funkcji usługowych i holdingowych pomiędzy dwa odrębne podmioty, będzie prowadzić do bardziej efektywnego zarządzania Grupą. W ramach Spółki Dzielonej dokonano formalnego wyodrębnienia Działalności Usługowej oraz Działalności Holdingowej w ramach struktury organizacyjnej. Przed formalnym wyodrębnieniem obu działalności w ramach struktury organizacyjnej Spółki, funkcjonowały one faktycznie jako odrębne komórki, do których przypisane były odpowiednie zadania.
Podział ma nastąpić poprzez wydzielenie do nowej lub już istniejącej spółki Działalności Holdingowej tj. działu inwestycyjnej i nadzoru właścicielskiego. Podział Spółki Dzielonej odbędzie się między innymi poprzez: przeniesienie do nowej lub już istniejącej spółki całego wydzielonego formalnie Działu Inwestycji i Nadzoru Właścicielskiego (INW) tj. całości składników majątku przypisanego do tego działu, należności i zobowiązań związanych z tą działalnością oraz pracowników odpowiedzialnych za poszczególne działania w ramach wydzielonej części Spółki. W Spółce Dzielonej pozostanie majątek w tym należności i zobowiązania związane z Działalnością Usługową.
Na nowo utworzoną spółkę zostaną przeniesione wszystkie prawa i obowiązki oraz należności i zobowiązania istniejące na moment wydzielenia, przypisane odpowiednio do Działalności Holdingowej (Działu Inwestycji i Nadzoru Właścicielskiego).
W skład Działu Inwestycji i Nadzoru Właścicielskiego (INW) wchodzą poniższe składniki związane z działalnością wydzielonego Działu tj.:
a) aktywa w postaci udziałów i akcji w podmiotach trzecich, posiadane przez Spółkę Dzieloną;
b) należności i zobowiązania;
c) wyposażenie;
d) pracownicy;
e) dokumentacja;
f) umowy;
g) środki pieniężne.
W Spółce Dzielonej, w toku Podziału Spółki pozostaną materialne i niematerialne składniki majątku, w tym zobowiązania, wykorzystywane do prowadzenia Działalności Usługowej, na które składają się w szczególności:
a) prawo własności nieruchomości,
b) pracownicy,
c) zestawy komputerowe, telefony i inne sprzęty biurowe,
d) prawa i obowiązki wynikające zawartych umów na świadczenie usług,
e) prawa własności maszyn i sprzętów, niezbędnych do świadczenia usług budowlanych,
f) prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z klientami, kontrahentami i usługodawcami, dotyczące świadczenia usług budowlanych,
g) należności i zobowiązania związane z działalnością usługową,
h) dokumentacja i know-how związane z świadczonymi usługami budowlanymi
h) środki pieniężne.
Nowo zawiązana lub już istniejąca spółka na bazie nabytych składników majątku będzie kontynuować działalność realizowaną przez Spółkę Dzieloną w ramach Działalności Holdingowej w pełnym zakresie, jednocześnie Spółka Dzielona będzie kontynuowała swoją działalność prowadzoną dotychczas w ramach Działalności Usługowej.
Na dzień poprzedzający podział przez wydzielenie Spółki Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, tj. Działalność Holdingowa (w rozumieniu wskazanym w treści Wniosku) przenoszona do nowo powstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz zespół tych składników, jaki pozostanie w Spółce Dzielonej, tj. Działalność Usługowa (w rozumieniu wskazanym w treści Wniosku) będą: - organizacyjnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej;
Obie Działalności są wydzielone w strukturze Spółki Dzielonej, posiadającymi uprawnienia, środki, zasoby ludzkie, know-how umożliwiające im samodzielne wykonywanie zadań związanych z przypisaną do nich działalnością.
Obie Działalności są wyposażone, oraz będą wyposażone na dzień poprzedzający Podział Spółki w niezbędne składniki materialne i niematerialne potrzebne do realizacji zadań z zakresu ich działalności. Obie działalności wykorzystują i na dzień poprzedzający Podział Spółki wykorzystywać będą zasoby ludzkie dysponujące wiedzą i doświadczeniem umożliwiającym wykonywania zadań związanych z ich zakresem działalności.
