Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA we Wrocławiu z dnia 7 kwietnia 2023 r., sygn. II SA/Wr 425/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący asesor WSA Marta Pawłowska po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 kwietnia 2023 r. wniosku [...] sp. z o.o. z siedzibą w K. o dopuszczenie do udziału w sprawie w charakterze uczestnika postępowania w sprawie ze skargi M. S. uchwałę Rady Gminy Wisznia Mała z dnia 30 listopada 2020 r., nr VIII/XXVI/282/20 w przedmiocie chwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów położonych w miejscowościach Biskupice oraz Rogoż – MPZP BISKUPICE II – ROGOŻ CENTRUM postanawia: odmówić dopuszczenia do udziału w sprawie.

Uzasadnienie

M. S. działając w trybie art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U z 2022, poz. 559) dalej jako "u.s.g." wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na uchwałę Rady Gminy Wisznia Mała nr VIII/XXVI/282/20 z dnia 30 listopada 2020 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów położonych w miejscowościach Biskupice oraz Rogoż – MPZP BISKUPICE II – ROGOŻ CENTRUM (dalej także jako m.p.z.p.).

Wniosek o dopuszczenie do udziału w powyższym postępowaniu złożyła [...] spółka z o.o. z siedzibą w K. (dalej także jako Spółka, wnioskodawca). W uzasadnieniu Spółka wyjaśniła, że objęty skargą miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nieomal wyłącznie składa się z działek ewidencyjnych o numerach: [...], [...], [...] położonych w obrębie ewidencyjnym [...], których jest ona właścicielem. Ponadto do uchwalenia przedmiotowego planu doszło w wyniku bezpośrednich starań poprzednika wnioskodawcy, którego działalność gospodarcza przekształcona została w Spółkę. Odwołując się do orzecznictwa sądowego wnioskująca Spółka wskazała, że możliwe jest dopuszczenie w charakterze uczestnika postępowania na podstawie art. 33 p.p.s.a w sprawie ze skargi na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wniesionej w trybie art. 101 ust. 1 u.s.g. podmiotu, który legitymuje się interesem prawnym. Taki interes niewątpliwie posiada właściciel lub współwłaściciel nieruchomości położonych na obszarze objętym zaskarżoną uchwałą. Tym samym, wnioskodawca posiada interes prawny uprawniający go do udziału w przedmiotowym postępowaniu sądowym. W interesie prawnym wnioskodawcy jest utrzymanie stanu prawnego wprowadzonego zaskarżoną uchwałą która przyznaje mu szereg uprawnień w zakresie możliwości zagospodarowania nieruchomości. Podważenie przedmiotowej uchwały przez Sąd, spowoduje odebranie wnioskodawcy wskazanych praw, a co za tym idzie, naruszenie jego interesu prawnego. W kontekście interesu prawnego wnioskodawca zauważył także, że jest uprawniony do wniesienia skargi w trybie art. 101 ust. 1 u.s.g. zatem powinien mieć prawo uczestniczenia w postępowaniach zainicjowanych przez podmioty trzecie w tym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00