Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2023 r., sygn. III SA/Wa 2595/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Owsiak, Sędziowie sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska, sędzia WSA Anna Zaorska (sprawozdawca), Protokolant starszy referent Krzysztof Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi B. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] września 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz B. S.A. z siedzibą w W. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1.1 Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "DKIS" lub "organ interpretacyjny") z dnia [...] września 2022 r., dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia z opodatkowania usługi dyskonta akredytywy, wydana na wniosek [...] Bank [...] S.A. z siedzibą w W. (dalej: "Wnioskodawca", "Bank" lub "Skarżący").

1.2. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

Bank jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, prowadzącym działalność na postawie ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 1896 ze zm.).

Bank oferuje obecnie bądź będzie oferował w przyszłości na krajowym rynku szereg różnorodnych usług finansowych, w tym między innymi usługi dyskonta akredytywy eksportowej.

Akredytywa jest formą płatności w rozliczeniach zwłaszcza o charakterze towarowym, którym towarzyszy różnego rodzaju zwiększone ryzyko (np. związane z kontrahentem, właściwą realizacją kontraktu, jakością produktów, opóźnieniem dostawy, brakiem zapłaty). Dzięki zastosowaniu akredytywy to ryzyko jest redukowane poprzez zaangażowanie banków, zarówno po stronie nabywcy jak i po stronie dostawcy. Z formalnego punktu widzenia akredytywa jest pisemnym zobowiązaniem banku obsługującego nabywcę towaru (np. importer) do wypłacenia wskazanemu dostawcy (np. eksporterowi) określonej kwoty, w uzgodnionym terminie i zgodnie z warunkami akredytywy. Akredytywa najczęściej wykorzystywana jest w transakcjach międzynarodowych, tj. jeden podmiot występuje jako nabywca towaru (importer) a drugi jako dostawca (eksporter), jednak żadne przepisy nie ograniczają stosowania akredytywy wyłącznie do takich transakcji, co oznacza, że może być stosowana również w rozliczeniach krajowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00