Aktywa i zobowiązania możliwe są do przypisania do każdej z działalności. Klasyfikacja ta możliwa jest w szczególności ze względu na fakt, iż poszczególne Działalności prowadzą innego rodzaju działalność branżową, a co za tym idzie wykonują inne zadania, współpracują z różnymi klientami, kontraktorami i dostawcami. Wobec powyższego możliwe jest przyporządkowanie do każdej z działalności należności i zobowiązań wynikających z prowadzonej przez nie działalności.
1. Wyodrębnienie organizacyjne
Obecnie obie działalności funkcjonują w ramach Spółki Dzielonej jako odrębne jednostki biznesowe, wyodrębnione w strukturze Spółki Dzielonej na podstawie wewnętrznych aktów organizacyjnych.
Zgodnie z zarządzeniem Zarządu Spółki Dzielonej zmieniono strukturę organizacyjną Spółki Dzielonej poprzez formalne wyodrębnienie Działalności Holdingowej od Działalności Usługowej.
W ramach tej struktury majątek w tym należności i zobowiązania oraz zatrudnieni pracownicy jak i poszczególne stanowiska w ramach Spółki Dzielonej zostały odpowiednio przypisane do poszczególnych rodzajów działalności.
Należy przy tym podkreślić, że formalne wyodrębnienie działalności w strukturze Spółki Dzielonej potwierdziło jedynie istniejący w Spółce Dzielonej rzeczywisty podział prowadzonych działalności. W ramach Spółki można wydzielić majątek, pracowników, należności i zobowiązania czy umowy, które związane są z każdą z tych działalności.
Podsumowując, wydzielenie Działu Inwestycji i Rozwoju (Dział) obecnie jak i na moment podziału znajduje odzwierciedlanie w strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej (w oparciu o uchwałę zarządu Spółki). Wchodzące w skład Działu składniki aktywów i pasywów są i będą wyodrębnione w ramach ewidencji rachunkowej Spółki Dzielonej. Dodatkowo Spółka Dzielona wyodrębni oraz doda w ewidencji księgowej odpowiednie konta przypisane do Działu, zgodnie z aneksem do Polityki rachunkowości Spółki Dzielonej.
Do Działalności Holdingowej są przypisane te składniki majątku, w tym zobowiązania, które są związane z tym obszarem działalności Spółki Dzielonej, w szczególności:
- aktywa w postaci udziałów i akcji w podmiotach trzecich, posiadane przez Spółkę Dzieloną;
- należności i zobowiązania;
- zasoby ludzkie służące prowadzeniu działalności holdingowej;
- wyposażenie;
- pracownicy;
- dokumentacja;
- umowy;
- środki pieniężne.
Do Działalności Usługowej również są przypisane te składniki majątku, w tym zobowiązania, które są związane z tym obszarem działalności usługowej Spółki Dzielonej, w szczególności:
- prawo własności nieruchomości,
- pracownicy,
- zestawy komputerowe, telefony i inne sprzęty biurowe,
- prawa i obowiązki wynikające zawartych umów na świadczenie usług,
- prawa własności maszyn i sprzętów, niezbędnych do świadczenia usług budowlanych
- prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z klientami, kontrahentami i usługodawcami, dotyczące świadczenia usług budowlanych,
- należności i zobowiązania związane z działalnością usługową,
- dokumentacja i know-how związane z świadczonymi usługami budowlanymi
- środki pieniężne.
2. Wyodrębnienie funkcjonalne
W odniesieniu do funkcji działalności holdingowej i usługowej, należy zaznaczyć, że na moment podziału zarówno w ramach działalności usługowej jak i holdingowej będą realizowane odrębnie i samodzielnie zadania gospodarcze w ramach Spółki Dzielonej. W szczególności, Dział Nadzoru i Rozwoju będzie odpowiadać za zadania mu przydzielone, które wskazano powyżej, natomiast, w zakresie działalności usługowej będą świadczone Usługi budowlano-inżynierskie. Jak wskazano powyżej w opisie zdarzenia przyszłego, zarówno do działalności usługowej jak i holdingowej przypisane są i będą składniki majątkowe, należności i zobowiązania, umowy, środki pieniężne oraz pracownicy.
