Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 kwietnia 2023 r., sygn. II SA/Wa 1576/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kwiecińska (spr.), Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 3 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Ministra Edukacji i Nauki z dnia [...] czerwca 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania stypendium dla wybitnych młodych naukowców 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Ministra Edukacji i Nauki na rzecz J. M. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi J. M. (dalej: "Skarżąca") do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jest decyzja Ministra Edukacji i Nauki z dnia [...] czerwca 2022 r. nr [...], wydana na podstawie art. 360 ust. 1-5 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r., poz. 574, z późn. zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735, z późn. zm.) odmawiająca przyznania Skarżącej stypendium dla wybitnych młodych naukowców.

Z akt postępowania wynikało, że w dniu [...] grudnia 2021 r. Rektor Uniwersytetu [...] w [...] złożył wniosek o przyznanie młodej naukowczyni – będącej osobą zatrudnioną w ww. podmiocie i posiadającą stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat – stypendium Ministra dla wybitnych młodych naukowców.

Organ w uzasadnieniu skarżonej decyzji wskazał, że Skarżąca spełniała warunek określony w art. 360 ust. 2 ww. ustawy dotyczący statusu młodego naukowca.

W dniu [...] listopada 2021 r. Prezydium Zespołu doradczego – oceniającego wnioski o przyznanie stypendium złożone w roku akademickim 2021/2022, uchwaliło Wytyczne dla Zespołu. W porównaniu do wytycznych stosowanych w konkursach w latach ubiegłych, w ww. wytycznych Zespół zastosował nowe podejście do sposobu wyłaniania kandydatów do stypendium, wynikające z równości dyscyplin naukowych i artystycznych, polegające na przyznawaniu w każdej z dyscyplin podobnej liczby stypendiów. Zespół ustalił, że w danej dyscyplinie naukowej przyznaje się nie więcej niż 5 stypendiów dla młodych naukowców, w tym nie więcej niż 1 dla młodego naukowca będącego doktorantem, co oznacza że młodzi naukowcy konkurowali ze sobą w ramach danej dyscypliny, a nie w ramach całej dziedziny. Taki sposób wyłaniania kandydatów do stypendium miał na celu zapewnienie młodym naukowcom równego dostępu do stypendiów, niezależnie od dyscypliny, w której prowadzą działalność naukową. Z uwagi na dysproporcje w liczbie składanych wniosków w ramach poszczególnych dziedzin, w ww. wytycznych wprowadzony został dziedzinowy mechanizm wyrównawczy. Polegał on na tym, że w przypadku wystąpienia niewykorzystanych miejsc w rankingu danej dyscypliny, mogą być one przeznaczone dla kandydatów z innych dyscyplin naukowych zaliczanych do tej samej dziedziny nauk. Wytyczne zostały zaimplementowane do systemu informatycznego, dzięki czemu ocena wniosków mogła być dokonywana przez ekspertów Zespołu według jednolitych reguł, z wykorzystaniem narzędzi informatycznych, w tym reguł walidacyjnych, eliminujących błędne stosowanie wytycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00