Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 października 2022 r., sygn. II SA/Lu 361/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Grymuza (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski Asesor sądowy Marcin Małek Protokolant Referent Justyna Kłosowska-Pietrynko po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 października 2022 r. sprawy ze skargi L. P. na uchwałę Rady Gminy Terespol z dnia 22 grudnia 2003 r. nr X/81/2003 w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 17 maja 2022 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie wpłynęła skarga L. P. na uchwałę Nr X/81/2003 Rady Gminy Terespol z dnia 22 grudnia 2003 r.

Uchwałę Nr X/81/2003 Rady Gminy Terespol z dnia 22 grudnia 2003 r. zaskarżono w części dotyczącej zakresu ustaleń odnoszących się do działek L. P. o numerach [...], [...] w obrębie ewidencyjnym K. gm. T..

W skardze uchwale zarzucono, że uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem prawa, tj. art. 7 i art. 32 Konstytucji RP, art. 140 k.c. w związku z art. 3 i art. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym oraz z art. 40 ustawy o samorządzie gminnym. Naruszenie to przejawiało się w przekroczeniu przez Radę Gminy władztwa planistycznego polegającego na ustaleniu zasad zagospodarowana dla działki nr [...] i [...] w taki sposób, że ich zastosowanie uniemożliwia realizację określonej funkcji dla tych działek.

Wskazując na taki zarzut wniesiono o stwierdzenie nieważności zaskarżonej części dotyczącej zakresu ustaleń odnoszących się do działek L. P. o numerach [...] i [...] w obrębie ewidencyjnym K. gm. T..

W uzasadnieniu skargi wskazano, że skarżąca L. P. z powodu uchwalenia zaskarżonej uchwały poniosła szkodę na swojej własności poprzez utratę możliwości wybudowania choćby domku letniskowego na tych działkach. Uchwała obarczona w części wadą nieważności doprowadziła do wadliwego prawnie postanowienia Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białej Podlaskiej utrzymującego w mocy zaskarżone postanowienie Wójta Gminy T. o odmowie wydania zaświadczenia o zgodności realizacji domu letniskowego na działce [...] obręb K. z ustaleniami planu zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonym uchwałą Nr X/81/2003 Rady Gminy Terespol z dnia 22 grudnia 2003 r. W ten sposób uznano, że przedmiotowy budynek został zrealizowany w sposób nie zgodny z ustaleniami przywołanego miejscowego planu zagospodarowania podczas gdy; zastosowanie przepisów planu jest w praktyce niewykonalne, gdyż uniemożliwia jednoczesną realizację funkcji wskazanej dla działki przy zachowaniu określonych parametrów zabudowy, co oznacza, że uchwałę podjęto z naruszeniem zasad sporządzania planu miejscowego w rozumieniu art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Brak możliwości realizacji na działce nr [...] domu letniskowego, który to spełniałby wymogi planu, stanowi wystarczającą podstawę do stwierdzenia nieważności ustaleń planu miejscowego w odniesieniu do tej działki [...] oraz działki [...], gdyż zapisy te naruszają istotę prawa własności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00