Wyodrębnienie funkcjonalne działalności usługowej i holdingowej w przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej ustanowione jest poprzez realizację zadań gospodarczych związanych z świadczeniem usług budowlanych, która jest niezależna od pozostałej działalności związanej z funkcją holdingową Spółki Dzielonej.
Reasumując, powyższe obecnie, na dzień podziału oraz po planowanym podziale (już w osobnych podmiotach, tj. Spółce Dzielonej oraz Spółce nowo zawiązanej lub już istniejącej), zarówno w zakresie działalności usługowej, jak i działalności holdingowej będą odrębnie realizowane zadania z wykorzystaniem przypisanego majątku i pracowników.
Mając na uwadze powyższe obie działalności spółki, zarówno Działalność Usługowa jak i Działalność Holdingowa po podziale będą zdolne do funkcjonowania jako odrębne podmioty realizujące określone zadania gospodarcze.
3. Wyodrębnienie finansowe
Wyodrębnienie finansowe przejawia się w szczególności poprzez prowadzenie zespołu kont, dla celów rachunkowości zarządczej. W praktyce pozwalają one na ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych związanych z daną działalnością spółki. W konsekwencji, Spółka Dzielona obecnie jak i na dzień podziału będzie w stanie przeprowadzić niezależną od jej całościowych finansów analizę finansową działalności związanej z świadczonymi usługami jak i działalnością holdingową. Ponadto, Spółka Dzielona w oparciu o odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych jest w stanie dokonać wyodrębnienia finansowego i księgowego swojej działalności holdingowej i usługowej, w ramach którego możliwe będzie wyodrębnienie dla każdej z działalności:
a. Kosztów (zobowiązań),
b. Przychodów (i należności)
c. Jednocześnie, Spółka Dzielona ma możliwość przypisania konkretnych aktywów oraz pasywów do danej działalności.
Podsumowując, Spółka Dzielona ma możliwość bieżącego wyodrębnienia przychodów i kosztów dla każdej z działalności biorąc pod uwagę, że przychody Działalności Usługowej pochodzą głównie od zewnętrznych kontrahentów, podczas gdy przychody z Działalności Holdingowej z transakcji wewnątrz Grupy. Koszty bezpośrednie oraz koszty wynagrodzeń, na podstawie MPK mogą być przyporządkowane do każdej z działalności, do czego będą również wykorzystane wydzielone konta dla każdej z Działalności. Ponadto, wydzielenie ewidencyjne dla Działu Inwestycji i Nadzoru Właścicielskiego zostanie wprowadzone odrębnym aneksem do obowiązującej w Spółce Polityki Rachunkowości. Natomiast, środki pieniężne dotyczącej działalności holdingowej są ewidencjonowane na wydzielonych dla tego działu rachunkach bankowych.
Planowany podział przez wydzielenie
Jak wynika z powyższego opisu, obie działalności Spółki Dzielonej prowadzone są w różnych zakresach (tj. Działalność Usługowa, Działalność Holdingowa), a także są skierowane na realizację przychodów o innym charakterze. W konsekwencji, obie działalności charakteryzują się odrębnymi cechami: posiadają odrębnych kontrahentów, zatrudniają pracowników z odmiennymi kwalifikacjami, wykorzystują inne aktywa.
W związku z tym, jak zostało wskazane na początku niniejszego wniosku, rozważane jest przeprowadzenie podziału Spółki Dzielonej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH przez wydzielenie Działalności Holdingowej Spółki Dzielonej jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo utworzonej spółki lub spółki już istniejącej, będącej spółką zależną wobec Wnioskodawcy. Celem podziału jest rozdzielenie obszarów działalności, realizowanych obecnie w ramach Spółki, tj. podstawowej Działalności Usługowej oraz Działalności Holdingowej, pomiędzy dwa odrębne podmioty prawne (spółki kapitałowe).
W niniejszym zdarzeniu przyszłym planowane jest wydzielenie Działalności do nowo zawiązanej spółki (zwana spółką przejmująca, spółka holdingowa).
W związku z podziałem Spółki Dzielonej, jej aktywa i zobowiązania zostaną podzielone w następujący sposób:
1. majątek związany z Działalnością Usługową pozostanie w Spółce Dzielonej, podczas gdy
2. majątek obejmujący Działalność Holdingową zostanie alokowany do nowo utworzonej lub już istniejącej Spółki Holdingowej.
