Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 24 maja 2023 r., sygn. III OW 83/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Mirosław Wincenciak Sędzia del. WSA Beata Jezielska po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku [...] Komendanta [...] w W. o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy [...] Komendantem [...] w W. a Prezydentem Miasta K. w przedmiocie wskazania organu właściwego w sprawie ustalenia i wypłaty świadczenia rekompensującego utracone wynagrodzenie z tytułu odbytych ćwiczeń wojskowych postanawia: wskazać [...] Komendanta w W. jako organ właściwy w sprawie.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 16 marca 2023 r. [...] Komendant [...] w W. (dalej jako dowódca jednostki wojskowej) zwrócił się do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy nim a Prezydentem Miasta K. (dalej jako organ samorządu terytorialnego) poprzez wskazanie organu jednostki samorządu terytorialnego jako organu właściwego do załatwienia sprawy w przedmiocie ustalenia i wypłaty rekompensaty za utracone wynagrodzenie z tytułu odbywania ćwiczeń wojskowych dla M. S.

W uzasadnieniu wniosku o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego dowódca jednostki wojskowej wskazał, że 28 lutego 2023 r. do [...] wpłynęło zawiadomienie o przekazaniu na podstawie art. 65 § 1 K.p.a. podania M. S. (zainteresowany) z 21 lutego 2023 r. skierowanego do Prezydenta Miasta K. o ustalenie i wypłatę należnego świadczenia rekompensującego za odbyte ćwiczenia wojskowe w dniach od 12 września do 2 grudnia 2022 r. W ocenie dowódcy jednostki wojskowej zastosowanie w sprawie znajduje art. 801 ust. 3 ustawy w związku z art. 119a ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372 ze zm.) i zapisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2015 r. w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędącym żołnierzami rezerwy (Dz. U z 2018 r. poz. 881). I chociaż na podstawie przepisów art. 312 ust. 5 i 10 ustawy organem ustalającym i wypłacającym świadczenie pieniężne jest aktualnie dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pasywnej rezerwy pełnił służbę, co aktualnie reguluje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 20 maja 2022 r. w sprawie świadczenia pieniężnego dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1112), to jednak w przepisach przejściowych ustawodawca przewidział wyjątek wskazując, że do ćwiczeń wojskowych z udziałem żołnierzy rezerwy zaplanowanych na rok 2022 stosuje się przepisy dotychczasowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00