Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2022 r., sygn. III OSK 7508/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komisarza Wyborczego w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 września 2021 r. sygn. akt III SA/Łd 741/21 w sprawie ze skargi M. N., B. W., M. G., W. J., M. H., R. S. i L. S. na postanowienie Komisarza Wyborczego w [...] z dnia [...] lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odrzucenia wniosku mieszkańców gminy [...] o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania Wójta Gminy [...] przed upływem kadencji uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 27 września 2021 r. III SA/Łd 741/21, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. N., B. W., M. G., W. J., M. H., R. S. i L. S. na postanowienie Komisarza Wyborczego w [...] z [...] lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odrzucenia wniosku mieszkańców gminy [...] o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania Wójta Gminy [...] przed upływem kadencji – uchylił zaskarżone postanowienie.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał na następujące okoliczności sprawy.

Komisarz Wyborczy w [...] postanowieniem z [...] lipca 2021 r. nr [...], na podstawie art. 24 w zw. z art. 22 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (Dz. U. z 2019 r., poz. 741; dalej: u.r.l.), odrzucił wniosek mieszkańców gminy [...] o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania Wójta Gminy [...] przed upływem kadencji, z powodu stwierdzenia niedającego się usunąć uchybienia wniosku, tj. zebrania niewystarczającej liczby prawidłowo złożonych podpisów osób popierających inicjatywę przeprowadzenia referendum gminnego.

Uwzględniając skargę na to postanowienie Sąd I instancji wskazał, że z art. 4 ust. 1 u.r.l. wynika, że referendum przeprowadza się na wniosek 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy albo powiatu. W niniejszej sprawie liczba mieszkańców gminy [...] uprawnionych do głosowania, objętych rejestrem wyborców na dzień 31 marca 2021 r. wynosiła 5890. Wniosek o przeprowadzanie referendum winno zatem poprzeć 589 osób uprawnionych do głosowania. Inicjatorzy referendum złożyli listy zawierające 762 podpisy. W wyniku weryfikacji tej listy uznano, że prawidłowo złożono 561 podpisów na wymagane 589, a 201 podpisów było wadliwych. Powstał niedobór 28 podpisów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00