Składniki majątkowe, obecnie wykorzystywane przez Spółkę Dzieloną dla potrzeb Działalności Usługowej i Działalności Holdingowej w ramach aktualnie prowadzonego przedsiębiorstwa, będą wystarczające dla kontynuowania Działalności Usługowej przez Spółkę Dzieloną oraz prowadzenia Działalności Holdingowej przez Spółkę Holdingową.
W związku z podziałem przez wydzielenie nie jest planowane dokonywanie jakiekolwiek dopłat gotówkowych w związku z transakcją.
Docelowa struktura zakłada, iż Działalność Usługowa pozostaje w całości w Spółce Dzielonej, natomiast Działalność Holdingowa jest wyodrębniona do Spółki Holdingowej. Szczegółowa alokacja majątku Spółki Dzielonej pomiędzy Spółkę Dzieloną oraz Spółkę Holdingową zostanie określona w planie podziału.
Jednocześnie Zainteresowany oświadcza, że:
Udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów ani przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.
Przyjęta przez Wnioskodawcę jako wspólnika Spółki Dzielonej dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie będzie wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.
Wartość emisyjna udziałów przydzielonych wspólnikowi Spółki Dzielonej w kapitale Spółki Przejmującej nie będzie niższa od wartości rynkowej składników majątkowych Spółki Dzielonej ustalonej na dzień poprzedzający dzień Wydzielenia.
W związku z planowanym podziałem Spółki Dzielonej do spółki nowo zawiązanej lub istniejącej nie zostaną przeniesione nieruchomości (prawa do używania nieruchomości). Spółka Przejmująca otrzymująca składniki w ramach przedmiotowego podziału będzie dysponować wynajmowanymi nieruchomościami w których będzie prowadzić działalność.
Podział Spółki Dzielonej celem przeniesienia do Spółki Przejmującej Działalności Holdingowej zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.
Ani głównym ani jednym z głównych celów podziału Spółki Dzielonej poprzez przeniesienie do Spółki Przejmującej Działalności Holdingowej nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Pytanie
Czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z podziałem Spółki Dzielonej po stronie Wnioskodawcy jako wspólniku Spółki Dzielonej oraz wspólniku spółki nowo lub już istniejącej, przejmującej majątek (Działalność Holdingową) Spółki Dzielonej, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku numerem 1)
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym w związku z podziałem po stronie Wnioskodawcy jako wspólniku Spółki Dzielonej oraz wspólniku spółki nowo zawiązanej lub już istniejącej, przejmującej majątek (Działalność Holdingową) Spółki Dzielonej, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
UZASADNIENIE STANOWISKA WNIOSKODAWCY
Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym w związku z podziałem po stronie Wnioskodawcy jako wspólniku Spółki Dzielonej oraz wspólniku Spółki Przejmującej w związku z planowanym podziałem nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Jak wynika z ustawy CIT zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805, ze zm., dalej: „ustawa o CIT”, „updop”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b ustawy CIT, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy CIT, dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. h ustawy CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa”.
Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym: przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej, przychody spółki dzielonej.
Ponadto, zgodnie z art. 7b ust. 1a ustawy CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Należy przy tym zaznaczyć, że powołany przepis art. 7b ustawy CIT nie stanowi jednak podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego rodzaju przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane. Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 ustawy CIT.
Z treści art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy CIT wynika, że przychód stanowi ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych udziałowcowi (akcjonariuszowi) spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przy czym przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Tym samym, przy podziale przez wydzielenie w przypadku gdy zarówno majątek przejmowany na skutek podziału, jak i majątek pozostający w spółce dzielonej stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy CIT, po stronie udziałowca spółki dzielonej nie powstanie przychód do opodatkowania na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy CIT. Powyższe rozumienie przepisu znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z dnia 5 września 2022 r. (Znak: 0111-KDIB1- 2.4010.136.2022.1.AK).
Z kolei, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest między innymi ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość emisyjna udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej w następstwie łączenia lub podziału podmiotów, z zastrzeżeniem pkt 8b.
W tym miejscu należy wskazać, że przez wartość emisyjną rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy CIT, cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).
