Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Warunki użytkowania wieczystego gruntów w Warszawie w świetle prawa z 1962 r. - Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2022 r., sygn. I OSK 876/19

Odmowa ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu na podstawie decyzji z roku 1962 była zgodna z obowiązującym wówczas prawem, które przewidywało szczególne zasady dotyczące dysponowania gruntami w Warszawie oraz uzależniało możliwość pełnienia inwestycji budowlanych od ich przeznaczenia na cele użyteczności publicznej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędzia NSA Iwona Bogucka po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 listopada 2018 r. sygn. akt I SA/Wa 791/18 w sprawie ze skargi A. D. na decyzję Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 lutego 2018 r. nr DO.3.6611.894.2016.JF w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 15 listopada 2018 r. oddalił skargę A. D. na decyzję Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 lutego 2018 r. nr DO.3.6611.894.2016.JF w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne.

Minister Infrastruktury i Budownictwa decyzją z 3 czerwca 2016 r. odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Ministerstwa Gospodarki Komunalnej z 30 czerwca 1962 r. oraz utrzymanego nią w mocy orzeczenia administracyjnego Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie z 20 kwietnia 1962 r. odmawiającego ustanowienia użytkowania wieczystego do części gruntu nieruchomości warszawskiej oznaczonego numerem hipotecznym "[...]" [...] część działki nr [...] o powierzchni 32.966,11 m2. W uzasadnieniu organ nadzoru wskazał, że organy dekretowe zasadnie odmówiły przyznania prawa własności czasowej dotychczasowemu właścicielowi nieruchomości. Funkcja przewidziana w planie dla gruntu przedmiotowej nieruchomości, przy uwzględnieniu dokumentacji wskazującej zamierzenia urbanistyczne, tj. realizacji na tym obszarze lotniska cywilnego, wykluczała możliwość dalszego korzystania z gruntu przez dotychczasowego właściciela. Równocześnie organ stwierdził, że wynik postępowania nadzorczego nie wywołał skutków prawnorzeczowych, wobec tego obecni użytkownicy wieczyści gruntu przedmiotowej nieruchomości nie mają interesu prawnego w postępowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00