Jak wynika z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się w przypadku połączenia lub podziału spółek, przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w ust. 1 pkt 8ba, jeżeli:
a) udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz
b) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.
Przy czym, w świetle art. 12 ust. 13 ustawy CIT, przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Dodatkowo, w myśl art. 12 ust. 14 ustawy CIT, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Mając na uwadze brzmienie powyższych przepisów, powstanie ewentualnego przychodu po stronie wspólnika Spółki Dzielonej będącego osobą prawną w analizowanym zdarzeniu przyszłym należy rozpatrywać w świetle art. 12 ust. 1 pkt 8b i 8ba w powiązaniu z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy CIT.
Odnosząc się do treści art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy CIT, Wnioskodawca wskazuje, że w jego ocenie działalność pozostająca w Spółce Dzielonej oraz Działalność Holdingowa będą stanowiły (na dzień podziału) zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT.
Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy CIT, zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.
Na gruncie powyższych regulacji, w oparciu o doktrynę prawa podatkowego i dotychczasową praktykę organów podatkowych, jak również orzecznictwo sądów administracyjnych, przesłankami uznania danego zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa są:
- istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań);
- wyodrębnienie organizacyjne zespołu tych składników w istniejącym przedsiębiorstwie;
- wyodrębnienie finansowe zespołu tych składników w istniejącym przedsiębiorstwie; wyodrębnienie funkcjonalne, czyli przeznaczenie tych składników do realizacji określonych zadań gospodarczych;
- wykazanie, że zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.
Mając na uwadze powyższe kryteria wyodrębnienia organizacyjnego, finansowego i funkcjonalnego w ocenie Wnioskodawcy, zarówno majątek przenoszony do Spółki Przejmującej, związany z Działalnością Holdingową jak i majątek pozostający w Spółce Dzielonej, związany z Działalnością Usługową, będą spełniać wymogi do uznania ich za zespoły składników materialnych i niematerialnych wyodrębnione organizacyjnie w ramach Spółki Dzielonej na dzień podziału.
Wyodrębnienie organizacyjne
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza zazwyczaj wyodrębnienie części działalności przedsiębiorstwa w strukturze organizacyjnej całego podmiotu. W odniesieniu do tej przesłanki przyjmuje się, że jest ona spełniona, jeżeli konkretny zespół składników jest pewną całością organizacyjnie wyodrębnioną w strukturze danego przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że ZCP ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp.
Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze (tak np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z dnia 27 lutego 2018 r., sygn. 0115-KDIT1-2.4012.877.2017.2.DM oraz w interpretacji z dnia 21 marca 2018 r., sygn. 0112-KDIL1-3.4012.91.2018.1 JN i z dnia 6 grudnia 2017 r., sygn. 0112-KDIL1-2.4012.505.2017.1.AW, w których organ zgodził się ze stanowiskiem zaprezentowanym przez wnioskodawców.
W opisywanym zdarzeniu przyszłym, Działalność Holdingowa została formalnie wyodrębniona jako osobne wydzielone organizacyjnie części przedsiębiorstwa na mocy zarządzenia Zarządu Spółki Dzielonej.
Ponadto, w ramach Spółki Dzielonej istnieje faktyczne i formalne wyodrębnienie obu działalności poprzez alokację personelu oraz pełnionych funkcji, zarówno do Działalności Usługowej, jak i Działalności Holdingowej. W związku z tym, powinny być one uważane za wyodrębnione pod względem organizacyjnym.
W ramach tej struktury zatrudnieni pracownicy oraz poszczególne stanowiska w ramach Spółki zostały odpowiednio przypisane do Działalności Usługowej i Działalności Holdingowej. Ponadto, pracownicy posiadają przypisany tzw. MPK związany z miejscem powstawania kosztów, który pozwala dokonać dodatkowej identyfikacji pracowników w ramach systemu księgowego. Spółka Dzielona też wyodrębniła konta na których ewidencjonowane są zdarzenia dotyczące każdej z działalności.
Ponadto, przed formalnym wyodrębnieniem obu działalności w ramach struktury organizacyjnej Spółki Dzielonej, funkcjonowały one faktycznie jako odrębne komórki, do których przypisane było odpowiednie zadania. W ramach Spółki Dzielonej można wydzielić umowy, które związane są z każdą z tych działalności. Jak zostało opisane w zdarzeniu przyszłym, Działalność Usługowa Spółki Dzielonej jest obecnie związana z świadczeniem usług budowlano-inżynierskich, podczas gdy Działalność Holdingowa wyodrębniła się w ramach dokonywanych przez Spółkę Dzieloną akwizycji i ma na celu koordynację działań w ramach grupy, w tym akwizycji i dezinwestycji, a także świadczenie usług scentralizowanych w Spółce Dzielonej.
Wyodrębnienie finansowe
Warunkiem istnienia odrębności finansowej ZCP jest możliwość przypisania do niego określonych kosztów, przychodów, należności i zobowiązań. W orzecznictwie podkreśla się, że wyodrębnienie finansowe nie musi oznaczać pełnej samodzielności finansowej, lecz sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do ZCP.
Takie stanowisko zaprezentował m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji prawa podatkowego z dnia 16 listopada 2017 r., sygn. 0111-KDIB1- 2.4010.266.2017.3.AW, w interpretacji z dnia 19 września 2017 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.154.2017.1.JP oraz w interpretacji z dnia 25 lipca 2017 r. o sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.331.2017.1.MWJ, w której organ podatkowy uznał stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w uzasadnieniu za prawidłowe.
Wystarczające jest zatem wyodrębnienie danej części przedsiębiorstwa dla celów rachunkowości zarządczej, jeśli polega ono na odrębnym ewidencjonowaniu przychodów i kosztów związanych z prowadzeniem danej części przedsiębiorstwa. Ponadto, zdaniem organów podatkowych o wyodrębnieniu finansowym może świadczyć między innymi plan kont danej spółki, czy sprawozdawczość finansowa.
Biorąc pod uwagę, że Spółka Dzielona:
- ma możliwość identyfikacji i przypisania aktywów i pasywów zarówno do Działalności Usługowej, jak i Działalności Holdingowej w ramach systemu księgowego;
- ma możliwość bieżącego wyodrębnienia przychodów i kosztów dla każdej z działalności;
- prowadzona ewidencja co do zasady umożliwia zidentyfikowanie składników majątku przypisanych do każdej z obu działalności;
- wydzieliła odrębny rachunek bankowy dla tego typu działalności;
zdaniem Wnioskodawcy, tym samym można uznać, iż spełnione zostanie kryterium wyodrębnienia finansowego.
Wyodrębnienie funkcjonalne
Aby dany zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za ZCP musi być również wyodrębniony pod względem funkcjonalnym.
ZCP musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za ZCP, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład ZCP muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Powyższe podejście znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 12 grudnia 2017 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.388.2017.1.IZ oraz w interpretacjach z dnia 11 grudnia 2017 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.413.2017.1.KC i z dnia 4 grudnia 2017 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.265.2017.2.MJ, w których organ uznał stanowiska wnioskodawców przedstawione w uzasadnieniach za prawidłowe.
W opinii Wnioskodawcy, składniki majątkowe związane z Działalnością Usługową, jak i Działalnością Holdingową Spółki Dzielonej pozwalają na w pełni samodzielną realizację prowadzonych działalności, a ich przeniesienie w ramach podziału pozwoli na ich kontynuację w ramach struktur odpowiednio Spółki Dzielonej oraz Spółki Holdingowej, które po podziale przez wydzielenie, będą mogły w sposób nieprzerwany kontynuować określoną działalność w oparciu o przejęte składniki materialne i niematerialne. W ocenie Wnioskodawcy nie ma wątpliwości, że tak zorganizowany zespół składników majątkowych mógłby obecnie stanowić niezależne przedsiębiorstwa, samodzielnie realizujące te same zadania gospodarcze co w ramach przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej.
Końcowo należy podkreślić, że aby można było mówić o istnieniu ZCP, wszystkie wymienione powyżej przesłanki muszą być spełnione łącznie. W przeciwnym wypadku nie można uznać zbywanego zespołu składników majątkowych za ZCP.
W świetle powyższego, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wyżej opisane zespoły składników majątkowych związanych z Działalnością Usługową i Działalnością Holdingową, Spółki Dzielonej będą stanowiły ZCP. Całość składników służyć będzie wykonywaniu określonej działalności gospodarczej - (i) Działalności Usługowej, kontynuowanej po dniu podziału przez Spółkę Dzieloną oraz (ii) Działalności Holdingowej, kontynuowanej przez Spółkę Holdingową, które od dnia podziału będą mogły generować przychody odpowiednio dla Spółki oraz Spółki Holdingowej.
W świetle argumentów przedstawionych powyżej, zdaniem Wnioskodawcy, zarówno Działalność Usługowa jak i Działalność Holdingowa na moment podziału przez wydzielenie będą wyodrębnionymi organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołami składników przeznaczonych do realizacji określonych zadań, które zarazem będą mogły stanowić niezależne przedsiębiorstwa. Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, zarówno Działalność Usługowa jak i Działalność Holdingowa będą stanowiły ZCP w rozumieniu ustawy CIT.
Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, w oparciu o przedstawione powyżej argumenty oraz uwzględniając treść art. 4a pkt 4 ustawy CIT, zarówno majątek przenoszony do Spółki Holdingowej jak i majątek pozostawiony w Spółce Dzielonej stanowią obecnie oraz stanowić będą na dzień podziału ZCP. Zespoły składników majątkowych alokowane do Działalności Usługowej i Działalności Holdingowej Spółki Dzielonej będą stanowiły niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące przypisane im zadania gospodarcze.
Mając na uwadze przytoczoną powyżej argumentację, Wnioskodawca wskazuje, że jego zdaniem, Dział INW Spółki Dzielonej będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT, ponieważ:
- zostanie do niego przypisany zespół składników majątkowych, obejmujący również zobowiązania;
- będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej;
- będzie wyodrębniony finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej;
- zespół składników majątkowych przypisany do Działu INW będzie przeznaczony do prowadzenia oraz realizacji określonych zadań gospodarczych związanych z działalnością holdingową;
- będzie zdolny do funkcjonowania jako samodzielne przedsiębiorstwo.
W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy analizowany podział nie będzie skutkował powstaniem przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy jako wspólniku Spółki Dzielonej oraz Spółki Przejmującej na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8b ustawy CIT.
W zakresie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy CIT, Wnioskodawca wskazuje, że mimo, iż wskutek podziału Wnioskodawca otrzyma udziały w Spółce Przejmującej, w jego ocenie wydzielenie nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy CIT, gdyż w analizowanym zdarzeniu przyszłym spełnione będą warunki, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy CIT.
Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 lipca 2022 r. (Znak: 0111-KDIB1-1.4010.288.2022.1.ŚŚ: „z uwagi na brzmienie art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy CIT, w przypadku połączenia lub podziału spółek, do przychodów nie zalicza się przychodu wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, o którym mowa w ust. 1 pkt 8ba, jeżeli:
a) udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów oraz
b) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, nie jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału”.
Analizując powyższe przesłanki z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy CIT, na gruncie analizowanego zdarzenia przyszłego należy zaznaczyć, że udziały posiadane przez Wnioskodawcę będącego wspólnikiem Spółki Dzielonej nie zostały nabyte lub objęte (i na moment podziału nie zostaną nabyte lub objęte) w wyniku transakcji wymiany udziałów lub przydzielone w wyniku łączenia bądź podział podmiotów.
W zakresie art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b ustawy CIT, Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, przyjęta przez Wnioskodawcę jako wspólnika spółki Dzielonej i Spółki Przejmującej dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmująca nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce Dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do Wydzielenia
Tym samym, przesłanka z art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. b ustawy CIT również będzie spełniona w analizowanym zdarzeniu przyszłym.
W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy analizowany podział nie będzie skutkował powstaniem przychodu na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8ba ustawy CIT po stronie Wnioskodawcy jako Wspólnika, gdyż spełnione będą warunki, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy CIT.
Mając na względzie powyższe, zdaniem Wnioskodawcy planowany podział nie będzie skutkował po stronie Wnioskodawcy jako wspólniku Spółki Dzielonej i Spółki Przejmującej powstaniem przychodu podlegającemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Ponadto podkreślić należy, że ustalenia czy przeprowadzony podział Spółki dzielonej zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie tut. Organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Informacja ta została przyjęta jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego.
W pozostałym zakresie objętym wnioskiem, tj. w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 2-3 (zostaną) wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Natomiast Organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right